Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye

Strašidlo cantervillské - Hylo-idealistická romance Těžký osud poctivého anglického strašidla, které musí sdílet svůj zámek s hlučnou americkou rodinkou, vylíčený s vtipem i nostalgii - humorně tajuplný příběh, jedna z prvních prací známého anglického dramatika, vysmívající se anglickým snobům i americkým zbohatlíkům. Román Obraz Doriana Graye řeší některé mravní otázky společenských vztahů na sklonku minulého století v Anglii. Mladý boháč a zhýralec, zjišťuje stopy vlastního nezřízeného života na tváři svého portrétu, zatímco jeho zevnějšek zůstává ušetřen jakýchkoliv změn. Až do tragického rozuzlení příběhu podléhá čtenář vybroušenému dialogu, sleduje autorovy duchaplné sentence a kritiku společenského šosáctví a cynismu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/66_/66116/cantervillske-strasidlo-obraz-doriana-graye-66116.jpg 4.3261

Stories by Oscar Wilde (1952)

Vydáno:, Ivo Železný

PabloFuentes

Četl jsem trochu novější verzi kombinace těchto dvou příběhů, takže nevím, jak moc veliký v tom rozdíl je. V každém případě k Dorianovi. Měl jsem trochu problém se začátkem knihy, kdy se každý rozplýval nad tou neuvěřitelnou krásou mladého chlapce. Jak ale příběh dál pokračoval a Dorian vedl nebezpečné řeči, začalo mě to bavit. Bylo krásné sledovat, jak daleko za morálku ještě zajde a kupodivu to bylo celé pak takové hezky logické. Cantervillské strašidlo byla zase příjemná oddechovka. Komedie z devatenáctého století? Proč ne :)

Ni.kk.i

Možná jsem udělala chybu, že jsem zkoukla nejprve film než si přečetla knihu. Oscar Wilde píše opravdu hezky, ale nějak si nemůžu pomoct, film se mi líbil více. Některé pasáže (spíše většina) v knížce mě nudila a upřímně měla jsem problém knížku dočíst. Nakonec mám přečteno a... Nic moc.

black.ai

Možná jsem byla až moc natěšená, možná jsem dopředu věděla až moc spoilerů, ale Obraz Doriana Graye mě nenadchl tak, jak jsem doufala. Je to pěkný příběh, ale to přehršle někdy dost matoucích rozhovorů mě trochu zbytečně rozptylovalo.

Cantervilské strašidlo mě bavilo :) krátké, zábavné.

Doporučila bych uřcitě obojí, protože to je klasika.

LiKa00

Četla jsem jen Obraz Doriana Graye kvůli maturitě a myslím, že je to velmi dobré dílo. Člověk až do konce neví co se vlastně s nim stane. Skvělá kniha.

Elsa14

Úžasná kniha. Wilde píše velice nadčasově, až mě to překvapilo. Očekávala jsem spíše klasické dílo, které by měl každý znát a po přečtení si řeknu: ,,Hm, dobrý". Skutečně jsem ale byla nadšená. Nejprve mi nepřišlo, že by to byl hororový příběh, ale od daného okamžiku, který nechci vyzrazovat, jsem byla napnutá a nebyla jsem schopná se od knihy odtrhnout. Určitě si Wilde zvolil skvělé téma na psaní, které výborně zpracoval.

A Cantervillské strašidlo bylo krásné zakončení. I když je příběh krátký, stihla jsem se mnohokráte zasmát (nebo alespoň pousmát) a oblíbit si postavy. Za mě obrovský úspěch.

speciale88

Obě knihy jsou pecka. Cantervillské strašidlo je tedy spíše oddychové čtení. Dorian Grey nebyl pro mě až takovým překvapením jelikož jsem viděla prvně filmové zpracování. Obě knihy se mi, ale moc dobře četly takže doporučuji.

v.kalabova

Obraz Doriana Graye jsem četla díky výzvě a vůbec nelituju, viděla jsem filmové zpracování, tak jsem si říkala, že mě nemůže nic překvapit. Naopak, kniha je napsaná velmi čtivě, velmi mě to bavilo.

Sajdak
13.11.2017

Obraz Doriana Graye se mi moc nelibil. Na mě tam byly příliš dlouhé pasáže, kde autor popisuje, co si všechno Dorian koupil a spoustu podobných pro mě nezajímavých podrobností. Příběh se mi sám o sobě líbil, ale tyto části mi celkový dojem zkazily. Na vyšší hodnocení to tedy u mě není.
Příběh Cantervillské strašidlo se mi však líbil moc. Takové oddechové čtení, i když také je v něm něco skryto.

Lartie
30.10.2017

Musím přiznat, že již dříve jsem od pár lidí slýchal, že Oscar Wilde je fakt dobrý spisovatel.
Ano, zase jsem se k němu dostal skrze povinnou četbu a upřímně - při pohledu na těch více jak 300 stran jsem se opravdu bál, že mě to donutí zas knihu odložit.
Opak se stal ale pravdou - ten dokonalý, detailní popis všech postav, těch pocitů, ačkoliv jsou třeba naprosto zlé či zvrhlé. Ta opravdu povedená protkaná dějová linie s prvky Wildeovi životní myšlenky a filosofie.
Nestačil jsem nic víc dělat, než každou volnou chvíli hltat Wildeovi myšlenky, u kterých se člověk dlouho musí zamýšlet.
Dílo tedy opravdu doporučuji. Ač teď můj "výklad" může znít afektovaně, je to opravdu dobré dílo a rozhodně si zaslouží své nejvyšší čestné místo ve světové literatuře.

Ke Cantervillskému strašidlu sice těch řádků bude pár, ale rozhodně nebudou kritické. Ba naopak - taky dobré, sice o trochu slabší než Dorian Gray, ale úsměv to určitě vykouzlí :) .

Musím tedy dát 5/5 .

Veveruška1992
14.08.2017

Nemám už moc co k Oscarovi dodat, vztah, který jsem si k němu skrze stránky jeho knih vybudovala, je natolik osobní, že si nejsem jistá, zda by moje hodnocení nepostrádala objektivitu....čtení byl jako obvykle požitek, obzvlášť u Obrazu Doriana Graye, svěží, vybroušený a vycizelovaný styl, plno kousavých postřehů, paradoxů, myšlenek hodných citování a především skvěle zachycený úpadek jedné duše.....tady to byl ještě Oscar účtující především se společností své doby, i když možná, v tom, co nebylo zcela vyřčeno, zachytil, možná chtěně, možná ne, i tísnivé pocity stran duše vlastní....i když to se můžu samozřejmě jen domnívat....

Tebby
12.08.2017

Musela jsem dát 3 hvězdičky.
Z toho 5 hvězd pro Cantervilské strašidlo, které mám neskutečně ráda, a také se k němu ráda vracím.
2 hvězdičky pro Obraz Doriana Graye. Knížku jsem četla podruhé. Poprvé jsem ji odložila proto, že sem se prostě nemohla začíst. Tentokrát jsem měla stejný problém. Díky čtenářské výzvě jsem si řekla, že příběhu dám ještě šanci. Četla jsem ji také po několika letech. Ale bohužel. Šíleně dlouhé dialogy. U těch 20 stran popisu co si kde sehnal jsem přímo umírala. Nápad je to skvělý, ale příběh prostě není pro mě.

jitrnic
29.06.2017

Obraz Doriana Graye oslňuje duchaplností, především v osobě lorda Henryho (do kterého, pokud to správně chápu, Wilde promítl sebe sama) a jeho postřehů, děj mi ovšem nedává přílišného smyslu, osudové zlomy v chování Doriana Graye se prostě staly, aniž by měly podstatnější psychologické odůvodnění. Morálnímu ponaučení rozumím, i tak však považuji knihu spíš za lehce oduševnělou oddechovou, než za dílo se skutečnou hloubkou.

Monnyska
20.06.2017

Famózní dílo, Obraz Doriana Graye si mě získal se vším všudy. A Cantervillské strašidlo bylo ještě navíc jako třešnička na dortu. Doporučuji :)

Magrata15
26.03.2017

V knize jsou občas zdlouhavé pasáže, ale jinak byla velmi zajímavě napsaná.

nikol1774
18.03.2017

O téhle knize jsme si povídali ve škole. Je to jedna z knih, kterou si můžu vybrat k maturitě a když jsem na ni narazila v Levných knihách, vůbec jsem neváhala a koupila si ji. Obraz Doriana Graye jehož konec jsem bohužel znala, mě trochu nudil, nebylo to tak napínavé jak jsem si představovala. Trochu mě překvapily dlouhé monology, které ani nebyli tak zajímavé. Ovšem přes to všechno jsem si čtení celkem užila. Je to zajímavý děj, který je podle mého názoru originální. Kdybych nevěděla jak to dopadne, určitě by mě to bavilo číst víc.
Cantervillské strašidlo, bych označila jako pěkný konec, v porovnání s Obrazem Doriana Graye se mi určitě líbil tento příběh víc a trochu mě mrzí, že mu bylo věnováno jen 44 stran. Je možné, že tak soudím jenom proto, že konec tohoto příběhu jsem neznala.

KatChiss
05.03.2017

Říkala jsem si, že bych si mohla přečíst nějakou klasiku a na tuto knihu jsem narazila v Levných knihách a kvůli krásné obálce ji musela mít.
Obraz Doriana Graye se četl lehce, děj svižně plynul. Čtení jsem si velice užila a nesčetněkrát jsem se zamyslela nad otázkami, které se v příběhu probíraly (např. mládí, manželství...)
Cantervillské strašidlo byla příjemná oddechovka na 44 stran.
Hodnocení je spíše 4,5/5. Občas se v knize objevily gramatické chyby a překlepy. Ale jinak se mi velice líbila a rozhodně doporučuji! :)

Murphy722
27.02.2017

Bylo to mé první setkání s tvorbou Oscara Wildea. Bohužel musím říci, že bych si radši byl přečetl jinačí jeho dílo, neboť jsem se u knihy místy nudil. Kniha je poplatná své době, což ji nemám vůbec za zlé, ale pro dnešního čtenáře to může býti docela trnem v oku. Každý čeká knihu co má spád a touhu. Zde byl jen touha ověnčená zdlouhavými snobskými dialogy v klubech a salonech. Kniha má nespočet brilantních filozofických úvah a myšlenek o mladém životě a kráse. Filozofie je nejlepší vyprávěná, prodiskutovaná a podána ve své nejčistší podobě. Na každého může z těchto stránek filozofie působit jinak.
Dalším hrozným jevem tohoto vydání bylo příliš mnoho gramatických chyb, což sráželo její celkové vyznění.

Sorrow
02.11.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších klasik, které by si měl přečíst zkrátka každý. Úžasný jazyk, perfektní dialogy, propracovaná psychologie postav a skvěle vymyšlený, nadčasový příběh.

ZuzikNike
12.07.2016

Obraz D.G. se mi velice líbil. Jednu dobu jsem viděla, že ji čte snad každý a tak jsem si ji nechala na později. Připomněl mi ji až seriál Penny Dreadful, kde postava Doriana Graye vystupuje. Povídka o strašidle byla taky fajn. Taková rychlovka na konec s americkou rodinkou v anglickém panství a romantickém strašidle. V tomto vydání se mi také moc líbil komentář či doslov na konci, kdy je pěkně shrnut život Wilda a tak mi některé souvislosti pěkně utkvěly v hlavě. Knihu můžu jen doporučit.

vendy.b.
22.04.2016

Obraz Doriana Graye se mi líbil moc. Především mě bavily myšlenky a rozumy Henryho Wottona. Konec celého příběhu, tedy zničení obrazu a smrt Doriana, mi přišel až moc rychlý a mohl být víc rozepsaný. To mě trochu zklamalo.
Cantervillské strašidlo se četlo dobře, je tam zajímavá myšlenka, ale stejně mi to přišlo celé takové nemastné a neslané.

de_baques
18.08.2015

Pokud jde o Obraz D.G. připomíná mi stylem některá díla od E.A Poe. Je to poměrně zajímavé vyprávění s originálním stylem a s jasným poselstvím. Ostatní povídky v knize nedosahují úrovně Obrazu.

Luxiee Axony
13.04.2014

Cantervillské strašidlo mne tedy moc nezaujalo, ale Obraz Doriana Graye si budu pamatovat snad do smrti. Jedno z děl, které mne opravdu velmi zasáhlo :)) - Moc jsem se na to těšila po všech recenzích, které jsem měla tu čest přečíst.. A opravdu.. Je to dokonalé realistické dílo! :)

Martinka 135
07.02.2014

K Obrazu se zde vyjadřovat nebudu, pro mne je v tom díle absolutní genialita. Cantervillské strašidlo je vtipná povídka, žádný literární skvost, ale velmi mile pojatá, nejednou jsem se nad knihou usmívala. Škoda, že jsem ji nečetla jako mladší, jistě bych jí byla zaujatější.

Adel3612
19.09.2013

Příběh mě zprvu trošku nudil, ale zápletka mě velmi pobavila a konec mě také uspokojil, takže knižka se mi líbila.

Lucipher69
06.05.2013

Cantervillské strašidlo je spíše komedií která se moc hezky čte a Obraz Doriana Graye mě příliš nezaujal.

Scathia
18.03.2013

Krása je děsivá a život nesmyslný, láska je přežitkem, co zabíjí. Nádherné a děsivé dílo. Film za knihou lehce pokulhává.

kazecha
19.12.2012

Co se "obrazu Doriana Graye" týče: nevím jestli mám ostatním závidět, že knihu dočetli se zaujetím, nebo se litovat, že se nedokážu dostat přes "filosofické řeči o kráse a životě". Snaha byla. Za mě palec dolů.

Paja.T
02.12.2012

Obraz Doriana Graye je skvělá knížka, kde se musíte zamyslet nad sebou a nad životem. Je zde i určitá mystika a transformace duše člověka, která se zobrazuje na tajemném obraze.

zuzikk001
14.04.2012

Obraz Doriana Graye dokonalý! Viděla jsem nejdřív film, ale kniha je mnohem lepší.

anisek989
05.06.2011

Tak Obraz Doriana Graye bez pochyb nejlepší. Ostatní prózy jsou trochu nudné ae dá se to.
Však Obraz Doriana Graye mě naprosto uchvátil. Kniha změní chápání světa i pohled na něj. Úžasný rozbor osobnosti 3 různých lidí, kteří mají přece enom něco společného. A to smysl pro "krásu" však každý po svém.

Oscar Wilde

Oscar Wilde