de_baques de_baques komentáře u knih

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Kniha byla zřejmě od začátku koncipovaná jako menší série, proto autor rozehrál tolik jmen a osudů, které by byly zřejmě značně zmatečné nebýt toho, že jsem viděl prvně seriál. Je to příběh vypravěčsky jednoduše koncipovaný, hodně dějový, nesnaží se proniknout do podstaty historických problémů a jeví se jako klasická oddechovka.

31.01.2018 5 z 5

Vládcové ostatků Vládcové ostatků Vlastimil Vondruška

Oproti druhému dílu, byla kniha čtivější, příběhy zajímavější, zápletky často úsměvně překombinované, ale to už je autorův styl. Pan Vondruška nemá smysl pro detail, takže potřebuje pro smysluplný příběh střídat místa, země, hostince, kláštery, vězení, paláce, aby vršil událost na událost v rychlém sledu. Umí to většinou dobře, důkazem budiž i tato kniha.

Nemá smysl rozebírat jeho postoje, které vkládá Martinovi do úst ať už jde o tehdejší církev nebo chování a počestnost žen, z velké části to jsou hlouposti, ale příběh by bez toho přišel o většinu úsměvných zápletek.

18.01.2018 5 z 5

Jezerní růže Jezerní růže František Kožík

Velmi krásný, propracovaný příběh, který na jedné straně dýchá nostalgií a na druhé ukazuje, jak inteligentně tehdy lidé žili a jak mnoho za nimi v mnohém dnes pokulháváme.

Příběh nelehkého začátku jedné lásky se odehrává v Telči na začátku 20. století a potěší každého, kdo si toto město zamiloval.

09.01.2018 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

No žádná velká sláva, mediální kult pod heslem "mistr hororu" zde autor určitě nenaplnil, panu Kingovi se dost často stává, že slibně rozjetý příběh a zajímavý námět zabijí zdlouhavostí a popisy "vytahování tuby léků z lékarničky" na dvě strany (mimochodem scéna opakovaná ve více knihách). Tyhle popisy běžného života umí skvěle třeba Zola, King také, ale ne v tomto románě.

02.01.2018 3 z 5

Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Benjamin Kuras

Autor se v knize staví do role předkladatele necenzurovaných českých dějin, bez růžových brýlí, s provokativním pohledem na stereotypně pojímané události.

Ale ouha, jaké zklamání, když autor pracuje s dávno vyvrácenými pitomostmi typu "Slavníkovci vytvářeli paralelní vládu v SV Čechách" jako s fakty, na které nabaluje svoje názory, které nejsou ani provokativní a bohužel u klíčových momentů dokonce těžce komformní - především mě nadzvedla "tragédie" národa na Bílé hoře, která nás v reálu zachránila před splynutím/rozpuštěním v Prusko velkoněmecké říši apod. Zvlášť středověk a ranný novověk autor velmi nezvládl.

Za pozitivum se dá považovat jasné a zřetelné odsouzení Beneše za Mnichov a hloupoučká glorifikace reformních komunistů (bývalých kovaných stalinistů) 60.let, to stále nechce mnoho lidí slyšet.

21.12.2017 3 z 5

Maloměstské obrázky Maloměstské obrázky František Herites

Výborná kniha, která čerpá z bohaté tvorby a hlavně maloměstských zkušeností člena Vodňanského trojlístku Zeyer, Mokrý, Herites z nichž dnes se k velké škodě učí jen o prvním a nečte se ani jeden. Škoda, protože takhle vycizelované příběhy hned tak někdo napsat neumí.

13.12.2017 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Dobře odvedená řemeslná práce, hezky se to čte, ale místy trochu nastavovaná kaše a příliš předvídatelný vývoj událostí.

11.12.2017 4 z 5

Moxonův pán a jiné povídky Moxonův pán a jiné povídky Ambrose Bierce

zdařilý průřez několika typy autorových povídek - až mysteriózní příběhy z války severu proti jihu, povídky s prvky hororu a nakonec jazykově vybroušené vtipné vyprávění o nesmyslech

tohle je opravdu velmi zajímavý autor s velkým talentem - jsem přesvědčen, že kdyby žil dnes, tak je velmi prodávaný...

01.12.2017 5 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Autor zobrazil standardní proces cenzurní práce v nesvobodné společnosti v nakladatelství počátku 60. let: 1. autocenzura uvnitř nakladatelství (šéf a jeho lidé), 2. dohled vyššího cenzora ("soudruh Král je vždycky dobře informovaný") a 3. internacionální linii určující mýtický "kritik Nikolajev". Sám autor v doslovu přiznává, že obdoba popisované cenzury ve všech 3. stupních se nám dnes vrací pod názvem "politically correct" psaní (a to nezažil eskalaci posledních let).
K tomu autor přibalil tajemný příběh, ve kterém od začátku cítíme, že je zde něco podezřelého. Vše prodáváno s mistrným jazykem, ne nadarmo je to celosvětově jedna z nejvydávanějších autorových knih.

28.11.2017 5 z 5

Gobelín Marie Antoinetty Gobelín Marie Antoinetty Alexej Nikolajevič Tolstoj

kniha se vtipně až sarkasticky zabývá peripetiemi ruských emigrantů na cestě z Ruska a tísnivým pocitům v novém domově (obvykle Francie/Německo), ukazuje tak jako Gornostaj Kaplického nehrdinskou tvář intervenčních zásahů západních mocností a jejich čistě pragmaticky ekonomické pozadí.

autor se po čase vrátil z emigrace zpátky

28.11.2017 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Autor nedokáže vyloženě zklamat, jeho postavy jsou zajímavé, osudy nevšední a zápletky čtivé. Ale přece jenom je to ve srovnání s např. Jiskrou života a Na západní frontě klid dílo slabší, trochu utahané především pseudovztahem s chovankou z blázince, trochu protivné módním antiklerikalismem a kosmopolitismem, nesympatické překvapivým pochopením pro soft-eugeniku. Pro většinu škvárů s kulatou matoucí nálepkou bestseller (nerovná se bestquality) je to však stále vzor nedostižný.

24.11.2017 4 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Standardně dobře a profesionálně odvyprávěný příběh, (tak jak to autor umí), tak jako často i zde jeho vyprávění má varovný společenskovědní přesah, tentokrát pranýřuje ve světě médií stále uměle při životě udržovanou mrtvolu teorie globálního oteplování a falešné proroky, kteří se jí živí na plný úvazek (pseudoeko přebyrokratizované organizace, z grantů tyjící pokrytce a hloupoučké mediální hvězdičky).

Zvláště pozitivně lze hodnotit autorův dodatek s brilantním porovnáním populárních "vědeckých" teorií, které nás provázely dekádami před TGO.

Jinak je to i průměrně vystavěný thriller, takže i ten komu jsou ty odborné záležitosti volné, nemusí litovat čtení.

08.11.2017 5 z 5

Boleslav II. Boleslav II. Petr Charvát

Autor nedokázal dodržet osnovu knihy, byť by to byla třeba ta nejjednodušší chronologická, chápu, že použitelných pramenů mnoho není, ale tohle byl takový guláš informací, skákalo se ze století do století, častokrát se s jednou informací opakoval na víc místech, zkrátka knize těžce chybí pojivo v podobě silného hlavního příběhu.

03.11.2017 3 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

První román (po novele a detektivkách) od pana Škvoreckého a nebudu šetřit chválou. Autor je mistr ve vytváření atmosféry doby, naprosto jsem se dokázal vcítit do Dannyho jednání, celý děj, který bych označil za čistý realismus, byl velmi živý a logický, naprosto nešustil papírem.
Kniha není obžalobou krutosti, pomstychtivosti a dalších negativ, kterých se Češi dopustí, když už mají pocit, že nic nehrozí (to je zcela normální a přirozený důsledek 6-letého permanentního stresu a strachu), je to zrcadlo nastavené nekritickému hrdinství a bájesloví, které si rádi malujeme o předválečné mobilizaci, válečném odboji a poválečné spravedlnosti (mistři jsou v tomto oboru Francouzi s jejich každoročními oslavavami jednoho z nejkrvavějších běsnění dějin - 1789-1815). Lidé jsou individualisté a vždy jde v první řadě o život vlastní, blízkých a pak majetek.

30.10.2017 5 z 5

Donské povídky, Osud člověka Donské povídky, Osud člověka Michail Alexandrovič Šolochov

autor je skutečný umělec, napsat na několika stranách znovu a znovu tragický příběh, vždy úplně nový a vždy stejně napnutý, bez přehánění, bez oplzlostí, ale se syrovou krutostí doby, která se z 99,9% neodehrávala ve štábech generálů, ale na úplně obyčejné stanici kdesi ve stepích horního Donu.

Bravo, toto je dílo, které si i přes samozřejmou jednostrannost výkladu (špatní jsou všichni kromě rudých, útoky na církev apod.), která byla však nedílnou součástí doby (dnešní vymývání mozků mládeže je zcela obdobné), zaslouží být stále znovu a znovu vydáváno a čteno.

19.10.2017 5 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

autor je prostě přesvědčivý vypravěč, napsal knihu, která se v mnohém podobá velkým milostným románům 19. století, jen zasazená do kontextu přízemního Německa 60. let,

hltám kýčovitý děj (nekonečná láska až za hrob, hrdina je romantický rozervanec), fantastické zápletky (neobejde se to bez zakuklených nacistů), nechybí ani děsivý mrzák z gotických románů (Hanzi) a skončí to obligátním soubojem na pistole (pardon pěsti, ale Oliver to vzdá dopředu). Celé to vypráví hypochodr, který si hraje na dr. Schweitzera.

Zkrátka velmi čtivá kniha, ale žádné kulturní veledílo.

16.10.2017 4 z 5

Modrý kříž Modrý kříž Gilbert Keith Chesterton

Otec Brown kromě brilantní sherlockovské dedukce přidává do příběhů i morální přesah a ukazuje nám, že: špatné může být i to, co není zrovna aktuálně trestné, i hříšník se může kát a dojít odpuštění, bohužel zákony a morálka nejsou zdaleka vždy zajedno - známe to moc dobře z dnešní legislativy.
Z dnešního pohledu je zajímavá kritika již tehdy moderních alternativních směrů - viz povídka Rudý měsíc z Meru apod. Zkrátka kniha má hodně co říct dnešnímu čtenáři - dokonce si myslím, že více než tomu soudobému.

10.10.2017 4 z 5

Svůj kalich hořkosti Svůj kalich hořkosti Johannes Mario Simmel

Výborný příběh, zpočátku je třeba se začíst do složitě koncipovaného příběhu s velmi mnoha prolínajícími se událostmi, které vyúsťují v klíčovou myšlenku díla, že můžete lhát, krást a podvádět, může vám to vycházet, můžete před vším prchat a schovávat se, ale k čemu, když boží spravedlnost je všudypřítomná.
Ke konci už trochu autorovi docházela invence a napojení některých příběhů na hlavní osu děje bylo poměrně šroubovité a nepřesvědčivé, ale celek to pokazit nedokáže.

26.09.2017 5 z 5

Špunt Špunt Arkadij Strugackij

zajímavý příběh, ale místo gradace a napětí to bylo všechno takové poklidně unylé, zkrátka kniha, na kterou se celkem oprávněně zapomene

26.09.2017 3 z 5

Rekruti Rekruti Václav Kaplický

Silný příběh ze Žďárských vrchů z dob poblouznění francouzskou revolucí, která místo svobody přinesla jen dlouholeté utrpení pro celý kontinent a statisíce mrtvých. Jedním z nich se stal i Jeník Makovský z Pusté Rybné.
Kniha samozřejmě obsahuje dobová klišé a povinnou dehonestaci katolické církve. I přesto je to dobrý a čtivý příběh, který ukazuje naivitu (manipulovatelnost) lidových vrstev.

11.09.2017 4 z 5