Dva roky prázdnin

Dva roky prázdnin obálka knihy
Mé hodnocení:

Koupit

Jeden z nejúspěšnějších románů Vernových, který stále poutá mladé čtenáře toužící po dobrodružství. Vypráví příhody patnácti chlapců-školáků zanesených bouří na pustý ostrov a bojujících na něm o svůj život.

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49241/dva-roky-prazdnin-SjS-49241.jpg 4.41124
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, Albatros (ČR)

Deux ans de vacances, 1888

Kniha Dva roky prázdnin

Witch2017

Kolik jen odpolední strávila jsem jakožto dítko školou povinné s nosem zabořeným v téhle krásné knize, zatímco jiné děti hulákaly venku pod okny. Tehdy to znělo parádně lákavě – dva roky bez školy? Dejte to sem a nerušit! Netrvalo dlouho, než mi došlo, že až taková legrace to nebude, ale to už mě od téhle (mojí nejoblíbenější) verneovky nikdo nedokázal odtrhnout. Malé ztroskotance jsem si zamilovala a celou dobu jim držela palce. Nečekejte žádného Pána much (naštěstí), ale tohle „prázdninové“ čtení rozhodně i tak stojí za to.

Taková milá, místy lehce naivní kniha, v níž najdeme napínavé a dobrodružné situace, které prožívá skupina chlapců na jednom opuštěném ostrově. Autor dobře vystihl soutěživost a konkurenci Briana a Doniphana, ale také hrdinství v podstatě všech, kteří ztroskotali a museli bojovat o holé přežití. Zajímavé jsou opakované narážky na knihu Švýcarský Robinson, u těch jsem se musela i občas pousmát ;-). Kniha je tak trochu zdlouhavá, ale zase na druhé straně autor opravdu dopodrobna popsal, jak si chlapci po ztroskotání poradili se vším, co jim mohlo pomoci překonat zimu, hlad nebo žízeň. A neopomenul zdůraznit, jak je (nejen) v takovéto situaci důležité přátelství. Až později je vyprávění mnohem zajímavější - a to, když se na scéně objeví zlí piráti ;-). Víc už však prozrazovat nebudu, myslím, že kniha stojí za přečtení i dnes a plný počet si zaslouží plným právem.

Cinik

Jedna z mých prvních přečtených knih. Rád jsem si ji znovu přečetl, přestože už to nebylo ono, jednak jsem si děj zhruba pamatoval, jednak jsem už trochu (takových 30 let) mimo cílový záběr knihy. Nicméně je to nepochybně skvělá knihy pro mládež. A velmi oceňuji, že (při srovnání např. s Wyssovým Švýcarským Robinsonem) nevalí čtenářům do hlav očividné pitomosti.

GeRaltzRiVie01

Děsná nuda. Autor jako by se skoro omlouval, když psal, kolik je variací na téma Robinsona, že zbývá snad už jen obsazení dětí do hlavních úloh.. Ale je mi jasné, že nejsem cílovka, takže bez hodnocení.

Makyyy

Netuším, proč jsem se Verneovkám celý život vyhýbala, přestože mě k jejich čtení nabádal můj táta, který přečetl mnoho z nich. Popravdě jsem knihu četla "jako povinnou" v rámci svého vysokoškolského studia. Prvních pár kapitol jsem byla skeptická, ale pak jsem se v knize doslova utopila, jak mě bavila. Skvělé a nadčasové čtení!

n.ezn.amy
27.12.2020

Místo prázdninového výletu se skupina chlapců z Chairman school z Aucklandu ocitne sama na lodi, která je za bouře odnese do Tichého oceánu, kde loď ztroskotá a chlapci se ocitají na pustém ostrově. Aby přežili musí začít spolu všichni fungovat a hlavně popřít vlastní ega, což u některých je skutečně velký problém. Objevují ostrov, zakládají osadu a dělají vše proto, aby se jednou mohli třeba vrátit nazpět domů. Jules Verne dokázal vždy psát napínavé romány a i tento se opravdu četl jedním dechem.

Jack Bauer
25.08.2020

Úplně první moje verneovka , kdy jsem se učil číst. Vzpomínám, jak jsem první stránku louskal snad hodinu a pak to vzdal na později, než jsem se naučil číst rychleji a plynuleji. Pak to byl dokonalý zážitek. Zatímco spolužáci četli ze slabikáře, leporela nebo pohádky, někteří nic a dodnes se to asi nenaučili neboť za život nepřečetli jedinou knihu, já už četl verneovky a mayovky, díky nimž se ze mě stal vášnivý čtenář. Dva roky prázdnin v krásné vazbě s spoustou obrázků, 20 tisíc mil pod mořem, Na kometě..., Supové Mexika, Vinnetou - to byly mé první dětské knihy.

draka
24.08.2020

Moje první verneovka, kterou jsem četl v šesté třídě. Četl jsem ji několikrát po sobě, stále dokola. Obdivoval a doslova jsem prožíval a dobrodružství a každodenní boj o přežití na pustém ostrově i proto, že někteří z chlapců byli v mém věku. Silný a neopakovatelný čtenářský zážitek.