Dcery strážce majáku ekniha

Elizabeth ztratila zrak. Už nemůže číst knihy, které miluje, ani nevidí obrazy, jež dojímaly její duši, ale pořád jí zbývá bystrá mysl a prázdnotu, způsobenou slepotou, vyplňuje hudba. Když se na ztroskotané lodi najdou deníky jejího otce, požádá o pomoc dospívající delikventku Morgan, která v rámci trestu za sprejerství koná obecně prospěšné práce v domově pro seniory, kde Elizabeth žije. Mezi oběma ženami při práci na dešifrování knih vznikne nečekaný vztah; obě upoutají události, které zaznamenal strážce majáku na ostrově Porphyry Island před více než 70 lety. Během práce zjišťují, že obě mají s tímto izolovaným ostrovem spojení, že se jejich životů dotklo Elizabethino záhadné dvojče Emily a krásné, i když drsné okolí Hořejšího jezera. Elizabeth však ve vybledlých stránkách otcových deníků nalezne víc tajemství, než tušila, a její vlastní identita se náhle vynoří v novém světle....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365397/big_dcery-strazce-majaku-LpD-365397.jpg 4.1170

Vydáno: (ekniha), Fortuna Libri (ČR)

The Lightkeeper's Daughters, 2017

Kniha Dcery strážce majáku

mekkejla

Úžasná atmosféra, krásný, tajemný příběh jedné nevšední rodiny. Linka o Morgan za mě byla zbytečná, příběh by pro mě fungoval i bez ní. Navíc jsem jí nějak tu vulgaritu a naštvání na celý svět prostě nějak nevěřila... Oceňuji popisy přírody a celkově života odříznutého od civilizace. Chvílemi jsem tam byla s nimi, jak dobře to bylo napsané.

Ita

Wow! Nádhera...

anibeni

Nádherný příběh o minulosti, o majáku, o rodině..

Selket
25.10.2021

Příjemně ubíhající rodinné drama. Zaujaly mě podmanivé popisy prostředí, které jsou neuvěřitelně přesné a umělecké zároveň. Vytvářejí moc hezkou tajmnou atmosféru. Chemie mezi hlavními vypravěčkami funguje, i když tu převažuje spíš pohled do minulosti. Ten tady co stránku odhaluje nové detaily celého rozuzlení a já jsem se ani na okamžik nezačala nudit.
Jediné, co mi téměř zanedbatelně vadilo, byla místy až přehnaná plačtivost v ději, v tomhle mi asi víc vyhovoval německý stoismus v knize O spánku a mizení, která je Dcerám majáku v náladě docela podobná.

Jana-Marie
27.07.2021

Příjemný příběh, který se moc dobře četl, určitě stojí za přečtení. Na léto značka ideál.

Zlatinka.Emilly
27.05.2021

Kdo by řekl, že se závěr knihy takhle vyvrbí? Všechno nasvědčovalo tomu, že je to tak, jak jsem si myslela, ale ono se to otočilo ještě o 180°. Byly momenty, kdy mě pasáže nebavily, kdy se táhly, ale vzápětí nastoupil zvrat a o napětí nebylo nouze. Obálka knihy se mi moc líbí a proto oceňuji čtyřmi hvězdičkami.

18.05.2021

Bohužel se nějak nedokážu ztotožnit s nadšením z tého knihy mými oblíbenými - i když mne to opravdu moc mrzí, protože jsem si ji vybrala právě na základě jejich hodnocení zde... Poslouchala jsem audio z KTN a načtení je (aspoň na můj vkus) naprosto katastrofální. Sice se jedná o novou nahrávku z roku 2020, ale to nic nemění na faktu, že paní Bohdana Majerová prostě načítat neumí. Teď už však k samotnému příběhu. První část mne nezaujala v podstatě vůbec, Morgan jsem nesnášela už od okamžiku, kdy se objevila na scéně - a ani po čase se moje antipatie k ní nezměnily. Proto mne docela mrzelo, že existovalo spojení mezi ní a slepou stařenkou Elizabeth. Části vyprávěné z pohledu Morgan se mi prostě nelíbily a nebavily mě. Zato příběh Elizabeth a jejího dvojčete Emily byl fascinující a také otcovy deníky doslova strhující. S každou přečtenou stránkou se dostává na povrch stále více dosud neznámých a zatajených skutečností, až se čtenář postupně (a především na závěr) dozví celou překvapivou pravdu ohledně Elizabeth a její rodiny... Přestože má kniha nesporná pozitiva, já ji hodnotím jen jako lehký nadprůměr a víc než tři hvězdičky dát ani při nejlepší vůli nemohu. Lepším hodnocením bych totiž ublížila všem těm knihám, které mne nadchly daleko víc...

broskev28
25.11.2020

Ztotožňuju se s komentáři, které tahle kniha doslova nadchla.
Příběh je opravdu zajímavý a tajemný a i když jsem se zpočátku v postavách moc neorientovala, rychle jsem si zvykla hledat v záhlaví kapitoly vypravěče a tušit souvislosti. V knize se se prolínají různé časové linie a je doslova nabitá informacemi, ať už jde o zeměpisné a historické souvislosti a odkazy, o popis ekosystému ostrova v Hořejším jezeře a přírodních zákonitostí obecně (říká vám něco slovo úrazník?), nebo o každodenní a celoroční provoz a obsluhu majáku v první polovině 20.století.
Překlad do češtiny možná není dokonalý a bezchybný, ale přesto mě jazyk příběhu zaujal - byl to nezvyklý, ale pro mě velice lákavý průvodce tímto neuvěřitelným a zvláštním světem. Nepřekvapil mě dotaz ohledně psacího písma, protože to se v naší digitální době opravdu stává jakýmsi reliktem (a v anglosaských zemích je tento trend zřejmě mnohem pokročilejší). Vyjadřování Morgan mi připadalo adekvátní tomu, čím si prošla a v jaké komunitě se nejčastěji vyskytovala. A nemyslím si, že byla protivný fracek, i když se tak chovala.
Z doslovu je zřejmé, kolik informací ohledně provozu majáků a především způsobu života jejich obsluhy si autorka nastudovala; to vše v knize skvěle zúročila. Ale neméně skvělé jsou i její popisy a charaktery postav, především rodiny strážce majáku (ale třeba i Laurie), a prostředí Porphyry, ostrova sopečných pláží. A samozřejmě všudypřítomné vodní hladiny Hořejšího jezera. Pro mě opravdu úžasná četba, takže vřele doporučuju.
Tu jedinou hvězdu, která chybí k dokonalosti, nedávám jen a pouze kvůli vysoké nepravděpodobnosti setkání v domově seniorů Boreal.

"Emily. Má druhá polovina. Má sestra. Naše životy a srdce a samotné bytí byly tak propletené, že jedna nemohla existovat bez druhé. Byla duch začarovaný jezerem, prodlévající mezi dvěma světy, křehký a zranitelný. A tak mě překvapilo zjištění, že přízrak nebyla Emily, nýbrž já."