bukiet bukiet komentáře u knih

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Kniha motivicky navazuje na předešlý román Nespavost, protože v obou dílech King využívá ozvuk antické mytologie. V Nespavosti to byly sudičky a v Rose Madder zase mýtus o Minotaurovi. Pokud se budeme věnovat hlavnímu motivu v reálné části románu, pak je to dovršení myšlenek, které začal King promýšlet už v románu To, kde téma domácího násilí je užito jako popisný motiv pro vykreslení jedné z hlavních postav. V Nespavosti je domácí násilí na ženách určujícím momentem, který otevírá celou zápletku románu a v románu Rose Madder je to téma hlavní. Pro spoustu čtenářů je román rozporuplný s ohledem na téma obrazu a světa v něm a raději by měli čistý román o domácím násilí bez prvků fantastiky, ale je otázkou, zda by to byl román, který očekáváme od Kinga. Pro naši cestu Velkým cyklem Temné věže by pak neexistence obrazu a jeho světa znamenala vyškrtnutí tohoto románu z cyklu samotného. Neboť Rosie se prostřednictvím obrazu s tajemnou Rose Madder nepochybně přenáší do Rolandova Středosvěta, o čemž svědčí mimo jiné zmínka o městě Lud. A není náhodou sama Rosie dvojencem Rose Madder, čímž se dostáváme k tématu z románu Talisman? Pozorný čtenář si také zajisté všimne zmínek o Ka. Za pozornost také stojí proměna jedné z postav v jakousi pavoučí stvůru, což nám asi odhaluje, z čeho má sám autor strach, neboť pavoučí podobu na sebe bere To a také Karmínový král. King evidentně pavoučky nemusí.
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona

19.12.2018 4 z 5

Temná věž 4: Pád Gileadu Temná věž 4: Pád Gileadu Peter David

Příběh předcházející knižní ságu se chýli ku neslavnému konci. Marten Široplášť prozradí, že je znám i pod jménem Walter o'Dim, nebo Randall Flagg a nemalou měrou se zaslouží o pád Gileadu. John Farson triumfuje a někde v pozadí se směje Karmínový král.

15.12.2018 5 z 5

Temná věž 3: Zrada Temná věž 3: Zrada Peter David

V prostředí intrik a zrady se Roland rozhoduje k celoživotnímu úkolu, k putování k Temné věži.

18.11.2018 5 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Knihu jsem četl hned v prvním českém vydání a časem jsem si ji zařadil po bok Svědectví, prostě mezi knihy, které mne nebavily. Dokonce zpětně mohu říci, že zatímco Svědectví jsem vnímal jako nudnou knihu, ale děj jsem si stále pamatoval, Nespavost mne bavila tak dokonale, že jsem úplně zapomněl o čem že to vlastně pojednává. Inu mládí a neznalost série Temná věž mne snad trochu omlouvá. Knihu jsem znovu přečetl v rámci Velkého cyklu Temná věž a bodové hodnocení upravil tam, kam patří, na maximum. I když, kdyby to šlo, dal bych čtyři a půl hvězdičky.
Děj románu se odehrává v jednom z důležitých měst ve státě Maine, tedy v Derry, které jsme navštívili již před lety v románu To a Nespavost na To v mnohém poukazuje, vzpomíná se na zničení středu města a mihne se i jedna z hlavních postav románu To. Příběh je tentokrát sondou do života v samotě a stáří, což by mohlo být z počátku odrazující, ale překonejte to, kniha je v druhé půli značně akční. Kniha je v cyklu velmi důležitá, protože hodně pojednává o kosmogonii Kingova Multiverza. Vždyť i proto se odehrává v Derry, které je jedním z měst na Primární Zemi, jež je tajemně spojeno s ostatními realitami. Druhým městem je Salem´s Lot a také Castle Rock, ten ale jen díky vojenskému experimentu zaznamenanému v novele Mlha.
Hlavní hrdinové románu jsou postiženi sice nespavostí, ale díky tomu mohou vidět, co je ostatním lidem skryto. Je jim odhalena pravda o existenci jiných realit a dokonce zjevena důležitost artefaktu zvaného Temná věž, který je důležitou kotvou celého Multiverza. Nám čtenářům je pak naznačeno, že v Multiverzu se nacházejí nejen lidé v nejrůznějších realitách a různých vesmírech (Primární Země, Klíčová Země, Rolandův Všehosvět) a také podivnosti typu psychických i jiných upírů a nestvůr, pocházejících z Todesovského prostoru, což je prostor prázdnoty mezi ostatními realitami Multiverza, ale kdesi dál jsou zatím nijak nezviditelnění Dlouhověcí, Nesmrtelní a jejich poskoci. Tři z těch poskoků v tomto románu poznáme, Malé holohlavé doktůrky, ale setkáme se krátce i s tajemnými entitami jako je Zelený muž. Co je ovšem nejdůležitější, román poprvé představuje hlavního protivníka Rolanda Deschaina, Karmínového krále, alias Krále krvavce a samozřejmě, důvod proč se Karmínový král ukázal v Derry (pomyslně, doopravdy to bylo v jiné realitě) a důvod, proč byl vlastně celý příběh Nespavosti rozehrán, Patricka Danvillea. Na toho si ale ještě budeme muset počkat, až se vrátí v jiném dílu série Temná věž.
16. Rose Madder

17.11.2018

To To Stephen King

TO je bezesporu nejlepší Kingovou knihou. Je zde v nejlepším možném poměru spojeno strašidelné s lidským, neboť nejde jen o prvoplánový horor, ale o docela solidní sondu do mnoha lidských duší. A hlavně je to román o dětství. Když jsem před třiceti lety četl To poprvé, byl pro mne hororový motiv důležitější, než popis (ne)idylického dětství hlavních postav a dnes je tomu správně přesně naopak. Jsem rád, že právě i tato kniha patří do Kingova Velkého cyklu Temné věže a až dnes si uvědomuji jak důležité a znepokojivé myšlenky příběh v tomto kontextu přináší. Víme, že v posledním díle Temné věže se objeví postava, jež je pravděpodobně stejného druhu jako bylo TO, alias Pennywise. Je pak otázkou jestli je Dandelo jen podobný, či stejný druh jako To, tedy emocionální upír pocházející z Makrosvěta (Todesovský prostor), nebo přímo jeho potomek. V tom má jasno asi jen Stephen King a možná želva Maturin, která v tomto příběhu hraje důležitou roli, ač pro čtenáře neznalého Velkého cyklu Temná věž, je její přítomnost poněkud matoucí. Všímavý čtenář si jistě všimne i narážek na Růži.

04.11.2018

Temná věž 2: Dlouhá cesta domů Temná věž 2: Dlouhá cesta domů Peter David

Druhý příběh z komiksové řady Temná věž pokračuje tam, kde skončil díl první a Rolandovo vyprávění ve čtvrté knize, na cestě z Hambry domů do Gileadu. Roland sám ovšem cestuje ještě dál, prostřednictvím "grapefruitu" se setkává s nejmocnějším nepřítelem ze všech, s Karmínovým králem.

20.10.2018 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Druhá Kingova povídková sbírka je o něco slabší než první, ale i v ní se najdou opravdové skvosty. Při výpravě za Temnou věží mě ovšem zajímala především v češtině titulní novelka Mlha, která tvoří rovnou čtvrtinu knihy. Její spojitost s Velkým cyklem Temná věž není nijak velká, pokud si nevzpomenete, že jsou i jiné světy. A brána k jednomu jinému alternativnímu světu se na čas díky všetečné armádě otevřela kdesi nedaleko Castle Rocku. A nelze samozřejmě nechat stranou ani Zkratku paní Toddové, která sice není zmiňována jako součást cyklu, ale i zde se jedná o spojení různých světů.

08.10.2018 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Kingův druhý román lze jednoznačně zařadit mezi klasické horory a řadí se mezi nejoblíbenější autorova díla. Je to upířina vzdávající poctu zakladateli tohoto hororového subžánru, Bramu Stokerovi, která si nehraje na nějaké objevování nových upířích zákonitostí a rozhodně z vampýrů nečiní sympatické milovníky. Pro cestu k Temné věži je ale tento příběh veledůležitý, protože vedlejší postava otce Callahana z tohoto příběhu bude doprovázet Rolandovo ka-tet v pátém díle Temné věže. Tématicky k románu patří i dvě povídky, které nám ukazují nejprve v lovecraftovském stylu minulost městečka dávno před příchodem upírů, a že už tehdy to nebyla růžová selanka a v druhém případě naznačují, že i dva roky po ději románu je ve zničeném městě podezřele živo ,hmm tedy neživo.

03.10.2018

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Další zastávka na výpravě k Temné věži se týká první Kingovy povídkové sbírky. Zajímala mě samozřejmě především povídka první - Prokletí Jeruzalémské, která je jakýmsi prequelem pro druhý Kingův román - Prokletí Salemu, který je teď na řadě. Poté dokončím četbu této vynikající sbírky hororových příběhů povídkou - Na dobrou noc, která je pro změnu seqelem ke zmiňovanému upírskému románu. Fanoušky putování za Temnou věží bude jistě zajímat, že sbírka obsahuje ještě dvě povídky, které se jistým způsobem k cyklu váží, i když jsem je do chronologického seznamu Velkého cyklu Temné věže nezahrnul. Noční příboj je příběh který se zcela jistě odehrává v kulisách románu Svědectví, jen zde nemoci Kapitán Trips říkají A6. U povídky Děti kukuřice je mnohými zvažována možnost, že Randall Flagg je Tím, který chodí mezi řádky.

26.09.2018 5 z 5

Temná věž 1: Zrození pistolníka Temná věž 1: Zrození pistolníka Peter David

Temná věž pro ty, kdož mají rádi obrázky. Příběh série Temná věž je vyprávěn chronologicky, takže tady je zobrazen děj čtvrté knihy. Trochu zjednodušeně, logicky, ale vše podstatné zde najdete, díky dobrému scénáři Petera Davida. Tato komiksová série patří do kánonu cyklu Temné věže.

25.09.2018 5 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Po vyřešení problémů s Blainem se pistolníkovo ka-tet ocitá v Kansasu, ovšem v realitě románu Svědectví. Roland zastávky využije k tomu, aby obsáhle pohovořil o svém mládí, o své lásce a o tom, co jej přimělo putovat za Temnou věží. Hlavním antagonistou vyprávění je čarodějnice Rhea z Cöosu, zmiňovaná už v Dračích očích a jež je totožná se Zlou čarodějnicí ze Země Oz Franka Bauma. Objevuje se také Randall Flagg, budoucí Muž v černém a výrazně se připomíná existence hlavního Rolandova nepřítele, Karmínového krále, poprvé zmiňovaného už v Pistolníkovi. V doslovu King upozorňuje na vzájemnou provázanost svých románů a prozrazuje budoucí velkou roli postavy z románu Salem's Lot. Je tedy nutné na nějaký čas nechat Rolandovo ka-tet stranou a věnovat se propojeným románům.
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jerusalémské – povídka (Noční směna)
11. 'Salem's Lot
Baže...

25.09.2018

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Po letech jsem se díky poslechu knihy ve vynikajícím přednesu pana Meduny vrátil na ostrov dinosaurů a uvědomil si, jak moc jsem tuto Crichtonovi knížku zapomněl, protože jsem přijal za svou filmovou verzi příběhu.

16.09.2018 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Na první pohled se zdá, že tento román s Velkým cyklem Temná věž nijak nesouvisí a Bryant Burnette jeho zařazení ve své revidované chronologii odůvodňuje zejména tím, že v reálném čase byla mezi vydáním třetího a čtvrtého dílu Temné věže šestiletá pauza, kterou právě tento obsáhlý román zdárně navozuje. Přes neexistenci přímých vazeb na cyklus se přesto Nezbytné věci zabývají několika velkými obrazovými koncepty, které ukazují na celou kingovskou mytologii. A v neposlední řadě je to jeden z Kingových nejlepších románů. Takže, ať už v rámci Velkého cyklu Temná věž, nebo samostatně, stojí tento román za přečtení.

16.09.2018

Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku Sean Howe

Díky tomu, že jsem si rozflákal čtečku, jsem se konečně donutil dočíst tuto vynikající knihu o zákulisních dějích v dějinách Marvelu. Jistě, je to čtení hlavně pro komiksové fanoušky, ale nejen pro ně je dobré zvědět, jak to všechno možná bylo. Najednou si uvědomíte o čem to celé je. Pamatujte, vždycky jde o prachy. Kniha je opravdu docela čtivá a asi bych ji i v papírové podobě přečetl dříve,kdyby vyšla v normálnější verzi a ne jako gigantická bichle. Zamrzí také totální absence nějakého obrazového doprovodného materiálu, především portréty komiksových autorů, o jejichž práci a životě kniha především je.

11.09.2018 4 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Jedna z těch milých knih o vztahu k nějakému zvířeti, která ale nedosahuje emotivní hloubky jiných titulů.

11.09.2018 3 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Ka-tet je konečně kompletní (tedy prozatím) a čtenář dostává do rukou finální podobu Kingova mistrovského díla. Ale nemusí mít strach, další díly budou ještě lepší. Členové ka-tet se seznamují s tím, jak svět kolem nich funguje, jak je propojen Věží s jinými světy. Potkají Strážce paprsku a projdou dvojencem pozemského New Yorku - městem Lud a nakonec si trochu zahádají.
8 Nezbytné věci

03.08.2018 5 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Další zastávka na cestě k Temné věži nás zavádí k chlapci Jackovi, jehož velké putování se z části odehrává v Teritoriích, jednom z mnoha alternativních světů zakotvených Temnou věží, nikoliv ale v tom, kde putuje Roland Deschain. Román opět pracuje s motivem přechodu z jednoho světa do jiného, tedy z klíčové Země do Teritorií a hlavně zavádí do dějů pojem dvojenců a že jich po Kingových knihách běhá docela dost. Samotná návaznost na Velký cyklus Temné věže není tedy dějově příliš velká, ale nezapomínejme, že se k Jackovi po létech ještě vrátíme v Černém domě.
7. Temná věž III: Pustiny

Knihu jsem četl po létech podruhé, tentokrát ušima a původní hodnocení jsem pozvedl o bodík nahoru.

06.07.2018 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Svědectví není dobrý román. Nebýt mé zarputilosti a touhy přečíst si chronologicky celý cyklus svázaný Temnou věží, asi bych nikdy nenašel odvahu a chuť si tuto knihu znovu přečíst. Ta kniha je užvatlaná a silně nevyvážená. První díl ještě jakž takž splňuje požadavky na pořádný katastrofický román. Popis budoucích hrdinů v předvečer a v průběhu katastrofy je čtivý, i když i tady už je cítit zbytečné natahování některých motivů. Druhý díl je totální katastrofa. Budování nové společnosti a obrana proti nepříteli, se kterým se skoro nestřetneme. King se tady nekriticky rozjel a neuvědomil si, že by měl být čtivý. Mnoho a mnoho stránek by zde vůbec nemuselo být otištěno a příběhu by to neuškodilo, ba možná i naopak. Ve třetí části se asi King probudil z nějakého snu a knihu rychle, tedy velmi rychle zakončil. Jestli zajimavě, to nechám na čtenářích, mne konec rozhodně neuspokojil. Tedy na to, jak dlouho jsme čekali a museli trpět autorovo tlachání rozmáznuté na desítky stran, to vše nakonec vedlo ke konci, který je takový nijaký. Zpětně si pak říkáte že by z těch předešlých stránek mohlo zmizet ještě víc a příběhu by to nevadilo.
Kniha je vlastně zajimavá jen tím, že naplno uvádí postavu prvního hlavního zlocha Velkého cyklu Temná věž, tedy Muže v černém, Temného muže, alias Randalla Flagga. Flagg zde využívá katastrofy v jedné z pozemských realit k tomu, aby ovládl novou společnost ve svůj prospěch, což se mu stejně jako v Dračích očích nepovede. Jen pro info je třeba poznamenat, že Dračí oči sice vznikly až po Svědectví, ale chronologicky je předcházejí.

20.06.2018 3 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Po prvním, poetickém a značně nedoceněném dílu série Temná věž, přichází ryzí kingovské vyprávění, jež nám ukazuje zrod pistolníkova ka-tet. Přichází nové hlavní postavy a geograficky se projdeme po pobřeží oceánu. Mnoho otázek je nastoleno a málo zodpovězeno, takže nezbývá nic jiného než pokračovat v četbě dalších knih cyklu.

20.06.2018

Mýval Rocket Mýval Rocket Mike Mignola