Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73436/bmid_kronika-zivota-a-vlady-karla-iv-kra-eDa-73436.jpg 4 184 31

Historická románová freska seznamuje s osobností Karla IV., nejvýznamnějšího českého panovníka, na pozadí osudu českých zemí ve 14. století. Autor barvitě líčí Karlův pohnutý život od dětství přes rané mládí na pařížském dvoře a na italských bojištích, jeho cestu k trůnu i diplomatická jednání s evropskými vládci, a zabývá se i historií jeho čtyř manželství. Důraz je v románu kladen především na panovníkův vztah k českým zemím, na jeho snahu dát zemi a hlavně Praze v podmínkách soudobé Evropy co nejvyšší kulturní úroveň.... celý text

Zemlja
Zemlja
26.08.2023 4 z 5

Kdo má rád historii, dobře si počte. Cenné informace o životě panovníka.

soupik2012
soupik2012
09.07.2023 5 z 5

Kniha je velice dobře napsána a dokázala ve mně vyvolat hrdost na své češství. Což se bohužel nestává příliš často. V reálném životě si vybavím snad jenom dvě situace. A to těsně po Naganu. Ale především první volební období pana Václava Havla. Jinak se za své češství spíš stydím a tak hledám útěchu v knihách. Pan Kožík mě na stránkách své knihy přivedl do časů, které bych si, kdyby byla ta možnost, vybrala na exkurzi. Karel IV. je pro mě ztělesněním pohádkové postavy. Kniha je nejenom zábavná, ale také velmi poučná. Audiokniha je neméně vydařená, povedlo se výborně zvolit narátora, protože pro tento typ literatury se pan Zbyšek Horák, který tuto audioknihu načetl hodí naprosto znamenitě.

LenkaKa
LenkaKa
08.12.2022 4 z 5

Není to taková ta kniha jedním dechem, ale každopádně pro mě zajímavé a poučné čtení. Spoustu věcí člověk z dějepisu zapomene a tady si to oživí. Doba to ale byla divoká :). Všichni se zrazovali a bojovali proti sobě. Karel IV. byl ale na svou dobu jiný. Snažil se budovat, řešit spory dohodou, proto mu právem patří přední místo v našich dějinách.

BlaV.
BlaV.
06.11.2022 5 z 5

Mám ráda historii, takže tato kniha se mi velmi líbila.

Ilona70
Ilona70
02.11.2022 5 z 5

Četla jsem tuhle knížku jako mladá holka a od té chvíle dobu vlády Lucemburků v Čechách miluji a přečetla jsem o ní snad všechno. S odstupem času knihu hodnotím jako velmi čtivý románek pro "historické začátečníky" a nebo výbornou volbu pro lehčí čtení na dovču.

MarcoPolo936
MarcoPolo936
20.04.2022 5 z 5

Doma plno nepřečtených knih o českých panovnících a já sáhnu v knihovne po další :-) Dobře jsem udělal, žádná těžká literatura faktu, ale skvělý životopis Karla IV. Kniha mě vtáhla do děje jako ve filmu a se slavným vladařem chodíte jakoby po jeho boku a sledujete jeho kroky mládí, záchrany českého království, zisku římské císařské koruny a věčné slávy.. Bavily mě jeho rozhovory s otcem, cesty do Avignonu, láska k jeho první ženě atd... Zpustošené české království se díky němu dočkalo neuvěřitelného rozkvětu, míru a dodnes neuvěřitelného kulturního dědictví.. Jak se patří Pater patriae.. Skvělá kniha.

Christo
Christo
23.01.2022 3 z 5

Byla to skutečně více Kronika než román. A po Největším z pierotů velké zklamání. Přesto historicky zajímavé.

emilieselden
emilieselden
16.06.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je napsána jazykem, který se dobře čte a přitom nepůsobí moc 'domácky'. Mám tuhle dobu ráda a přečetla bych z ní snad vše. Teda krom historických detektivek. Ty mě moc neberou. Člověk se může dozvědět něco nového a příjemnou formou si prohloubit znalosti.

ViolettaCh.
ViolettaCh.
02.03.2021 5 z 5

Naprosto úžasně beletristicky zpracovaný život císaře Karla IV., největšího Čecha, jak je pro pana Kožíka příznačné. Děj je vyprávěn tak živě a barvitě, že čtenáře doslova vtáhne do děje, uvede ho na jeho královský dvůr. Opravdu jen výjimečně čtu jednu a tutéž knihu, byť se značným časovým odstupem, dvakrát. A toto je právě jedna z mála takových knih.

rickiwolf
rickiwolf
08.06.2020 4 z 5

Obecné seznámení se s životem "největšího Čecha". Je to dobrá kniha pro bližší pochopení doby, ke které mnoho lidí vzhlíží.

666Jitka
666Jitka
31.05.2020 5 z 5

Poutavě napsaná kniha, která čtenáře záhy vtáhne do děje - člověk se dozví spoustu informací, zopakuje si dějepis a znalosti o Otci vlasti. Velmi povedený historický román.

honyczek
honyczek
23.12.2018 5 z 5

Kniha popisuje život Karla IV. od mládí do smrti. Člověk se v ní brodí jako ve skutečnosti a společně s Karlem prožívá nelehké situace. Líbí se mi, že Karel byl pokorný a i přes velkou panovnickou moc zůstal věrný české zemi.

outzzo
outzzo
10.12.2018 5 z 5

Vskutku nádherná kniha. Moc pěkně se čte.

Damato
Damato
29.08.2018 5 z 5

Úžasná kniha o Karlu IV, snad posledním vladařem a politikem který to s českou zemí myslel dobře a záleželo mu na ní.
A o jeho přirozené inteligenci snad ani nemluvě. Pokud jste byli na Karlštejně , určitě jste prošli jeho komnaty a všimli jste si- nebo vás upozornila průvodkyně, na trůn , umístěný mezi dvěma okny, kdy císař viděl na příchozího, viděl mimiku jeho obličeje , ovšem příchozí z císaře neviděl nic, protože ten byl mezi dvěma světelnými body - jednoduché a přitom tak dokonalé.....

grapas
grapas
02.04.2018 5 z 5

super kniha, nabitá informacemi a přitom velmi čtivá

niki-chan
niki-chan
16.03.2017 4 z 5

Úžasná kniha, která čtivě vypráví o životu Karla IV. A při popisu míst, která se mají zvelebovat, jako byste tam sami byli.

kara
kara
08.12.2016 5 z 5

Zajímavá knížka. Tohle období mě baví.

Aroucaria
Aroucaria
30.08.2016 3 z 5

Jako povinná školní četba na střední škole. Matně si vybavuji, že to nebylo úplně špatné (na ten věk), ale měla jsem po tom děsné sny a dost vyprávěla ze spaní (dle rodičů). Co to prý čtu za horory. Vytřeštěné oči, že se jedná o povinnou četbu, si pamatuji do dnes :-)

lapagerie
lapagerie
19.04.2016 5 z 5

Román o Karlu IV. mám doma mezi oblíbenými knihami. Období vlády posledních Přemyslovců a Lucemburků mě hodně baví a baví mě i Kožíkovo zpracování života Karla IV. Možná ho idealizuje, ale myslím, že u tak velké osobnosti to ani nevadí. Karel IV. musel být velmi inteligentní, obratný diplomat i zkušený válečník v jedné osobě. Knížka je fajn i pro ty, kteří si chtějí něco o Karlu IV. přečíst, ale neradi se pouští do klasických biografií

de_baques
de_baques
11.04.2016 5 z 5

Zpočátku se čtenář musí dostat do historických souvislostí a pojmout řadu jmen a příbuzenských vztahů. Kniha je psána formou útržků z jednotlivých kroků na cestě ke královské a hlavně císařské koruně, zajímavé dialogy prezentují Karla jako mimořádnou osobnost o tolik se lišící od jiných panovníků toužících především po moci, penězích a radovánkách. Karel upřímně litoval svých hříchů z mládí a celá kniha je prostoupena jeho katolickou vírou a z ní pramenící upřímné touhy po klidu a míru v celé říši.

Karel IV., český král a římský císař panovníci Lucemburkové Svatá říše římská

František Kožík