certik003 certik003 komentáře u knih

Coco Chanel Coco Chanel Edmonde Charles-Roux

Už ani nevím, co přesně na životě Coco mě tak zaujalo, že jsem si chtěla přečíst její životopis, přestože mě móda nezajímá. Knížku jsem si vybrala, protože měla vysoké hodnocení. Pro mě je ale, bohužel, nestravitelná a dokázala jsem přečíst jenom 250 stran než jsem to definitivně vzdala. Knížka je psaná velmi květnatým jazykem, autorka neustále odbíhá a popisuje osoby a jejich vztahy takovým způsobem, že mi v nich dělá jenom zmatek a chvílemi si nejsem jistá, o kom vlastně píše. Navíc mi dost vadilo, že v knize je napsáno, že sama Coco o svém ranném životě vůbec nemluvila, a pokud, že lhala. Ale autorka dost často popisovala, jak se Coco v dané situaci cítila, což mi přišlo prostě divné. Knížku jsem nedočetla a vím, že se o dočtení už nikdy snažit nebudu.

24.10.2020

Divoký princ Divoký princ Cynthia Harrod-Eagles

Na další osudy Morlandů jsem se těšila a nejsem zklamaná. Tentokrát autorka děj posunula i do Skotska, takže jsme mohli sledovat i události, které se děly tam. Občas mám problém se v postavách orientovat, musím se podívat do rodokmenu, abych si osvěžila, koho je to dítě nebo vnuk. Přece jenom těch potomků je víc, než jsme dnes zvyklí a časté sňatky velmi blízkých příbuzných tomu taky nepomáhají. V knížce je hezky popsané, jak lidé lpějí na tradicích a své víře a pokud se o ní někdo odkloní, tak většinou, protože je to pro něho výhodné, málokdy kvůli jeho přesvědčení. Co mě trochu mrzí, je že autorka jenom zmínila, že vládl Eduard, i vládu Marie vzala dost hopem. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla knížka rozsáhlejší, protože tohle historické období je hodně zajímavé.

13.10.2020 5 z 5

Tyrkysové oko Tyrkysové oko Lenka Chalupová

Knížka mě zaujala nápaditou obálkou, anotace zněla hodně slibně a i vysoké hodnocení tady na DK mě přesvědčilo, že tuhle detektivku si musím přečíst. Bohužel knížka se mi vůbec nelíbila. Nesedí mi styl psaní autorky, její text na mě působí strašně negativně, i dialogy jsou divné, negativní a chladné, viz první rozhovor mezi Eliškou a Alfrédem nebo rozhovory detektiva s manželkou. Proč?! A pokud se mi text špatně čte, postavy jsou tak nesympatické, že je mi jedno, co s nimi bude, nemůžu si užít i tu sebelépe vymyšlenou zápletku.

13.10.2020 3 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

(SPOILER) Do čtení jsem se vyloženě místy musela nutit, knížka nepostrádala napětí, ale bohužel ne to příjemné mrazení, ale spíš hnus z toho, co čtu. Rozumím tomu, když se větší dítě rozhodne nemluvit a trestat matku, ale může se takhle rozhodnout už batole? To pro mě není moc věrohodné. Samotná Suzette byla taky taková rozporuplná, navíc její vzpomínka, kdy se ona sama odtahovala od své matky, mi dávala důvod se domnívat, že od tohoto místa autorka postupně začne příběh rozplétat a já se dovím, proč je Hannah taková jaká je, proč tak nesnáší svou matku, že ji chce až zabít. Jenomže tohle se nestalo, pokud autorka neplánuje pokračování, je pro mě příběh nedomyšlený. Rozhodně nemůžu napsat, že nedokončený, protože konec knížka má a dobrý, jenom postrádám vysvětlení důvodu jejich chování. Protože genialita dítěte a duch upálené čarodějnice pro mě vysvětlení není.

13.10.2020

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Skvěle vylíčená ponurá atmosféra tehdejší dost drsné doby, obzvlášť pro chudé obyvatele a těch byla většina. Měla jsem pocit, že úplně živě vidím tu špínu a hnus. Vražda samotná je docela nechutná a brutální, tady by mi asi nevadilo, kdyby autor trochu ubral. Vlastně celkově je to docela hodně depresivní, ale stejně mě zajímalo, jak se osud postav bude vyvíjet dál a jaký bude motiv k spáchání takového činu. Poslouchala jsem jako audioknihu.

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Knížka opět čtivá, i když tentokrát mi chybělo víc napětí. Případ, který vyšetřovala Stacey byl pro mě jasný při prvním rozhovoru s matkou. Ale to je tím, že jsem se s tímhle tématem už párkrát potkala. Čekala jsem, že se tento díl ponese v duchu ztráty z předchozího děje, ale popravdě už to asi bylo moc, radši bych víc toho detektivního příběhu. Navíc ten, kdo si vezme tuhle knížku od Marsons jako její první knížku, už se k ní nikdy nevrátí. Nevadí mi, že vztahy postav se postupně rozvíjí a je lepší číst sérii postupně, ale i tak od detektivky čekám, že i když si přečtu samostatný díl, aniž bych předtím ze série něco předtím četla, užiju si detektivku a ty vztahy jsou tam navíc, ale neruší v ději tím, že jim nerozumím nebo odkazují na předchozí díly. Ale i tak mám sérii ráda a určitě si přečtu další.

Křiváci Křiváci Maureen Johnson

Velmi zajímavé prostředí, taky se mi líbilo, že se řeší zločin v obou časových rovinách, i když ten z minulosti je zajímavější a tajemnější a byla jsem hodně zvědavá na jeho rozřešení. Takže jsem na konci byla hodně naštvaná, že se to nedovím. Romantická linka se mi moc nelíbila, ale to neřeším, protože kniha je určená náctiletým, postavy jsou docela dobře vykreslené, takže si další díl ujít nenechám.

Pochopíš, až budeš velká Pochopíš, až budeš velká Virginie Grimaldi

Taková milá příběh o Julii, která poznává sama sebe a učí se najít cestu k ostatním. Ze začátku mi úplně neseděl styl humoru a psaní autorky, ale postupně jsem si zvykla a začal se mi líbit. Rozuzlení s Bábuškou bylo nečekané, ale na mě to byl moc růžový konec.

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Od autorky už jsem jednu knížku četla a věděla jsem, že další už nejspíš zkoušet nebudu. Pak mi tuto knížku doporučil někdo, komu věřím, tak jsem to zkusila. Je pravda, že knížka je čtivá od samého začátku, ale říkala jsem si, že zápletka je přece jasná, tak proč jsou všichni tak strašně nadšení z průměrného thrilleru? Jenomže pak jsem se blížila do finále, autorka vlastně zápletku otočila několikrát o 180° a jsem si jistá, že tohle nečekal a neodhadl vůbec nikdo. Během pár stran se z průměrné zápletky stala zápletka naprosto brilantní. Fanoušek autorky rozhodně nebudu, ale pokud napíše další thriller, velmi ráda si ho přečtu.

Jsme všichni sněhové vločky? Jsme všichni sněhové vločky? Holly Bourne

Určitě zajímavý náhled do myšlení někoho, kdo má bipolární poruchu. Myšlenkové pochody Olive byly velmi zajímavé, i když pro mě hodně chaotické a stále se opakující. Ale zřejmě velmi reálné. Možná bych ocenila, kdyby se autorka víc věnovala i dalším postavám. Samotná myšlenka o laskavosti k sobě i druhým, že je laskavost nakažlivá, je moc hezká, ale podle mě ne úplně reálná. Ale rozhodně to bylo zajímavé čtení.

Na špatném místě Na špatném místě Joy Fielding

Knížka je hodně čtivá, i když nějaké velké napětí se nekoná, protože pointa celého příběhu je zřejmá velice brzy. Je to spíš psychologický román než thriller, autorka opět reálně líčí rodinné a mezilidské vztahy.

02.10.2020

Úterní ženy mezi bylinami a řepou Úterní ženy mezi bylinami a řepou Monika Peetz

Zaujala mě obálka a název, ale samotný děj mě až tak moc nebavil. Určitě je super mít takové kamarádky, pro mě byl ale děj hodně nereálný, část, která měla být napínavá pro mě napětí postrádala a asi to mělo být i vtipné, ale mám nejspíš jiný smysl pro humor.

02.10.2020 3 z 5

Dcery strážce majáku Dcery strážce majáku Jean E. Pendziwol

Některé části deníků mi přišly nudné a zbytečně natahovaly děj, jiné byly zase velmi zajímavé a líčení života na majáku se mi strašně líbilo. Dějová linka Elizabeth byla pochopitelně zajímavější, ale vlastně všechno vyprávění vedlo směrem k Morgan. Rozuzlení bylo hodně nečekané a zajímavé, i když mi to přišlo překombinované, nerada bych to někomu líčila, protože bych se v tom nejspíš pořádně zamotala. Ale určitě můžu knížku doporučit.

Bukůvky Bukůvky Táňa Kubátová

Táňu Kubátovou beru jako autorku hodně odpočinkových románů, maximálně tak na letní dovolenou, případně když potřebuju hodně vypnout. Tyhle knížky mě zaujaly obálkami, i anotace nezněla špatně. Tentokrát mě ale autorka velice mile překvapila, tohle jsem od ní nečekala. Samotný příběh Johany by byl nejspíš tuctový, ale protože ho autorka krásně zasadila do historických událostí, byl velmi zajímavý. Jde vlastně o takovou kroniku doby, autorka krásně popsala, jak jednotlivé události ve světě i u nás ovlivňují lidské životy. A zatímco v prvním díle mi byla Johana jakžtakž sympatická, v tom druhém mi lezla krkem svojí urputností. Do druhého dílu, který je napsaný převážně formou dopisů, jsem se trochu hůř začítala, ale pomohlo, že na začátku každého dopisu byl uvedený adresát i odesílatel. První díl doporučuju možná spíš milovníkům romantiky a filmů pro pamětníky, celek všem, kdo si čtivou formou chtějí osvěžit naše dějiny.

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Tenhle svět je na mě asi už moc komplikovaný, nicméně je originální a zajímavý a nijak mi to nenarušovalo čtivost. Knížka je přiměřeně napínavá a přiznávám, dějový zvrat ke konci knížky mě hodně překvapil a jenom kvůli tomu stálo za to knížku přečíst. Jediné co mi vadilo, je to, že když děj přesunul do akademie, měla jsem chvílemi pocit, že jsem se ocitla přímo uprostřed Bradavic. Poznámky pod čarou mi nevadily, navíc jsem zjistila, že většina z nich je vůči ději nepodstatná a není nutné je číst. Beru to tak, že autor prostě musí být za každou cenu jiný, napsat obyčejný román by mu zřejmě nestačilo, viz Akta Iluminae, která se svým zpracování hodně vymykají. Ale zatímco tam se mi jeho humor moc líbil, v téhle knížce, hlavně v poznámkách autor už hodně tlačil na pilu. Rozhodně si ale nutně musím přečíst pokračování.
Co by knize opravdu hodně slušelo, je pozorný korektor, u tohoto nakladatelství bych čekala trochu jinou úroveň.

02.10.2020 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Další pokračování série je opět čtivé, napínavé, s neotřelou zápletkou. Líbí se mi, že se Jude vyvíjí a začíná tát, jenom doufám, že s dalšími a dalšími nalezenými příbuznými autorka skončí, nebo alespoň v příštím díle si dá od tohoto tématu pauzu. Teda já opravdu hodně doufám, že bude další díl.

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Drsné, brutální, syrové. Ale nejsmutnější na tom je, že autor popisuje reálné události a že tohle jsou věci, které dokáže dělat člověk člověku. Pokud se teda vůbec dá mluvit o lidech. Nemůžu moc hodnotit realitu z prostředí mafie, nic o ní nevím. Měla jsem obavu, že takhle část mě bude nudit, ale hlavně ten začátek byl zajímavý, pak už šlo v podstatě jenom o popis vražd. I když tohle všechno formovalo Viktora a jeho další chování a osud. Linka s Karlem a nástupem nacismu k moci byla taky čtivá, je zvláštní sledovat, jak se lidé nechávali tak snadno strhnout. Nejsilnější ale rozhodně byla část z koncentračního tábora. Přestože o většině věcí už jsem četla, nikdy jsem nezažila, že bych tak často musela knížku zavřít a dát si oddych, abych dokázala číst dál. Nenapadá mě žádný výstižný popis, ale Karika dané situace popisuje zdánlivě bez citu a emocí, přitom ty z toho přímo tryskají. Tohle je přesně knížka, která se mi nesmazatelně vryje do pamětí, i když si myslím, že už nikdy nenajdu odvahu si ji přečíst znovu. Všem ji ale doporučuju, protože tohle jsou věci, na které se nesmí zapomenout.

02.10.2020

To je Praha To je Praha Olga Černá

Souhlasím s prvními názory na knihu, autorka téma víceméně jenom nakousne, různě přeskakuje z tématu na téma, možná by tomu pomohly nadpisy. Za mě je to trochu zklamání, od knížky jsem čekala víc.

02.10.2020 3 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Autorka si opět vybrala až patologické vztahy, tentokrát rovnou tří postav s nízkým sebevědomím, které se sebou nechávají manipulovat. Každá z žen je úplně jiná, žijí v různém prostředí a řeší velmi rozdílné situace a nešlo nesrovnávat, jak bych dané situace řešila sama. Jediná druhá povídka mi přišla ne úplně uvěřitelná a reálná.

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Příběh několika kamarádů, v kterém zjišťujeme, že vlastně až tak moc kamarádi nejsou. Ze začátku jsem měla problém se v postavách orientovat, ale líbilo se mi, jak se jejich příběhy postupně prolínají a všechno začíná do sebe hezky zapadat.