de_baques de_baques komentáře u knih

Naplivu na vaše hroby Naplivu na vaše hroby Vernon Sullivan (p)

Velmi slabé pseudoumělecké dílko, žvanivé a až na několik nápaditých scén nepříliš zajímavé. Kultovním dílem se to zřejmě stalo u polovzdělané, dekadentní francouzské mládeže, které autor imponoval přemrštěnými scénami a nesložitým dějem, který byli schopni pobrat.

05.09.2017 2 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

autor se zaměřil na eticko psychologické problémy spojené s předpovídaným rozmachem robotiky, nejsou to tedy akční scény, které byste v knize našli, ale propracované (méně/více) situace, které reflektují možné problémy spojené s rozhodováním robotů na základě 3 zákonů.

05.09.2017 4 z 5

Evropská integrace bez iluzí Evropská integrace bez iluzí Václav Klaus

Výborná a jako vždy velmi (nepříjemně) přesná analýza problému. Těch 6 let, které od vydání knihy uplynuly jen potvrdily správnost Klausových tezí.

30.08.2017 5 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

svižné vtipné čtení, řekl bych, že kniha patří mezi čistý realismus - absolutně nešustí papírem. Hláška "oni mají své ceny (literární kritika), ty máš své volvo" je dokonale přesná.

29.08.2017 5 z 5

Stěhování národů s.r.o. Stěhování národů s.r.o. Václav Klaus

Velký dík autorům, kteří se nebáli i přes dehonestační kampaně racionálně rozebrat a popsat tuto problematiku.

25.08.2017 5 z 5

Modrá, nikoli zelená planeta Modrá, nikoli zelená planeta Václav Klaus

Výborná kniha, která se racionálním způsobem zabývá agresivně/hystericky prezentovaným tématem GOt. Činí tak čtivým a srozumitelným způsobem.

Kniha předkládá v kostce řešení 4 základních otázek (a řady dalších neméně zajímavých):
1) Existuje GOt ? - Ano, v určitých časových obdobích , stejně jako gl. ochlazování
2) Je způsobeno člověkem ? - jistěže ne, GOt probíhalo např. 900-1300, 1850-1940, gl. ochlazování 1300-1850, 1940-1980... (Grónsko = zelená země), způsobeno pravděpodobně exogenními faktory (solární cykly), které při nejlepší vůli nemůžeme ovlivnit.
3) Je případné GOt špatné ? - jak pro koho - viz kapitola costs/benefits, kolik souše zmizí a kolik se ho stané nově obyvatelným ? kolik lidí zemře na vyšší teplotu a kolik nezemře díky menší zimě ? poměry jsou jasné...
4) Je vědecká obec jednotná v alarmismu ? Absolutně ne, viz desítky výzev a peticí, protistudií s podpisy nositelů NC.

Velký dík VK za to, že toto téma vzal za své a přispěl nemalou mírou k osvětě v mezinárodním kontextu.

24.08.2017 5 z 5

Pověst o Montrosovi Pověst o Montrosovi Walter Scott

Velmi zajímavá a čtivá exkurze do Skotska 17. století. Příběh ani zápletka nejsou nikterak složité (hlavně díky historiografickým poznámkám vydavatele), romantické prvky jsou citlivě zakomponované, ale na prvním místě je potřeba vyzdvihnout postavu Dugalda Dalgettyho - na toho asi jen tak nezapomenu.

21.08.2017 5 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

je to takové nenáročné vyprávění typu p. Vondrušky jenom na odlišné téma, žádné velké překvapení, všechno je nalinkované a dopadne dle očekávání

17.08.2017 4 z 5

V nejvyšších sférách V nejvyšších sférách Arthur Hailey

Kniha není tak chytlavá jako Hotel nebo penězoměnci. Velmi realistické (natvrdlí používají rádi termín vizionářské) je vyznění "lidskoprávního" příběhu Henriho Duvala aneb už před desítkami let věděli v Kanadě, že přijímat nevzdělané a ještě nekompatibilní ekonomické migranty je katastrofální omyl.

31.07.2017 4 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

zaujaly mne dva momenty

glorifikace ustupování vyděračům (nátlak levičácké aktivistky Margot ve věci úvěrů pro fórum east - právo na půjčku zde prezentováno jako "lidské právo")

Téma zlatého standardu jako přirozené (logické) konstanty ekonomického života kontra ekonomika založená na dluhu (tištění nekrytých peněz na základě důvěry v budoucí růst). To je dnes už v podstatě mrtvá diskuse (škoda), ale tehdy ještě byla aktuální.

18.07.2017 5 z 5

Smrt ve věži - Manuál k přežití katastrofy Smrt ve věži - Manuál k přežití katastrofy Petr Hájek

bez debat výborné zakončení zneklidňující Hájkovy trilogie, pro čtenáře jistě nejsložitější, protože zde autor identifikoval řadu faktorů, které ohrožují naši budoucnost a to nejenom těch populárních vnějších ("špatné elity"), ale (a za to mu patří velký dík) těch nepopulárních vnitřních, které si neseme každý sebou, protože co může být těžší než přijmout geniálně prostou informaci: "Není smyslem života, aby byl člověk šťasten."

10.07.2017 5 z 5

Rakousko, jaké je Rakousko, jaké je Charles Sealsfield

Zdařilý a čtivý fiktivní cestopis do nitra Habsburské monarchie v dobách Metternichova absolutismu. Samozřejmě třeba brát s rezervou autorovo přehnané vychvalování stavu anglické společnosti v kontrastu s rakouskou realitou. Prostě nesnášel Metternicha a císaře Františka a nechal se zbytečně unášet (viz anglické svobody (jen pro urozené), bohatství (z kolonií), anglikánská (modlo)služba apod.)

30.06.2017 4 z 5

Succubus Succubus Honoré de Balzac

Naprosto vynikající překlad!!! Knížka čtivá a velmi vtipná, přečtená opravdu jedním dechem. Ve své době jistě skandální záležitost.

19.06.2017 5 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Jedna z nejlepších novel, co jsem četl. Autor dokázal vtěsnat na 70 stránek úplně vše, co autoři kratších próz často nezvládnou, postavu, ke které si vytvoříte vztah, srozumitelný, záživný a dějově bohatý příběh. Neuvěřitelná slohová bohatost, dlouhá, ladná větná spojení dotváří jedinečnou atmosféru knížky.

15.06.2017 5 z 5

Rozina Ruthardova / Pouť českých umělců Rozina Ruthardova / Pouť českých umělců Josef Kajetán Tyl

Dvě zajímavé novely, jedna historická, druhá v dopisech. První o obležení Kutné Hory mi bohatě dokreslila stručnější popis v Přemyslovské epopeji IV, druhá popisuje cesty tří umělců, kteří si dali 5 let na mezinárodní proslavení vlasti pomocí svého umění a jejichž rozdílné cesty se podivuhodně propletou.

02.06.2017 5 z 5

Stigmata Stigmata Colin Falconer (p)

Zajímavý historický exkurz do Francie 13. století, hlavní hrdina je takový rytířský všeuměl typu Martina ze Stvolna (od Vl. Vondrušky), idealista, něcista, rozervanec, romantik, osvícený filosof. Autor používá (tak jako VV) osvědčených klišé a zjednodušení (kněží, kacíři, rytíři, prostý lid), tak aby se to líbilo širokým vrstvám. Nicméně čte se to hezky a to mi stačí.

19.05.2017 5 z 5

Tentokrát se autor pustil nezvykle do téměř politického thrilleru se spoustou mrtvých, možná tím trochu narušil schématičnost příběhů královského prokurátora, ale zapšklost vůči církvi a opakující se hlášky zůstaly.

16.05.2017 4 z 5

Milostný kruh (7 povídek) Milostný kruh (7 povídek) Ivan Sergejevič Turgeněv

Oproti Lovcovým zápisků hodnotím tyto povídky jako mnohem zdařilejší a určitě čtivější.

03.05.2017 5 z 5

Lovcovy zápisky Lovcovy zápisky Ivan Sergejevič Turgeněv

Vzhledem k tomu, že jsem od Turgeněva přečetl i jiné povídky, tak nemohu než konstatovat, že tyhle se mi až tak moc nelíbily, nenašel jsem v nich úroveň, kterou jsem očekával.

03.05.2017 3 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Nenáročná detektivka s oblíbenými postavami. Zajímavé bylo, že olomoucký biskup zde vystupuje jako jednoznačně záporná postava, což byl docela šok pro čtenáře Vondruškovy Přemyslovské epopeje. Celkově jako problém u téhle série vidím stereotypní jednání postav, stále se opakující slovní obraty ("napil se vína/medoviny a spokojeně mlaskl") a neustálá dehonestace církevních postav. Proč ? Asi ví jenom autor.

02.05.2017 4 z 5