ciaram ciaram komentáře u knih

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Opět skvělé v podání Jana Šťastného. Jsem ráda, že se tam mihly postavy z předchozích dílů. Jsem spokojená s vývojem postav, docela jsem se v některých chvílích bavila. Mám takový pocit, že se možná v budoucnu objeví jako nový inspektor na oddělení jedna z postav tohoto dílu. Luc potřebuje konkurenci ;o). Jedna linka mi trochu připomněla film se Sandrou Bullock - Vzorec pro vraždu. Každopádně opět drsné, byla jsem napjatá a při poslechu zaháčkovaná. Sem s dalším dílem, prosím.

06.03.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

(SPOILER) Jak píší čtenáři přede mnou - o detektivku se jedná až od části Druhá vražda. Do té doby autorka vykresluje kolorit vilové čtvrti, sousedské vztahy a rodinná dramata. Autorka vám krásně předloží spoustu motivů a možných vrahů. Žádný není tak úplně přitažený za vlasy a byla jsem zvědavá, která linka je tedy ta správná. Zadlužená dcera, dceřin milenec pasoucí po penězích, soused, pomsta z minulosti atd. Motivů spousta.
Měla jsem ale problém si vytvořit jakýkoliv kladný vztah k postavám. O Bergmanovi a jeho týmu jsme se toho moc nedozvěděli. Suma sumárum - čte se to (poslouchá) dobře, ale jestli mám potřebu sáhnout hned po dalším dílu? Ne, to zatím bohužel nemám.
Posloucháno jako audiobook. Apropos - načteno skvěle.

23.01.2022 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Tentokrát jsem si nepočkala na audioknihu a pustila se do papírového vydání. Osobně nemám moc ráda, když autoři nechají svou postavu dvakrát vstoupit do téže řeky. Měla bych použít vlastně množné číslo - protože to autorka udělala dvěma postavám (jedna zase málem zemře, jedna se dostane do velmi podobné situace, ve které už byla). Po dočtení jsem pochopila, proč to tak autorka provedla, až jsem se čertila, že mě to vlastně nenapadlo hned. Z Avy se stal emocionálně rozhozený teenager a její reakce mi tentokrát přijdou přehnané.
Zní to jako samá kritika, tak proč jsem dala pět hvězd? Protože, i když mě autorka rozčiluje, co svým postavám dělá, neskutečně mě to baví číst. A o tom to u mě je. Takže 4,5 ⭐

29.04.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hanu jsem poslouchala dva dny v podání Terezy Dočkalové a Lenky Vlasákové. Obě herečky dodaly svým postavám silné charisma. Ať už podáním vypravěček nebo autorčiným stylem se mi při poslechu vybavovala atmosféra milovaného seriálu Vlak dětství a naděje. Jen tu naději, aby v textu čtenář pohledal. Přesto se jedná o krásně vyprávěný příběh dvou žen a událostí, které silně ovlivnily jejich životy.

26.03.2019 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Četla jsem kombinovaně papír a poslouchala audioknihu a musím říct, že z těch tří, co jsem od Weira četla, je pořád Marťan na prvním místě. Pak Spasitel a nakonec Artemis.
Bavilo snad všechno - když byl Ryland sám, interakce s Rockym, vzpomínky. Neřeším, jestli je to reálně proveditelné nebo ne - prostě si to užívám.
Ale možná bych přidala ještě pár stránek navíc, abych si více užila Eridian a Zemi. Musela bych spoilerovat, abych to více rozvedla. Zkrátka mi konec přišel useknutý vzhledem k tomu, jak byl zbytek děje velmi podrobně rozebrán. ⭐⭐⭐⭐ a půl.

12.03.2022 5 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Posloucháno jako audiokniha. Opět skvělé podání pana Vondráčka. Parádní hra kočky s myší. Nečekané zvraty. Skvěle vykreslené zajímavé charaktery. Střípky minulosti. Co víc si přát. Prostě čtecí mňamka.

13.02.2021 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Započato jako audio, dočteno v papíru. Nic proti panu Šťastnému, ale audio je přeci jen pomalejší a já byla až moc zvědavá a napnutá :)))
Detektivní zápletka super, vztah Ava a Luc skvělé (nic není černobílé), proto mě mrzela prvoplánová idiocie Edgara a komisařky Overbeckové. V tom světle byl pro mě absolutně nepochopitelný vztah mezi Edgarem a Avou (kruci, je to přeci chytrá holka). To trochu zamrzelo. Jinak se mi díl líbil víc než první, parta i s kousavým Livelym je ohromně sympatická. Ben a Lance mají své kouzlo a doufám, že se na scéně neobjevili naposledy.

08.02.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Audiokniha v podání Martina Stránského.
Do knihy jsem se pustila zpočátku jenom kvůli hlasu Martina Stránského. Tak nějak to s panem Bryndzou mám nastavené. Ale nevím proč. Sice jsou některé věci předvídatelné, ale ne tak, abych se u toho chytala za hlavu, že z nás autor dělá blbce. Děj se skvěle vyvíjí, Kate s Tristanem jsou rozhodně zajímavé postavy. Hurá, Kate to v závěru konečně rozsekla!!! Zajímavé vztahy, vývoj postav i zápletka. A v závěru jsem vlastně hrozně spokojená. Tak nevím, proč jsem u Eriky skončila po druhém dílu (pravda, četla jsem je v papíru).

02.02.2021 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Posloucháno jako audiokniha v podání Jana Šťastného.
A byl to i šťastný výběr. Nic jsem nečekala a nechala se unášet dějem a sametovým hlasem (jeho podání bylo perfektní!). Vpád francouzsko-skotského inspektora na oddělení trošku zvíří místní vody. Kolegové na něj reagují po svém a Luc se pomalu začíná orientovat. Má štěstí na trpělivou kolegyni, smůlu na přemoudřelého rádoby psychologického profilovače. Snaží se vypořádat s pro mě překvapivým traumatem. Rozhodně si mě autorka zaháčkovala. I když bylo tempo pozvolné, postavy i samotný příběh mě bavily, v některých částech dokonce překvapily. Takže do dalšího dílu se pustím určitě.

02.02.2021 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Posloucháno jako audiokniha. Erika si pořád do pusy nevidí, co na srdci, to na jazyku bez ohledu na hodnost. Vše co říká, jak jedná, je upřímné a přímé, což je mi na ní sympatické. Uvědomuje si, že jí práce u stolu nevyhovuje a snaží se vrátit zpět. A zase, jde přímo za svým "úhlavním" nepřítelem a jedná s ním narovinu, nehledá cestičky okolo. Jako buldog jde za svou intuicí a řešením případu, na kterém zpočátku vůbec pracovat nemá. A bude spoiler, když prozradím, že se jí to nakonec podaří vyřešit spolu s jejím týmem. A další plusový bod, i tým dělá při vyšetřování "chyby", které prostě vycházejí z dostupných informací a momentálního rozhodnutí, u kterého až čas ukáže, jestli bylo správné, či nikoliv. Ale jak se říká, po bitvě je každý generál. Takže mix násilí, vyšetřování, troška osobních vztahů, humoru, napětí i trocha toho štěstí vedlo k pětihvězdičkovému hodnocení. Za mě zatím nejlepší díl série.

28.01.2023 5 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Souhlasím s tím, že se první polovina táhne, ale tady mi pomohl poslech audia Jana Vondráčka. To pomalé jižanské tempo se v druhé půlce vyplatilo, protože to Deaver zase skvěle na začátku připravil a v závěru rozmotal. Bylo mi jasné, že ten podsouvaný to nebude, ale stejně jsem se sekla v hledání pachatele. A jen z představy, že policie nedělá, co má, je mi šoufl :(
Apropos zvukový podkres poslechu skvěle navodil atmosféru. Od bzučení hmyzu po výběr hudby (country kytara) - hodně mi to připomnělo hudbu z filmu, když vjíždí autobus do věznice uprostřed ničeho, všude horko, vzduch se tetelí (viz Trestná lavice). Jop - prostě to stojí za to.

28.02.2021 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Posloucháno jako audiokniha v podání Jana Vondráčka. Příjemně posazený hlas, perfektně hlasově odlišil jednotlivé charaktery.
Do knihy jsem se pustila na základě zhlédnutí filmu s Danzelem Washingtonem a Angelinou Jolie. Překvapivě se film dost držel knižní předlohy, jen Amélie mi byla sympatičtější jako knižní postava. Jasně, byla jsem ochuzená o odhalení vraha, ale to knize na atraktivitě neubralo, protože zůstalo dost odlišností, které udržely mou pozornost. Nejvíc mě zaujalo propojení historických vražd se současností. Určitě půjdu do dalších dílů.

07.02.2021 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl se mi líbil ještě víc než první. A může za to zatraceně zajímavá postava s tajemnou historií - no kdo jiný než Lisbeth. Mikael hraje až druhé housle. Každopádně, pane Larssone, děkuji, byl jste skvělý vypravěč, uměl jste skvěle vykreslit charaktery lidí a dokázal jste ze mě vykřesat při poslechu emoce. Skvěle jste vystihl, že nezáleží na funkci, ale na charakteru člověka, jak se v té funkci bude chovat.

29.07.2019 5 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

Už se mi po ní stejskalo - po holce jedný smrtkovatý (pardon hledačce duší). Jede stále na stejně pohodové vlně, čtení rychle odsejpá. I když bych mohla vytknout minimální akci (vlastně až v závěru), příliš dlouhé sebelitování se, tak je mi to jedno - ani na moment jsem se nenudila. Její humor mi prostě sedí, o překvapení nebyla nouze a bylo mi v její společnosti opravdu dobře.
Jediné co bych trošku popohnala dopředu, je odhalování jejích smrtkovských dovedností, přeci jen už jsme ve čtvrtém dílu. A mám stejné přání jako janno69 - proboha, jen ať vyjdou i další díly v cz, překladatel totiž válí a nejsem si jistá, že jsem dost zdatná v eng, abych si Charleyino hláškování v originále vychutnala.
Za mě 90% - ale na to se tady nejede, takže zaslouží 5*.

18.12.2016 5 z 5

Ďábel nosí černou Ďábel nosí černou L. J. Shen

L.J. Shen umí psát. Bavilo mě to od začátku do konce, až jsem to zhltla za jeden den. Dialogy pěkně kousavé, Chaseův motiv byl trošku přitažený za vlasy. Moc se mi ale líbila Maddiina změna. Uvědomovala si, že zpočátku, aby se Chaseovi zalíbila, nebyla sama sebou, tak jak jim to vůbec mohlo vyjít? Opravdu bude spoiler, když napíšu, že jim to vyšlo? :) Takže zasloužených pět hvězd v rámci žánru.

20.03.2022 5 z 5

Je to zvláštní. Dala jsem si od pana Bočka chvíli pauzu a pomohlo to. Tento díl v podání paní Khek Kubařové je super oddech. Dodala tomu tu správnou atmosféru, kterou jsem asi potřebovala. Lepší než předchozí díl.

02.08.2021 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Mia mi v téhle partě prostě vadí. Vysvětlete mi, prosím, někdo tu její genialitu. V čem spočívá? V dohadování se toho, jak by to mohlo být, nejlépe bez důkazů? To už bych raději četla paranormal detektivku, kde tohle budu očekávat. On navíc nestačí jeden závislák, oni jsou v partě dokonce dva. Všichni jsou vždycky děsně překvapení, rozhovory šroubované. „Zkušený detektiv" Munch se nechává vést mladou náladovou kolegyní? Kde je ta jeho zkušenost? Jo, a to že jsou zase buď samotní detektivové nebo jejich rodina v ohrožení života, je už taky zoufalost sama. Přitom autor umí vymyslet zajímavou zápletku, nevím, kde to pak vyšumí - pardon - vím, ujme se toho chudinka Mia.

31.12.2019 2 z 5

Díky cestování vlakem pendolino jsem se dostala k audioknize Analfabetky. Krajina se míhala za oknem, do kterého jsem nevidouc zírala s úsměvem na tváři a opravdu velice pozorně poslouchala hlas Martina Stránského (vážně jsem si ho zamilovala). Ani jediný moment se nestalo, že bych "vypnula". Bylo to pro mě velice příjemné překvapení, protože jsem nevěděla, co od autora očekávat. Skvělá oddechovka k pobavení i zamyšlení.

04.03.2018 5 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Vždycky když otevřu knihu Angely Marsons, tak se ocitnu "doma". S celým týmem se cítím v pohodě, fandím jim, zápletky jsou uvěřitelné i po takové době. Už se moc těším na další díl, ještě že v originále má autorka několik dílů náskok :)

31.12.2023 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

audiobook - velmi dobře načteno Igorem Barešem
Teď k ději. Přiznávám, že to mělo spád, pozorně jsem poslouchala od první kapitoly, David mě chytil na udičku, a autor vymyslel zajímavou zápletku. Příběh se postupně rozbaloval a na některé odpovědi jsem si musela počkat až do poslední kapitoly. A teď malý kámen úrazu - David měl opravdu, ale opravdu obří dávku štěstí. A až tak úplně nesouhlasím s řešením. Rozumím důvodům, které autor předestřel, ale pro mě to je za hranou. Prostě šedá zóna. Proto 4 hvězdy. Ale rozhodně půjdu i do dalšího dílu.

25.07.2022 4 z 5