Dámaskloboukem Dámaskloboukem komentáře u knih

Lucy a hotýlek v Bretani Lucy a hotýlek v Bretani Dee Ernst

Docela pěkně se to četlo. Na hlavní hrdince oceňuji, ze to nebyla rozjivena - nactileta slečna, měla rada kočku Napoleona Bonaparta (ČV 24/1) a nakonec to tááak pěkně všechno dopadlo.

04.01.2024 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Toto je určitě kvalitní literatura. Autorka umí nádherně vylíčit to, co potřebuje, takže čtenáři běží před očima film.
A jestli jsou sestry Brontëovy v něčem opravdu nepřekonatelné, tak to je ve vytvoření atmosféry beznadějně, bezpráví, smutku, kdy ubližovaní bezbranným sekunduje ponurosti, chladu a utrpení.
A to není nic pro mě. Nedočteno

03.01.2024 3 z 5

Jak mi dupou králíci Jak mi dupou králíci Jan Vodňanský

Dobře:)
Sbírka mě moc neoslovila. Vtipný název, mile obrázky.

03.01.2024 2 z 5

Jak si neudělat z domova cirkus jako na Piccadilly Jak si neudělat z domova cirkus jako na Piccadilly Hana Parkánová-Whitton

Krásné české - Jak udělat z komára velblouda, by se tady dalo použit, jak napsat knihu o ničem. Příběh obsahuje zajímavé postřehy, třeba jak se jí klasicky anglicky vánoční puding a že i někteří rodilí Britové ho nemusí nebo anglické slavnostní vánoční menu.
K tomu pudingu - nadšeně jsem ho letos koupila, jako že konečně vyzkoušíme tu správnou vánoční chuť a bohužel jsem ho vyhodila ještě před tím, než jsem se v teto knize dočetla, ze ho mám zapálit a pak ještě čímsi, před konzumací, přelít.
Sdílím názor knižního Williama-nechutná mi to.
Nicméně dej je v teto knize nezajímavý, autorka se často opakuje. Potřebnou šťávu tomu nepřidal ani škandál v dívčí škole.
Co se povedlo na jedničku je zachytit auru běžného života na anglickém venkově. Každý správný ostrovan je neustále busy a tired. To je takový jejich národní kolorit. (Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.)
A opravdu se tam řeší stejné pytloviny, jak popisuje autorka. Takže jí musím dat za pravdu.
Trosku mám problém s jazykem, kterým je kniha psaná. Kvalitni česko-anglicky mišmaš.
U nás se peče Linecké cukroví žádné Linecké koláčky. A napsat - Pokud vezmou (sazenice rostlin) za své, ztratím svou tvář. Tak to neprohlasí našinec ani po bujarém Silvestru.

17.12.2023 2 z 5

Vánoční verše a koledy Vánoční verše a koledy Klára Trnková

Malinká a útlá knížečka akorát stvořená pro tento předvánoční čas. Přečtěte - prolistujete za jeden večer. Většinu říkanek znám jako koledy. Moc se mi líbily ilustrace.

17.12.2023 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Christina Lauren

Hlavní téma je docela reálné, ale jinak mě oba hrdinové dost rozčilovali. Více ona než on. Konec se táhl jak žvýkačka.

17.12.2023 3 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Hluboká pohádka o skutečné podstatě Vánoc. Opět nás naši předkové hravě strčí do kapsy, protože už tenkrat věděli, ze tyto svátky nejsou o kýčovitých nákupních centrech, přecpaní se (nejen) bramborovým salátem a co největší hromadě balicího papíru.
Kdybych mohla hlasovat, tak zrovna tento úzký svazek bych zařadila mezi povinnou školní četbu.

10.12.2023 5 z 5

Krásné Vánoce Krásné Vánoce kolektiv autorů

S knížkou jsem strávila jeden predadventni večer, za který jsem ji celou prolistovala. Zaujal mě adventní svícen s různě dlouhými větvičkami a dva recepty. Takže celkem nic moc.
Asi je to datem vydání.
Už jsem zahledla i novější verzi, předpokládám, ze bude lepší.

03.12.2023 2 z 5

Deník holky z lékárny Deník holky z lékárny Martina Lachnittová

Nepotrhala jsem se smíchem, ale přečíst to šlo. Autorka píše lehce, čtivě a přesně ví, kde leží imaginární hranice, za kterou už by text byl neslušný nebo urážející.
Moooc se mi líbí grafické zpracování.
A teď jeden pokus, zda autoři čtou komentáře ke svým knihám.:)
V kapitole, kde je vysvětleno, co takový recept obsahuje a která položka co znamená, je použity případ: Rp. Detralex tbl .. znamená Vezmi Detrax..
A to teda rozhodně NENÍ pravda!

27.11.2023 3 z 5

Twisted Hate: Nenávist na ostří nože Twisted Hate: Nenávist na ostří nože Ana Huang

Po titulu jsem sáhla na základě komentáře Literarytwins, kde píše, ze “ ji to vystřelilo z trenek :D
To mě tak zaujalo, ze jsem si příběh musela přečíst. Jak už to u této literatury bývá, čekala jsem, ze zpočátku se budou nesnášet, v půlce si daji první pusu a před koncem dojde k něčemu vážnějšímu. A ono fakt ne.
Repliku bych trosku poupravila, vzhledem k ročnímu období a venkovním teplotám - vystřelilo mě to, spis teda z termoprádla.
Ne se vším se ztotožňuji, ale - thats US.

23.11.2023 4 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Pokud se o některé knize dá napsat, ze je hluboká, pak je to určitě tato autorova prvotina. A to píšu, i když se mi doba, téma i všudy přítomná beznaděj dost špatně četla. Příběh se mi dostal pod kůži a zavrtával se čím dál hlouběji

16.11.2023 5 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Ačkoli se považuji za spravedlivou duši, této knížce dávám z objektivně nepochopitelnych důvodu 6 hvězdiček. Absolutně mě nadchlo, ze někdo píše o te obyčejné a trosku opomíjené oblasti naší republiky, kde jsem vyrostla. Tak dobře se mi četlo o známých autobusových zastávkách
Teď mě život odvál kousek dál, ale pořad se mi zda, ze - tam - u nás - doma -žijí trosku lepší lidé, než tady a teď. Možná to bude spokojeným dětstvím, které jsem TAM prožila.
Velmi oceňuji, ze někdo píše o tom, co doopravdy zná.
Kdybych měla knize něco vyčíst, tak je to celkové pojetí. Já vlastně nevím, jaký štítek bych jí přiřadila. Není to YA, není to pro zeny, není to psychologicky příběh, ale není to ani o geografii. Je to ze všeho něco.
Jen popisu oblohy se zdálo až prilis.
Ale jako autorčina prvotina - velmi zdařilé.

16.11.2023 5 z 5

Syndrom hodné holky Syndrom hodné holky Elle Kennedy

Když se povznesete nad nevystiznou a nijak zajímavou obálku + přečkate první kapitolu, u které jsem zvažovala, ze knihu odlozim, tak se vám do ruky dostane moc pěkný a poměrně realisticky příběh.
Jakousi vloženou nití knihy je fakt, ze cokoli člověk začne dělat z důvodu pomsty, většinou to nedopadne dobre a vybere si svou daň.
Hlavní hrdina Cooper mi pripomel jednoho mého známého, který se nepříjemně rozcházel se svou přítelkyní a ta ho ze zoufalství podvedla. Podvedla ho, aby dala najevo nezvratnost svého rozhodnutí. Jenomže ho povedla se ženou. Dotyčného to strasne urazilo a rozhodl se, ze se jí pomstí. A pomstil. Svedl kamarádku, kuli které ho jeho bývalá opustila.

04.11.2023 5 z 5

Vše, čím pro mě jsi Vše, čím pro mě jsi Nora Welling

Včera jsem ji dočetla a dnes při psaní komentáře jsem si nemohla vzpomenout na název. Asi to nebude skleróza, ale spis ten název
Příběh je na úrovni názvu - takže nic moc extra. Kastování mezi rodinami jsem si myslela, ze skončilo někdy se středověkem. Asi teda úplně ne.
Knizka je výjimečná autentickým zachycením Andalusie. To krásně pohladí v tomto pošmourném čase.

30.10.2023 4 z 5

Neztrať mapu k mému srdci Neztrať mapu k mému srdci Hana Repová

Příběh má všechno, co je v tomto žánru potřeba a není hloupý ani nudný.
Lorin i Ben jsou sympatičtí, každý má své problémy, ať z minulosti nebo současné. Postupně pochopí, jak je fajn mít vedle sebe někoho, na koho se lze spolehnout a zivot je najednou mnohem lepší.
Knížku jsem dala na jeden zátah i když se mi po půlnoci už dost kližily oči.

28.10.2023 5 z 5

Létala jsem za sluncem Létala jsem za sluncem Paula McLain

Knížku, která mě “chytne přečtu za dva až tri dny. Tohle jsem četla skoro tri týdny
Autorka vybrala úžasné téma příběhu. Beletrizovaný životopis netradiční hrdinky, zajímavá doba, krásné místo.
Dostala jsem trosku něco jiného než název a anotace slibuje, ale to mi nevadi.
Největším zklamáním v teto knize byli lidé. Až na domorodé afričany se snad nikdo nechoval normálně. Všichnou byli domýšliví, povrchní, sebestřední, sobečtí, konzumní. Prostě divní.
Jednak se mi všichni hrdinové dokonale pletli a to i tím, ze měli většinou dvě jmena. Těžko se mi sledovalo, kdo je čí manžel nebo manželka, s kým se zrovna chystá rozvést, kuli komu a koho podvádí s kým.
Bohužel se to týká i hlavní hrdinky Beryl. Dlouho mi nebyla žádná knižní postava tak nesympaticka.
Morálku v dnešní společnosti považuji za trosku více rozvolněnou. Ale ve srovnání s anglickými kolonizátory Keňi na počátku 20.století jsme úplní břídilové.

27.10.2023 3 z 5

Prolhaná věda Prolhaná věda Ben Goldacre

Tak pozor, věda jako taková je ve všech oborech včetně farmacie a medicíny naprosto exaktní, dosahující neuvěřitelných výsledků, které pomáhají spoustě lidí. Teď mám na mysli třeba biologickou léčbu v onkologii.
Ovšem, za vším je člověk, tudíž peníze a zisk. A farmacie je vhodné prostředí pro nepřeberné množství leváren, lží a podvodu.
V církvi se kdysi kupovaly odpustky. Teď zhresis ( každý si muže doplnit na kterém poli ) a v každé lékárně vam ochotně prodají vysoce účinné přípravky - na snížení cukru a cholesterolu, na zhubnutí, na játra, na spaní, na kojení, na křečové žily, od bolesti
A ještě když se řekne, ze to není lék a tudiz není tak škodlivý, to jsou pak tržby!
Mě jen za minuly týden okradli v drevoprodejně, špatně mi vrátili v pizzerii a do očí mi lhal instalatér. Když jsem ho usvedcila smskou s jeho šéfem ani se nezacervenal a už vůbec neomluvil.
Je to ve všech oblastech.
Teď potáhnu s autorem knihy za jeden provaz. Takové malé doplnění.
Až půjdete s receptem do lékárny pro lék X a lekarnice vás mile přesvědčí, ze vám lék X vymění za úplně stejný, ale bez doplatku, vězte, ze to nečiní ze solidarity k vám, ale pro vlastní prémie. Místo leku originálního (z receptu) nabídne kopii vyrobenou v Číně. Bohužel tyto přípravky mají povoleno lišit se až o 40% účinné látky ve svém obsahu od původních, originálních preparátu. Pojišťovna proplatí lék z receptu, a rozdíl v ceně, který lekarna získá je základem premií zamenujiciho lékárníka. Každý den zaměstnavatel počítá procenta záměn tím správným směrem a podle toho jsou bonusy.
Především velké řetězce, s reklamou v hlavním vysílacím čase televize, jsou na to specialisté.
Takže ano, čtete podobné knihy a užívejte VLASTNÍ rozum.

08.10.2023

Možná už zítra Možná už zítra Šárka Hieková

Na začátku je vhodne zmínit, ze Šárka Hieková a Sarah Parsley jsou jedna a tatáž osoba.
Nedávno jsem četla její Trnitou cestu a docela se mi líbila.
Možná už zítra má krásný obal a v kontextu s obsahem výborně zvolený název.
Líbila se mi hlavní hrdinka, která nedodělala vysokou a skončila u balíků na poště. Přesně jako jedna moje kamarádka, takže z počátku jsem autorce věřila každé slovo. Postupně mne začala vadit naivita a tendence autorky nevynechat jedine populárně společenské téma - útulek pro zvířata, esoterika, ochotnické divadlo, rakovina, tvůrčí psaní a spoustu dalšího vecpala do jediného roku života hlavní hrdinky Kamily.
Příběh má spád a je optimistický. Takže knihu hodnotím pozitivně, přečetla jsem ji za několik dní. Kdyby se mi dostala do ruky v druhé dekádě života, připadala by mi velmi inspirativní a byla bych nadšena. Bohužel dvacet už mi bylo, takže doporučuji spíše mladším ročníkům.

08.10.2023 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

aneb ta pravá krása je očima neviditelná.

Dorian Gray je narcista, sebestredny sobec bez morálních zásad, spetky sebereflexe, jehoz smyslem života je nezestarnout a zůstat pořad mladý a krásný.
V těchto názorech je utvrzovan snad jediným člověkem, kterého považuje za svého přítele, lordem Henrym.
Třetí výraznější postava příběhu je malíř Basil, který pro Doriana namaloval jeho portrét. Basil Doriana miluje, přirozeně ho považuje za charakterniho člověka. Kdyz se snaží upozornit na jeho chyby v chování, zaplatí vlastním životem.
Celý příběh sledujeme rozpad života hlavního hrdiny, který ač fyzicky krásný a bohatý, žije zivot bez přátel, bez lasky, bez radosti. Je posedlý strachem, aby nikdo nespatřil jeho portrét, který
se postupně mění tím, jak přebírá Dorianovy životní chyby, zatímco jeho skutečná tvář nestarne, nemění se.
A proč je dílo nadčasové?
Wilde zda vypsal až příliš ze sebe sama.
Někteří to kvituji s povděkem, jiné to může obtěžovat.
Téma stárnutí a s tím spojených změn fyzických i psychických hýbalo, hýbe a bude hýbat světem.
Stárnutí se bojíme.
Všichni, ať to přiznáme nebo ne.
Je to něco nového, neznámého, nevyhnutelného a s velkou pravděpodobností horšího, než máme teď.
Tak se ho snažíme zastavit nejrůznějšími kosmetickymi přípravky, hodinami v posilovně, plastickými operacemi nebo více či méně osvědčenými podpůrnými medikamenty.
Ale:
Čas je jedinou spravedlivou veličinou na tomto světě. Jde nám všem stejně rychle.
Důležité je, jak ho využijeme, aby se nám stárnulo dobre.
Na závěr otázka, na kterou by Dorian Gray asi neuměl odpovědět.
Kdyby byl tento okamžik Váš poslední, kdyby jste teď zemřeli, co by Vás nejvíc mrzelo????
Odpověď napoví/nenapoví

01.10.2023 4 z 5

Tento svazek - nevím jestli je to úplně knizka - jsem přečetla, než instalatéři předělali dva vodoměry v bytě, který jsem musela nedobrovolně hlídat. A protože jsem se nudila a nic mi tam nepatřilo, vrhla jsem se na knihovnu a tohle z ní vytáhla.
Majitel/ka svazku postupoval přesně podle rad autorek, odskrtaval splněné, dělal si poznámky, diktaty a testy.
Já jsem věděla nebo bych odhadla asi pulku probiraneho.
U rozdílu mezi
Doraz kotě x Doraz, kotě
jsem se pobavila.
Ale výraz kardamomový i když je správně, mi nejde přes pusu.
Každopádně si myslím, ze je moc dobre, ze takové knížky vycházejí, někdo se touto problematikou zabývá, ale hlavně, ze to lidé čtou.
Náš krásný mateřský jazyk si to zaslouží!
Autorkam díky.

01.10.2023 5 z 5