Rudá bouře

Rudá bouře https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/1632/bmid_ruda-boure-VPc-1632.jpg 4 96 16

Teroristickou akcí islámských fundamentalistů je Sovětský svaz zbaven přístupu ke svým ropným zásobám. Kreml rozhodne obsadit naftová pole Perského zálivu. K odlákání pozornosti NATO zahájí invazi do západní Evropy. Prvními výstřely začala třetí světová válka podle stále možného scénáře z 80. let z pera autora nad jiné povolaného... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Red Storm Rising , 1986

Pytlík
19.06.2022 2 z 5

Jediné, co se z knihy dalo číst, je úvod, putování po Islandu a závěr. Mezitím se nacházelo moře, co moře, oceán textu, ve kterém se normální čtenář neorientuje a který ho vrcholně nudí. Samé příkazy, navádění torpéd, únik do hlubin, sem tam výbuch a praskání trupů, jalové rozhovory o banálních věcech apod. Knize taky moc nepomáhá, že je ruská technika pojmenovaná anglickými názvy, takže takového beary či backfiry člověk nejdřív považuje za kladné hrdiny a drží jim palce. Jmenovat se hezky srozumitelně medvěď nebo obratnyj effekt, člověk hned ví, s čím má co do činění a může je proklínat hned hezky od začátku. A co se týče logiky, nějak jsem nepochopil, proč bylo potřeba kvůli ropě v perském zálivu nejdříve vyvolat válku s NATO.

TomHagen
09.07.2020 4 z 5

Opět kniha, kde jsem měl možnost „číst“ originál (slyšet ho na Audible) a porovnat to s českým překladem, neboť Clancyho si sbírám do knihovny. Příběh je skvělý mix napětí a Clancyho typického popisu vojenské techniky. Tuhle jeho knihu mám velmi rád, ale vždy mi tam chyběla ještě trochu větší a delší eskalace konfliktu. Ale co už :) Je to tak typicky osmdesátkově přitažené za vlasy (hlavně jedno z rozuzlení), ale o tom to právě je.
Knihu od BB artu ze začátku milénia jsem si pořídil v antikvariátu, opět na mě dýchla ta „levnost“ tehdejší doby. A ten překlad... no... jsem rád, že se dnešní překladatelé už někam posunuli.

RAdim339
13.06.2020

Příšerný překlad, který kazí dojem z dobré knihy.

Sirpredátor
14.02.2020 5 z 5

Začátek trochu zdlouhavý, hlavně ta politika byla nudná, ale od prostředku, to nabralo spád a začala pořádná jízda

mira.k
30.01.2020 5 z 5

Klasický Clancy. Není tu Ryan, ale má to napětí. Pro mladé ročníky ne, spíš pro pamětníky. Prostě je to už alternativní historie, protože armády už jsou přece jen jinde.

Hade
18.12.2019 odpad!

Sice jsem vydržel až do konce, ale něco tak blbého může napsat jen americký patriot.

danny_21
19.10.2019 2 z 5

Přeukrutně dlouhá a nezáživná kniha se úsměvnou zápletkou, plná amerického klišé z osmdesátek, kdy ruský medvěd byl sice veliký, ale moc hloupoučký , který nakonec vždy dostane napráskáno od skautských hošíků z duhého konce světa. S Clancym je to prostě jak na houpačce a tento případ u mě jednoznačně směrem dolů - 40 %

Tazz1
07.07.2019 2 z 5

Clancyho mám rád, Ryanovky jsou naprosto skvělé čtení. A toho se asi měl mistr držet. Na knihu jsem se moc těšil, ale zklamala mě. Prostě to do očí bijící, americké klišé, to se skoro nedalo číst. Hodným klukům z USA vyšlo vše a Rusové jsou tak hloupí a neschopní, že jejich na tu dobu moderní letadla jim kosí i Phantomy, které létaly již ve Vietnamu. Námořní a ponorkové boje již asi není třeba komentovat. A kde si již autor nevystačil s patriotismem, tam sáhl k fikci. Americké létající talíře či britské torpédo Spearfish, které Britové začali používat až od roku 1992 a tedy určitě ne v době do které je zasazena kniha. Dočetl jsem jen se sebezapřením a proto, že jsem chtěl vědět jak to dopadne. Happy end se dal očekávat, ale i tak se mi konec líbil a byl dobře udělaný. Asi jedno z mála takhle tlusté knihy.

Edus
25.11.2018 1 z 5

Tom Clancy, to byla vždycky modla fanoušků politických a špionážních thrillerů. Jelikož jeho romány jsou vždycky špalky delší než Jiráskovo Temno, toto dílo mající pojednávat o poměrně atraktivním tématu přechodu studené války na "horkou" jsem poslechl jako audioknihu o několika desítkách hodin.

A rovnou řeknu, že jak k tomuto dílu, tak k další tvorbě autorově mám velkou výhradu, která by se dala vyjádřit slovy W. Shakespeara:
"Mnoho povyku pro nic."

Je to straaaaaašně roztahané, ukrutně dlouhé, čtenář (v mém případě posluchač) trpí předlooouhými popisy technických detailů ponorek, bombardérů a stíhaček (je vidět, kde byla největší láska autora) a za chvíli člověk neví, jestli má co dočinění s beletrií nebo seznamen inventáře letadlové lodi USS Hornet.

Kdyby se celá kniha zkrátila tak o 2/3, získala by rozumnou délku i spád. Potenciál k tomu je - řádění islamistických radikálů, sovětský vpád do Západní Evropy, boje ve vzduchu nad Islandem i v chladných vodách severního Atlantiku, speciální jednotky, špioni a nakonec i dobře popsaný palácový převrat v Kremlu. To vše navíc viděno z perspektiv řady protagonistů, ke kterým by člověk snad i si nějaký vztah vytvořil, nebýt té ubíjející a dlouze roztažené vypravěčské nudy. Ostatně mám neodbytný pocit, že kdyby pan Tom Clancy nebyl Američan, sotva by se jeho díla stala tak celosvětově věhlasná - obzvláště porovnáme-li je se skutečným králem žánru sirem Fredericem Forsythem, který má dodneška čtenářům co nabídnout.

B4LU
13.12.2017 2 z 5

Kniha o třetí světové válce. Sovětský svaz kvůli náhlému, teroristy vyvolanému nedostatku ropy potřebuje získat nová ropná pole - a jako "zastírací manévr" napadne Evropu.
Nikdy jsem úplně nepochopil, jak někdo může takhle atraktivní námět zpracovat tak mizerně, že odpadnu v polovině. Patrně na tom má jistý podíl to, že američané jsou "ti hodní, správní a dobří" a rusové "ti zlí a nadto úplně blbí"; čiší to z každého řádku knihy a je to nejsilnější dojem z ní.

Jindra99
08.12.2016 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, abych knihu přečetl jedním dechem. Napínavé, čtivé, skvělé.

SteveG
24.03.2016 5 z 5

Tak nevím,proč má kniha tak nízké hodnocení.Někdo tady psal,že je v knize moc postav.S tím nesouhlasím,příběh se docela dobře rozjíždí a každá postava v něm má specifické místo,tak aby se válka popsala jak na souši ve vzduchu,na moři i pod ním.Kniha se mi hrozně líbila a byla první od Clancyho.Za mě 5 hvězd.Chyběli mi zde jen fotografie bojové techniky,čtenář si pak knihu může ještě více užít.

xkubas
16.01.2016 4 z 5

Tak tohle je opravdu mazec. Pokus Rusů o ovládnutí Evropy, naprosto realisticky popsaný střet s NATO. Napínavé, čtivé, místy sice poněkud popisné, ale akce je hodně a z toho realistického scénáře mrazí.

DennisMoore
26.04.2015 5 z 5

Tom Clancy v tolika knihách zažehnal hrozbu třetí světové války, že by snad byl hřích, kdyby ji jednou také nerozpoutal. V Rudé bouři se to děje a děje se to ve velkém stylu. V mrazivě reálném scénáři je vše, co vás napadne. Kromě politických intrik především nepřetržité napětí a bitevní scény všeho druhu. Lodě proti letadlům, lodě proti ponorkám, ponorky proti helikoptérám, stíhačky proti stíhačkám, stíhačky proti satelitům, bombardéry proti tankům, tanky proti tankům a muži proti mužům, protože ani tentokrát Clancy na úkor epičnosti nezapomíná na příběhy jednotlivců a zajímavé postavy stojící na obou stranách konfliktu, které čtenáři snadno přirostou k srdci. Nedýchal jsem.

honajz
29.01.2015 2 z 5

Na můj vkus zbytečně popisné a zdlouhavě napsané. Co na tom, že to postupně rozvíjí zajímavou a stále aktuální teorii (a v dnešní době, kdy proti sobě stojí Rusko a EU s USA, ještě aktuálnější) i její důsledky a jednotlivé tahy jako v šachu - ale právě, že jako v šachu. Co si budeme povídat, akční hra to není, někdy nám tahy jednotlivých soupeřů nedávají smysl, jindy bychom to sami hráli jinak, a ne každý vše do důsledků pochopí. A mezi tím se sedí a přemýšlí. Podobně na mne působila kniha, a pokud si můžu vybrat, mám zkrátka raději o něco akčnější sporty jako fotbal nebo hokej.

Ladinek
05.05.2013 5 z 5

Je to takové - epické. Mnoho osudů spletených do výpravného příběhu. Výborně popsaná atmosféra 80. let. Skvěle jsem se bavil. Škoda, že tenhle román nebyl zfilmován, protože si o to vysloveně říká.

války

Autoři knihy