Lidé jako bozi

Pan Barnstaple si potřebuje odpočinout od práce i od rodiny a tak se sám vydá na dovolenou. Na obyčejné anglické silnici se ale něco stane a on, spolu s další skupinkou lidí, se ocitne v jiném světě. V překrásném světě, jakési Utopii, o jaké se mu ani nesnilo. Pan Barnstaple se snaží pochopit zákony krásné země a nenarušovat je, ovšem skupinka lidí, kteří se tam ocitli spolu s ním, se na to dívá jinak......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41721/lide-jako-bozi-AdY-41721.jpg 3.619

Men Like Gods (1923)

Literatura světová, Sci-fi
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Lidé jako bozi

Phoenix16.cz
11.09.2016

Ne že by mě kniha vyloženě bavila, přeci jen těch popisných pasáží byla většina, ale co mě fascinovalo nejvíc, byla kritika společnosti tehdejší, přičemž spousta toho jde aplikovat i na svět dnešní. Je to další kniha, která potvrzuje, že autor dalece předběhl svou dobu.

Kozel
28.04.2016

Utopistický román o ideálním světě, který není tak ideální, jak se na první pohled zdá. Na Wellsovi si cením, že svůj obraz perfektního světa namaloval poněkud socialismem (jak je u něj ostatně zvykem) míchanými barvami, přičemž však dává jasně najevo i chyby tohoto snu. A tak přestože jsem v mnohém souhlasil s nadšením a obdivem pana Barnstapla (zástupce střední třídy, která vždy spíš trpí a touží po změně), na druhé straně jsem v mnoha ohledech souhlasil s panem Catskillem (ohledně násilného předělávání přírody k obrazu svému), Burleighem (v podstatě oportunistou hledající ve všem dobré pro sebe sama), neodvážnou lady Stellou a i poněkud vulgárními řidiči oněch pánů. Stejně jako hlavní postava pana Barnstapla i já se z návštěvy Wellsovy Utopie poučil, nicméně nesdílím ono nadšení a naopak jsem možná rád za ty naše "zmatené časy".

Jinak řečeno, víc než o příběh se jedná o nadnesení ideálu v kontrastu s kritikou Wellsovy současnosti. Nejvíc fascinující pak opět je, že ač Wells napsal knihu ve 20. letech, ona kritika jeho současnosti velmi dobře ladí s kritikou i současnosti naší.

de_baques
03.06.2015

+ originální vyprávění v duchu průkopníků science fiction
+ aktuální platnost - děsivá vize dopadů sociálního inženýrství jako vystřiženého z programů současné OSN a EU (depopulační programy atd.)
+ skvělá scéna útěku hlavního hrdiny z hradu na skalní výspě
- snaha uplatnit své politicko-utopistické názory v textu za každou cenu
- občas by stačilo méně popisnosti na úkor dějovosti

RaptoR
01.09.2013

Sociální kritika nikdy nebyla ve Wellsově románu tak výrazná. Tentokrát se potýkáme se skupinkou lidí, kteří se náhodou ocitli v socialistickém světě budoucnosti. Ten autor vidí jako Utopii - se všemi svými klady ( vzhledem k autorově minulosti se nelze divit, že jeho Utopie je socialistická). Nesourodá směsice "primitivních" lidí se potýká s dokonalým světem a skrze diskuze s utopijci tak předkládají autorovi myšlenky. Musím říci, že v mnoha ohledech je tato kniha - stejně jako plno jiných popisujících dokonalá společenství - nadčasová a moderní. Přesto mě z dokonalé socialistické společnosti trochu mrazilo. S H. G. Wellsem se člověk nemůže ztotožnit ve všem, ale nelze mu upřít jedno; opravdovou sečtělost, bohaté životní zkušenosti a jasnou představu o své Utopii.

Lubakus
19.03.2013

Někam se z toho vytratil ten příběh a zůstalo spíše u popisování okolní přírody a hloubání nad změnou společnosti a jejím vzestupu.

denuska
01.12.2012

Ctihodný pan Barnstaple se zčistajasna objeví v překrásné zemi " Utopii ", kde je okouzlen nejen její samotnou krásnou,
ale především lidmi, kteří spolu žijí v míru, lásce, jsou šťastní, všichni pracují společně, nehádají se,
neválčí, netrpí žádnými chorobami atd. Spolu s dalšími pozemšťany prožívá dny plné nových poznání, přesto se musí
nakonec vrátit na Zemi, aby si uvědomil....