Dámaskloboukem Dámaskloboukem komentáře u knih

Trnitá cesta Trnitá cesta Sarah Parsley (p)

Nedaleko Prahy postavil jistý podnikatel hotel, a protože to byl imigrant z Ameriky, postavil s(S)nový hotel ve stylu zámku pro Cinderelu.
Spousta věžiček, chodeb, pulkulatych okýnek, křišťálové lustry, samá blyštivá krása.
Největší slávy sídlo dosáhlo za doby pana Tošovského. Teď se snaží vézt na vlně luxusu, ale ve skutečnosti balancuje spíš na hraně zašlého úspěchu a kýče.
Když jsem se vrátila z tamní krátké vzdělávací akce, mé romantické já zatouzilo udržet si pohádkovou atmosféru Snu ještě chvilku déle. K tomu mi báječně pomohla kniha Trnitá cesta. Historicko-romantický příběh se odehrává v 18. století a své čtenáře rychle vtáhne do teto doby.
Občas, taky kuli efektu, balancuje až na hraně historicko - knižního kýče. Autorka neopomnela na současné horké téma sexuálních menšin, občas se přihodí něco nelogického, sem tam příběh okoření dost naturalisticky.
Prolog i epilog se k příběhu nehodil.
Pohádková atmosféra Snu mi vydržela o několik hodin déle - v devět večer jsem začala číst a skočila ve dvě ráno. Knihu jsem dala na jeden zátah.

24.09.2023 4 z 5

Neodolatelná Neodolatelná Melanie Harlow

Krásná obálka a pěkně vymyšlený celkový rámec série. Toto je první díl a není špatný.
Výborné oživení třemi malými dcerami hlavního hrdiny.
Hvězdu musím ubrat za tu blbost ohledně dvojcipe chlopně. Ze by někomu provedli 3 operace na otevřeném srdci pro vrozenou dvojcipou aortalni chlopeň a na závěr mu transplantovali cele srdce a navíc mohl vest zivot, jaký vedla Frannie. Tak to si opravdu autorka špatně vygooglila nebo popisuje praktiky tak dvěstě let staré někde v rozvojové zemi.

18.09.2023 3 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Nejvíc mne nadchnul labrador. Jinak to byl takový příjemný, ke konci trosku zdlouhavý, příběh z anglického venkova.
Nebylo to špatné, ale ve srovnání s ostatními knihami autorky, považuji tuto za nejslabší.

18.09.2023 3 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jedna téměř 90-ti letá paní mi řekla, ze dobře spí, protože večer hodně čte. A když jsem se ji zeptala, co čte, řekla, ze povinnou školní četbu. Tu, co v mladí nenáviděla, opovrhovala jí a různě podváděla. Teď je prý z povinné školní četby nadšena.
Vzala jsem to jako inspiraci a rozhodla se doplnit vlastní mezery.
Zločin a trest jsem k maturitě nečetla a zpětně jsem za to rada. S knihou jsem se trápila dva týdny, vydržela jsem až po vraždu a pak jsem to odložila.
Kdybych mela charakterizovat celkovy dojem, tak mě napadají samá negativa. Opravdu jsem tam nenašla nic pozitivního. Ujety hlavní hrdina, společenská bída, neštěstí, nemoci, právo silnějšího .
Buďto to zůstalo na seznamu četby ještě z minulého doby jako poplatné režimu
Nebo
To tam zařadili nově, aby si maturanti udělali představu jak to v Rusku chodilo - chodí?

18.09.2023

Ian Ian Lauren Layne

Podle mě, to mělo všechno, co má taková knížka, v rámci žánru mít, a nebylo tam nic rušivého.
Nejvíce se mi líbila scéna, jak hlavní hrdina odvážně a bez zábran balil neznámou slečnu, načež prasklo, že je to kontrolní orgán.
Po knížce bych nesahla nebýt komentáře pode mnou. Tímto děkuji uživatele s uzasnym kozim profilem Alžbětě4340.

01.09.2023 5 z 5

Dámská jízda Dámská jízda Anne Carré

Ten konec to zabil definitivně. Už od začátku to tedy nevypadalo na žádný zazrak, ani po stránce obsahu ani formy, navíc spousta chyb v korekci.
Hlavní hrdinka mě dojala hned z kraje radikalnim odsouzením nevěry, která potkala jeji chudinku dceru. O par stránek dal bez skrupulí líčila, jak cely zivot vesele podvadela svého manžela.
I na teto knize se ovšem dá najít něco zajímavého.
Tady je to jakási neutuchající víra v ženství navzdory věku. Vštípená starost o vlastní váhu.
A to je fakt.
Letos ve Francii jsem doopravdy nepotkala žádného obézního domorodce. Bohužel, v našich zeměpisných šířkách je nadvaha téměř pravidlem. Občas si to chce přečíst nějaký podobný kousek ze života jiného národa.
Autorka dost pravdivě a zároveň bez špetky odsouzeni popsala dva transvestity.
Úplně jsem si vybavila svuj rozhovor s jedním/jednou transgender, která posílená svou životní zkušeností, jala se poučovat: . co jsem se stala ženou, okamžitě mě přešly problémy s vysokým tlakem. Takže kdyby měl někdo podobné potíže, vřele doporučuji .
A svůdně až mírně afektovane u toho rozhazovala rukama s bezchybnymi růžovými nehty.
Celá Elodie

29.08.2023 2 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Zbožňuji Cestu do hlubin študákovy duše (mimo jiné) a v této knize nám autorka předkládá autentickou návštěvu duše univerzitního studenta šedesátých let. Hlavní hrdina přijíždí ze Švédska studovat do Anglie a tím se rozehrává bezrozměrná kompozice pocitů, myšlenek, názorů, obav, tužeb, potřeb. Vše podává čtenáři křehce, přirozeně a velmi uvěřitelně.
S touto tematikou jsem zkoušela číst několik knih, ale žádná se mi nelíbila.
Tohle mě ohromilo.
Autorka dobře zná to, o čem píše, knihu doplňují krásné citáty. Kdybych nevěděla, kdo je autorem, vsadila bych boty, ze příběh napsal angličan dané věkové kategorie.
Krásně zachycená dynamika vztahu, od počáteční nejistoty, touhy, naplnění, stabilizace, zevšednění až po ?.?.
Já vlastně ani nevím, jak to skončilo. A to jsem si pro jistotu přečetla začátek ještě jednou, abych si to ujasnila.
Neujasnila.
Celkový dojem umocňuje ichforma a přítomný čas, taky nevšední obal.
Jen ten název mi unikl, ale podle všeho mi toho uniklo víc. Ovšem i to, co zůstalo, bohatě stačí.
Nevím, podle čeho se knihám přidělují různé literární ceny. Takhle kniha by si určitě nějakou zasloužila.
Minimálně za nevšednost.

24.08.2023 5 z 5

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jenni Fletcher

I když název nastiňuje detektivní zápletku, jedna se o velmi milý až potměšilý příběh z Anglie začátku devatenáctého století.
Zmiňovaný hrabě je charakterní muž a na obálce vykreslená Essie značně svobodomyslná slečna.
Jak to dopadne, je jasné od prvního řádku, ale to vůbec nevadí, kniha potěší i pobaví všechny romantické duše.

24.08.2023 5 z 5

Tajemství modrých dopisů Tajemství modrých dopisů Emily Bleeker

Autorka píše čtivě. I potom, co jsem otráveně zjistila kdo-komu píše, mě autorčin vypravěčský talent u knihy udržel. Nakonec musím uznat, ze je to nevšedně vymyšleno a umístěno tak akorát na hranici uvěřitelnosti.
Neodpustím si připomínku, ze v češtině se skloňují i jména vlastní a to včetně osob zemřelých
?.?. co všechno jsme s Natálie měli ???
Nevím, proč všechna ostatní jména jsou ve správném pádě, jen Natálie je pořad Natálie v prvním pádě, ať dělá co dělá

21.08.2023 4 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Mne se to líbilo moc. Příjemně plynoucí dvě linky příběhu ovoněné čokoládou a atmosférou Paříže, kterou autorka pěkně zachytila.
Naprosto autenticky vyjádřené pocity třicetileté Anny, která v zahraniční svádí boj s novou, pro ni odlišnou kulturou, jazykem, kuchyní. Po překonání počátečních slzicek je odměněna blaženým pocitem vítězství, protoze prvotními nezdary se nenechala zviklat. Navdavkem ještě získá Laurenta.
Příběh mi zpříjemnil prazdniny.
Trosku roztrpcena jsem z cokoladovych receptu na konci knihy. Dnes jsem zkoušela čokoládové brownies a dost pochybuji, ze to má vypadat, jak to vypadá. A to jsem se přesně držela receptu.
Pozor - nezkoušejte. Jednak to nejde ( ani po vychlazeni druhy den) dostat z keramické formy, takže hrozí, ze ji při vyprošťování buchty rozbiju a vyproštěným kouskem lze se 100% ní úspěšností zlomit zub.

16.08.2023 5 z 5

S miliardářem v síti S miliardářem v síti Max Monroe

Ještě ze sex není olympijská disciplína. Podle této knihy by Američané s přehledem zvítězili ve všech kategoriích!

11.08.2023 4 z 5

Penis nemá uši Penis nemá uši Marek Dobrý

Težko co dodat.
Název vymyšlen chytlavě, neřekla bych, ze penis je tu v hlavní roli. Tím spíš nechápu poslední prázdné strany s instrukcí: sem si můžete nakreslit penis s ušima. Využije to někdo??
Anotace slibuje povídky o mužích - hajzlech, ale tak to úplně není.
Povídky jsou o mužích, kteří mají nějaký vztah k restauraci Rajčátko. Všichni jsou svým způsobem nešťastní, nějak poznamenaní a tak se chovají, jak se chovají.
Autor má docela slušný všeobecný přehled, ale čtivost zabijí nadměrnou dávkou vulgarity zvolna přecházející do sarkasmu. Z povídek prýští nepohoda, neštěstí občas zvrácenost. Připomíná až A. E. Poea ( po několika staletích ), ale tady vázne spád příběhu.
Pokud popisovaní lidé jsou vzorek naší populace z roku 2014, tak buď to žiji o století dříve nebo přísluším k jinému národu.

08.08.2023 2 z 5

Krátký román o lásce Krátký román o lásce Boris Dočekal

(SPOILER) Ono to opravdu není o lásce, spíše sonda do života 57-leteho muže. Autor ví, o čem píše, takže je to docela autentické.
Hlavní hrdina Michal je vzdělaný, finančně zabezpečeny, ovdovělý podnikatel v literatuře , politicky korektní, mající přehled přes vaření s utkvělým (a opakovaně čtenáři zduraznovanym) názorem, ze vypadá na svůj věk mnohem lépe, než by měl.
Spatří o 20 let mladší makléřku, se kterou po týdnu u moře hodlá vstoupit do svazku manželského. Celou dobu jí opakuje, jak moc ji miluje. Ona úplně neví, ovšem poté, co svou chrabrost Michal projeví při úklidu mrtvoly, ho posune na úroveň dárce spermatu, které on vzmužil modrou pilulkou. (Taktéž opakovaně vzyvanou) :)

Oceňuji malý - cestovní formát knihy a pěkné postřehy z Chorvatska.

06.08.2023 2 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Úplně souhlasím s názory, že toto je harlekýnka pro muže ( jen bez vasnivych polibků), překlopený Sex ve městě, event. odnož seriálu Ulice.
Ano, přesně tak.
Záměrem autora bylo napsat kasovní trhák, a to se mu povedlo na výbornou. Viz poměrně nízké hodnocení / velký počet hodnotících.
Není to nijak hlubokomyslné, občas autor ztláská dohromady všechno, co je v životě jen trosku možné. Nahlas jsem se smála jednou - při popisu reklamy, jak čerstvá zelenina vyhání glutamát sodný ze sáčkové Vitany.
Nicméně kniha je ideální společník na cesty. Má měkký přebal a vhodný formát, takže se v pohodě vleze do kabelky, přestat nebo začít číst můžete v kterémkoli okamžiku a lehce lze navázat nit příběhu. Nevadí, když je kolem řev dopravního prostředku nebo dalších cestujících. Toto nenáročné až hodně simplexní čtení dáte s troškou literární tolerance kdykoli a kdekoli.

04.08.2023 4 z 5

Osudový návrat Osudový návrat Eloisa James

Eloiso, Eloiso, tohle mne moc nenadchlo. Dej je umístěn do krásného období rozmachu námořních objevu, takže si zasloužil větší rozvedení historických událostí. 4/5 knihy jsou bezduche rozhovory nijak zvlášť vykreslenych postav. Závěr je pravda více akční, ale to celkovy dojem nezachrání.
Nekomplikovanou knížku pujcim k přečtení své depresivní tetě 75+. Předpokládám, ze by ji mohla docenit.

02.08.2023 3 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Tato kniha je nádherně napsána. Autorka má vybroušený styl, není tam ani slovo navíc a zároveň nic nechybí.
Mě osobně ale nezaujal vlastní příběh.

29.07.2023

Polib mi dortík Polib mi dortík Helena Hunting

Ačkoli jsem vděčným konzumentem teto literatury, tohle mi připadalo více blboučké, než bylo nutne.
Prapodivny překlad názvu v češtině, růžovoučká obálka a hlášky typu . Ne vůbec jsem na to nemyslela. No tak dobře, občas jsem si na to vzpomnela. Ano, myslela jsem na to skoro pořad.

29.07.2023 4 z 5

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Nevšední sonda do všedního života jisté učitelky Šárky a jejích nejbližších. Příběh poklidně plyne a dobře se čte.
Autorka píše lehkým perem, život popisuje z jeho humornejsi stránky.
Pro mě to mohlo byt kratší a ten pohádkový konec byl trosku přitažený za vlasy. Šarka všem vyřeší jejich životní trable na několika závěrečných stranách, jen sama .. to by byl spoiler.
Nemam nic proti vekovemu rozdílu mezi partnery, ale 20+ a 60+ si myslím, ze už dohromady opravdu nejde. Já bych hlasovala pro Hynka.
Ale dávám plný počet hvězdiček. Autorka je absolutní specialistka na vymýšlení jmen svých postav ( magistr Chroust, pedagog Pancurak, který si sundal jmenovku kuli pripisovanemu háčku :) a názvů hospod a restauraci!

26.07.2023 5 z 5

Cizinec na pláži Cizinec na pláži Michele Campbell

Domnivala jsem se, ze tato kniha bude báječně ladit k mému povalování se na lehátku v Chorvatsku.
Ovšem zmiňované moře nemá ten správný plážový charakter letních dovolených.
Příběh je jakš-takš napínavý, dychtivě jsem vyhlížela konec.
V líčení děje se střídají hrdinové. Ale tady mi vadilo, že část děje vypráví jeden a v další kapitole tu samou část děje vypráví druhý. Zbytečně to zdržovalo.
I když nejsem nijak nápaditá v odhalování pachatelů, tak tady jsem podstrkovanou návnadu autorce nespolkla.

25.07.2023 3 z 5

Zas tak moc ho nežeru Zas tak moc ho nežeru Meghan Quinn

Tohle není vůbec originální, ale přesto se to báječně četlo.
Máme tu okouzlujiciho, uzavřeného, ctižádostivého a veeeelmi bohatého Huxe, kterého honba za úspěchem uvrhne do zpočátku nevinné lži. A pak taky jednu pohlednou, zklamanou, důvěřivou, zrovna propuštěnou Lottie, která má dluhy, konto prázdné a potřebu se odstěhovat z domu.
Tak jak by to asi mohlo skončit, ze?
Ovšem než to dopadne, užijete si krásné špičkování mezi hrdiny, spoustu po americku - vtipných situací a v druhé polovině až příliš záviděníhodného sexu.

17.07.2023 5 z 5