bukiet bukiet komentáře u knih

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Co napsat o jednom z nejslavnějších románů o lásce?

Láska a peníze.
Láska a postavení.
Láska a žárlivost, podmanění, vlastnění.

Příběh jsem dosud znal jen z operní verze a vždy jsem s ním měl velký problém. Koneckonců jako s Manon Lescaut (miluji Nezvalovu češtinu a nesnáším jeho a Prévostovu hrdinku). Po dnešním dočtení a k dnešní premiéře La Traviaty, musím dodat ještě:

Láska a upřímnost.
Láska a míjení.
Láska a opravdovost, opojení, spojení.

03.05.2018 4 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Dračí oči jsem přečetl podruhé a musím říci, že se mi kniha líbila mnohem více, než kdysi. Možná je to tím, že mám více informací o celém Cyklu Temné věže, kam i tento příběh patří, možná je to proto, že už dávno si Kinga nespojuji jen s horory. Tato fantasy kdysi u čtenářů skoro propadla a Kinga vedla k napsání knihy o fanatické čtenářce a bezmocném autorovi - Misery. Z hlediska Velkého cyklu Temná věž je to třetí příběh, po Pistolníkovi a povídce Přemístění. Vracíme se do minulosti Středosvěta a poprvé sledujeme Randalla Flagga, alias Waltera Padicka, známého též jako Muž v černém, jak se snaží rozvrátit království Delain. V literární chronologii je to ale jeho čtvrté vystoupení, to první bylo v básni The Dark Man, druhé v románu Svědectví, třetí v Pistolníkovi a v této skoro pohádce se s ním setkáváme počtvrté, ale nejhlouběji v minulosti.
4. Temná věž II: Tři vyvolení
...

21.04.2018

Star-Lord Star-Lord Chris Claremont

Černobílé komiksy mají své kouzlo.

21.04.2018 5 z 5

Temné vize Temné vize Stephen King

Značně nevyrovnaná sbírka "hororových" povídek. Ty Kingovy jsou příliš krátké a jsou to spíše nápady. Pro mne byla nejdůležitější povídka první -Přemístění-, která se svým motivem zařazuje do Velkého cyklu Temná věž, kde se řadí hned na druhé místo v seznamu. Ukazuje nám, že nejen z naší reality Země se mohou lidé přemisťovat jinam (Jake Chambers v Pistolníkovi), ale i lidé odjinud mohou navštívit naši realitu. Strašidelná není ani náhodou. To -Kecky- už nějakou tu atmosféru mají. A -Věnování- je z těch tří Kingovek asi nejlepší. Simmonsovy povídky jsou také dobré, ale -Iversonovy jámy- jsou zbytečně dlouhé a nezáživné. A vítězem tohoto souboru se stává G.R.R. Martin a jeho -Proměna kůže-. Tato rozsahem spíše novela sice také není zrovna strašidelná, ale jako správná detektivka je aspoň napínavá.
...

18.04.2018 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách. A za nimi jsem se vydal i já. Podruhé. Tentokrát jsem si ale řekl, že celý Velký cyklus Temné věže prozkoumám šířeji, tedy ne jen těch osm základních románů v sérii, ale i ostatní Kingovy knihy a povídky, které k cyklu patří. Je to tedy úkol na delší dobu. Vycházel jsem z chronologie, kterou na svém blogu uveřejnil Bryant Burnette už v roce 2012 a následně uveřejnil další verze v roce 2016. Burnetteovou chronologiÍ jsem se ovšem nechal jen inspirovat a na jeho základě si vytvořil vlastní časovou osu Temné věže.
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní)
19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie – povídka (Všechno je definitivní)
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou
27. Temná věž VI: Zpěv Susannah
28. Temná věž VII: Temná věž
29. Temná věž I: Pistolník
30. Puls
31. Ur – povídka (Bazar zlých snů)
32. Dallas 63

Závěrem jen řeknu, že tentokrát jsem Pistolníka četl očima i ušima zároveň. Chtěl jsem si základní vhled do Kingova Universa užít. Nutno říci, že interpret audioknihy mi moc nepomáhal. No, co už. Vzhůru za želvou a růží.
Dodatek:
A masochista ve mně skrytý si dal po přečtení prvního dílu k večeři filmové dílo, které z mně neznámých důvodů má stejný název jako série a teď se jdu zbičovat a snad na tu filmovou zkušenost navždy zapomenu.

14.04.2018 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Příjemně přímočaré, s očekávatelným koncem.

12.04.2018 5 z 5

JLA: Spravedlnost: Kniha druhá JLA: Spravedlnost: Kniha druhá Alex Ross

Zvláštní věc. Mám radši marvelovské universum, než to od DC, ale grafické romány od DC mně baví víc, než ty od Marvelu. Schizofrenie?

12.04.2018 5 z 5

Čtrnáctá kolonie Čtrnáctá kolonie Steve Berry

Lepší než kniha minulá, ale svým obsahem už je to jen kvalitní politický thriller. Chybí tomu to historické tajemno, které mne upoutalo u starších dílů.

27.03.2018 4 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Dnes jsem opět a znovu doposlouchal první dva díly geniální Zeměplochy v podání pana Jana Kantůrka a o pár hodin později jsem se dozvěděl, že dnes se pan překladatel odebral na cestu do Ankh-Morporku, aby tam někde v hospodě u Zašitého bubnu hrál s panem Pratchettem Buch. Přeji krásnou remízu a děkuji za všechny překlady.

22.03.2018 4 z 5

Hrozba patriotů Hrozba patriotů Steve Berry

Jaký to pád, mí spoluobčané, od tajemství templářů, přes čínské hrobky až k hledání jednoho beztak již zetlelého dokumentu.

17.03.2018 3 z 5

Kvalita nemůže zestárnout. Stále nutí k zamyšlení, stále nutí hledat jiné vrstvy textu a příběhu. Tentokrát čteno ušima, interpretováno vynikajícím Martinem Myšičkou.

06.03.2018 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Drahý Fredriku, tak jsem ti tu Britt-Marii už odpustil.

06.03.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Zkusili jste někdy šedesátkrát požvýkat masité sousto? Tak přesně tento pocit ve mně vybudilo přečtení této knihy. Šedivá masa bez chuti.

25.02.2018 2 z 5

Počátek zkázy Počátek zkázy James Rollins (p)

Kniha je akčnější než příběhy ze Sigmy (To lze?), což je možná způsobeno kratšími kapitolami a faktem také je, že zde není tolik vědeckého teoretizování. První část, putování Ruskem, mne moc nebavila, ale africké dobrodružství to vynahradilo. No a Waynea a Kaina jsem si oblíbil už v příběhu ze série Sigma Forces, tak s nimi ještě chvíli zůstanu.

13.02.2018 4 z 5

Sedmá pohroma Sedmá pohroma James Rollins (p)

Tak zatím poslední česky vydaná Sigma je za mnou a já se loučím s celou partou a těším se na další dobrodružství. Čekání si ukrátím s jedním pánem a jeho chytrým psem - Tucker Wayne už čeká.

06.02.2018 5 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Autor definitivně překročil hranici od thrilleru ke science fiction. A vykročil sakra dobře.

02.02.2018 5 z 5

Šestý zánik Šestý zánik James Rollins (p)

Rollins je stále a stále lepší, proti sériím jiných autorů (Berry, Preston a Child apod.) děj knih a jejich zajímavost neupadají a to přesto, že všechny knihy jsou psány podle jednoho, osvědčeného, vzoru. Postavy si zachovávají své charisma a přesto se vztahově rozvíjejí.

30.01.2018 5 z 5

Ďáblova kolonie Ďáblova kolonie James Rollins (p)

Hlavní zápletka se víc a více přiostřuje. Postavy jsou stále sympatičtější, jak o nich získáváme příběh od příběhu další informace. Autor umně splétá rychlý, akční děj s fantastickými historickými teoriemi, kdy nejen baví, ale nenápadně i nějakou tu informaci, k zapamatování hodnou, předhodí.

06.01.2018 5 z 5

Poslední orákulum Poslední orákulum James Rollins (p)

Za dojemný konec hvězdičku navíc. Je před Vánocemi, máme být na ostatní hodní.

28.11.2017 5 z 5

Písečná bouře Písečná bouře James Rollins (p)

Téma první knihy série Sigma Force je zvoleno velmi dobře a je velmi zajímavé. (Nathan Drake se potutelně směje.) Ale kniha sama si přece jenom trochu šlape na šosy, takže zatím za čtyři.

18.09.2017 4 z 5