Moderní upíři

Moderní upíři https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5560/bmid_moderni-upiri-VxW-5560.jpg 4 10 3

Kryštof Bohutínský vede mlýn a jeho obchod se nalézá před krachem. Na to, aby nemusel vyhlásit konkurz, mu může pomoci jenom jedna věc – vypůjčit si od lichváře. Pošle „svou pravou ruku“ Valentina, se kterým se zná ještě z let, kdy nebyl boháčem a neměli co jíst, pro nějakého diskrétního lichváře, který Bohutínskému půjčí dvacet tisíc bez vražedného úroku... Román podává domněle idylický, ve skutečnosti však kriticky výsměšný obraz pražského „obchodního zátiší“. Arbes v něm zobrazil dravčí typ podnikatele, vychovaného buržoazními teoriemi národohospodářskými, který bezohledně okrádá jiné a ničí jejich existence. Současně odhalil nelidské, zrůdné vztahy, jež jsou vlastní kapitalistické společnosti.... celý text

vodovodnice
vodovodnice
14.11.2018 5 z 5

Doma jsem objevila vydání z roku 1882.
Ze začátku pro mne bylo trochu těžké se tím prožvejkat (přecejenom čeština v roce 1882 je dosti odlišná od češtiny roku 2018 :-D ) ale časem jsem si zvykla a přečetla celé dílo.

Samotný příběh je velice zajímavý a poutavý a konečné rozuzlení je napínavé. Překvapilo mne jak mne knížka z roku 1882 tak zaujala a od druhé půlky jsem měla problém knížku odložit.
Asi nejvíc mne překvapilo jak pan Arbes perfektně popsal jisté rysy obchodu, jak se chovali lichváři před 136 lety a dnes, jak se drali dopředu ambiciózní synkové na úkor druhých... A vše je to dnes vlastně stejné.
Kniha mne naprosto oslovila a překvapila jak na dnešní dobu sedí.

de_baques
de_baques
26.10.2015 5 z 5

+ výborně postavená zápletka s opravdu nečekaným rozuzlením
+ svěží dialogy, které podporuje uzavřený rámec děje odehrávající se v necelých dvou dnech
+ logická, velmi dobře propracovaná souvislost mezi jednotlivými větvemi příběhu
+++ největším plusem je neuvěřitelná aktuálnost díla včetně detailů finančních machinací, jakoby to napsal současný autor o dnešních "kmotrech" (které Arbes nazývá moderními upíry)

WEIL
WEIL
21.08.2011

Jsou to staronový upíři, ne moderní.

Jakub Arbes
česká, 1840 - 1914
2009  71%Svatý Xaverius
2008  70%Newtonův mozek
2006  89%Romaneta (5 romanet)
2004  74%Erotomanie
1951  62%Štrajchpudlíci