cérka cérka komentáře u knih

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Má první a určitě né poslední kniha od Olivera Pötzsche. Tato kniha splnila naprosto všechna má očekávání. Skvělá historická detektivka z konce 19. století.
Úryvky z hrobníkova almanachu i jeho samotná postava a charakter se skvěle povedly. Doporučuji a ihned rezervují druhý díl :)

26.09.2023 5 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Vše co Martin Úbl napíše mě prostě baví. Nevyhledávám sice (aspoň tedy zatím) dálkové trasy a nerada spím v kempu (všichni psi a ježci se fakt sníst nedají), ale znáte to: Nikdy neříkej nikdy :)
Takže teoretická příprava na jedničku. Teď tedy ještě, aspoň po kouskách, tu praxi :) Stezka Českem mě stále více vábí, láká a chytá do svých sítí.
Tak pane Martine a přátelé, díky za nápad dotažený do konce a opět perfektní knížku ;)

22.06.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Ač mám moc ráda historické příběhy, tuto knihu jsem si vybrala zjištně. Hodila se mi do výzvy (2023), a jsem moc milé překvapena. Čekala jsem jednoduchý, sladký romantický příběh a ona se z toho vyklubala poutavá a velmi čtivá kniha. Autorka umí moc pěkně vyprávět. Za mě tedy zdařilý historický román u kterého by mi vůbec nevadilo pokračování.
Určitě mohu doporučit čtenářům Františka Niedla, tady je pomyslná laťka taky hodně vysoko ;)

24.05.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Na tuto knihu jsem se nesmírně těšila a nutno podotknout, že se jí zároveň i trochu bála. Její tloušťka i váha se mi zdály nezdolatelné a v rukou neudržitelné. Obsah až příliš třaskavý.
Čekalo mě ovšem velmi čtivé a poutavé dílo, při kterém jsem zapomínala na bolest rukou, prostor i čas. Knihu jsem zdolala v rekordním čase a čtení si fakt užila. Při každé vynucené pauze (spát se hold musí) jsem o daném tématu hodně přemýšlela a hlavně, neustále jsem vyhledávala další informace.
Je to román, nikoliv literatura faktu, pozor na to! Někdy bylo velmi těžké rozlišit co si autorka vymyslela, od toho co je, bohužel, naše historie.
Kniha si plný počet bodů a zástupy čtenářů právem zaslouží. Já osobně ji budu doporučovat.
Mám jen malou vítku. Tato kniha měla mít předmluvu, která by čtenáře, neznalého církevních předpisů, trochu zasvětila a připravila na to, co jej čeká. Doporučuji si nejprve přečíst doslov a pak se teprve pustit do příběhu samotného.

28.05.2022 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Tak tady je to za plný počet bodů a potlesk k tomu. Takto má vypadat kniha o moderním letectví pro strašpytla :). Já totiž patřím k oné skupině pasažérů, kteří se téměř celý let modlí a po bezpečném dosednutí letadla by nejraději políbili i zemi ;).

Kniha je čtivá a plná zajímavostí. Z pána kapitána úplně srší radost, pokora, nadšení a hlavně ví o čem mluví. Hned bych někam letěla :)

01.05.2022 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Zřejmě je potřeba takovýchto svědectví, jen já už na ně nemám sílu a ani vnitřní potřebu drásat své nitro.

V duši mi zůstal jen smutek, zmar a beznaděj. Život je dar a nikdo nemá právo jej brát, sobě a ani druhým.

Silný příběh, který jsem dokázala číst jen s přestávkami a po kouskách.

04.02.2021 4 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Nevím, došla mi slova. Krásné? Smutné? Krasně-smutné či smutno-krásné? Ach jo! Pět hvězdiček je tak strašně málo :(.
Doporučuji všemi deseti a definitivně si autora řadím ke svým oblíbencům. Jsem smutná, jsem na konci, ale bylo to krásné a stálo to za to! Děkuji!

21.11.2020 5 z 5

"Na každém šprochu, pravdy trochu"

Při čtení podobných knih přemýšlím zda se tento národ někdy poučí a zda ten neskutečný bordel někdy někdo potrestá. Víc hodnotit nemůžu, neb bych se opět rozčílila.
Smekám před odvahou pana Šlachty.

30.09.2020 4 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Už jen název knihy ve mně vyvolal vlnu emocí. To co přišlo při četbě samotné, by se dalo nazvat vlnou tsunami. Nebudu nic předstírat, poplakala jsem si. Všichni mají můj obdiv! Zažít, přežít a zvládnout rodinnou tragédii a ještě o ní dokázat vyprávět chce prostě odvahu.
Samotné zpracování jednotlivých příběhů mě zkraje knihy mrzelo (styl vyprávění ponechala autorka zřejmě v nezměněné podobě), ale po čase jsem si na něj zvykla a na samotný závěr jej již plně ocenila. Díky jisté originalitě a různému stylu vyprávění jsem mohla blíže poznat samotné aktérky a tak lépe pochopit jejich osobnost

I já jsem knihu objevila díky knize Šikmý kostel a nelituji.

08.07.2020 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Pan Niedl má vypravěčský dar od Pána Boha! Už teď vím jak moc mi Hynek Tas z Boru bude chybět a nejen on! Ta vůně lesa, čerstvého dřeva, koní, vítr prohánějící se kolem skal, tůně a bystřiny.... Drkolná i Vlkov! Autor mě zcela vtáhl do podhůří Šumavy, neklidného, nemilosrdného a krutého období husitských válek. A já mu za to moc děkuji!
Každé slovo jsem doslova "hltala" a jelikož jsem tentokrát knihu četla ušima, poslouchala kde se dalo. Díky "pomalému" čtení mi to trvalo dva dny (hold, usnula jsem se sluchátky na uších).
Poslední díl si zcela jistě vychutnám v klasické podobě. U audio knihy mi totiž vypravěč již místy lezl na nervy, víc než samotný Tas.
Čtení této série bych přirovnala k jízdě na krásném, hrdém a silném Flaviovi. Prostě paráda! Doporučuji!

23.04.2020 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Jako malé holčičce se mi dostala do rukou kniha Z oříšku královny Mab. Mé vzpomínky na tuto knihu jsou již mlhavé, nicméně pocity i po desetiletích stále příjemné. A tak jsem s velkým nadšením přivítala téma říjnového Klubu milovníků knih:
Shakespeare a inspirace Shakespearem.

Komedie, Zkrocení zlé ženy,byla jasnou volbou.

Naprosto souhlasím s komentářem @Zuzvil a dodávám, velmi, opravdu velmi záleží jaký zvolíte překlad. Mně se nejdříve dostala do rukou kniha z roku 1958, která je zdarma ke stažení na stránkách Městské knihovny Praha. Zhruba v polovině knihy jsem zjistila, že nic nechápu a určitě se mi někde půlka textu ztratila. Vrhla jsem se tedy na maturitní rozbor díla, nasávala život anglické společnosti 16. století a nakonec zvolila jiný překlad. Bingo, konečně začalo všechno dávat smysl. Ovšem přes veškerou mou snahu zadupat v sobě feministické sklony, které normálně vůbec nemám, mě začal autor svým postojem k ženám nesmírně rozčilovat. Reputaci Shakespeare zachránil až náš klub, kde mi bylo vysvětleno, že Kateřina mohla svůj závěrečný proslov myslet ironicky ;) A já jsem se rozhodla, že tomu budu věřit:)
PS. Milí maturanti, doporučuji první vidět divadelní představení a pak teprve číst knihu. Věřte, že u maturity to velmi oceníte;)

06.10.2023 3 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Neobvyklý pohled na těžkou dobu válečných a poválečných let a možná i díky tomu se mi kniha tak moc líbila.
Nikdo z nás neví jak by se v podobné situaci zachoval.
Stejně jako revoluce ve Francii, tak i revoluce v Rusku byla zoufalstvím hladovějících a strádajících lidí. Kam to obě země, a potažmo i pak celý svět, zavedlo vidíme dnes. Dějiny nezměníme. Válka je a bude vždy hrozným řešením.
Jediná věc, která je pro mne nepochopitelná, je fakt, že se Neonila nikdy nepokusila najít svou vlastní dceru.

02.08.2023 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Audiokniha

Na úvod musím poznamenat, že detektivka to není ani náhodou. Je to skvěle propracovaný psychologický thriller v historických kulisách.
Pane jo, já měla místy husí kůži jak dokonale mě dokázal autor vtáhnout do děje.
Nevím jak se to stalo, ale jako bych najednou byla ve Stockholmu 18. století a cítila všechnu tu špínu, bídu, zápach i zmar.
Všechny postavy i jejich osudy jsou skvěle propracované a samotný závěr skvěle načasovaný.
Určitě je to náročná četba, i poslech vyžadoval patřičně soustředění, mě ovšem velmi bavila. Samotný pocit z poslechu bych přirovnala ke knihám: Parfém,příběh vraha nebo Alias Grace.

08.08.2022 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Vše podstatné už tady bylo řečeno a já bych chtěla stejně jen chválit.
Kniha je nesmírně čtivá, plná zajímavých informací podaných velmi příjemnou a pochopitelnou formou (pan doktor je velký sympaťák a tady je to vidět na každém řádku :)). Nikdy bych nečekala, že se u podobné publikace tolik nasměju a dokonce budu předčítat svým blízkým.
Pokud se chystáte na jakýkoli zákrok do nemocnice doporučuji k uklidnění mysli :).

10.12.2020 5 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Některé knihy se hodnotí lehce, jiné těžce. Knihu jsem přečetla jedním dechem, příběh "Magdalén" mě ovšem silně zasáhl. Asi největším překvapením je pro mě zjištění, že samotné poměry v těchto domech byly téměř až do roku 1993 neznámé. Hold "slepí a hluší" k problémům společnosti jsme napříč státy i kontinenty. Tento jev není viditelně typickým jen pro naši společnost.
U nás byla katolická církev od roku 1949 oslabena mnohými perzekučními opatřeními, duchovenstvo internováno, majetek zabaven. Zda před tímto rokem byly domy pro padlé ženy i u nás, mi není známo. Ve spojeném království a Irsku byly ovšem založeny už v 19. století, takže prostor by tady byl.
Bože, děkuji ti za své rodiče, mnozí takové štěstí nemají!
Církev (její problémy) a Víra v Boha se nedají slučovat!

05.10.2019 5 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Audiokniha

Načteno bez jediné výtky Davidem Novotným a Josefem Somrem.

Není to hezký ani krásný příběh. Spíše je to vyprávění o nelehké a bídné době. Ovšem skvostně podané! Tato kniha pro mne byla obrovským překvapením a i když jsem cítila obrovský smutek a bolest, těšila jsem se na každičký okamžik strávený ve společnosti Franka.

„Když povídám lidem, o čem je ta kniha, říkám obvykle, že je o jedné irské rodině a o jednom otci, který pije, a že spousta lidí v ní umírá na různé nemoci a že je to opravdická legrace“
- Frank McCourt

Moc jsem se nenasmála, ale už teď se těším na pokračování!
Doporučuji!

23.10.2023 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Audiokniha

Jsem na konci knihy a musím uznat, že to bylo výborné!
Zápletka, děj, styl vyprávění a samotné rozuzlení, tady prostě není co vytknout. Vynikající špionážní triller, který vás nepustí. Manželovi již leží na nočním stolku a doporučuji i všem ostatním. Nenechte se odradit "tlustou bichlí", 700 str. se opravdu pronese, ale číst se dá i v sedě :)

Já knihu četla ušima a byla to skvělá volba. Martin Stránský knihu dokonale načetl. Přiznám se, že z třicetihodinové nahrávky se pro mě stala minimálně dvojnásobně dlouhá záležitost, neboť jsem u knihy, večer co večer usínala :)

08.02.2023 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Neuvěřitelné se stalo skutečností a já jsem na konci knihy. Říci o této knize, že je krásná a bavila mě, by bylo lží. Kniha se mi četla hrozně a sama jsem nevěřila, že ji dočtu (zatím největší osobní oběť v rámci čtenářské výzvy 2021: Kniha jež byla v některé zemi zakázána).

Čína je obrovská země kde na jedinci nikdy nezáleželo a nezáleží dodnes. Ovšem taková obrovská genocida a teror, který provází její obyvatele je neuvěřitelná, nepochopitelná a naprosto šílená.

Přiznám se, čekala jsem trochu jiný styl i formu vyprávění, ale i tak jsem naprosto ohromena nebo spíš ochromena.

22.04.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Čtivé, pravdivé, ale ničím výjimečné. Děj byl celkem předvídatelný a konec příběhu nedotažený.
Přečetla jsem celkem rychle, splnila bodík do Čtenářské výzvy, ale to je asi tak všechno.

02.03.2021 3 z 5

Manželské zrcadlo Manželské zrcadlo Vlastimil Vondruška

Tak opět jedna "vondrušovka" a já zase podlehla :) a k tomu ještě první přečtená kniha roku 2021!
Kniha se mi velmi dobře četla, děj má spád a nikdo z hrdinů mi svým chováním nebyl nesympatický.
Už totiž v této sérii nehledám logiku, posloupnost ani historii, jen oddech a relax, hold složenky se platit musí, jak už tady někdo poznamenal :)

03.01.2021 4 z 5