Píseň pro Lyu

Nejtesklivější povídky, jaké kdy americký spisovatel G. R. R. Martin, autor monumentální série Píseň ledu a ohně, napsal a publikoval v nejvýznamnějších SF časopisech své doby (Amazing, Analog, Galaxy), pocházejí z první poloviny 70. let. Ve většině z první desítky próz se již objevují hororové prvky, typické pro pozdější Mart... celý text

Ve většině z první desítky próz se již objevují hororové prvky, typické pro pozdější Martinovu tvorbu – šílený technik hvězdné brány, mrtvoly se syntetickými mozky, zmutované lidstvo po jaderné katastrofě, automobil odsouzený strašit na opuštěných amerických dálnicích. Titulní novela této sbírky je velice křehký, nicméně mrazivý příběh telepatů, jejichž láska nepřežije profesní úkol na vzdálené planetě Škí, uprostřed prastaré civilizace ovládané tajemným kultem. Ale především je to příběh o lidském osamění, o hledání Boha a smyslu existence. G. R. R. Martin napsal Píseň pro Lyu ve svých čtyřiadvaceti letech, v roce 1974 ji publikoval v Analogu a v následujícím roce za ni obdržel své první významné ocenění v žánru SF (Hugo 1975), které ho vyneslo až na vrchol hvězdné kariéry. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26776/pisen-pro-lyu-6h5-26776.jpg 4.2110

A Song for Lya (1976)

Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton

jelad

Přestože Martin ve svém díle popisuje jak vyprahlé postapokalyptické světy, tak vyspělé země budoucnosti a vzdálené dimenze s prapodivnými formami života a nepředstavitelnými pravidly bytí, jsou jeho hrdinové spjati (nad)pozemskou touhou po pochopení smyslu života a po nalezení božského principu, který dává řád vesmíru, respektive jim samým. I zde, na prostoru několika málo stran pro každou povídku, Martin dokazuje, jak bravurním vypravěčem je a co všechno podivného, absurdního i zvráceného dokáže ve své fantazii stvořit. Tohle není další Svět ledu a ohně, a to co se do epiky a žánru textu týče, jde o mozaiku životů a příběhů - propojenou filosofií, psychologií, vírou a především tesklivým nenaplněním vlastní existence. Smutná atmosféra absolutního osamocení, pocitu jediné racionality v univerzu se střídá se zevšedněním po vyzrazení tajemství, s nutkavostí přikládat veškerým jevům smysl, což vede k destrukci individuálního poznání a subjektivní pravdy. Přičemž Martin se na každém centimetru popsané strany neslyšně ptá - je pokrok ve vědě a dobývání světů synonymem pro mentální a mravní progres člověka - dostáváme se tak k jádru, nebo se od něj vzdalujeme?

katkaost

Zaujaly mě velmi pouze některé z povídek. A jiné zase vůbec.

musska

Martin zase nezklamal, povídky jsou každá jiná, dobře promyšlené. Místy mi to připomínalo Bradburyho Kaleidoskop.

elfinkaa97
29.07.2016

Některé pohádky byly fajn, některé ne, moc mě to nezaujalo,u většiny mě bavila čistě jen ta poslední stránka, ale poslední povídka mě upoutala asi nejvíc :)

ThrisaManx
28.03.2016

Krásné, ačkoli velmi smutné povídky. Kniha celkově nenáročná jak na čas, tak na mysl. Jsou v ní obsaženy nádherné myšlenky a beznaděj. Ne každá povídka mě bavila, ale celkově je celá kniha krásným dílem krásné duše jednoho krásného autora.

PeterPetrik
29.01.2016

Čtivé a nenáročné na čas. Presne mi to zapasovalo do skúškového keď som potreboval trochu vypnúť. Ani jedna poviedka ma nenudila.

Pawlisman
22.12.2015

Pěkně vykreslená povídka, která se také zamýšlí nad náboženstvím a štěstím člověka. Každý čtenář se také zamyslí nad tím, zda by splynul či nikoliv, pokud by se šance naskytla.

messi@h
11.01.2015

Díky knihám Písečníci a Píseň pro Lyu jsem Martina vlastně objevil. A ať si příznivci ságy Piseň ledu a ohně říkají, co chtějí, Martin je pro mě především mistr povídek a novel, ve kterých dovede neuvěřitelně žonglovat s žánry a vypravěčskými styly. Svojí fantasy ságou podle mě Martin nepřekonal, ale ani se nevyrovnal (pozn. zatím jsem přečetl 5 dosud napsaných dílů Pisně ledu a ohně) svým stěžejní povídkám jako jsou Píseň pro Lyu, Portréty dětí, Písečníci, Proměna kůže, Netopýři, Stanice Šerá voda...
Z výše uvedených povídek obsahuje sbírka Píseň pro Lyu jen stejnojmennou novelu, která podle mě patří k vrcholným povídkám nejen v rámci žánru SF, ale i napříč všemi žánry beletrie. V podstatě filozofickou povídku o hledání lásky, smyslu života a nečeho vyššího (boha?) by si měl přečíst každý, kdo má rád dobrou literaturu.
I když je Píseň pro Lyu v téhle povídkové sbírce bezkonkurenčně nejlepší povídka, nedovolil bych si říct, že zbytek povídek je průměr nebo podprůměr... Naopak, všechny povídky mě bavily a rozhodně musím smeknout klobouk před množstvím nápadů, které Martin předvedl v téhle knize. Všechny povídky sbírky Píseň pro Lyu považuju za nadprůměrně nebo přinejmenším zajímavé... A pokud chcete poznat, co to znamená melancholická SF/hororová povídka, je Martin tím nejlepším učitelem ;)

Lodja
03.03.2014

GRRM očividně rád zpívá, minimálně podle názvů svých knih. Musím říct, že utkvěla mi opravdu ta Píseň pro Lyu a že utkvěla, to ještě neznamená uchvátila. Zbytek povídek mi tak nějak splývá.

Cuchulainn
20.01.2014

Souhlasím s níže uvedenými komentáři. Druhý stupeň osamění a Píseň pro Lyu jsou bezpochyby nejlepší povídky z celé sbírky. Ostatní lehce nadprůměrné až průměrné, přesto zábavné a k zamyšlení. G. R. R. Martin se přesně trefil do noty věčně snícího melancholika :)

Petrvs
14.11.2013

Nevím, co bych napsal, protože mé dojmy naprosto přesně vystihl ve svém komentáři Viero. Mlha také nebyla špatná, ale na geniální depresi Druhého stupně osamění a filozoficko existenciální Píseň pro Lyu to prostě nemá.

Na jednu stranu se mi chce napsat, že je trochu škoda, že i tato sbírka povídek v sobě má nádech takového "výhodného balíčku", kde kromě dobrých věcí dostanete (a zaplatíte si) to, co by se jinak neprodalo, ale na stranu druhou tyhle dvě povídky opravdu stojí za to.

lanusinka
22.03.2013

Píseň pro Lyu pěkná, ostatní průměrné... Ale to je tím, že povídky nejsou úplně můj šálek a čaje... a Hvězdným zápasem jsem se prokousávala dost těžko, není pro lidi, kteří neznají americký fotbal...

Minas
05.07.2011

Píseň pro Lyu je opravdu filozoficko-náboženský skvost. Je to povídka, která mi zcela učarovala. Hluboké temné tunely a Mlha padá k ránu ve mne taktéž zanechaly dojem, že se mne jejich "poselství" jen tak nepustí. A NMR dokazuje, že i 4 stránky textu dokáží vytěžit dobrou myšlenku.
V každé povídce jsem si našel něco, co mě upoutalo, ale přesto ty zbývající rychle upadly v zapomnění..

Denaille
01.12.2010

Je tu už nějaká doba, co jsem ji četla, ale povídku Píseň pro Lyu mám stále čerstvě v paměti. Myslím, že právě po přečtením téhle povídky jsem se nadchla pro posmrtný život a náboženství..

Viero

Povídky Druhý stupeň osamění a Píseň pro Lyu jsou psychologicko-filosofické skvosty. Zbytek spíše průměr až podprůměr. Každopádně koupě knihy nelituji právě díky dvěma výše zmíněným povídkám.