de_baques de_baques komentáře u knih

Z různých dob Z různých dob Václav Beneš Třebízský

Výborná kniha - nejenom román Bludné duše, ale i drobné črty o okolních poutích, zvycích a dávno zašlých časech. Kniha vykresluje sepjetí českého lidu s katolickou vírou a českým jazykem a následnou revoltu v rodném autorově kraji vyvolanou nařízeními osvícených (lépe spíše zaslepených) hlupáků na trůně .

16.08.2016 5 z 5

Mistr klamu Mistr klamu Frederick Forsyth

Nostalgické loučení autora se studenou válkou. Z knihy zaznívá jasný autorův názor, že tím to všechno nekončí. Naopak bude hůř, protože jasný nepřítel odešel a příchází éra nových, nepředvídatelnějších...

10.08.2016 4 z 5

Petřička Petřička Honoré de Balzac

pěkný a čtivý příběh, snad jen zbytečná složitost v popisech vzájemných příbuzenských vztahů, pro pochopení jsem si to musel načrtnout na papír

18.07.2016 4 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Podle mne výborná kniha - strhující historie jednoho afrického převratu přesně ve Forsythově stylu. Rozporuplná hodnocení knihy pravděpodobně vychází z předpokladu, že kniha obsahuje parádní střílečku někdy v džungli se spoustou zvratů a hrdinským kousků a ono je to o tom, co takovýmto akcím předchází - plánování, shánění a důkladná příprava. Pokud jde o žánr politický thriller, tak za mne jasně 5 hvězdiček.

04.07.2016 5 z 5

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Kniha se odehrává v úžasné atmosféře hraničářských časů v okolí velkých jezer, podkladem jsou skutečné události - dobývání pevnosti Willliam Henry a následný masakr bezbraných angličanů indiány. Okolo toho se rozehrává dobrodužný příběh, který zaujme jak mladší ročníky, tak ostřílené čtenáře. I tak lehce zromantizované svědectví téměř dobového spisovatele nastavuje zrcadlo novodobým mýtům o indiánech a jejich tkzv. kultuře. Krvelační, bezcitní barbaři, kteří pro pár tretek zavraždí kohokoliv - ženu, muže, dítě.

04.07.2016 5 z 5

Příběh Biafry Příběh Biafry Frederick Forsyth

Kniha dokumentující zapomenutou válku v srdci afriky (z pohledu přímého účastníka událostí) s důrazem na cynický přístup britského labouristického premiéra H. Wilsona, který kvůli uhájení vlastní kariéry manipuloval dva roky s informacemi a nechal zemřít 1,5 milionu lidí.

28.06.2016 4 z 5

Babbitt Babbitt Sinclair Lewis

Autorovo téma je jasné - tkzv. kritika maloměšťáctví - což po přečtení knihy snadno převedete na prostou kritiku povrchnosti a společenské přetvářky. V zásadě autor nemá rád církev (protože je ateista) a tak zesměšňuje víru a vše považuje za přetvářku a za druhé nemá rád podnikatele (protože je socialista) a proto všichni kradou, manipulují a podvádí. Dobří jsou odboroví štváči a různé pochybné nepracující (protože filozofující) existence salónních bolševiků. George Babbit je prostě normální člověk se svými slabostmi, který prožívá krizi středního věku a má pocit, že mu v některých věcech ujel vlak, ale sám dospívá k přesvědčení, že alkoholové a mravnostní eskapády nejsou tou správnou cestou. Příběh celkově je velmi čtivý a udržuje pozornost čtenáře. Držel jsem Babbitovi palce až do konce.

20.06.2016 5 z 5

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

Zajímavé a čtivé pátrání po kapitánovi SS. Trochu více by si zasloužila rozpracování část o izraelských tajných službách.

14.06.2016 4 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

kniha byla zajímavá a spousta technických faktů z oblasti medicíny a mikrobiologie navozovala velmi reálný zážitek při čtení, nechybělo ani rozumné rozuzlení, takže spokojenost ze čtení...

05.05.2016 4 z 5

Čtvrtý protokol Čtvrtý protokol Frederick Forsyth

Napínavá kniha, která svými podrobnými popisy okolností dělá dojem beletrizovaného záznamu skutečného příběhu

26.04.2016 5 z 5

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Velké očekávání kniha opravdu nesplnila. Neobvyklé náměty jsou velkým plusem, ale zpracování je poměrně slabé a nezáživné, navíc s několika lacinými efekty, které měly zřejmě šokovat, zkrátka nehezky se to čte.
Pokud čekáte filosofii nebo příběh nebo napětí - jste zklamáni - nejvíc bych to připodobnil k pocitu, že se brodíte řídkým blátem bez cíle.

25.04.2016 2 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Kniha, u které je potřeba na jedné straně vysoko ocenit autorovy politicky nekorektní (čili nepokrytecké, nelživé) názory na úpadek západní společnosti a dále čtivý příběh.
Bohužel celkový dojem trochu sráží přemrštěné až absurdní sexuální scény, které ve druhé polovině knihy získaly nesmyslně velký prostor na úkor příběhu.

18.04.2016 4 z 5

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského František Kožík

Zpočátku se čtenář musí dostat do historických souvislostí a pojmout řadu jmen a příbuzenských vztahů. Kniha je psána formou útržků z jednotlivých kroků na cestě ke královské a hlavně císařské koruně, zajímavé dialogy prezentují Karla jako mimořádnou osobnost o tolik se lišící od jiných panovníků toužících především po moci, penězích a radovánkách. Karel upřímně litoval svých hříchů z mládí a celá kniha je prostoupena jeho katolickou vírou a z ní pramenící upřímné touhy po klidu a míru v celé říši.

11.04.2016 5 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Na téhle knize je asi nejpřitažlivější první polovina, ta druhá už je z dnešního pohledu námětově trochu stereotypní, což není chyba autora - kopírovali ti, co přišli po něm.

08.04.2016 4 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Kniha je to velmi zajímavá, autor zde nastiňuje otázky, kterými tak trochu předběhl dobu, v době napsání své knihy to muselo znít jako depresivní škarohlídství nekonformního jedince. Dnes už je morální úpadek evropské postdemokratické společnosti zase o kus dál a lépe viditelný. Slabší byl až konec - vyústění tak trochu do prázdna...

04.04.2016 4 z 5

Smršť Smršť Václav Kaplický

Poměrně pěkný "životopis" selského povstání na Chlumecku a Bydžovsku. Bohužel trochu pokažené nevěrohodnou kritikou místních představitelů katolické církve - farář, děkan...všichni tlustí, mastné brady, spí s kuchařkami a na druhé straně blouznivci různých kacířských nauk, kteří div nenavazují na zašlou slávu husitských čech. Autor to psal ve vypjatých 50. létech, kdy by to asi bez těchto stereotypů nešlo vydat.
Komické na tom je, že to člověka nutilo přát vítězství straně "starého řádu" a ne těm zvlčilým banditům rabujícím cizí majetky.

24.03.2016 3 z 5

Uprostřed století Uprostřed století * antologie

vkusně vybraná sbírka textů především od dnes již zapomenutých autorů (Heller, Quis...), seznámí čtenáře s různými reáliemi života především 3. čtvrtiny 19. století. Tehdejší české vlastence by dnešní internacionalisté onálepkovali jako šovinisty....taková je doba

09.03.2016 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

kniha představuje na dobře propracovaném příběhu vizi toho jak ve své podstatě dopadají všechny šílené unifikační plány (interbolševismus, třetí říše, EU...), kdy je uznané dobro násilím aplikováno na všechny - zkrátka nechtít dobro je trestné. 1984 je pravděpodobně příběhově i společenským popisem o kousek lepší, ale Zamjatinovo vizionářství je opravdu fascinující.

26.02.2016 4 z 5

Z různých dob : historické povídky. Pořadí dvanácté Z různých dob : historické povídky. Pořadí dvanácté Václav Beneš Třebízský

Jednoznačně nejlepším dílem je Trnová koruna - obraz statečnosti, víry a vlastenectví v období (třicetiletá válka) plném zmaru, nekonečného násilí a mocenského soupeření celých říší i konkrétních jednotlivců.

23.02.2016

Smrt ve středu Smrt ve středu Petr Hájek

Brilantní (nemám to slovo rád, ale zde je opravdu přiléhavé) analýza šedého (ale spíše černého) pozadí velkohubých frází (lidská práva, evropský integrační proces apod.), které se na nás dnes a denně valí všemi mediálními kanály. Mediálně-politické machinace s realitou, které kniha popisuje z pohledu roku 2009, byly tak neuvěřitelně věrně použity i v ukrajinské krizi a nyní ještě v extrémnější podobě v krizi migrační.

18.02.2016 5 z 5