Čtenářka73 Čtenářka73 komentáře u knih

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Oddechová knížka na prázdniny. Na konci trochu červená knihovna, ale fajn.

15.07.2020 4 z 5

Za oknem Za oknem Aleš Palán

Tahle knížka mě v knihovně na poličce novinek zaujala svým názvem. Nečekala bych, že je možné vydat knihu tak rychle. Ačkoliv se styl i úroveň jednotlivých povídek liší, většina mě oslovila a i díky myšlence projektu dávám pět hvězd. Je zajímavé dozvědět se, jak situaci, která zasáhla každého z nás, vnímají různí lidé, jak se dokážou vypořádat se strachem, nejistotou a omezením svobody. Doporučuji zejména povídky od Ivy Pekárkové, Martina Sichingera a Marka Slouky, ale za přečtení stojí všechny,

13.07.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Uff, to byla síla! Skvěle napsané, strhující, mrazivě realistické. Necitlivá matka, slabošský otec v jejím vleku, jedna „hodná“ a jedna „problematická“ holčička. Řetězení rodičovských chyb vedoucí k tragédii.

14.06.2020 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

(SPOILER) Ačkoliv horory úplně nemusím, po Trhlině, která mě dostala, jsem se na Strach těšila. A hlavně v první polovině jsem se opravdu bála. Neubráním se srovnání obou knih, hororové prvky jsou hodně podobné (mizení lidí, ztráta orientace, zvuky z „jiného světa“ nebo naopak nepřirozené ticho), ale tady mi to přišlo už trochu překombinované. Mnohem víc mě zaujal začátek, kdy bylo zlo patrné jen v psychologické rovině, než popisy drastických scén v druhé části. Konec mě osobně zklamal. Asi je myšlený jako hlubokomyslné poselství, ale spíš jsem měla pocit, že autor už nevěděl, jak to celé uzavřít. Příběh se vyvíjel tak, že jsem čekala nějaké logické vysvětlení.

13.06.2020 3 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Knížka plná pocitů a dojmů, v níž se příběh dozvídáme jen jaksi mimochodem. Neotřelý styl - jako když foukneš do pěny a pomalu odhaluješ, co se pod ní skrývá.

07.06.2020 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Knížka je velmi čtivá, ale přes všechny hrůzy, které popisuje, mi Laleho příběh přijde dost zidealizovaný. Nějak jsem mu nemohla uvěřit a asi proto mě hlouběji nezasáhl.

22.05.2020 3 z 5

Tuhle knížku jsem objevila díky výzvě a jsem za to moc ráda. Divadlo Járy Cimrmana miluju od dětství, ale pana Čepelky jsem si všimla až později díky mamce v Aktu, kterou zahrál prostě dokonale. Pak jsem náhodou zjistila, že napsal český text (mimo jiné) k Dobrodružství s bohem Panem, mé oblíbené písničce od Marty Kubišové. Pan Čepelka na mě vždycky působil strašně sympaticky a tento knižní rozhovor to jen potvrdil. Ač to sám skromně odmítá, svým záběrem by mohl směle konkurovat samotnému Cimrmanovi. Už se těším, až si od něj něco přečtu.

22.05.2020 5 z 5

Sólový let Sólový let Roald Dahl

Můj milovaný Roald Dahl nikdy nezklame. I když mu jde o život, dokáže se radovat z maličkostí a i válečné hrůzy popisovat jako dobrodružství. Opět skvělá kniha!

28.04.2020 5 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Skvělá psychologická detektivka, která vás vtáhne do děje a nepustí. Napětí, láska, žárlivost, historie, tajemství... V dnešní rouškové době výborně strávené Velikonoce :-)

14.04.2020 5 z 5

Slaměný měsíc Slaměný měsíc Sergej Alexandrovič Jesenin

Ačkoliv básničky moc nečtu, jsem ráda, že díky čtenářské výzvě (a na radu svého syna) jsem tuhle knížku přečetla. Většina básní sice není zrovna optimistických, ale stojí za přečtení a zamyšlení.

15.03.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Hodně zajímavá a čtivá knížka podaná ve stylu "věřte nevěřte". Citace skutečných článků nahrávají tomu, aby člověk uvěřil. Celou dobu jsem byla napnutá a chvílemi jsem se i bála. Ačkoliv se přikládním spíše k té fikci, k výletu na Tribeč by mě teď asi nikdo nedonutil :-)

09.03.2020 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Skvělá kniha, která na mě hluboce zapůsobila. Tahle četba by měla být opravdu povinná. Kruté scény jsou popsané neskutečně lidsky, ale hlavním poselstvím jsou válkou zničené duše. Výborný překlad Ivany Parkmanové (vydání z roku 2015).

02.03.2020

Hodinářova dcera Hodinářova dcera Kate Morton

Zajímavé propojení několika časových rovin, ale na můj vkus dost sladké. Pokud máte rádi (nebo spíš rády, moc mužů by to asi nedalo) romantické příběhy, směle do toho!

02.03.2020 3 z 5

Lékárnice Lékárnice Ingrid Noll

Tuhle knížku jsem dočetla jen kvůli výzvě. Občas jsem měla pocit, že autorka zapomněla, co napsala v předchozím odstavci. Hlavní hrdinka si rozhodně neláme hlavu s morálkou ani výčitkami svědomí kvůli svému podílu na vraždě nebo „nešťastné náhodě“. Děj je celkově dost nelogický. Jediným plusem pro mě bylo, že knížka má pouze necelých dvě stě stran.

23.01.2020 1 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Zajímavý příběh pokládající otázky, kdo je blázen a co je vlastně normální. Existuje nějaký smysl života? Co dokáže člověka znovu nastartovat, když už se domníval, že všechno je zbytečné a nic, co by za to stálo, už ho nečeká?

19.01.2020 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Silný psychologický příběh z prostředí Aljašky, kdy temno je nejen venku, ale hlavně doma. Co všechno je člověk ochoten a schopen přežít pro lásku? Asi je to knížka spíš pro ženy, ale rozhodně ne přeslazená romantika. Přečetla jsem jedním dechem a vřele doporučuji.

19.01.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Napínavá detektivka bez zbytečně krutých scén. Sympatická dvojice detektivů opět řeší zamotaný případ, ve kterém nechybí politika, vydírání, vražda, psychiatrická klinika ani manželské a partnerské vztahy. Přečetla jsem jedním dechem a už se těším na další díl.

05.01.2020 5 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Tři hvězdičky za originalitu, ale cestování časem není můj šálek čaje a místy jsem se v množství postav ztrácela.

02.01.2020 3 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Pozitivní oddechová knížka s krásnými ilustracemi. Aňu mám ráda jako herečku, na knížku jsem narazila v knihovně náhodou a byla jsem příjemně překvapená, jak jí jde i psaní :-)

30.12.2019 5 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Další pohodové čtení od Jamese Herriota. Doporučuji každému, kdo si potřebuje v dnešní uspěchané době trochu vyčistit hlavu a osvěžit duši.

04.11.2019 5 z 5