Dagmar76 Dagmar76 komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Masakr. Velmi těžké čtení. Zrůdnost sovětského imperialismu a systému, který bohužel vidíme i dnes...

18.11.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Abych neopakovala již napsané, jednoduše doporučuji! A vrhám se na druhý díl. Autorka je velký spisovatelský talent současnosti.

17.09.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Velice povedená kniha. Zdařile popsané pocity hlavní hrdinky, dokonale se do ní vžijete.
Sáry mi bylo hrozně líto, někdy jsem chtěla křičet, tak to sakra udělej, řekni. To co ona prožila, ale může úplně pochopit asi jen ten , kdo zažil to samé. Těšila jsem se na nějaký dobrý konec....Klidně bych si přečetla další pokračování.

06.10.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Je to přesné, realita života na vesnici....

03.08.2022 4 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Knihu jsem koupila pro -náctiletou dceru, jako první s tématem o holocaustu. Právě pro tuto věkovou kategorii je tato kniha výborně napsaná. Není to jednoduché čtení pro dnešní děti, ale musí s tím být seznámeni právě proto, aby se tyto hrůzy již nikdy neopakovaly. Obě jsme si pobrečely, dcera je ve stejném věku jako Hana....

05.08.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Smutný pohled z té druhé strany. Kniha není rozhodně pro slabší povahy. Vykresluje, čeho všeho jsou lidé schopni, když tzv. můžou a nehrozí žádný postih.Pro mě ještě více zajímavější a obohacující, než Źítkovské bohyně.

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Přečteno po nouzovém stavu při corona krizi. Nevím , jestli to bylo prožitými událostmi, ale kniha mě zasáhla snad nejvíc ze všech doposud přečtených. Doporučuji překonat depresi příběhu a přečíst všem!

06.08.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Asi jsem od knihy čekala trochu více. Dobře se četla, děj hezky ubíhal, to ano. Na mě bylo v knize moc postav, místy jsem se ztrácela. Co se týká vztahů, žena a muž, hodně naivní až pohádkové. Velice úsměvně je zde popsáno soužití s kvartálním alkoholikem, pán jako by si chodil jen odskakovat na tenis po dobu 20 let a opětovně velice dobře fungoval ve všem, jako by se nechumelilo .Konec byl alespoň překvapením.

12.08.2021 3 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Výborná a zároveň šílená kniha. Doporučuji, pokud se budete chtít oprostit od svých problémů a svého vnímání světa. Pitoreskní postavičky vás vezmou do úplně jiného vesmíru. Pokud děj budete brát s nadhledem, stejně jako hlavního hrdinu a jeho matku, budete se fantasticky bavit. Skvělý překlad!

10.06.2021 4 z 5

Velice vzácné a cenné informace o hrůzách v Severní Koreji. Velice čtivě jsou zde popsány příběhy lidí, kterým se podařilo z toho zoufalství uprchnout. Nenásilně je kniha proložena historickými událostmi v zemi. Je až neuvěřitelné, čím vším si tento národ musel a stále musí procházet. Velice trefné je přirovnání o žabách ve studni, většina obyvatel ani netuší, že to může jít a jde to jinak. Ti lidé pro neustálé shánění potravy k přežití, nemají sílu bouřit se a chtít něco měnit.

24.09.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Brilantně popsané další osudy postav a jejich potomků z 1. dílu. Jako bych s postavami přímo žila, avšak emočně mnohem víc náročnější. Doufám, že ve 3. dílu bude více radostnějších pasáží.

21.10.2021 5 z 5

Velice čtivě napsaná kniha. Takové evropské " Bez dcerky neodejdu". Doporučuji přečíst každé mladé slečně, které se líbí exotičtí a charizmatičtí muži....I u nás bohužel žijí chudáci, kteří si své komplexy léčí na ženách, ale tady toho chudáka odsoudí zákony a společnost. V muslimském světě je žena na úrovni zvířátka.

03.11.2020 5 z 5

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Pro autora mám prostě slabost v jakékoliv podobě. Hlavní hrdina je tzv. na pěst. Synka bych si hned adoptovala.... Dekadentní, vulgární, trošičku asi inspirace od Bukowského. Paradoxně tohle všechno vůbec nevadilo, protože celou knihou se nese výtečný humor. Za záclonou "prasečinek" je schovaná hloubka příběhu.

07.08.2020 5 z 5

Velice zajímavé rozhovory se zajímavými lidmi. Měla jsem předsudky, že se budu nudit, ale naopak jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Co člověk, to opravdu zajímavý životní příběh. Každý z těchto samotářů je tak trochu "blázen" a zároveň "génius". Jednoznačně doporučuji.

03.08.2021 4 z 5

Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Světlana Alexandrovna Alexijevič

Těžké čtení. O to víc, že to jsou reálné příběhy. Několikrát knihu musíte na čas odložit, aby jste mohli všechno vstřebat. Myslím, že by to mělo být povinné čtení. Strašné, jak je jednoduché člověku vymýt mozek.

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Velice milé čtení (nejen) pro milovníky koček o základních principech budhismu. Doporučuji jako oddechovou knihu po přečtení emočně náročných knih.

29.11.2022 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Velice čtivá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Ubrané hvězdičky jsou za velmi tísnivý pocit, který jsem měla v druhé polovině knihy (vraždy dětí jejich vlastními matkami). Pro tohle prostě nemám pochopení i když se jedná o psychicky nemocné jedince.
Na začátku knihy to vypadalo, že jde opravdu o to, detektivně vypátrat příčinu, proč matka hlavní hrdinky zabila svého syna a potom sebe. Po přečtení knihy mám dojem, že zde jde o to, ukázat, jak moc nás všechny ovlivňuje prvních pár let života, kdo nás vychovával, co se kolem nás dělo, co jsme viděli, zažili. Možná víc, než jsme si ochotni sami připustit.
Těším se na Houbařku.

16.09.2020 3 z 5

Humorně napsaný cestopis, kde i z neveselých událostí se stávají veselé.
Velké překvapení, ráda si přečtu další knihy autora.

12.06.2023 4 z 5

Slzy mé duše Slzy mé duše Kim Hjon-Hi

Velice čtivá kniha, skutečný příběh agentky KLDR. Ukázka, jak lze s lidmi velice dobře manipulovat. Až tak, aby provedli něco, co by sami od sebe nikdy neudělali.

16.11.2021 4 z 5

Shledání v Barsaloi Shledání v Barsaloi Corinne Hofmann

Velice čtivě popsaný návrat autorky na "místo činu", vřelé shledání s africkou rodinou od které s malou dcerkou před 14 lety utíkala. Corinne je opravdu obdivuhodná žena. Mám jen trochu pocit, že dalšími díly jen těží ze své původní slávy. Těžko říct, zda by jí africká rodina tak vřele přivítala, kdyby je na dálku stále nepodporovala. Nevím, zda kniha byla popsána přes růžové brýle, ale její bývalý manžel mi přijde dost děsivý (strašně vyhublý, strhaný, málo jí, prý ale už vůbec neholduje alkoholu, jasně, těch 14 dní se to dá jako divadýlko vydržet), jeho nová žena chce Corinne něco říct a on se strašně zlobí....Nevím, podle mě "chlastá první ligu" a autorka to nevidí, nebo nechce vidět...Některé pasáže knihy jsou úplně zbytečné, to by ovšem byla poloviční....

16.06.2021 3 z 5