Danka22 Danka22 komentáře u knih

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Otec, který trpí duševní nemocí a tyranizuje celou rodinu kdesi na Aljašce. Hlavní postava se snaží sice utéct od tvrdé reality čtením knih, ale nedaří se jí to. A matka, která trpí syndromem týrané ženy není schopná ubránit ani sebe natož svoji dceru. Příběh je to aktuální a k zamyšlení. Spisovatelka ale překvapila, protože není pravidlem aby po tak hezké knize Slavík následoval ještě lepší příběh, jakým tato kniha je. Je to velké plus.☺

08.02.2020 5 z 5

Zařadila bych tuto knihu mezi povinou četbu na školách, je totiž alarmující. A to od začátku. Zaujalo mě, jak autor rozdělil jednotlivé kapitoly, tak aby zdůraznil jak obrovské změny na zemi od 20. let minulého století do dnešních dnů nastaly. Svým svědectvím ukazuje, v jakém rozjetém vlaku jsme a že se sám nezastaví. Ten vlak se totiž jmenuje bezohlednost. A tou je lidské pokolení až příliš známé. Nevím, jestli tato kniha má dostatečnou sílu, aby se lidé probrali ale rozhodně žádného čtenáře nenechá na pochybách, že klimatické změny jsou problém a že se zastavit nedají. Lidé se těžko dají poučit.

24.09.2021 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Tohle byla moje první knížka od Petry Dvořákové a na úvod musím říct, že se mi líbila. Ani já neprozradím, o jaké téma jde, ale věřte mi, že vás zanechá s myšlenkou, s jak velkým utrpením se někteří lidé musí každý den prát. A je to boj opravdu hrozný. Je to PROKLETÍ.

Líbilo se mi, jak se knížka plynule čte, než se nadějete máte 189 stran přečtené a ve vás rezonují už jen dojmy. Téma je sice tvrdé, a ano, i se o něm nemluví, přesto se čtenář ponoří do pocitů nešťastného člověka, který zůstal sám na svůj úděl.

I když nejsem věřící, tak i Bůh na něj zapomněl. Některé popisy vás nenechají v klidu, budete cítit možná nechuť, opovržení, ale na druhou stranu si položíte otázku:
Máme všichni právo někoho takového soudit?

Smutné především bylo, že si tu špatnost hlavní postava plně uvědomuje. O to je snad ta knížka i šokující, protože jde o inteligentního, chytrého a moudrého člověka. Ví, že když se nebude hlídat tak bude mít vážné problémy. Nicméně, aniž by se něco VÁŽNÉHO stalo, tak ho stejně okolí odsoudí a chová se k němu příšerně.

Zajímavá sonda. A ten kontrast - krásná zahrada versus „ten problém“ je nezapomenutelná. Nad Zahradou budu dlouho vzpomínat.

15.11.2022 5 z 5

Podpis všech věcí Podpis všech věcí Elizabeth Gilbert

Čtivé a objevné, tak bych celkový děj charakterizovala. Hlavní hrdinka Alma je vědkyně a botanička, co má na 1. místě květiny a na 2. zase touhu po lásce. Protože o hledání lásky a její nacházení v každém věku je asi nejzajímavější dějovou linkou.

Čtenář společně s Almou objevuje svět 19. století - od novinky ohledně evoluce od Ch. Darwina až po domorodce na Tahiti. Právě na tomto ostrově se Alma dozví o životě a jeho smyslu asi nejvíc.

Kniha si mě získala. Byla poutavá a poučná. Celkovou recenzi na knihu naleznete - https://danasbooks22.blogspot.com/

Vzhůru do čtení :-D

29.09.2021 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Nedá se to číst!!!! Škoda papíru

17.06.2021 odpad!

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Plný počet hvězdiček dávám málokdy ale tahle kniha si je zaslouží. Silný příběh, který je založen na skutečné události. Byl to strašný spolek a je jen škoda že nebyli všichni aktéři odsouzeni. Tím co dělali odsoudili k neštěstí spoustu nevinných dětí. Dejme tomu, že si někdo polepšil a dostal se do bohatší rodiny, ale na druhé straně zůstali nešťastní rodiče, kteří se nikdy nesmířili se ztrátou svých dětí. Proto je kniha tak smutná a dojemná, protože poukazuje na mj. na nespravedlnost a krutost našeho světa.

21.04.2020 5 z 5

Půlnoční růže Půlnoční růže Lucinda Riley

Četla jsem celou sérii Sedmi sester a tak jsem začala číst i další romány. Musím říct, že Půlnoční růže je skvělá. Romantická, zaláskovaná, nežná a exotická, co si víc přát. Tohle je ta Lucinda, kterou obdivuji a která tolik chybí na tom knižním trhu. Škoda. Jen málo autorek je a bylo jako ona.
Anahita vás provede tajemnou Indií a zrádnou Anglií. Rebeka vám zase ukáže nemilosrdný svět světových hvězd. S ní se budete chtít podívat kamkoli. Tak na nic nečekejte, a šup, knížku si kupte. :-D

14.05.2023 5 z 5

Sestra bouře Sestra bouře Lucinda Riley

Je to tak napínavý a kouzelný příběh, že vás okamžitě vtáhne a nepustí (věřte mi, je i skvělý, když vás bolí zub a vy z bolesti celou noc probdíte). Ally je soběstačná, nezlomná a do toho ještě zamilovaná mladá žena, která se ráda plachtí po moři a objevuje nepoznané. V tom je další originalita, že jsem se dozvěděla i něco o jachtách a moři.

Tahle sága je její vrchol. Jejím vzácným keřem, který vypěstovala a který bude kvést ještě roky. A hlavně, to, co by měl umět každý spisovatel, zaujmout a přivábit čtenáře ke svému dílu.

26.02.2022 5 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Zaujalo mě téma. Šest sester, kterým zemřel jejich adoptivní otec a ony se tak konečně dozvědí něco o své minulosti. Nejstarší je Maya. Ta se za svým osudem vydává až do Rio De Janeira, tak nalezne nejen svoji babičku, ale zjistí i osud své prababičky, které je strašně moc podobná.
Knihu jsem četla v angličtině. Děj je čtivý, zajímavý a zaujme snad každého. Líbí se mi, jak autorka skloubila práci na soše Ježíše s láskou jednoho sochaře a mladé bohaté ženy. Dál už nebudu prozrazovat, ale stojí to za to. Má to styl a šmrnc.

25.12.2021 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Jedna z nejhezčích historických knih, které jsem četla. Hluboký, promyšlený příběh nám ukáže rané období Anglie. Zajímavé je popisování stavby katedrály, kdy si autor dal tu práci a zjistil si dostupné informace. O to víc se těším na další díly.

31.03.2020 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Příběh je to napínavý. Zvlášť jsou zajímavé osudy hlavních postav. O to větší je pak neštěstí, že taková podobná organizace, co odvážela chudé ženy z koutů Evropy skutečně existovala. Kniha ve mně zanechala hluboký dojem. ☺

23.02.2020 4 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Musím říct, že se mi tenhle příběh líbil z celé řady nejvíc. Napětí se dalo krájet. Mě se strašně moc líbila ta psychologie postav. Nad Folletta v tomhle směru prostě není. Těším se na další příběhy.

01.01.2024 5 z 5

Dar volby Dar volby Edith Eva Eger

Nejsem moc na motivační knihy, ale tahle je skvělá. Kniha je rozdělená do 12 kapitol, které vás mají nechat zamyslet se nad sebou. Nad svým rozhodnutím. Nad svým životem.

Zajímavé jsou příběhy, které nashromáždila autorka během svého profesního života. Tento doplněk silně připomíná např. knihu "Vztahy a mýty". Dále jsou zpestřením a pojítkem mezi čtenářem a příběhem. Asi nejvíce mě zasáhl příběh ženy, která patřila k prvním obyvatelům Kanady. Její tragický osud se podepsal na celé rodině.

Rozhodně bych knihu doporučila každému, kdo se marně hledá. A určitě čtenářům, co četli předchozí knihu od autorky "Máme na vybranou." Protože autorka svojí obdivuhodnou chutí do života si znovu získala za mne velký obdiv a důvěru. Takže slovy Dr. Egerové: "Když jsem to dokázala já, vy to také dokážete," já se jen přidávám a poselství posílám dál. :-D

03.10.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Perfektní. Silný, čtivý příběh, který zaujme a nadchne. Víc takových knih.

27.10.2020 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Příběh tří žen, které pocházejí z různých poměrů a vrstev se čte opravdu moc dobře.

05.05.2018 5 z 5

Větrná hůrka rodiny Brontëových Větrná hůrka rodiny Brontëových Hana Parkánová-Whitton

Román se čte velmi dobře a určitě mě překvapil v mnoha ohledech, ať už co se týče lásek sester Brontëových, o kterých se nikde moc nepíše, nebo smutný konec jejich jediného, nadějného bratra. Životopisy (ať už faktické nebo beletrizované) sester Brontëových, bohužel, v českém prostředí moc nevycházejí, což je pro českého čtenáře obrovská škoda. Paní Whitton si dala tu práci a českému čtenáři nabídla vypracovaný román, který rozhodně nemůže obdivovatelům, tak velkých sester uškodit. Ba právě naopak, určitě potěší.

10.11.2017 4 z 5

Zahrada dávných tajemství Zahrada dávných tajemství Kelly Bowen

Romantická a poutavá kniha z pera Kelly Bowenové, vás jistě nadchne. S noblesou sobě vlastní Kelly vypráví dva napínavé příběhy. Dalo by se říct, tohle už tady jednou bylo, opak je pravdou. Jen tajemný zámek s ještě tajemnější zahradou vás upoutají. Obzvlášť, když se to všechno odehrává ve Francii. Kdo by tohle neměl rád? Jen se nemohu zbavit pocitu, že Kelly mohla zabrousit do jiné etapy lidských dějin, než je zrovna druhá světová válka.
Přesto se to rozhodně dalo číst. Stasia je velmi tvrdá a pevná v tom co chce udělat. Nic ji nezastaví. Pomsta je pro ni velmi sladkou záležitostí. Až do chvíle, kdy vše změní láska. Isabella a Emilia mají za cíl především opravit zničené panství, a přitom netuší, že odkryjí tajemství, které má spojitost i s nimi.
A co si o knížce myslím? Kelly Bowenová si vybírá dobré ženské postavy. Jsou originální, silné, elegantní a chytré. Rozhodně čtenáře upoutají. Věřte, že 410 stran vás rozhodně upoutá. Už jenom ta krásná obálka, která se hodí k této tématice, to je prostě něco. Jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst, jelikož historických románů nikdy není dost.

22.11.2023 4 z 5

Ztracená sestra Ztracená sestra Lucinda Riley

Celá sága byla skvělá. Jen mi trochu u této knížky trvalo, než jsem se začetla. Pravdou, a to smutnou, je že autorka byla vážně nemocná, proto ten začátek byl možná takový těžkopádný. Trošku jsem se i ztrácela v postavách, přesto jejich psychologie i problematika byla vyřešena bravurně. Na druhou stranu se mi nelíbilo, jak se sestry při hledání své další sestry do toho obuly. Sledování a různé běhání za možnou sestrou mi přišlo trošku moc přetažené za vlasy. Ale zase jsem se dozvěděla něco o Irské občanské válce za svobodu. Trošku mě mrzí, že si na vysvětlení, proč to ten jejich adoptivní otec dělal musíme počkat do jara. I tak moc děkuji za tuto sérii. Byla nejhezčí a nejpoutavější, jakou jsem v posledních letech četla. Bože, takový dar, jaký měla autorka se už dneska moc nevyskytuje. Pro mě je občas problém totiž sehnat ženský (nejlépe historický) román, který by byl čtivý, moudrý, romantický a nepředvídatelný. A to romány Lucindy prostě jsou. Tak ať je Lucindě Riley irská země lehká a těším se na poslední díl.

31.12.2022 4 z 5

Sestra ve stínu Sestra ve stínu Lucinda Riley

Řekla bych, že tenhle díl byl zatím nejslabší, přesto jsem se díky němu dostala do Skotska. Co se nedá ale Lucindě Riley vytknout je barvitý příběh plný zvratů. Star je sice plachá a stydlivá přesto se mi líbí ta její záliba v literatuře. Sympatická je mi i tím, jak hodně cestovala a horko těžko se protlouká životem. Těším se na další díl.

10.03.2022 4 z 5

Stromy znamenají svět Stromy znamenají svět Richard Powers

Jsem nadšená. Mám ráda Pullitzerovi ceny a tahle kniha je jen podtrhla. Příběh několika lidí, kteří se neznají přesto mají stejný cíl- zachránit stromy. V ději je krásně ukázáno, jakou moc má svědomí. Při spáchání trestných činů jsou hlavní postavy postaveny právě před své svědomí. Protože to jim neustále připomíná co je dobré a co je špatné. Záleží jen na síle osobnosti a morálce, jak se s ní přítomní ekologové vypořádají.
Co se týče hlavní myšlenky a tou je záchrana stromů, tak čtenáře přivede k několika myšlenkám typu, jak sám může stromům pomoci. O některých věcech co se týče stromů jsem vůbec nevěděla, takže ve finále se čtenář dozví o důležitosti stromů v přírodě.
Na konec bych chtěla dodat, že kniha je jak pro nadšené ekology, co se rádi přiváží ke stromu aby ho chránili před pokacenim, tak pro čtenáře co nejsou tak akční přesto jim nejsou stromy ukradené. Rozhodně na tuhle knihu nezapomenu.

01.01.2021 5 z 5