Burák Burák komentáře u knih

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Hodně silný příběh napsaný víceméně bez emocí, bez patosu. To co musely sestry zažít a hlavně proč, je skutečně otřesné. Myslím, že by se kniha měla dostat do seznamu doporučené četby k maturitě (pokud tam tedy již není).
Samotná kniha má stránek tak akorát, čte se velmi dobře, nenudí a nevyžaduje hluboké znalosti historických událostí (i když jsou samozřejmě jedině k dobru), protože je příběh popisován z pohledu Věry, která po celou tu dlouhou dobu stejně přístup k informacím o politické situaci neměla. A co bylo třeba, to je v knize stručně a jasně vysvětleno.

Doporučuju přečíst asi všem, slibuju, že nudit se nebudou ani ti, co pro ně historie není vášnivým koníčkem. Jen pozor kdo je slabší povaha...

03.11.2016 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Škoda, že se mi kniha nedostala do rukou, když jsem byla teenager. Pak by to bylo určitě na 5 hvězdiček. Takhle jsem si sice čtení náramně užívala ale už to pro mě nebylo úplně dostatečně uvěřitelné.
Každopádně, čte se to opravdu skoro samo a pro mě to tedy "ulepená slaďárna" nebyla. Naopak si myslím, že je to docela univerzální čtivo pro téměř jakéhokoli čtenáře.

21.10.2016 4 z 5

Dcery ohně Dcery ohně Barbara Erskine

Na Barbaru Erskinovou jsem slyšela jen samá superlativa, anotace Dcer ohně se mi líbila, mám ráda propojování různých dějových linek a ráda se dozvím něco o historii Keltů zábavnou formou. Ale tohle se teda nepovedlo. Je to slátanina. Navíc absolutně bez napětí. Knihu jsem tedy dočetla, ale jen proto, že to byla jediná knížka kterou jsem s sebou na dovolené měla a nic jiného jsem ke čtení k dispozici neměla. Ach jo. Mrzí mě to. Na autorku asi úplně nezanevřu, ale příště určitě budu vybírat pečlivěji.

04.10.2016 1 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Jsem fanoušek české historie, genealogie, Jižních Čech a krimi zápletek, takže tohle se mi asi nemohlo nelíbit. Četlo se to lehce, hodně mě potěšilo "polidštění" hlavní postavy, které bylo hodně uvěřitelné, alespoň podle mých zkušeností s historiky... Pátou hvězdičku nedám jen proto, že na knihu jsem slyšela a četla asi až moc pochval, a mé očekávání byla tedy až příliš veliká. Nicméně za mně rozhodně solidní nadprůměr, který doporučuji nejen historikům.

12.09.2016 4 z 5

Kdybys mě teď viděla Kdybys mě teď viděla Cecelia Ahern

Pokud jste si knihu našli proto, že se vám líbila knižní pecka S láskou Rosie a chcete se svézt na podobné vlně, asi budete zklamaní. Sama o sobě ta knížka není až tak špatná, líbí se mi námět, je to docela čtivé a u některých pasážích jsem se přistihla, že vzpomínám na svoje dětství, což považuji rozhodně za plus. Na druhou stranu je to takové trošku nemastné neslané, jakým směrem se to bude ubírat se dá odhadnout po pár stránkách. Silně racionálním náturám to nedoporučuji vůbec, pokud vám vadí nelogičnosti ve výpravění, tak to taky nebude to pravé ořechové. Ale jako milou oddychovku na blížící se podzimní a zimní večery, proč ne.

12.09.2016 3 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

I když má knížka skoro 500 stran, čte se skoro sama. Příběh mě úplně pohltil a to i přesto, že je nezvykle vyprávěný přes dopisy, maily nebo diskuzí z chatovacích místností, a i přesto, že jsem viděla film, takže jsem měla zhruba představu jak to dopadne.
Film byl povedený, ale knížka, to je teprve zážitek. Jasně, je to hlavně holčičí/ženské čtení, ale rozhodně to z tohoto žánru patří k tomu nejkvalitnějšímu co se mi zatím dostalo do ruky. Některé myšlenky bych tesala do kamene. Doufám, že si na tu knížku vzpomenu až budu zvažovat, jestli TEN krok dopředu udělám nebo ne. :)

11.06.2016 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Knížku jsem četla na doporučení, s tím že se jedná o kvalitní duchařinu a že rozuzlení knížky je prostě bomba. Navíc se děj odehrává na Islandu, který já miluju.
No, nějak mě to asi minulo. Ne že by to byl úplně špatný, to ne. Atmosféru knížka rozhodně měla, ale nijak nepřišlo to příjemné mrazení, na které jsem se těšila. Navíc jsem odhadla konec trochu dopředu, tak se nekonal takový ten wau efekt. Na druhou stranu, kapitoly vždycky končí tak, že prostě chcete číst dál, což považuju rozhodně za ukazatel dobře napsané knížky.

09.06.2016 3 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Nicholas Sparks

Čtivá kýčovitá romance s rádoby thrillerovou zápletkou se snadno předvídatelným koncem. Jako žánrovka to nebylo úplně špatné, jako lehké čtení někam na pláž to nejspíš obstojí. Pokud ale čekáte něco víc, nejspíš budete zklamáni.

04.06.2016 2 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Je to pohádka pro dospělé, přesně jak se píše na obalu. A je to dobrý. I když je jasný, že Duchovny svým enviromentálním poselstvím/agitkou bude spoustu lidí štvátm, myslím, že jinou spoustu lidí tím donutí se nad svým chováním (alespoň) zamyslet. A to není málo.

Já jsem si čtení užívala, častokrát jsem se přistihla, že se nad textem viditelně usmívám a patřím do té druhé skupiny lidí, takže si sama nad svými zvyky a postoji přemýšlím.

Nejoblíbenější postava židovský vepřík Jerry/Šalom by si zasloužil vlastní knížku. :)

29.05.2016 4 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

I když se děj z velké části odehrává v postapokalypsovém světě, fanoušci tradičních dystopií budou asi zklamáni. Já teda byla. Není to úplně špatná knížka, věřím, že své čtenáře si najde, ale moc jsem se u toho čtení nebavila.
Výhodou je, že je to relativně krátké, něco málo přes 300 stránek je přečteno za pár hodin. Já ale pořád čekala nějaký srhující dobrodružství a namísto toho se mi dostávalo psychologické sondy pár postav z umělecké branže, které se mohly odehrávat i na jiném dějovém pozadí než je vymření téměř celé populace.

25.05.2016 2 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Muž z ostrova Lewis určitě nepatří k těm, které nemůžete samým napětím odložit. Ale atmosféra knihy je moc příjemná, čtivé to je, takže i třetí díl si do budoucna přečtu ráda.

14.03.2016 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Hodně čtivé. Hodně silné. Hodně dobré. Všem xenofobům bych to dala jako povinnou četbu.

28.02.2016 5 z 5

Vezměte s sebou květinu! Vezměte s sebou květinu! Monika MacDonagh-Pajerová

Těšila jsem se na tyhle deníkové záznamy z doby tak zásadní nejen pro Moniku. A nezklamalo mě to. Kdyby chtěla autorka vydat další deníky, z doby po revoluci, tak jak píše na konci této knihy, budu nadšená.

06.02.2016 4 z 5

Philomena Philomena Martin Sixsmith

Komentář může obsahovat SPOILERY!:
Stejnojmenný film jsem ještě neviděla, ale podle dostupného traileru bych řekla, že s knihou má jen společný námět. Zatímco film (nejspíš) vypráví o hledání syna Philomeny, kniha se naopak zaměřuje na jeho životní příběh po adopci.
Četlo se to skvěle. Nenásilně se člověk doví spoustu o americké politice 70., 80. a 90. let, o tom, co znamenalo být v těchto letech homosexuálem v USA i jak vypadaly začátky epidemie AIDS.
Za mě rozhodně dobrá volba.

14.01.2016 4 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Murakamiho mám ráda, ale poselství téhle knížky bylo asi až moc hluboké a nepodařilo se mi hor rozklíčovat. Všechny povídky měly zajímavý námět a minimálně ze začátku byly čtivé, ale jejich konec mě prostě nijak čtenářsky neuspokojil.

29.12.2015 1 z 5

Skála Skála Peter May

Není to úplně kniha, od které se nemůžete odtrhnout, ani klasická detektivka čit thriller. Ale i tak to bylo dobrý. A rozhodně si troufám knihu doporučit. May úchvatně popisuje život na ostrově a jeho popisy drsného Skotska jsem si vyloženě užívala. A dějová linie z dětství hlavní postavy mě bavila stejně tak jako linie ze současnosti.

24.11.2015 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Do fanouška sci-fi mám opravdu daleko, ale tohle je prostě dobrý. Zvlášť když uvážím, jak staré to je. Příběh evidentně sloužil jako předloha pro seriál Walking Dead.

06.06.2015 4 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Stejnojmenný film jsem ještě neviděla, ale předpokládám, že s knížkou jej mnoho spojovat nebude.
Možná tak jméno hlavní postavy a Tibet. Knížka totiž žádný děj moc nemá. Je to takový milý cestopis po o Tibetu ve 20. století. Jednotlivé kapitoly (které jsou příjemně krátké) přibližují zvyky, rituály a běžný život vyšších tibetských vrstev. Konec knížky dává nahlédnout díky přátelství s hlavním hrdinou i do života duchovního vůdce země. Nemůžu říci, že by to nebylo zajímavý. Mám ráda knihy podle skutečných událostí, ale čekala jsem něco jiného než beletristický průvodce bez obrázků. Ještě musím upozornit ty, co mají rádi horolezecké příběhy - tady budete nejspíš dost zklamaní, protože toho se knížka dotkne jen okrajově.

17.05.2015 2 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Na čtení Spalovače jsem se chystala roky, film miluju a viděla jsem ho několikrát, ale ke knížce jsem musela dozrát.
Není to jednoduchá četba, za to, že jsem příběh znala, jsem byla vděčná.
Pokud to někdo čte na doporučení že je to "skvělej horor", nejspíš bude zklamán, ale jinak je to pro vyzrálejší čtenáře skutečný zážitek.

05.05.2015 4 z 5

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Bohužel, kouzlo příběhu pro mě zůstane utajeno. Ale knížka se četla se dobře, to zas jo...

30.04.2015