danny_21 danny_21 komentáře u knih

Motýlek 1. díl Motýlek 1. díl Henri Charrière

Knižní předloha mnou oblíbeného filmového MacQueenovského Pappilona je jen slabým odvarem toho, co se Schafferovi povedlo stvořit na plátně. Celý ten dvoudílný příběh, trpící přehnanou naivní romantikou, často protiřečícím a nevyrovnaným názorem na život, a idealizovaním sebe samotného, těžko můžu brát za autentický, spíš mi to přijde jako náhodné a hodně přibarvené posbírané zážitky jiných, které si Moty přisvojil. Zlomené patní kosti, inteligentní skot, berličky v podobě vždy ochotných a nezištných pomocníků a ochránců z řad spoluvězňů, bachařů a společenské smetánky ... velké zklamání - 50 %

08.03.2020 3 z 5

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

Druhé setkání s Chuckem není tak úspěšné jako s Fight Clubem, tentokrát je to na hranici bizáru a úleťárny připomínající Bukowského, protože co fungovalo minule a bylo tak nějak dobře vrstvené ( lepší slovo mě nenapadá ), tady je často nevyvážené a nesouvislé držící pohromadě. Přesto byly kapitoly a pasáže, kdy mi tekly slzy smíchu a nebo jsem pokýval uznale hlavou- opičák s kaštany, venušiny kuličky, svatá předkožka, tantrický sex v letadle nebo třeba přitakávání starouškům a proto nevidím důvod nezkusit s Palahniukem ještě další cestu, což by Ježíš rozhodně neudělal - 60 %

07.03.2020 3 z 5

Tajemství Atlantidy Tajemství Atlantidy Edgar Cayce

Nejspíš všichni slídilové záhad znají mýtus o tajemné kontinentu Atlantida. Tato kniha sice není z pera Cayceho, je to spíše reportážní skládanka různých další zdrojů, nicméně čerpá z jeho vykládání minulých životů a záznamů čerpaných z kroniky Akáše. Je na čtenáři, čemu z toho chce věřit a jak přistoupit k problematice reinkarnace a věrohodnosti - za mě je kniha často kostrbatá a nepřehledná, s několika málo zajímavými kapitolami, např. pyramidy, kdoví, třeba se k ní ještě někdy vrátím pokud najdu v dalších knihách spícího proroka zálibu - 50 %

Krvná pomsta - Poviedky z ciest Krvná pomsta - Poviedky z ciest Karel May

Průměrná sbírka povídek z Orientu, které už byly obsaženy v jiných sbírkách. Povídky 2 a 3 se u mě tak tak udržely v průměru - takže s přivřenýma oběma očima - 50 %

Petrolejový princ II. Petrolejový princ II. Karel May

Jedna z těch povedenějších dobrodružných Mayovek z Divokého západu, ve které potkáme staré známé - uhihňaného Sama Hawkense s kumpány Stonem a Parkerem, Kulhajícího Franka, čerstvého vlastníka vily Medvědí sádlo a jeho kámoše detektiva Drolla a samozřejmě, až jde do tuhého a tito zkušení westmani padnou do indiánské léčky, přijde na pomoc nejudatnější dvojice, která se kdy proháněla prériemi a savanami- Vincek s Oldou a společně pak dají na frak jak pueblovým Indsmenům, tak hlavnímu padouchovi, Petrolejovému princi, který chystá pěkný naftový podvůdek, na malou skupinku majetných obchodníčků - 60 %

Petrolejový princ I. Petrolejový princ I. Karel May

Petrolejový princ Petrolejový princ Karel May

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Věřím tomu, že velká část z nadšených a náruživých čtenářů by ráda byla úspěšným pisálkem, jenže v drtivé většině zůstane jen u přání snílků, a asi nejsem výjimkou, jenže realisticky je potřeba si přiznat, že dannymu nebylo dáno do vínku přivést na svět kus dobrého příběhu … a obávám se navíc, že ani Královská příručka nepomůže :-), takže radši nechám pero a papír myšlenkám povolanějším a budu se brodit stránkami jejich světů. O psaní ale není jen jakýsi nevtíravý průvodce tvůrčího psaní pro začátečníky, Steve odhaluje i cestičky vedoucí ke zrodu prvních povídek, okolnosti tvorby bestsellerů, své temné démony i detaily málem smrtelné nehody - 80 %

29.02.2020 4 z 5

Knihy krve IV-VI Knihy krve IV-VI Clive Barker

Tak konečně jsem přelouskal všechny povídky krvavých knih Cliva Barkera a je nutné říct, že po neslaných, nemastných sbírkách č. 2 a 3, je tenhle soubor tří posledních souborů rozhodně krokem kupředu, co se týče kvality, námětů i zakončení - což je často autorova slabina. Především sbírka číslo 4 je opravdu povedená - Revoluce těla a Zjevení v nadprůměrné kvalitě, stejně jako povídka Krvácející kořistníci v posledním, šestém kousků a propadáků obecně ubylo a tak beru Barkera na milost a ještě to s ním zkusím, stále čekám na podobnou pecku jako byl kdysi Hellraiser, ale autor je zvláštním tvorem, kterému se honí hlavou někdy opravdu povedené nápady, jen to těžkopádné zpracování často končí mimo míru fantasie a splatteru, který je ochotný dannoušek akceptovat - 65 %

27.02.2020 3 z 5

Čtvrtá kniha krve Čtvrtá kniha krve Clive Barker

Musím říct, že tato sbírka pozvedla kvalitu předchozích sérií, která kvalitou byly někde v podprůměru, díky svým bizardním nápadům a já jsem ochoten díky ní vzít Barkera opět na milost, protože Revoluce těla a Zjevení byly opravdu nadprůměrně kvalitní - 65 %

21.02.2020 3 z 5

Dědicové Dědicové William Golding

Moc jsem se těšil na další Goldingovu knihu, kterou se mi dlouho nedařilo sehnat, protože Pán Much byl pecka a tak nenasytný čtenář, očekává podobnou kvalitu. Rozhodně chválím mimořádně zajímavý námět se spoustou chytrých hádanek při rozkličovávání předmětů v moci evolučně o pár skoků vyspělejší rasy, tak jak je vidí prostoduchý neandrtálský mládenec Lok. Příběh jako takový mě příliš nezaujal, takže tentokrát volím lehký nadprůměr - 75 %

20.02.2020 4 z 5

H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů Howard Phillips Lovecraft

Prolouskat se tímto souborným dílem povídek byla ukrutná a ne úplně povedená cesta.
Musím se přiznat, že nesdílím nadšení nad Lovecraftem, jeho kousky se většinou tematicky opakují - starý dům/farma/zámek na okraji města skrývající "tajemné" praktiky choromyslných snílků, kdy nesmí chybět omílání otřesných puchů, zvuků a vyvolávacích formulek. V celém souboru jsem jako nadprůměrné zaznamenal jen 2 kousky - V Kryptě a Stín nad Innsmouthem, spousta jich bylo v poli průměru a několik podprůměrných, takže jako výsledek mi to dává střed, POE podle mě umí lépe - 50 %

20.02.2020 3 z 5

Případ Charlese Dextera Warda Případ Charlese Dextera Warda Howard Phillips Lovecraft

Další z typických Lovecraftových kousků - podle mě se zápletka dala představit na daleko menším prostoru, protože uhádnout pointu nebylo příliš složité. Místo toho se jeden musel prokousávat přes neustálé opakující se popisy ukrutných pachů, srdceryvného kvílení a zaříkávání obludných entit - 50 %

20.02.2020 3 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Druhé pokračování sympatické detektiva a jeho asistentky je v mých očích o něco málo slabší než předchozí dobrodrůžo, hlavně díky tomu, že mě prostředí spisovatelské smetánky moc nebavilo. Na nižším hodnocení má taky svůj podíl natahovaná ( nastavovaná ) délka a samotný motiv vraha a způsob provedení mi nepřišel nijak zvlášť pravděpodobný a vyznělo mi to dost překombinovaně, stejně jako neustálé omílání bolavé detektivovy hnáty a mizerné finanční situace. Dávám tentokrát lepší průměr a doufám v lepší zítřky v díle č.3 - 65 %

14.02.2020 3 z 5

Kartosský gambit Kartosský gambit V. Mahaněnko (p)

Zajímavá záležitost, která potěšila duši RPG playera, který zamlada kostil krysy, netopýry, gobliny, minotaury a podobné příšernosti ve slavné hérní sérii Might and Magic. Připadal jsem si v Mahan(ěnk)ově světě levelování, sbírání a rozdělování zkušeností, aliancí s ostatními postavami a samozřejmě bojůvek v dungeonech s odolnými bossy - stvůrami, jako ve známé a oblíbené hospůdce. V druhém dílů se Šaman ocitne v podivné malé vesničce, kde by zdánlivě mělo být vše připraveno k poklidnému zvyšování vlastností, nicméně se ukáže, že stojí v samotném středu střetu císařství a Temného lorda. Postava se rozšiřuje, questy a samotný příběh začínají být zajímavější a propletenější, sakra tohle putování RPG světem mě fakt baví - 85 %

08.02.2020 4 z 5

Chytám svůj život Chytám svůj život Robert Záruba

Zajímavý pohled na postupnou kariéru našeho nejslavnějšího brankáře novodobých hokejových dějin od začátků v Pardubicích, přes Chicago a Buffalo v NHL až k neuvěřitelnému Naganu se spoustou pikantností a detailů od přípravy, vybavení, zázemí týmů a atmosféře v kabinách. Přes všechny nepopiratelné Dominikovy obrovské úspěchy a vyvinutou dřinu, jsem netušil, že byl až takovým pedantem a umíněným typem hráče, který měl rád vliv na hráčskou kabinu bez, až na výjimky, respektu k trenérům - měl jsem za to, že brankáři obecně jsou spíš tišší, uzavřenější typy ve svém světě. Nic to ale nemění na tom, že nechal v tomto sportu nesmazatelnou stopu a ve své době byl vyjímečný, kniha mapuje kariéru jen do roku 2000, Stanley cupy s Detroitem přišly později - jediné co mu uniklo je zlato z MS. Mám za to, že Robert přispěl do knihy především historickými statistikami, takže pokud Dominik s pomocí zvládnul zbytek, tak to vidím na lehký nadprůměr - 80 %

31.01.2020 4 z 5

Píseň pro Lyu Píseň pro Lyu George R. R. Martin

Je až k neuvěření, že povídky obsažené v této sbírce jsou už fakt hodně vousaté … zaobírají se většinou problematikou vesmírného nekonečna a lidských osudů v něm putujících. Pozdější autorova tvorba je přeci jenom kvalitnější, tato sbírka je jako celek v mým očích v lepším průměru, nejvíc se mi líbli Druhý stupeň osamění a Hluboké temné tunely - 60 %

25.01.2020 3 z 5

Bílý žralok Bílý žralok Peter Benchley

Ajta krajta, to byla ale smaženice - Benchley to tam sypal jak Babica do hrnce - ocelově ozubené, geneticky vyšlechtěné nacistické obojživelné monstrum, které si ve vodě podá i samotného Velkého bílého jako nic - nemluvě o rychlosti ... , kterého pronásleduje rozvedený klaďas na vlastním ostrově společně s Mengeleho učedníkem nad hrobem a nesmí chybět ani šťabajzna, která to koření svým šarmem a dobrotivostí - 40 %

23.01.2020 2 z 5

Písečníci (3 povídky) Písečníci (3 povídky) George R. R. Martin

Ve výsledku je to čistý střed se sestupnou kvalitou povídek. První Písečnícká je výborná, nadprůměrná, druhá předvídatelná s odřenýma ušima ve středu spektra a poslední už s utrpením dočtená, snad jako by ani nebyla Martinova - 50 %

16.01.2020 3 z 5

Peklo v ráji Peklo v ráji J. M. Troska (p)

Tak o tomto dílku můžu sdělit dva fakty - 1. v dětství mě absolutně minulo a 2. je to rozhodně to nejslabší, co jsem od Trosky zatím přečetl. Autor namíchal koktej všeho možného co přišlo pod ruku od Robinsonády, přes tajemnou civilizaci až k šílenému vynálezci. Hlavní hrdina je chvilku roztřepaná troska, pak zase neohrožený lovec a dobrodruh, prostě ve výsledku nevyvážený guláš s utnutým koncem - 40 %

15.01.2020 2 z 5