dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Kniha je to čtivá a celkem napínavá, ale velmi neoriginální, inspirace Agathou Christie je tu velice nápadná. Navíc mi vadily různé nelogičnosti - hotel v takto opuštěné lokalitě pronásledované výkyvy počasí nemá nejen záložní generátor, ale ani obyčejnou baterku na baterie?? Nebo vysílačku? To, co lze pochopit v době Agathy Christie, už dnes budí rozpaky... Pokud jde o dílo Shari Lapeny, stále u mne vedou Manželé odvedle.

25.06.2020 3 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Další výborná kniha tohoto autora, osobně se mi asi líbila z "jihočeské trilogie" nejvíce. Velmi čtivě psaná, opravdu čtenáře vtáhne do děje. Sugestivně propojené popisy krajiny, vzpomínky z dětství dokreslené řadou detailů, postavy, které nejsou černobílé... Hájíčkovy romány mají vždy své osobité kouzlo.

17.06.2019 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Výborné, vtipné, psáno v Pratchettově typickém stylu. Podle mého názoru předčí i minimálně některé díly Zeměplochy. Možná jen místo některých scén s Adamem a jeho partou bych uvítala více scén s Crowleym a Azirafalem, ti byli prostě nejlepší.

05.11.2018 5 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Je to hodně zvláštní knížka. Vizuálně velmi krásná obálka, strukturou i formátem velice příjemná do ruky. Čtivý styl vyprávění, i když na absenci uvozovek u přímé řeči jsem si musela zvyknout, nicméně chápu, že tento prvek tak nějak zvyšuje naléhavost vyprávění. Závěr byl trochu nečekaný, nad podobenstvími ze snu a ze severské legendy o Baldrovi se člověk musí zamyslet. Zpočátku mne vždy překvapily zmínky o autech či mobilech, protože postavy působily natolik "viktoriánsky", že jsem si musela připomínat, že se jedná o příběh ze současnosti.

31.05.2018 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Z knihy mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu je čtivě psaná a je jistě záslužné, pokud přitáhne pozornost k životu kvadruplegiků. Na druhou stranu je plná snad všech myslitelných žánrových klišé a příběh sám je velmi předvídatelný. Po první kapitole je prakticky jasné, jak se bude děj vyvíjet, a skutečně ničím nepřekvapí. Stejně tak postavy jako by vypadly z příručky o typizovaných charakterech pro pisatele červené knihovny. Jsou vesměs ploché a černobílé a měla jsem pocit, že už jsem snad každou z nich v některé telenovele potkala. Kapitoly psané z pohledu jiných postav by byly zajímavé, pokud by nebyly psány všechny stejným stylem jako ty z pohledu Louisy, takto jsem byla občas zmatená, kdo vlastně vypráví. Velmi mne překvapilo, když jsem se dočetla, kolik by mělo být Louise a Willovi let, zvláště Louisa se chová a uvažuje jako dívka maximálně dvacetiletá a ne jako 27letá žena, která navíc má za sebou dlouholetý partnerský vztah!! Dočetla jsem, ale znovu už bych se ke knize nevracela.

24.09.2015 3 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Další velmi dobrá, čtivá detektivka z této série. Opět o trochu více poznáváme i soukromí obou vyšetřovatelů. Osoba pachatele pro mne byla překvapením. Žádná z knih tohoto autora mne zatím nezklamala. Těším se na další díl.

28.02.2022 4 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Konečně opět klasická detektivka bez již okoukaného tématu nezničitelného Juliana Hartmanna. Líbilo se mi prolínání několika dějových linií a pohled do Servazovy minulosti a do jeho policejních počátků. Napínavé, čtivé, pouze závěr mne trochu zklamal, takže hvězdička dolů.

11.06.2021 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Hlavní dějová linie byla výborná, linie s Alex mne nebavila až do té míry, že jsem místy přeskakovala. Věřím, že podobní psychopati existují, ale přesto bych tuto dějovou linii už byla nechala uzavřenou. Celkově má ale tento cyklus jednoznačně potenciál a oproti prvním dílům je zde vzestupná tendence.

05.01.2020 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Určitě lepší než první díl. Napínavý příběh, o postavě Kim se dozvídáme mnoho nového, obě dějové linie, ale zvláště sociopatka Alex a paralely mezi její a Kiminou povahou jsou opravdu zajímavé. Líbí se mi i dynamika ve vyšetřovacím týmu.

21.10.2019 5 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Výborná kniha na vysoce aktuální téma, která by se měla stát středoškolskou, případně vysokoškolskou učebnicí. Vše je zde pěkně přehledně shrnuto a podáno srozumitelnou, čtivou formou. Určitě potřebný a zdařilý počin.

20.02.2018 5 z 5

Andělíčkářka Andělíčkářka Camilla Läckberg

Příběh byl opět velmi napínavý, rozuzlení překvapivé. Je pravda, že všechny díly jsou v podstatě vystavěny na stejném schématu, ale vzhledem k tomu, že jde o oddechovou četbu, není to až takový problém. Příběh z minulosti, který se postupně prolíná s aktuálním vyšetřováním, bývá velmi zajímavý. Co mi v tomto díle vadilo bylo až příliš mnoho "multikulti" propagandy, chápu, že ve Švédsku je tento trend velmi silný, ale prezentování každé postavy, která má postoje jen trochu odlišné od této doktríny, jako jakéhosi odporného fašisty, je na mne občas už příliš.

11.09.2017 4 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Tahle kniha mne zpočátku vůbec nebavila a uvažovala jsem, že ji odložím. Na jednu stranu je zajímavé dozvědět se více o (alespoň pro nás) méně známé stránce druhé světové války, a je třeba ocenit bezpochyby pečlivou autorčinu přípravu ať už jde o historická fakta, tak i o laponské zvyky a tradice. Na druhou stranu se kniha, především její první polovina, velmi špatně čte a žádná z postav mi nebyla sympatická. Vadily mi naturalistické, vulgární scény a popisy, které byly místy až nechutné. Nemyslím teď krutosti v zajateckém táboře, ale spíše popisy různých tělesných pochodů, pachů a příval pejorativ. Útržkovité vyprávění několika postav kombinované s hlášeními "Ohnivé tváře" působí chaoticky a teprve v závěrečné části knihy jsem se v příběhu skutečně dokázala zorientovat. Animální pud poutající oba hlavní protagonisty také teprve v závěru knihy začíná alespoň trochu připomínat lásku, i když ani pak bych ho asi láskou nenazvala. Nejpůsobivější byl asi samotný doslov.

22.03.2016 3 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Výborné ukončení celé série o Enzovi, velmi napínavé se spoustou zvratů. Po Enzovi se mi bude stýskat.

29.08.2021 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Čtivá oddechovka, takové nenáročné čtení, ale napínavé, trochu strašidelné a s optimistickým celkovým vyzněním, podobně jako u Ducha domu Ashburnů. Tento díl mi připadal ještě trochu dramatičtější, asi i kvůli většímu množství postav. Duch domu Ashburnů byl zase vtipnější. Závěr by byl dost překvapivý, kdyby to byla první kniha, kterou bych od autorky četla, takto myslím, že je to tak trochu její styl. Skupina postav působila zpočátku dost nesourodě i poměrně výstředně, ale postupně jsem si je docela oblíbila. Časem si ráda přečtu i další díly cyklu.

15.03.2021 4 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Tento díl mne opět velmi bavil a ten zvrat na konci slibuje ještě zajímavé pokračování v dalším díle. Psáno skvěle jako vždy, vztahy uvnitř týmu jsou u této série často zajímavější než samotné vyšetřování. Pouze ten zvrat v postavě Billyho, který byl až do předminulého dílu naprosto normálním a sympatickým členem týmu, mi připadá prostě nevěrohodný. Přesto je to pro mne stále jedna z nejlepších skandinávských krimisérií.

05.06.2020 5 z 5

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

K této knize se ráda občas vracím. Baví mne číst o životě za starých časů, dojímá mne vlastenecké nadšení našich předků, i to nahlédnutí do dobové Prahy je velice zajímavé. Navíc dějiště jsem před časem navštívila, takže si dovedu představit i tu malebnou krajinu. Příjemné počtení psané pěknou starou češtinou.

18.05.2020

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Sova mne bavila trochu více než první díl, ale stále ji řadím spíše k průměru. Hlavním důvodem bude, že se mi narozdíl od většiny jiných krimisérií nepodařilo si vytvořit ten správný vztah k postavám. Příliš nechápu, jakým přínosem je pro vyšetřování Mia, neustále balancující na hraně sebevraždy. Soustavné opakování ostatních postav, jak je skvělá, prostě nestačí, příběh sám nám o tom moc důkazů nepřináší. Na větu "Pojď,Mio, pojď." začínám být alergická. Ani Holger si s ní v tomto díle moc nezadal a nebyl zrovna velkým přínosem pro vyšetřování... Těžko se četly i některé rozhovory, kde se postavy nemohly za celou stranu vyjádřit, spousta slovní vaty. U postav mi také chybí jakýkoliv vývoj nebo postupný hlubší vhled do jejich povah, minulosti atd. Myslím, že v této sérii pokračovat nebudu.

01.05.2018 3 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Jedna z nejoriginálnějších knih, které jsem v poslední době četla. Neobvyklé, vtipné, provokativní, zároveň nesmírně autenticky působící, na jednu stranu s řadou fantaskních prvků, na druhou stranu velmi barvitým a věrohodným líčením atmosféry Prahy roku 1866. Nenajdeme zde suché popisy, autor jako by se do prostředí, z nějž píše, ponořil všemi smysly s notnou dávkou požitkářství. Za mne skvělá a nezaměnitelná kniha.

26.01.2018 5 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Zatím nejlepší z cyklu o Enzovi. Napínavé, mělo to spád a postava Enza, která zpočátku byla taková nevýrazná, konečně působí životněji a plastičtěji. Otevřený konec by mohl slibovat brzký další díl.

24.12.2017 4 z 5

Skála Skála Peter May

Velmi čtivá kniha se skvělou atmosférou, která udržuje čtenáře v napětí od začátku do konce. Pro mne dosud neznámé prostředí, pozoruhodné nahlédnutí do místních zvyklostí a tradic. Původní detektivní příběh vede k odhalení dalších nečekaných souvislostí z minulosti. Doporučuji a těším se na další díl.

16.10.2014 5 z 5