Slzy mé duše

Slzy mé duše

Kniha Slzy mé duše je věnována rodinám obětí letu 858. Katastrofa letu jihokorejských aerolinií sama tvoří jen napínavou kulisu vyprávění dívky, která sehrála v celé tragédii klíčovou roli, zvláštní agentky Kim Hjon-hi

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47494/slzy-me-duse.jpg 4.455

The Tears of My Soul (1993)

Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Naše vojsko

tomdav
27.02.2017

Právě jsem dočetl a zrovna v této době je téma politického režimu KLDR tak aktuální viz vražda Kim Čong-nama, nevlastního bratra diktátora Kim Čong-Una. I po 30 letech se režim nezměnil, stále věrný vládnoucímu rodu a stále používá prostřednictvím svých zaslepených agentů nemilosrdné metody k utužení svého postavení. Obdivuji tehdejší představitele Jižní Koreji, že dokázali udělit agentce milost navzdory veřejnému mínění. V jiné zemi by to snad možné nebylo. Jsem rád za zemi, kde jsem se narodil, a kde žiju.

Y2T
22.02.2017

Kniha je patrně v originálě dvojdílná, a Slzy mé duše jsou pouze prvním dílem dvojdílného díla, jehož název by se snad dal přeložit "Teď chci být znovu dívkou". Ačkoliv autorka vydala několik knih, do angličtiny byla bohužel přeložena jen tato jedna, a to bohužel jen první díl. A z angličtiny následně i do češtiny (čímž někdy překlad trochu trpí).
Doufám, že někdy budu mít monost přečíst si u druou část "이제 여자가 되고 싶어요 제2부:꿈꾸는 허수아비".

Kniha je již starší (cca 1991) a autorka opustila KLDR ještě o několik let dříve, v době, před koncem zahraničních subencí a zhroucením hospodářství, navíc patřila minimálně ke střední třídě. Dnes je realita KLDR zas někde dost jinde.

Knihu bych nechápal jako 100% přesné objektivní svěděctví, což ze své podstaty ani být nemůže. Takovéto dílo musí vždy myslet i na ochranu některých jiných osob, autora, i know-how tajných služeb. Knihu chápu jako spíše soukromé svědectví v osobním rozměru, kde popisuje takové podmínky, za kterých by asi většina lidí konala stejně, a v rozměru osobních tragédií a bídy. V tomto směru nevidím na knize nic nedůvěryhodného.

Mufko
05.10.2016

Veriť udalostiam tak ako sú v tejto knihe popísané môže fakt len strašne naivný človiečik.

To že so samotnou "autorkou" sa ani nedá urobiť rozhovor hovorí za všetko.

Beriem to ako dobrý fiktívny román, nie ako skutočný príbeh.

bagger95
30.06.2016

Při čtení se mi několikrát vybavila knížka "Smrt je mým řemeslem" (R. Merle). Toto vyprávění však tolik nepůsobí na city, naopak poukazuje na neskutečnou tragédii lidí v KLDR. Téma je navíc stále aktuální, vezmeme-li si v potaz například konflikt na Blízkém východě. Vlastně se docela divím, že si Kim Hjon-Hi skutečně nedoběhl nějaký severkorejský tajný agent...
Čistě objektivně vzato je vyobrazení Boeingu 707 vedle dvojice stíhaček na obálce knihy poměrně hloupé. Letecký konflikt zde nečekejte :)

achilles
18.08.2015

Po této knize jsem sáhl díky předchozí "severokorejské" knize Není co závidět, kde na ni autorka odkazuje. Pěkný a dramatický příběh vyprávěný dívkou, která místo zavržení ve vás vyvolá sympatie. Není se čemu divit, byla jako robot naprogramována, aby udělala jistou věc, kterou pak udělala. Nic víc nic míň.
V knize opět nahlédneme do života tohoto komunistického skanzenu, kde životní podmínky spíše připomínají středověk.

ajaworld
18.07.2015

Velice čtivé, zachycující KLDR zase z jiného pohledu (přečetla jsem téměř vše, týkající se této bizarní země). Nesouhlasím s tím, že je to psáno jednoduchým jazykem. V závěru však je patrná jistá stylizace a až jakoby kýčovité melodrama, oslavující Jižní Koreu a zároveň snaha odpustit hrdince-vražedkyni. Trochu uměle na mě působí její obrácení na křesťanství. Ale důležitý je ten příběh - bezpochyby pravdivý(informace jsou na netu běžně dostupné) - a je jedno, kdo ho ve skutečnosti napsal. Čest památce všech nevinných obětí !

bararich8
24.11.2014

Kdo nepřečte, nepochopí. Přečetla jsem jedním dechem.

michael4483
26.04.2014

Vynikajúci, silný príbeh ženy zomletej ohromnou politickou mašinériou Severnej Kórei, ktorá bola prinútená spáchať veci, aké si ani nedokázala predstaviť... Strhujúca autobiografia, dopodrobna vykresľujúca politickú a spoločenskú situáciu a pomery, svet pod diktátorským útlakom, verbovanie do armády, vojenský výcvik, generálny riadiaci aparát, tajné misie, vyhrážanie, únosy, politické procesy, vraždy, atentáty, väzenie a všetko, čím vôbec môže komunistická krajina, ovládaná na najvyšších miestach nenávisťou voči Južnej Kórei oplývať. Niektoré veci sú podľa všetkého, ako to už zo spomienkami a ich vykreslením býva, pravdepodobne trochu prehnané, ale celok je surovo realistický a pravdivý, a jeho výpovedná hodnota je nezmerná. Predpokladám, že sa raz táto kniha stane predlohou pre film o agentke, ktorá bola donútená spáchať teroristický útok na aerolinku 858. Potenciál na to má - a obrovský. Kniha, ktorú si jednoducho musíte prečítať. 100%

Skjaninka
09.06.2013

Skutočný šokujúci príbeh tajnej agentky Kim Hjon-Hi, ktorá sa stala obeťou režimu v Severnej Kóreji. Čitateľ si na základe tejto knihy dokáže utvoriť veľmi dobrý obraz toho, ako to tam fungovalo a vlastne aj funguje. Zarážajúce a neuveriteľné, čo všetko je možné. Štýl písania je veľmi jednoduchý, za to obsah celej knihy až neskutočne smutný.

Teii-hime
22.09.2012

Kim si myslí, že sepsáním tohohle příběhu koná pokání, bere to jako vlastní hlubokou omluvu za svůj čin. To je velké kouzlo, které si řádky uchovávají. Druhé kouzlo je pravda, jakkoli pozměněná a zastíněná zkresleným vnímáním okolního světa mladou dívenkou. Protože si zasloužíme znát pravdu. Ale co je nejdůležitější - musíme u toho přemýšlet. Dávat si věci do souvislostí. Posuzovat z různých pozic různých lidí žijících v různém přesvědčení.
Obecně vzato byla ale knížka zajímavá, poučná a čtivá, zhltla jsem ji za jedno odpoledne a zůstane mi v paměti, a to je vždycky fajn. :)

keroro
05.09.2012

Uznávám, že styl psaní není nic extra světoborného, ale Hjon-Hi nebyla povoláním spisovatelkou, bohužel měla na starosti mnohem horší povolání. Čtivé je to si myslím dost a navíc, v téhle knížce jde hlavně o obsah. Co je pravdy na tom, že knížka je údajně jihokorejská propaganda opravdu nevím, já si během čtení rozhodně nepřišla, že bych byla krmena nesmysly. Naopak mě knížka naprosto pohltila a přečetla jsem jí skoro bez přestávky. Na konci jsem musela přemýšlet, zda-li bych jí kdy dokázala odpustit, kdybych se ocitla v situaci rodičů obětí. I přesto jsem s ní tak nějak sympatizovala a to omilostnění jí přála. (Že by to byl účel a propaganda na mě přece jen zapůsobila? :)) Za přečtení rozhodně stojí.

prka
12.02.2012

Velice zajímavá a čtivá kniha. Dle mého soudu je docela dost možné, že navzdory recenzi se valná většina zakládá na skutečnosti. Určitě doporučuji.

bai.Cerna
13.08.2011

Styl psaní slabší, námět zajímavý.