david6273 david6273 komentáře u knih

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Moje první setkání s autorem a jeho tvorbou. Hodnotím vesměs kladně, ale bohužel se nemůžu ubránit dojmu, že příběh je zbytečně natáhnutý. Uvažování hlavní vyšetřovatelky v některých momentech pro mě trochu nesrozumitelné, ale jinak celková zápletka a rozuzlení se mi líbilo.

09.02.2023 3 z 5

Edudant a Francimor Edudant a Francimor Karel Poláček

Kniha plná fantaskních situací a groteskních dobrodružství, sršící vtipem a překvapivými nápady. KP bravurně pustil uzdu své fantazie. Kniha pro čtenáře všech věkových kategorií.

08.01.2023 4 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Mikrosvět roztodivných postaviček, které tvoří přehlídku maloměšťáctví, směšně hrdinských a satirických charakterů. Humoristický román s osobitým Poláčkovým jazykem, který nikdy neomrzí.

08.01.2023 4 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Koktejl osudů lidí, který se propojí v zajímavou románovou frašku. Kundera dokáže skvěle popsat způsob uvažování jednotlivých osob, a zároveň jednoduše vede čtenáře celkem složitým příběhem. Navýsost povedené dílko, které překračuje hranici v čase, u něhož je úplně jedno, zda bude vydáno zítra či před třiceti lety.

29.12.2022 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Zajímavá sonda do života farářky, která boří stereotyp o nudných duchovních. Žena, která přemýšlí o svém poslání v mnoha věcech velmi pokrokově a nebojí se držet ruku na tepu doby a ještě ke všemu má ráda rum a doutníky. Četl jsem delší dobu, ale vždy jsem se rád ke knize vrátil, jelikož byla psaná s nadhledem a se spoustou výborných myšlenek, které mi upravili pohled na církev celkově. Bůh s Vámi.

28.11.2022 3 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

První setkání s autorkou v rámci čtenářské výzvy a příjemné překvapení. Životní osudy ženy a její rodiny, odehrávající ve dvou časových rovinách nechávají nahlédnout do duší a myslí vnitřně lehce rozpolcených osobností. Střípky mozaiky se postupně skládají a kniha příjemně teče. Hezký příběh.

31.10.2022 3 z 5

Inspirativní příběh ženy, která milovala jak svého přítele, tak cyklistickou volnost do které jí zasvětil. Scénář, který byl pohádkově napsaný, ovšem zkazila druhá světová válka včele s nacistickou ideologií. Zmařený osud dokonává nepovedené manželství a komunistická zvůle, která nemilosdrně semlela všechny ty kdo nesklonili hlavu. Osud baronky, která se řídila svým srdcem a zachovala si svou důstojnost do poslední chvíle, je příběhem který stojí za to přečíst.

19.10.2022 3 z 5

Děti tetrisu Děti tetrisu Miroslav Boček

Sídliště, škola, dospívání, puberta, České Budějovice...pohled na svět mladého člověka, který má dobré srdce, starostlivou mamku, problémového bratra a zvláštní vrstevníky. Návrat do nevinných let, kdy bylo vše tak intenzivní a nové...

07.10.2022 2 z 5

Kniha, která nenudí a při níž vám lehce cukají koutky. Dvě časové linie, které tvoří životní příběh dědy, který nenápadně ovlivňoval celosvětové politické dění ač o to nestál. Forrest Gump a Jára Cimrman by se za takovou kariéru nemuseli stydět. Nadsázka s neuvěřitelným sledem událostí dokreslují celkem vtipnou a nekonvenční story, kterou jsem si rád přečetl.

07.10.2022 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Obsah knihy, který patří spíše do laciných barevných časopisů, je spíše soubor plný orgií a sexuálních úchylek. Úpřímně jsem čekal lehký nádech erotiky ale tohle bylo tvrdé porno! Chvíle jsem se trochu styděl co to vlastně čtu, ale dočetl jsem. Skautům a kněžím bych to nedoporučoval číst, aby neomdleli. Nemohu se zbavit dojmu, že tahle novela doznala jistých úprav.

23.09.2022 1 z 5

Zpáteční lístek do posledního ráje Oty Pavla Zpáteční lístek do posledního ráje Oty Pavla Jaroslava Pechová

Upřímné vyznání svému milovanému spisovateli a jeho kraji dětství z Křivoklátska, který mu tolik učaroval. Jemný průvodce životem Oty Pavla a pasáží z jeho knih zakončené osobní vzpomínkou z nevinného setkání. Vyprávění od srdce, které teče líbezně jako řeka Berounka. Moc pěkné.

23.09.2022 5 z 5

Továrna na maso Továrna na maso Miloš Urban

Leon Hebvábný je přinejmenším zajímavě nevšední postava, ať už vzhledem, tak tím co dělá. Největší jatka ve střední Evropě své doby jsou určitě skvělé téma, které se pro Urbana hodí. Prvorepublikový příběh, který zahrnuje jak milostnou, detektivní tak genderovou zápletku určitě neurazí, ale poslední dobou se mi na Urbanovi spíše líbí jak dokáže popsat kulisy a atmosféru ve kterých se děj odehrává (styl života, mluva, auta, atd..).

22.09.2022 2 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Hrdinka nám odvypráví svoje dětství v Somálsku, které udalo ráz jejího života. Ženská obřízka, zásnuby v dětském věku, pokusy o znásilnění byli věci se kterými se nebylo možné smířit. Následuje útěk z domova a poté do Anglie, kde se pomalu rozjíždí kariéra modelky spojena s problémy v 'papírovém' manželství. Žena, která vybočila z nastolených tradic a otevřeně poukázala na zvrácenosti, které se stále dějí v zemích třetího světa. Přečteno v rámci čtenářské výzvy.

01.09.2022 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Střet dospělého a dětského pohledu na svět v plné nahotě. Velmi zajímavá sonda do duše dívky, jejíž rodina jí dává najevo jak moc dělá všechno špatně a přitom je to právě naopak. Citlivé téma, které je vykresleno v zamyšleníhodný příběh s tragickým koncem. Budiž tato kniha 'správnou' inspirací pro všechny rodiče, jejíchž ambice jsou naprosto mimo realitu dětského chápání.

31.08.2022 3 z 5

Jak jsme se zbláznili: můj táta Ota Pavel a já Jak jsme se zbláznili: můj táta Ota Pavel a já Zuzana Peterová

Těžko si představit jaké to je žít s "Máňou" a "Depkou" zvanými maniodepresivita, ale tato kniha jako sonda do duše Jiřího Pavla, dává nahlédnout za oponu nevšedních dní. Vzpomínky na tátu a dětství, sentimentální nálady, vykreslují pohled na svět člověka, který se snaží být prostě jenom normální, ale nejde to...Vše spojené s Otou Pavlem je pro mě skoro povinná četba, a proto jsem rád, že jsem si mohl udělat představu i o nemoci, která ho a jeho syna proklela.

22.08.2022 4 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Osudy lidí v normalizaci čtu rád, byť to kolikrát příjemné čtení není, ale čtu je právě protože někteří lidé nesklonili hlavu a bojovali. Nesmyslný režim, který zmařil tolik lidských osudů je pro mě stále nepochopitelný kontrast, který se snažím marně pochopit. Kniha poutavě vypráví příběh právě o holce, které věci dějící se kolem ní nebyly lhostejné a na to bohužel doplatila. Pro mě, ale zvítězila. Diky.

22.07.2022 4 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Psychologické drama, které bere za srdce svou bezprostředností a prostotou hlavního hrdiny, který se po letech strávených za mořem, kde vydělával dolary pro rodinu, vrací na rodnou hroudu. Představy o spokojeném životě po návratu se ovšem postupně rozplývají po zjištění nových poměrů na statku. Dobrák od kosti, který doplatí na svou naivitu. Čapek v první části knihy velmi živě vykreslí příběh nešťastné lásky a ve druhé pěkně dotvoří jakousi 'soudničku' z následného vyšetřování celého neštěstí. Celé psané v příznačném podkarpatském slangu. Vysoce promyšleně napsané dílo, které nemá chybu.

20.07.2022 5 z 5

Jezero sedmi světel Jezero sedmi světel Jaroslav Svojše

Táborové letní dobrodružství party skautských kluků, kteří si navíc umějí udělat srandu sami ze sebe a navíc vymýšlejí vtipné hry a dobrodružství. Kniha kde čestné slovo, vztah k přírodě a kamarádství znamená hodně. Velmi příjemné čtení.

17.07.2022

Jako dech Jako dech David Jan Žák

"Jako dech" jsem přečetl na jeden nádech. Pro mě je nejhezčí, když autor píše očima dítěte, jelikož jeho pohled na svět je tak nevinný, přímočarý a intenzivní. Příběh jednoho dětství ve složité době, které je převyprávěno krásně jednoduše, jako když teče potůček tam v šumavských lesích. Díky Davide

08.07.2022 5 z 5

Saturnin a stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně Saturnin a stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně Alžběta Prknářová

Zaujal mě název, obal a myšlenka celé knížky, možná proto jsem se do toho pustil. Dílčí kapitoly jsou občas vtipné, některé bizardní sexy scény jsou možná nekorektně humorné, ale celé dohromady je to celkem nesouvislý guláš. Guláš, který je vařený narychlo, nedochucený a v podstatě jste něj ten den neměli ani moc chuť, takže jste rádi, že ho vůbec dojíte a máte po něm trošku pachuť v puse. Možná to příště už bude s tím vařením ale lepší...

05.07.2022 2 z 5