Květ pouště

Waris Dirie pochází z rodiny kočovných nomádů, s nimiž vyrůstala v somálské poušti. V třinácti utekla do Mogadiša, odkud se po čase dostala do Londýna a do New Yorku, kde se jí podařilo vybudovat závratnou kariéru herečky, spisovatelky a supermodelky mezinárodního věhlasu. Waris Dirie je přední protagonistkou boje proti ženské obřízce – sama ví, o čem mluví. V pouhých pěti letech podstoupila infibulaci, nejkrutější formu ženské obřízky vůbec....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257802/big_kvet-pouste-kvet-pouste-WD8-257802.jpg 4.4616

Květ pouště 1.

Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Desert Flower, 1998

Kniha Květ pouště

oskli

Jedním slovem DECHBEROUCÍ! Příběh mi přišel naprosto neuvěřitelný, zcela mě pohltil a já jen nevěřícně četla a četla. Příběh o odvaze, bolesti, neskutečné vůli k životu, opravdových hodnotách i touze něco dokázat a žít jiný život, než by Waris čekal v Somálsku. Jestli jste knihu ještě nečetli, vůbec nad tím neváhejte a pořiďte si ji.

KAJAMA

Příběh plný odvahy. Četla jsem jedním dechem. Je to velmi inspirující i v dnešní době. Je třeba mít odvahu, nebát se a bojovat s osudem, proti útisku, bezpráví a za práva žen.
Dovolte mi citovat: „ Velikým dobrodiním života na Západě je mír… v Somálsku je válka, soupeřící kmeny bojují o nadvládu a nikdo neví, kolik lidí už bylo zabito. Nádherné město s bílými budovami, Mogadišo, které postavili italští kolonisté, bylo zničeno. Skoro každá stavba nese známky nepřetržitého sedmiletého válčení, domy jsou rozbombardované, plné děr po kulkách …“
Somálská korovnice se stala modelkou a vyslankyní OSN za práva žen v boji proti ženské obřízce :“ Nerada to říkám, ale je to pravda. Kmenové války stejně jako praktikování obřízky jsou vyvolávány sobectvím a agresivitou mužů. Obě tyhle věci pocházejí z jejich posedlosti teritoriem – vlastnictvím – a ženy spadají do téhle kategorie kulturními tradicemi i podle zákona…“

Janina2609

In’šalláh-když Bůh bude chtít..
Příjemné a poutavé vyprávění o dětství a drsném životě budoucí úspěšné modelky vyrůstající v somálské poušti. Drsné však jen očima “civilizovaného” člověka ze Západu, protože jak autorka sama uvádí: “Vždycky jsme se snažili být veselí a optimističtí. Nikdo si nestěžoval, nefňukal, nikdo neřekl pojďme si povídat o smrti. Život byl velice těžký, potřebovali jsme veškerou sílu k přežití, a kdybychom byli pesimističtí, bylo by nám to životní energii vysálo.”

Téma ženské obřízky je tu autorkou, která jí podstoupila ve velmi brzkém věku, popsáno tak syrově, až naskakuje husí kůže. Podřízenost dcer otci, jakékoli projevy rebelantství jsou tvrdě potlačeny. Chování mužů k ženám, útěk nedospělé dívky před sňatkem se starcem…autenticky popsáno velmi čtivou formou.
Líbila se mi i část stručně popisující modelčinu kariéru a v závěru i její angažovanost v pomoci africkým ženám.

Mishi

Díky anotaci jsem věděla, o čem se v knize také bude psát. Ale když jsem pak četla autentický popis celého toho děsivého "rituálu" i o následcích, které to přináší dívkám a ženám na celý zbytek života, rozum i srdce zůstává stát. Waris v sobě našla neuvěřitelnou odvahu a vůli svůj osud změnit a pak, když dostala příležitost, i snahu změnit osud milionů děvčátek v Africe.
Je to velice krásná žena nejen navenek, ale i uvnitř.

Naďa2411

V autobiografické knize nám Waris popisuje své dětství v rodině kočovníků v Somálsku. Plno bolestí, utrpení, ztráty svých blízkých a přesto se dokázala vždy "postavit na nohy" a čelit dalším výzvám svého osudu, který začíná únikem od své rodiny. Smutný příběh jedné z mnoha žen, jenž si musí projít rituály tohoto kmene. Pomyslná ruka jí nabídne pomoc v cestě do Londýna, kde si začíná plnit svůj sen...

Vivetkav

Dech beroucí příběh odvážné ženy, která měla sílu mluvit o tom co jí osud připravil a že to zrovna nebyla procházka růžovou zahradou. Tolik utrpení, které prožila a přesto nezanevřela na svou rodinu a zemi a dokáže se cítit šťastná a radovat ze života..velký respekt ..úžasné, že bojuje s organizací za práva žen, aby se dál neprováděly, tak hanebné věci na malých děvčátkách!

Paloma795

Příběh somálské modelky, která vyrůstala jako chudá dívka uprostřed kočovného kmene. Neuvěřitelná síla poprat se s osudem a vůle jít stále dál za svým snem, když neumí číst ani psát a téměř se nedomluví. Žije sama uprostřed cizí země a není nikdo, kdy by pomohl. Tomu se říká odvaha.

kristyna.havlov

Naprosto skvela kniha o zivotnim pribehu jedne somalske holky, ktera si myslela, ze je vyjimecna a ze nechce zit tak, jak ji rika jeji tradice. Popisuje tam svoje detstvi, jak utekla z domova, mluvi otevre o jeji obrizce v peti letech, jak se chtela stat pozdeji modelkou. Pribeh je opravdu hodne ctivy, takze si vyhradte aspon dva dny na jeji precteni, protoze je jak navykovy, nejde se od nej odtrhnout. Za me byla nejlepsi posledni kapitola, jak popisuje nasi uspechanou dobu. Opravdu famozni knizka a jeste jednou tleskam. 11/10