coquus coquus komentáře u knih

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Příjemné čtení, které rozhodně nepostrádá určitou hloubku a z něhož pozitivní energie přímo vyzařuje. Díky tomu, že se příběhy odehrávají v buddhistickém prostředí, odráží se v nich mnohé z moudrosti této filozofie.

27.07.2017 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Pěkná povídka, která ukazuje, že i zdánlivě jednoduchý příběh může donutit k zamyšlení.

29.08.2016 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ze začátku mně připadalo, že se v příběhu skoro nic neděje, až později mi došlo, že je to trochu jinak. Hodně záleží na tom, co kdo v tom chce vidět - což je možná důvodem k úspěchu tohoto díla. Rozhodně se jedná o zajímavou povídku.

25.07.2016 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Skvěle napsaný válečný román. Zaujalo mě, že často pužívané krátké nerozvité věty syrovost skutečných hrůz pouze podtrhují. Téměř reportážně působí popis dramatických situací v první linii, stejně jako v lazaretu či v zázemí. Pokud si někdo představuje válku jako dobrodružství plné hrdinských činů, tak po přečtení ji bude vidět zcela jinak. Jednoznačně doporučuji.

"Vidíme žít lidi, kterým schází hlava; vidíme běhat vojáky, kteří mají uražené obě nohy; vlekou se na třepících se pahýlech až do nejbližší díry; jeden frajtr leze dva kilometry po rukou a vleče za sebou roztříštěná kolena; jiný jde k obvazišti a přes jeho ruce přitisklé k břichu přetékají střeva; vidíme lidi bez huby, bez dolní čelisti, bez obličeje; nalézáme muže, který svírá zuby po dvě hodiny tepnu své paže, aby nevykrvácel, slunce vychází, slunce zapadá, granáty hvízdají, život je u konce."

27.05.2016 5 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Snažím se hodnotit pouze knihu, nikoli autora ani historické návaznosti.
Dočíst to do konce si u mě vyžadovalo opravdu pevnou vůli, protože něco tak těžko stravitelného a zároveň nezáživného jsem už dlouho nečetl. Možná nejde ani tak o styl psaní, jako spíš o několik zvrácených myšlenek, které se zas a znova omílají z nejrůznějších stran pořád dokola. To vše zasazené do detailního popisu politické situace v Německu tehdejší doby. Sem tam probleskne postřeh, který stojí za zamyšlení, ale většinou... Z hlediska historie je to určitě známá kniha, ale osobně se domnívám, že pořád bude víc lidí, kteří o ní mluví, než těch, kteří by ji opravdu přečetli.

06.05.2016 1 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Tato kniha je jedna z mála, u nichž jsem po dočtení zalitoval, že není delší. Příběh se zdá být na první pohled docela jednoduchý, ale je podán dost do hloubky, což je jeho jednoznačně silnou stránkou. Autor zkrátka umí čtenáře strhnout popisem úvah a motivů jednání jednotlivých osob a zároveň v něm vyvolat pocit sympatií k téměř všem postavám. To vše má v kombinací se zvláštní posmutnělou atmosférou celého příběhu za následek i silný a dlouho přetrvávající dojem z celé knihy. Doporučuji.

„Kdybych četl to, co všichni ostatní, nakonec bych ještě začal i uvažovat jako všichni ostatní.“

04.06.2024 5 z 5

Nespěchejte do rakve Nespěchejte do rakve Tomáš Kašpar

Čtivě napsaná kniha, v níž je v kostce vysvětleno, jak vznikají nemoci a na co se v prevenci zaměřit, abychom se jim vyhnuli. Jedná se o obecné a základní informace zejména pro čtenáře, kteří se s touto problematikou setkávají poprvé. Autor si nebere servítky při oprávněné kritice současného zdravotnictví, kde jde v první řadě o peníze a hlavním cílem je léčit, nikoli uzdravit. Někomu nemusí sedět přímo zmiňovaná firma, s níž má autor dobré zkušenosti, ale beru to jen jako počáteční nasměrování.

„Naučil se hledat příčiny nemocí ve stylu jejich života a vysvětlovat to lidem. Když to pochopili a změnili způsob života, začali se uzdravovat. Bylo to rychlé, levné a účinné. To však znamenalo jeho konec – vedením nemocnice mu bylo sděleno, že je sice hezké, že jsou pacienti spokojeni s výsledky, ale od toho že tam není.“

30.03.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak tady nelze hodnotit jinak, než plným počtem. I když se zpočátku příběh rozjíždí zvolna, i v téhle fázi jsou již náznaky, že by to mohla být docela jízda. A taky že byla! Příběh postupně graduje, přičemž styl vyprávění, který na začátku působil poklidným dojmem, výrazně přispívá k tísnivé atmosféře druhé poloviny knihy. Celkově se jedná o zajímavý a navíc dobře zpracovaný námět.

08.05.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Zvláštní příběh o lásce s nevšedním zakončením. Po stránce dojmů či síly emocí, které se příběh snaží u čtenáře vyvolat, funguje tahle kniha jednoznačně na 100%. I když romány tohoto druhu moc nečtu, ale nechal jsem se přesvědčit zdejším dobrým hodnocením a opravdu to stálo za to.

18.04.2018 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Tato kniha je jedna z těch, na jejíž čtení se člověk doslova těší. Překvapilo mě, že i tak banální věci, jako je třeba dětská koulovačka dokáže autor popsat neobyčejně poutavě. Totéž se týká i popisovaných motivů jednání postav, anebo vývoje vztahu hlavních hrdinů. Nic rozvláčně unavujícího, a přesto jdoucí do hloubky a zároveň čtivé. To vše umocňuje zajímavý námět umístěný do velice specifického prostředí a doby.

07.09.2017 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tohle byla opravdu chuťovka: zajímavý nápad a napětí prakticky do poslední chvíle. Žádné filmové zpracování této knihy jsem předtím neviděl, takže jsem si příběh opravdu vychutnal. Výborně popsané charaktery postav, atmosféra celého příběhu a svižný děj prostě nutí ke čtení další a další stránky. Doporučuji.

30.03.2017 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

K téhle klasice jsem se dostal více méně až na základě velice kladného hodnocení na zdejších stránkách a rozhodně jsem nelitoval. Díky velkému časovému rozpětí děje bylo zajímavé sledovat proměny amerického způsobu života od válek s indiány až po válku světovou. Oceňuji velice barvité vylíčení charakterů i úvah postav, což srozumitelně vysvětlovalo jejich zdánlivě nelogické či zkratkovité jednání. Příběh samotný má mnoho vrstev, přičemž je velice zajímavé sledovat jejich vývoj. Myslím si, že je to jedna z knih, kterou člověk může číst několikrát a pokaždé tam najde něco nového, čeho si předtím nevšiml. Velice osvěžujícím dojmem působilo i pár komických historek, jako například ta, kdy mechanik zaškoloval Adama, Leeho a kluky do obsluhy automobilu: "Říkejte mi klidně Joe".

02.02.2017 4 z 5

Pohled na nacistické Německo a druhou světovou válku z nezvyklého úhlu pohledu. Nejde o hledání senzací za každou cenu, jak jsem se zpočátku mylně domníval, ale o seriózní publikaci ukazující dosud neznámou stránku historie. Většina zde uváděných faktů jsou podložené, ozdrojované informace. A pokud dojde na spekulace, protože bílých míst je stále dost, tak jen v nezbytně nutné míře. Doporučuji.

07.05.2022 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Do čtení jsem se dal díky zdejším pochvalnému hodnocení a určitě nelituji. Kniha má zajímavou myšlenku, která se mi zprvu zdála dost absurdní. Avšak dnes jsme v našich životech svědky toho, že co bylo absurdní před rokem či dvěma, to je dnes každodenní realitou… A právě to mně umožnilo si příběh náležitě vychutnat. Nejenže je základní myšlenka originální, autorovi se na ni podařilo navázat několik zajímavých zápletek a dokonce donutit k přemýšlení co by, kdyby. Za vynikající závěr dávám hvězdičku navíc. Doporučuji.

26.04.2022 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Pěkně napsané povídky, v nichž se ve správném poměru mísí humor, smutek, i atmosféra starých časů. Tím vším se prolíná láska k přírodě a k rybám zvlášť.

24.12.2021 4 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

(SPOILER) Skvělý popis Berlína z alternativní budoucnosti: Speerovy monstrózní stavby, na ulicích plno uniforem, ponurá atmosféra nejistoty a strachu, a na východě říše nekončící válka… Právě sem je zasazen děj skvěle propracovaného románu, který začíná nálezem mrtvého a končí nálezem milionů mrtvých... Každý detail příběhu má svůj smysl a vše do sebe logicky a krásně zapadá. A k tomu všemu opravdu silný závěr.

„Co zmůže jediný člověk?“ Slyším, jak si to lidé šeptají už deset let. To je také mimochodem všechno, co dokáží. Šeptat.

23.06.2021 5 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Příjemné počtení, kdy autor nechává na čtenáři, aby si stejně jako hlavní hrdina poskládal fakta vedoucí k pachateli. Navíc se v příběhu objevuje i několik vyloženě komických momentů, což působilo velice osvěžujícím dojmem.

28.05.2020 4 z 5

Zmrtvýchvstání Zmrtvýchvstání Michael Punke

Čtivě napsaný dobrodružný příběh podle skutečné události. Zajímavý pohled do drsného života traperů pronikajících na západ v době, kdy se pušky ládovaly zepředu a kdy mnozí z indiánů bělocha ještě nikdy neviděli. Zaujalo mě, že na konci knihy jsou popsány doložitelné osudy jednotlivých postav.

14.03.2017 5 z 5

Podzemní říše Podzemní říše James Rollins (p)

Dobrodružný příběh, v němž děj jenom letí a dlužno přiznat, že až do finiše neztrácí tempo. Přesto to na mně celé působilo poněkud prvoplánově, žádná z postav se nestala mým oblíbencem, jemuž bych držel palce. Od začátku bylo více méně jasné, jak to aspoň s těmi hlavními skončí. Kdo však hledá oddechové čtení, nebude zklamaný.

22.02.2024 3 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Pro mě první setkání s touto sérií, a i když se nejednalo přímo o první díl, vůbec to nevadilo. Minulé děje jsou zde lehce načrtnuty tak, aby i předchozími knihami nepolíbenému čtenáři poskytly dostatečný základ pro pochopení jednání jednotlivých postav. Strhující vyprávění, dobrodružství, rytířské souboje, v tom tkví síla těchto příběhů zrovna tak, jako ve vypravěčském umění autora.
„Ty vlastně nejsi šťastný. Usínáš s myšlenkami na to, co jsi ten den zanedbal v honbě za tím mít ještě víc, a probouzíš se s myšlenkami na to, co ten den budeš muset udělat, abys...“

08.11.2023 5 z 5