Zmrtvýchvstání

Víš, milý čtenáři, co je to zrada a jak podle se někdy může zachovat druh ve zbrani? Vždyť i ostřílený hraničář a zkušený traper ve službách Kožešinové společnosti Skalnatých hor H U G H G L A S S zjišťuje krátce poté, co byl na lovu napaden rozzuřenou medvědicí, že mušketýrské heslo „Všichni za jednoho“ nemusí na americkém Západě v roce 1823 nutně platit. Těžce raněného zbaběle opustí dva členové výpravy, kteří ho měli chránit. S nicotným zbytkem výbavy, o nějž už tito zrádci neměli zájem, se pak zubožený Hugh plazí stovky mil čarokrásnou, byť chladně netečnou panenskou přírodou poháněn vidinou, že musí přežít, aby se pomstil. Vyprávění o nezdolné síle vůle, zasazené na území dnešního Wyomingu, Montany, obou Dakot a Nebrasky, přináší vedle úchvatných scenerií, zálesáckých receptů, krutých střetů s indiány i okamžiků bezmoci rovněž existenciální rovinu, poměřující lidské pohnutky ve světle věčnosti. Románová verze jedné z nejdramatičtějších legend z časů objevování Divokého západu, v jejíž filmové adaptaci ztvárnil hlavního hrdinu LEONARDO DiCAPRIO, je v Punkeho podání oceňována jako vrcholná moderní klasika westernového žánru. ZRADILI HO V NEJTĚŽŠÍ HODINĚ. PŘEŽIL A CHCE SE MSTÍT! Román o houževnatosti lidské vůle, čelící nástrahám americké divočiny, zfilmoval režisér Alejandro González Inárritu s Leonardem DiCapriem v hlavní roli...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/272284/zmrtvychvstani-Nqx-272284.jpg 4.2123

Revenant (2002)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Leda

Dandy1

První jsem viděla film. Knížka mě bavila taky.

DominaCZ

No, anotace mne namlsala.
Historická fakta a děj v kožešinových skupinách mě nezajímal.

SPOILERY
Dychtivě jsem přeskočila na napadení a časy poté. Chvíli se mi to líbilo, dokud v jednu chvíli neležel rozerván zcela bez sebe, a o odstavec dále byl už zpola vyléčen, protože už je to přece 12 dní.
Co se dělo těch 12 dní ?! Kde je popis??
Tady jsem začala cejtit něco nereálnýho a divnýho a stránky dál mi to potvrdily.

Začalo to místem, kdy si totálně poškozenou končetinou (měla jsem zlomený rameno takže dobře vím že s tím prostě nehnete, natož abyste se o ni opírali když se plazíte) dokázal udělat batoh, jenž si hodil na rozervaná záda. Wau!
Poté na tom byl už vlastně skvěle, protože házet balvanem velikosti lidské hlavy dokáže jen zdravý člověk, stejně jako lámat o kmen opět těmi kameny větve.

Číst jsem přestala v okamžiku, kdy tou rukou dokázal rozmašírovat hada kamenem a zlomit hodem balvanu bizoní žebro, ale o odstavec níže naříká, že tou rukou přece nevládne - to si poněkud protiřečí.

Děj toho filmu je i s verzí jak se to natáčelo volně na internetu, takže pokud nechcete číst, zkoukněte to. On ten film je totiž odlišný, takže byla chyba toto porovnávat.

Takže za mě ne, je to přehnané.
Je to prostě přírodní Superman a ten mne irituje, proto nízké hodnocení.
Zklamání. Je to škoda, protože jako historický fakt je to silné, ale zpracoval to špatně.

mclenin

Nedá mi hodnotiť menej ako 4*, hoci je knižka v porovnaní s filmom, ktorý sa ňou inšpiroval menej zážitkovo intenzívna a v podstate obsahuje viac postáv, doplňujúce dejové linky a rozdielne vyvrcholenie, príbeh Hugha Glassa je napísaný tak, že čitateľa udrží v napätí a zvedavosti ako to celé napokon dopadne. Navyše, vzhľadom na pomerne krátky rozsah a väčšinou opisné časti (bez dialógov) sa kniha ľahko číta a vie priblížiť atmosféru amerického stredozápadu 19. storočia. Ide o "ľahký oddych" od náročnejších literárnych kúskov, ktorý je pre čitateľa skôr odreagovaním než nejakým myšlienkovým "zaťažením".

HankaMarek

super kniha

eme
01.11.2017

Me osobne se kniha velmi libila. Film se mi zase nelibil.

Terry.89
16.08.2017

Na knihu jsem se velmi těšila, i když mi trvalo poměrně dlouho, než jsem se k ní dostala. Velmi mě zaujala anotace, a tak když jsem se dala do čtení zpočátku jsem se obávala, že jsem šlápla vedle. Naštěstí tento dojem se po pár kapitolách vytratil. Příběh je velmi zajímavý a poutavý. Krásně vykresluje dobu traperů a dobývání amerického západu. Určité pasáže, ve kterých se jednalo o zabíjení zvířat mi byly trochu proti srsti, ale tenkrát to byla realita všedních dní nebo případy, kdy se jednalo o samotné přežití.
Filmová verze pro mě byla velkým zklamáním, ale to už je zase jiné téma.

callahanh
20.07.2017

Hodně syrový a zajímavý western, který ale není úplně jednoduchý na čtení protože Punke hodně často sahá ke zdlouhavým popisům krajiny a různých činností, což někdy dost zdržuje. Někdy má naopak pasáže, které jsou výborné, strhující a ukazují tehdejší život ve vší jeho drsnosti. Celý příběh je fascinující a je z něj vidět, že člověk fakt přežije snad všechno a jeho vůle je nekonečná, je k tomu ale samozřejmě potřeba i velká dávka štěstí. Nejvíc mě překvapilo, že vše vychází ze skutečnosti, která ani nebyla moc upravena, o to víc fascinující to celé je. Román je silný v obyčejných věcech - popisech vnitřních pocitů hrdiny, touze žít, která je z něj cítit z každé věty a vlastně i v náhledu do tehdejšího života. Není to úplně tradiční western, ale za přečtení určitě stojí už jen proto, že ukáže, že i indiáni se mezi sebou vraždili a ne všichni běloši k nim byli nepřívětiví. 75%
PS: Srovnání s filmem se kniha samozřejmě nevyhne, ale nemá moc smysl, protože Iňáritu z ní vybral jen holý základ, na který navěsil události, které chtěl, aby vše bylo potřebně působivé a syrové, což se mu povedlo fakt výborně. Takže i ti, kteří film nezvládli, si můžou knihu v pohodě přečíst, protože určitě nebudou trpět jako při sledování.

coquus
14.03.2017

Čtivě napsaný dobrodružný příběh podle skutečné události. Zajímavý pohled do drsného života traperů pronikajících na západ v době, kdy se pušky ládovaly zepředu a kdy mnozí z indiánů bělocha ještě nikdy neviděli. Zaujalo mě, že na konci knihy jsou popsány doložitelné osudy jednotlivých postav.

Beky
04.02.2017

Nedočteno ... SLABÉ! Nudný styl psaní ... Není to vůbec poutavé a strhující, jako jsem si představovala, že to bude. Věřím, že myšlenka a záměr autora byl dobrý, ale knižní podoba je pro mne obrovské zklamání.

čtenářka4
26.12.2016

Film se mi líbil více, knížka je chvílemi nudná, ale jinak je skvěle napsána.

Pampalini
05.12.2016

Výborná kniha o túžbe žiť a prežiť. Pomsta je nepodstatná, hoci tu hrá dôležitú úlohu. Porovnanie s filmom nemá zmysel. Všetko je skutočné a drsné. Opisované obdobie sa častokrát idealizuje, až má našinec prekrútené predstavy o cti a spravodlivosti.

haki34
21.11.2016

Nejdrive jsem videla film, ktery se mimcelkem libil - hlavne pointa pribehu a krasna priroda.. Ale tak nejak mi prislo ze to cele neni moc uveritelne aby to presne takhle bylo v realu.. No a vzapeti mi prisla pod ruky kniha, a vrhla jsem se do cteni...
A to byla jizda... Kniha je mmnohem lepsi nez film !! Mnohem uveitelnejsi cely dej, bez hollywoodskych klise a gradaci deje typu !! SPOILER!!! zavrazdeny syn, ztracena indianka, navic znasilnovana belochy ve filmu...
Sice jsem si prirodu tak nejak prdstavovala dle filmu, ale jinak se ma fantazie rozletela po cestach s opravdovym Hughem Glassem ( mimochodem Leonardovi palec nahoru, zahral to fakt dobre !!!) - pribeh statecneho zalesaka, jakych tam asi v te dobe bylo povicero.. Nicmene urcite krome odhodlani a touhy po pomste mel i kus obrovskeho stesti, ze ho cestou nesnedl nejaky vlk ci jiny grizzly ke svacine, ze diky svemu rocnimu pobytu se naucil spoustu dovednosti od indianu, a taky po ceste potka indiana, ktery mu misto podriznuti krku nabidne pomoc svou i sveho kmene... Scena kde mu cisti straslive rany na zadech a tahaji z nich cervy - dekuji pekne !!! Hotovy masakr.. V dnesni dobe ( i z pohledu zdravotnika ) celkem neuveritelna predstava jak se takhle potrhany, se zaplatanou prudusnici, spinavy, jiste trpici stridave horeckou a podchlazenim dokazal plazit, plavat, nakonec dobelhat do pevnosti... A pak, pote co se da jakz takz dohromady vyrazi skrz snehovou bouri dokoncit svoji pomstu...
Skutecny pribeh skutecneho muze... Knizka ferovych 5 !!!
P.s. A videt film az po knizce - asi ho nevypnu ale nadavam a laterim az do konce jako spacek, jak to mohli takhle sprznit a nacancat pro oko divaka...pribeh by obstal i v puvodne syrove podobe, nevylepsovane jinymi pribehy a dejovymi linkami splyvajicimi s cestou Hugha Glasse...

mysticblueriver
22.10.2016

Příběh mě zavedl zpátky do dětství plného dobrodružných knih z Divokého západu, Jacka Londona a Zane Grey. Kniha se mi líbila o to víc, že vycházela ze skutečnosti, z jejíž linie nevybočovala. Popisy přírody a přežití byly tak věrohodné, že se nešlo od vyprávění odtrhnout.

martousek
24.08.2016

Film jsem neviděla, na knihu jsem narazila náhodou v knihovně mezi čerstvě vrácenými knihami a hned si jí odnesla domů. Ikdyž je pravda, že to je trochu mimo můj čtenářský žánr:-).
Za mě je určitě lepší, podstatně dobrodružnější a zajímavější první část knihy, druhá část, která se dá nazvat honbou za pomstou mě naopak dost zklamala. Celkově si myslím, že kdyby jsem neslyšela o jejím filmovém zpracování, ani si jí nevšimnu.

marketav94
19.08.2016

Tohle není žánr, který bych vyhledávala, ale viděla jsem film, a tak jsem se chtěla seznámit i s knižní předlohou. Musím říct, že kniha se od filmové adaptace dost liší, přišla mi méně akční, nedolehl na mě ten pocit izolovanosti a samoty. Na druhou stranu je kniha rozhodně realističtější, vrhá na celý příběh nové světlo. Dozvíme se hodně o postavách, co je přivedlo k traperům, o kožešinovém byznysu i historickém vývoji v Americe v první polovině 19. století. Zajímavé byly momenty, kdy si postavy musely v divočině poradit a vystačit pouze s tím, co příroda nabízí. V tomhle světě moc nemáte na výběr. Tady platí úplně jiná pravidla. Kniha mě rozhodně seznámila s dosud nepoznanými věcmi, ale jak už jsem řekla, nestrefila se mi úplně do vkusu. Ale i tak to pro mě byl dobrý doplněk po shlédnutí filmu.

Celá recenze na blogu: http://cteme-s-meggie.blog.cz/1709/michael-punke-zmrtvychvstani

Aniday
11.08.2016

jsem moc ráda, že se kniha liší od filmového zpracování... měla jsem tak možnost nahlédnout v podstatě do dvou napínavých a poutavých příběhů a vybrat si tak vlastní střed ze vší té syrovosti celé tehdejší doby, místa i života Hugha Glasse...

ajla5
16.07.2016

Napínavé. Přesný popis krajiny a lidí. Když jsem knihu dočetla a rozhlédla se okolo s údivem jsem zjistila, že nejsem v oblasti Skalnatých hor.

minirock
22.05.2016

Na knížku jsem byl moc zvědavý a můžu říct, že nezklamala, naopak. Příběh o neskonalé touze přežít sám v divočině poté co ho druzi opustili víc mrtvého jak živého. A potom strastiplná a nebezpečná cesta s cílem pomstít se zrádcům, prostě parádní příběh který mě dostal. Skvělý je též popis drsné americké přírody ve které se děj odehrává. A teď už se těším na film.

petra4080
11.05.2016

Viděla jsem film, teprve potom četla knihu. Myslím si, že kniha je úžasná, upřesňuje souvislosti a prohlubuje pocit z příběhu. Je pravda, že některé pasáže by se daly zestručnit.

Rodaw
10.05.2016

Mě osobně tato kniha hodně zklamala.. a to jsem od ní měla velká očekávání.
Nesedl mi ten styl- na mě příliš těžký a nemohla jsem se pořádně začíst.
Čekala jsem dobrodružnou akční jízdu, ale celá kniha byla taková pomalá, místy jsem se nudila...A taky mi vadilo pár scén se zvířaty...

Rade
22.04.2016

Působivý pohled na americký „divoký“ Západ, trochu jiný, než jak kreslily knihy a filmy mého dětství. Tak trochu pro mě navazuje na Oregonskou stezku Francise Parkmana, která mi taky ten poněkud zidealizovaný pohled na Západ poopravila.
Film je dost drsná a naturalistická ilustrace ke knize a stojí za zhlédnutí. (Ono přečíst si v knize stručné „Arikarové zabili šestnáct našich mužů“ - a vidět to pak v barvě v přímém přenosu do poslední podrobnosti, je přeci jen trošku rozdíl.) Nicméně knižní příběh je ve filmu silně pozměněn.
Kniha je mnohem reálnější, autor se více přidržuje příběhu skutečného Hugha Glasse, popisuje celkem věcně a občas s lehkou ironií vztahy mezi trapery, obchodníky a kmeny indiánů – Siouxů, Arikarů či Mandanů v americké divočině první poloviny 19.stol. Smrt, zranění – to vše je jen součást drsného života v nepřátelské divočině, žádné velké smutnění, žádné fňukání, náročný boj o přežití dál pokračuje; to platí pro všechny, nejen pro Hugha…

roman9739
09.04.2016

Tato skvělá kniha se nikdy nevyhne srovnávání s filmem - už jenom proto, že zde u nás, bohužel vyšla až po uvedení filmu.
Osobně si myslím, že se jedná o dvě odlišná díla se stejným námětem - zatímco film si veškerou, a nutno říct, že zaslouženou, pozornost získal díky syrovému pojetí, velkolepé kameře a nesporně skvělému výkonu obou hlavních protagonistů, kniha je fenomenální sondou do "amerického snu" na přelomu let 1823 a 1824 a zcela logicky nám nabízí ucelenější podhoubí celého příběhu, včetně historických a geografických faktů.
Co ovšem mají obě díla společné je všudypřítomná zima a vlhko, z něhož ční nezdolná vůle Hugha Glasse. A tím je jeho příběh, v jakémkoliv podaní, opravdu inspirativní a není divu, že se jeho příběh stal legendou.

hanča34
06.04.2016

Jen málokdy je film lepší než knižní předloha. V tomto případě tomu tak je. Je fakt, že režisér a scénárista se nechali jen volně knihou inspirovat. A DiCaprio si za svůj výkon Oscara opravdu zasloužil.

šebory
23.03.2016

Napínavý děj ve mně vyvolával nezdolnou vůli pokračovat ve čtení knihy až do konce, který nebyl typicky westernový, takže fajn, jo.

misa_k
08.03.2016

Film byl super a kniha - jako ve většině případů - ještě o hodně lepší.

Anna 13
27.02.2016

Nejdříve jsem viděla film a ten mne fascinoval. Jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděla. Dokonce jsem na něm byla dvakrát. Úžasné herecké výkony, emotivní scény, nádherná příroda...
Nejvíce mne hned po Leonardovi DiCapriovi uhranul ten příběh. Bylo to neuvěřitelné a já se do něj ponořila opravdu do hloubky.

Ze začátku mi kniha přišla zvláštní a moc se mi nelíbila. Vadilo mi, že se příběh, tak vymyká filmu a bylo mi třeba strašně líto, že Glass neměl syna, že se neschoval do koně a mnoho dalších věcí, na které jsem čekala. Ale takovéto zklamání trvalo asi padesát stránek... Pak jsem si to totiž začala nesmírně užívat... Pochopila jsem, že kostra příběhu je stejná, jen jinak obalená. Že vlastně existují dvě verze této legendy, a že ani jedna není špatná. A nikdo vlastně neví, jak přesně Hugh přežíval, ne?

Místa kolem řeky Missouri jsem si zamilovala. Byla jsem v té divočině s Glassem. Lovily jsme bizony, marně se pokoušely zapalovat ohně, mrzli jsme a statečně odolávaly útokům Arikarů...
Westerny a příběhy ze západu mne začaly bavit. Asi tento žánr začnu více vyhledávat...

V knize navíc bylo spousty popisů, které já miluji...
Kniha, ke které se nejednou vrátím... Už teď se mi tam, do toho příběhu chce znovu...

Hugha Glasse prostě miluju...
Jo, a knihu nominuju...

Odehnalka
22.02.2016

Nejdříve jsem viděla film, až pak vzala do ruky knihu. Kniha se od filmu liší, ale v tomhle případě mi to nevadilo. To podstatné zůstalo stejné.
Jak filmem, tak knihou jsem byla unešená a mohu doporučit oboje. Oba kusy si zaslouží vysoké hodnocení. Kniha je skvěle napsaná, ani nevíte jak a vy najednou máte za sebou polovinu knihy. Bez problému dávám pět hvězd, kniha si to fakt zaslouží.

Lenka.Vílka
18.02.2016

Předem zmíním, že jsem film neviděla. Bylo mi slíbeno, že v něm Leo jenom buď sedí, leží a jednou přes něj přejde medvěd. Ano, přišla jsem o Lea a vždy sladkého Toma Hardyho...ale dostala jsem naprosto dokonalý příběh, krásně napsaný a podaný. Přečteno na jeden zátah.
PS: hodlám kliknout na "Nominovat na knihu roku 2015". Kdyby šlo dát víc hvězd než pět, udělám to...

sioux
25.01.2016

Průměrná kniha. Byly tam pasáže, které mě bavily a bylo jich hodně, které mě nudily a které jsem přeskakoval. Sám o sobě je příběh zajímavý, ale autor není technicky vypsaný a nepodařilo se mu u mě vyvolat zájem o hlavní postavu, abych se s ní bál, aby mi na ní záleželo, abych s ní dýchal.
Viděl jsem i film a ten mě vůbec nebavil. Přišlo mi, že to je postavené na efektech a jakési rádoby snaze zachytit věrně atmosféru, ale zcela tomu chybí napětí a příběh. S jedním rozdílem, souboj s medvědem je naprosto úchvatný, ale to trvá jen pár minut.

tulipa
04.01.2016

Je to čtivé i napínavé a neustále Vás žene kupředu motiv pomsty. Jsem zvědavá, jaký bude film.