danny_21 danny_21 komentáře u knih

Outsider Outsider Stephen King

Strašně nerad to říkám u svého nejoblíbenější autora, ale se vším respektem, který chovám k temným nápadům pisálkova mozku, musím bohužel říct - Štefane, co to sakra bylo ? Cítím to už několik posledních kusů, že Královi dochází dech, kdy u mě poslední peckou v novodobé éře byl Dallas 63. Navíc mi nejde na rozum, proč tolik snahy věnuje detektivně laděným námětům s absolutně neatraktivní a neuvěřitelně se vyvíjející postavou Holly … Outsider je v mých očích pouze mizernou vykrádačkou několika použitých vlastních nápadů, s prapodivnou až směšnou zápornou kukačkovitou entitou bez objasnění vlastního původu a jak už registruju už po několikáté, s odfláknutým koncem. Mluví ze mě velké zklamání, pořád doufám aspoň k částečnému se příblížení kvalitou k Misery, Svědectví, Řbitovu, TO, ale v posledních letech je to podobné tomu, jako když koukám rok co rok na hokejky a říkám si, že letos to už musí cinknout a realita mě posadí zpátky na prdel do kanape … chjo - 45 %

14.01.2020 2 z 5

Největší záhada století Největší záhada století Peter Krassa

Tunguzská záhada je opravdu oříšek - autor nám představil různé možné spekulace, jak mohlo dojít ke zničení obrovské plochy Sibiřského území - od pádu meteoritu, komety, působení antihmoty, černé díry až ke explozi jaderného pohonu kosmické lodi. Hodně těžko se hodnotí hodnověrnost "očitých" svědků při popisech události, protože k serióznímu shromažďování zpráv došlo až po téměř 20-ti letech navíc v Rusku, kde mají patent na mlžení, desinformace a lži. Ať už tu zkázu zapříčilo cokoliv, planeta a lidstvo měli velké štěstí, že se tak stalo v jednom z nejnepřístupnějsích a nejneobydlenějších míst na Zemi - 60 %

11.01.2020 3 z 5

Chocky Chocky John Wyndham (p)

Další Wyndhamův počin je krátká, Protovsky laděná novelka o chlapci, který začne vykazovat schopnosti, které připisuje záhadné bytosti jménem Chocky. I na malém prostoru dokáže Wyndham čtenáře napínavě připoutat ke stránkám a donutit čekat na to, jestli je problém v Matthewově mysli nebo jestli je opravdu na scéně mimozemská entita. Konec je slabší, čekal jsem větší složitější pointu a větší dramatické zakončení, přesto John byl vizionář a je škoda, že nás nemohl poctít dalšími svými příběhy - 75 %

26.12.2019 4 z 5

Masky apokalypsy Masky apokalypsy Robert R. McCammon

Apokalyptická vize, která jakoby čerpala a kopírovala námět z nepřekonatelného Kingova Svědectví, včetně mystiky Temného muže a souboje dobra a zla. Decimační jaderná válka je velmi pěkně popsána, především bezprostřední následky výbuchů, jednotlivé postavy mají šmrnc a autor se nebojí zbavit některých zdánlivě důležitých. Měl bych jen dvě výtky : 1) škoda, že se autor často opakuje a vystavuje skupiny poutníků stejným překážkám, 2) rozsah mohl být tak 20 % kratší. Jinak opravdu slušně odvyprávěný příběh, v některých pasážích jsem fakticky cítil atomové peklo, arktický mráz i beznaděj přeživších - 80 %

23.12.2019 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Další ze smutných obrazů životů v době normalizace, kdy byli lidé mačkáni mašinérií režimu a mnozí byli nuceni volit mezí menším zlem pro vyšší dobro, často v rámci rodiny, v tomto případě otcem Kvída. Výborná kniha, výborný film, rozhodně nutnost v obou případech - 85 %

20.12.2019 4 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Těžko říct, kolikrát mi v dětství prošla tato modrožlutá knížečka rukama, ohmataná stejně jako ostatní milované robinzonády - Svýcarský Robinson a pan Crusoe z Yorku. Je nicméně zvláštní nakolik jiná a kvalitou nižší se zdá být tato Verneovská , když jsem si ji dal teď, v dospělém věku na rozdíl od nadšení v dětských dobrodružných letech - Verne prostě uměl nejlépe, pokud šlo o představování fantaskních vynálezů a výprav do neznámých končin. Ale nostalgie mi nedovolí jít pod 4 hvězdy, noci s baterkou se všemí hrdiny na Chairmanově ostrově jsou prostě k nezapomenutí i v tom černobílém podání - 75 %

20.12.2019 4 z 5

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Nakonec se z toho všeho vraždění, vaření a pojídání zrodila velmi dobrá kniha, i když jsem po počátečním šoku měl trochu obavy, že to bude pokračovat čistým splasherrem účelově sledující jediný záměr šokovat nechutnostní. Ano, někomu to násilí a detaily nejspíš přijdou až za hranou, ale věřím, že náročnější čtenář mezi řádky pozná, že se pod tou šokující slupkou schovává o hodně víc, než jen samoúčelné hnusány - povedená psychologie, originální, přímočará, nekompromisní a překvapivá jízda ( navíc v dnešní době, kdy je na nás násilí chrleno že všech stran a různých formách, jeden prostě otupí ) . Jsem opravdu zvědavý na další autorovy počiny, prvotina je povedená přes veškerou rozporuplnost, který ji provází - 80 %

28.11.2019 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Pod kopulí je další z Kralových obsáhlých opusů, s váhou pořádného těžítka, který by mohl zmrzačit solidně rostlou kočku. Ale bohužel je to s ním jako když si koupíte krásnou rybu, doma si ji připravíte a najednou v polovině zjistíte, že cítíte pachuť a nakonec se Vám zapíchne do krku kost. Tak nějak podobně bych popsal svoje pocity při čtení - výborný hlavní nápad, slušná zapletka v rámci soupeření o moc v odřízlém městečku, i když s motivy hlavního zloducha a přeměnou charakterů některých ctihodných občanů je to krapet na pováženou, ale nešť. Ale co měl znamenat ten mizerný, odfláknutý konec, bez uspokojivě technologického vysvětlení původu a příčiny skleněné bariéry, to bylo teda opravdu na pěst, Steve ! - sorry, ale je to ve výsledku to nejslabší a nejzbytečnější, co jsem od Tebe přelouskal - 50 %

21.11.2019 3 z 5

Dexter v hlavní roli Dexter v hlavní roli Jeff Lindsay (p)

Čtvrté pokračování roztomile zvráceného, samozvaného ukončovatele životů bídných narušených mozků je pro mě zklamáním. Pokud čtenář čeká krájecí hody v Dexterově podání, dostane pouze jednu malou hubenou ochutnávku, Dex jedná místy jako nezkušený hošík a ten mizerný, protivníka degradující na hlupáka konec ... no, bohužel po počátečním nadšení mi Dexter pomalu padá v hodnocení dolů, tentokrát lepší průměr, hlavně diky povedeným autorovým / Dexovým prupovídkám - 60 %

21.11.2019 3 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Další z průměrných sbírek, opakujících se povídek, z nichž žádná nemá v mých očích ambice stát se nezapomenutelnou - 50 %

25.10.2019 3 z 5

Rudá bouře Rudá bouře Tom Clancy

Přeukrutně dlouhá a nezáživná kniha se úsměvnou zápletkou, plná amerického klišé z osmdesátek, kdy ruský medvěd byl sice veliký, ale moc hloupoučký , který nakonec vždy dostane napráskáno od skautských hošíků z duhého konce světa. S Clancym je to prostě jak na houpačce a tento případ u mě jednoznačně směrem dolů - 40 %

19.10.2019 2 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Anotace slibovala daleko lepší zážitek, než jednoho démona, vydávajícího se za Naražečova bojara v zaplivaném Rumunsku. Velmi slibný začátek utopil autor do galymatýše všeho možného, o čem kdy slyšel - upíři, SS komanda, zombie, jing a jang a cukrovaná romantika mezi spanilou naivní starou pannou, která dala přednost před tím, aby si zamlada švihla, péči o tatíčka, a jakousi tajemně mocnou mužskou entitou, kterému se začaly při pohledu na tuto dámu, zapalovat žlázy. No nakonec to stačilo s odřenýma ušima na čistý střed, ale zavírám oba světlomety - 50 %

14.10.2019 3 z 5

Černý mustang Černý mustang Karel May

Klasická průměrná Mayovka s nejznámější dvojicí v titulních rolí, čelící pletichám hamižného komančského náčelníka a jeho vnuka. Ruce k dílu přidává i známá dvojice Hobble Frank a tetka Drollová a tak se nemůže stát nic jiného než drtivé vítězství 50 %

14.10.2019 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Pro čtenáře, který byl dospívajícím v osmdesátkách a devadesátkách představuje tahle knížka návrat k tehdejší popkultuře a samozřejmě k samotným arkádovým hrám, které uchvátily nejednu hráčskou duši. Clineovi se podařilo vytvořit nádherný virtuální svět, který mě uchvátil, až jsem místy Wadovi/Parzivalovi záviděl možnost vklouznout do herní sady a na chvilku si odskočit do světa OASIS. Po Mahanově LitRPG Šamanově kousku je Ready Player One dalším počinem, který mně oslovil a trefil se přesně do mého vkusu, čert vem naivitu, já se prostě honem za klíči, zabaleným do obrovské pocty létům minulým, neskutečně bavil, stejně jako u "Štefanova" filmu - 90 %

04.10.2019 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Upřímně, s výjimkou prostředního dílu, mě tato série o d. v. v. Hodgesovi a jeho posedlostí pomatenou myslí psychopata Bradyho nijak zvlášť nenadchla a třetí díl považuji snad za úplně ten nejslabší, jakoby mistr už dovařil z vody nutnosti. Ústřední kladná trojice mi k srdci nepřirostla, Mrtvě zónový náměť netáhnul a co mě odrovnalo, byl mizerný a odfláknutý konfrontační konec včetně úplného sterilního zakončení do ztracena. Zklamání, víc než průměr to u mě není - 60 %

21.09.2019 3 z 5

Posedlost Posedlost Peter James

První seznámení na doporučení vidím jako průměrnou záležitost, přestože začátek vypadal nadějně. Nelogicky a nereálně se chovající postavy, hysterická hlavní hrdinka, která vůbec neví, co vlastně chce a zápletku po chvíli prokouknete - 55 %

08.09.2019 3 z 5

Nad Tichým oceánem Nad Tichým oceánem František Flos

Pamatuji se jak jsem kdysi tuto knížku náhodou objevil u babičky v knihovně a začal j číst až na několikátý pokus. Pokračování dobrodružství Pavla v Tichomoří ve společnosti výborného amerického pilota - dnešní mládeži už možná zůstane neobjevená - 70 %

07.09.2019 3 z 5

Lovci kožišin Lovci kožišin František Flos

Flosovy knihy jsem jako dítě, zbožňoval - exotika, dobrodružství ( sice naivní ), krásná, v tomto případě Kanadská, příroda - no řekněte kdo by tam nechtěl strávit prázdniny a lovit nebo rybařit :-) ? - 65 %

07.09.2019 3 z 5

Cantervillské strašidlo (dvojjazyčná kniha, 4 poviedky) Cantervillské strašidlo (dvojjazyčná kniha, 4 poviedky) Oscar Wilde

Roztomilá, rozpustilá veselohra o jednom duchovi, jehož noví majitelé nepatří k důstojně bohabojné britské aristokracii, nýbrž se jedná o povedenou rodinku pocházející od kořenů nesmrtelných zásad americké republikánské prostory a nebohé entitě převrátí posmrtný život naruby. Moc příjemná jednohubka z pera klasika - 85 %

01.09.2019 4 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Nejspíš jako většina přispěvatelů zde i já nejdříve potkal filmovou verzi, která se ale velmi přesně drží předlohy, která nabízí náhled na "Fírovo" řešení finální židovské otázky očima dvou chlapců z obou stran zdí v "Oušici". Přes velkou míru naivity v nevědomosti obou klučíků, se jedná o povedený, silný námět o pár stranách, který si zaslouží přečtění - 80 %

26.08.2019 4 z 5