bukiet bukiet komentáře u knih

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Ve druhé části trilogie je trojice vyšetřovatelů poněkud upozaděna. O to více prostoru dostává hlavní padouch a jeho možná oběť. Ve dvou časových rovinách tak sledujeme důsledky prvotního kriminálního činu. Opět platí, že samotná detektivní rovina příběhu není nijak překvapivá, ale Kingova síla je ve tvorbě konkrétních charakterů. A přestože je druhý příběh postaven jako samostatná příhoda, autor naznačuje větší provázanost s prvním dílem.

19.11.2020 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Pokud někdo umí psát, je vlastně jedno, co píše, vždy to bude zajímavé. Kingova detektivní trilogie začíná příběhem, ve kterém sledujeme jak pachatele, tak partičku vyšetřovatelů na cestě k velkému finále. Spoustu věcí si pozorný čtenář odvodí již během četby, takže nějaké moc velké překvapení ho na závěr nečeká, ale koncovky nikdy nebyly Kingova silná parketa. V čem je autor výjimečný je popis prostředí a hlavně postavy, které v jeho příbězích žijí. Mnohdy je to tetelení kolem postav zajímavější než samotný příběh.

18.11.2020 4 z 5

Útočiště / Pericentrum Útočiště / Pericentrum William F. Wu

Epizodami Útočiště a Pericentrum se uzavírá první příběhový oblouk Robouniversa, známý jako Město robotů. Derek a jeho přátelé navštíví mimo jiné Zemi ocelových jeskyní a po návratu do Města robotů odhalí většinu příběhových tajemství. V dalších dílech se můžeme těšit na něco, co Asimov během své tvorby důsledně ignoroval. Druhá šestice románů z Robouniversa totiž nese název Roboti a mimozemšťané.
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)

10.10.2020 4 z 5

Kyborg / Zázrak Kyborg / Zázrak William F. Wu

Ve třetí části románového seriálu Město robotů se oba hlavní hrdinové setkávají s novým návštěvníkem na tajemné planetě robotů. Autor prvního příběhu v tomto svazku je zároveň autorem prvního po Asimovově smrti licencovaného pokračování Asimovova univerza. Jde o sérii románů Roboti v čase, která zapadá v kontinuitě mezi Vize robotů a Pozitronového muže a bohužel do češtiny přeložena nebyla. Ve čtvrté části sledujeme překvapivý vývoj chování robotů a seznámíme se s několika anekdotami.

15.09.2020 4 z 5

Odysea / Podezření Odysea / Podezření Michael P. Kube-McDowell

Na cestě k Nadaci na chvíli opustíme dílo jeho tvůrce a zaměříme se na sérii, kterou Asimov posvětil a pravděpodobně jí vytyčil směr, ale napsali ji v té době mladí a neznámí tvůrci. Časově je série vřazena mezi poslední autorovy romány o robotech. V češtině vyšla série pod názvem Robouniversum Isaaca Asimova v osmi svazcích, přičemž první a poslední obsahoval povídky a eseje samotného Asimova. Zbývajících šest knih tvoří dvě na sebe navazující série a to Město robotů a Roboti a mimozemšťané. V každé knize najdeme dva příběhy a jde vskutku o seriál, protože jednotlivé epizody na sebe přímo navazují a až v celistvosti vytváří kompaktní děj. Vydejme se tedy po stopách Dereca, hledajícího svou identitu v tajemném Městě robotů a snad postupně pochopíme, kam se roboti v nastávajících časech Nadace poděli.

05.09.2020 4 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Třetí Asimovův román o robotech nás zavádí na další z padesáti lidmi osídlených planet. Tentokrát s detektivem Baleyem navštívíme Daneelovu domovskou planetu Auroru a opět si rovnou můžeme říci, že detektivní část příběhu není tím důvodem, proč knihu číst. A to přesto, že v tomto případě se jedná o detektivku nejzdařilejší. Mnohem důležitější je ale politické pozadí příběhu. Opět navštěvujeme podivnou lidskou společnost, tak nepodobnou pozemské civilizaci, opět řešíme vztahy lidí a robotů z nových pohledů a autor nám nenápadně ukazuje, že ta padesátka vesmírem ostřílených lidských světů, které starobylou Zemí veskrze opovrhují, upadá do agonické dekadence a nový rozmach kolonizování vesmíru, půjde mimo ně.
V románu je nejen zmínka o slavné Susan Calvinové v souvislosti s jednou starší povídkou, ale na přetřes přijde i příběh dvěstěletého robota Andrewa Martina. V souvislosti s politickou částí románu je pak nastolena nutnost vzniku Galaktického Impéria a poprvé se zde mluví i o vytvoření psychohistorie, vědy, která bude hrát důležitou roli v pozdějších příbězích o Nadaci.
Třetí román o robotech je delší než oba předešlé a tento fakt nepovažuji za pozitivum. Poslední dva romány o robotech napsal Asimov v době, kdy už byl slavným a oceňovaným autorem, který se rozhodl začít spojovat některá svá předešlá díla do komplexního univerza a hlavně už nemusel dbát rad různých nakladatelských redaktorů. Jinými slovy více vět, více peněz. Díky tomu tento román, ač má dobrý příběh, zajímavou základní zápletku i detektivní část, nemá, zejména v první polovině, spád, jaký by si zasloužil.

28.08.2020

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

(SPOILER) Danny Torrance z románu Osvícení vyrostl, klesl v otcových šlépějích až na dno, odrazil se ode dna a teď seká latinu v jednom hospicu. Své nadání používá u obyvatel hospicu k usnadnění jejich přechodu do další existence. A mohl by ve své roli Doktora spánku pokračovat nerušen, kdyby nebyl kontaktován malou dívkou, jejíž schopnosti osvícení jsou velmi velké a starosti s možnými dalšími „osvícenými“ ještě větší.
Je logické, že pokračování slavné hororové knihy nemůže být neseno ve stejném duchu jako kniha první. Autor se za dvacet let, které knihy od sebe dělí, v mnohém změnil a jeho styl a záběr psaní se vyvinul. Žánr čistého hororu už dávno opustil a pouze jeho prvky používá ve svých thrillerech, detektivkách a vědeckofantastických románech. Stále je to ale náš oblíbený King. V románu Osvícení se samotnému fenoménu osvícení zas tak moc nevěnoval a je proto dobře, že o dvacet let mladší román nám o tom prozradí mnohem více. Z historie kočovných Pravých lidí lze vyčíst, že pocházeli mimo jiné i z městečka Salem's Lot a jejich způsob nakládání s touto osvícenou mocí je vlastně pasuje do role mentálních upírů, které známe i z Kingova Cyklu Temná věž. Je vidět, že autor stále buduje, i když třeba jen v náznacích, širší literární univerzum.

13.08.2020 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Pamatuji, jak jsem Osvícení četl poprvé v roce 1993 ve svém prvním bytě, kde o podivné zvuky, díky stáří domu, nebyla nouze. V jedenáct večer jsem knihu zavřel, protože už jsem to nedával. Být sám v bytě plném tajemných zvuků a číst si popis strašidelného Overlooku, nebyl ten nejšťastnější nápad. Moudře jsem se rozhodl nechat si pokračování četby na druhý den při cestě tramvají. Viděl jsem obě filmová zpracování a ani jedno na mne příliš velký dojem neudělalo. A rozumím tomu, proč King nemá Kubrickovu verzi rád.
Osvícení je Kingova třetí vydaná kniha, čtvrtá, pokud počítáme i Bachmanovu knihu Vztek, kterou ovšem King/Bachman nadále odmítá znovu vydat. Je vidět, že autor se stále hledal, protože kniha nepůsobí tak sevřeně jako předešlý Salem's Lot. A, což je známá věc, hlavně v té době dost chlastal. Je proto s podivem jak jeho verze příběhu o strašidelném domě, nakonec výborně dopadla. A to přesto, že se v ní bijí dva důležité motivy, příběh strašidelného domu, který ovlivňuje psychicky labilního otce a příběh malého chlapce obdařeného magickým „vyzařováním“. Myslím, že když se o tomhle příběhu mluví, většině vytane na mysli strašidelný hotel a otec alkoholik, a na mentálně nadaného syna už si vzpomene jen málokdo. Uvidíme, jak příběh Osvícení bude pokračovat v další knize o Dannym Torranceovi.
Čteno ušima v podobě audio knihy skvěle namluvené Petrem Jeništou.

02.08.2020 5 z 5

Nahé slunce Nahé slunce Isaac Asimov

Rok po prvním společném detektivním případu se Baley a R. Daneel Olivaw setkávají znovu, aby vyřešili vraždu na jednom z padesáti světů Kolonií, vraždu, která je vlastně z hlediska místní společnosti nemožná. Stejně jako u předešlé knihy ani zde není samotný příběh důležitý, mnohem zajímavější je popis společnosti, která je skoro zrcadlovým opakem toho, co probíhá na Zemi. V minulém díle hrdinové řešili vraždu v přelidněné pozemské společnosti, kde robot je nežádoucí a teď mají podobný problém ve společnosti, kde počet robotů je mnohonásobně vyšší než je počet jejich lidských pánů. Výlet do kosmu a náhled na jinou společnost dále utvrzuje Baleyho přesvědčení, že jediný způsob, jak vyřešit krizi na Zemi, je expanze do vesmíru.

25.06.2020 4 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Poprvé se nám detektivní dvojka Elijah Baley a R. Daneel Olivaw představila v povídce Zrcadlový obraz. A samozřejmě jde o případ z pozdější doby. Je to tak proto, že v naší chronologii Asimovova univerza jsou všechny dostupné povídky o robotech prezentovány společně a bez chronologického uspořádání a až po nich následují romány o robotech. V tomto prvním románu tedy sledujeme jak se detektivní dvojice dala dohromady při vyšetřování vraždy Olivawova tvůrce Vesmířana doktora Sartona. Ovšem přiznejme si, že příběh vlastně není tak důležitý. Mnohem významnější je pro nás z hlediska chronologie univerza popis společnosti v době, kdy se román odehrává. Jestliže se minulý román, Nemesis, odehrával v roce 2236, tento román se odehrává v roce 3500. A za těch tisíc tři sta let od doby, kdy lidé vynalezli superluminální pohon, který jim pomohl osídlit vesmír se mnohé změnilo, ale mnohé také zůstalo. Z kolonistů se stali Vesmířané, kteří si udržují vysoký životní standard a koexistují s roboty. Pozemšťané naproti tomu stále nepřekonali svůj Frankensteinovský komplex. Roboty stále víceméně nenávidí, nemají se rádi s Vesmířany a naopak a trápí je přelidněnost.
Mimochodem v tomto románu z roku 1954 Asimov celkem oprávněně poukázal na obavy z přelidnění Země, když v roce 1950 žilo na Zemi 2,5 miliardy lidí a tak v jeho románu je 8 miliard lidské populace pociťováno jako neuvěřitelně vysoké číslo. Podle amerického úřadu pro sčítání lidu žilo k 1. 7. 2019 na Zemi 7,7 miliardy lidí. Tož tak.
Ale vraťme se k románu. Přelidnění Pozemšťané žijí v obrovitánských uzavřených městech, ve skutečných jeskyních z ocele, trpí agorafobií a jedí kvasinky. A nikdo je není schopen přesvědčit, že jediné řešení je v kolonizaci vesmíru. A ve spolupráci s roboty.
Ale možná, že změna je přece jen možná...

03.06.2020

Nemesis Nemesis Isaac Asimov

Hned v první větě úvodní poznámky se autor zapřísahá, že Nemesis nepatří do žádné z jeho sérií. Ve čtvrté větě téže poznámky své tvrzení zmírní, že třeba, jednou, možná a kdo ví... Každopádně dnes je román Nemesis řazen do Asimovova univerza a to do jeho první části. Nachází se mezi povídkami o robotech a romány o těchže. Ve skutečnosti patří mezi román Pozitronový muž a první román o robotech, Ocelové jeskyně. My už však víme, že Pozitronový muž je „jen“ románovou verzí povídky Dvěstěletý člověk.
Pravdou ovšem je, že kniha opravdu nenese žádné přímé znaky, které by ji spojovaly s některou částí univerza. Ač se evidentně odehrává v době série o robotech, o těch v knize není ani slechu. A Říše i Nadace jsou skryty zatím v daleké, předaleké budoucnosti. Celá série o robotech v povídkách a později v románech poněkud chaoticky a nechronologicky vypravuje o lidské cestě od prvního robota (Robbie) až po expanzi do vesmíru. A právě román Nemesis zaplňuje v chronologii Asimovova univerza jedno bílé místo. Většina textu se totiž týká vynálezu a zkoušky nadsvětelného pohonu, kterému Asimov říká superluminální pohon. Ovšem my trekisté víme svoje, warp pohon. Bez něj by se lidstvo neodlepilo od země, ani ze Sluneční soustavy a nikdy by nevznikla a nezanikla Říše a nikdy by Hari Seldon nevymyslel Nadaci.

24.05.2020 4 z 5

Pozitronový muž Pozitronový muž Isaac Asimov

Daleká cesta za lidstvím. Jedna z nejlepších Asimovových povídek, kterou jsme měli možnost si přečíst již ve sbírkách Robohistorie a Vize robotů, se stala základem pro společný román dvou autorů, Isaaca Asimova a Roberta Silverberga. Společně napsali ještě další dva romány podle geniálních Asimovových povídek. Ve všech třech případech šlo o povídky výjimečné.
Dvěstěletý člověk aneb Pozitronový muž je úžasným příběhem touhy a sebeuvědomění a nutí nás přemýšlet o tom, co je podstatou lidství.

27.04.2020 5 z 5

Sny robotů Sny robotů Isaac Asimov

Druhá kniha Isaaca Asimova z volného cyklu Robouniversum Isaaca Asimova, v němž je ovšem zařazena na poslední osmé místo. Ač název tvrdí něco jiného, moc povídek o robotech kniha neobsahuje. Spíše se věnuje existenci jakéhosi centrálního mozku (CML :-) ) a vůbec vykresluje další budoucnost lidstva, kdy po etapě robotické, která nastartovala i vesmírnou expanzi, se zvolna lidská společnost mění v etapě kosmické na řád zvaný Říše, který tvoří druhou část v Asimovově univerzu (Roboti – Říše – Nadace). Robotům ale ještě stále zůstaneme věrní, neboť po robotických povídkách nás čekají romány o robotech a další robotické příběhy od autorů Robouniverza.

27.04.2020 4 z 5

Vize robotů Vize robotů Isaac Asimov

První díl Robouniversa Isaaca Asimova přináší jen pár povídek, které jsme ještě nečetli v předcházejících sbírkách a z těch je nejzajimavější ta titulní – Vize robotů. V poslední třetině knihy nás autor, se „skromností“ sobě vlastní, seznámí s některými svými eseji, ve kterých se, jak sám uvádí, často opakuje. I tak jsou ale tyto texty hodně zajímavé, protože přináší myšlenky o budoucnosti, která je v mnohém už naší přítomností od člověka, který v minulosti o budoucnosti snil a psal. Autor k osmisvazkové kompilaci textů o asimovovských robotech napsal, či spíše poskládal, první a poslední knihu, ostatní jsou díla jiných autorů.

08.03.2020 4 z 5

Robohistorie I. Robohistorie I. Isaac Asimov

Ucelená sbírka povídek o robotech, která ale trochu mate názvem, protože historii nevypráví moc chronologicky. Autor, jak sám upozorňuje v úvodu, se rozhodl povídky poskládat do několika motivických bloků. Kniha také obsahuje všechny povídky z knihy Já, robot, ovšem bez spojovacích textů. Najdeme zde další povídky se Susan Calvinovou a objeví se i důležitá dvojice postav, která nás bude provázet v robotických románech. Robohistorie, ač ne chronologicky, tak ukazuje dlouhou cestu od prvních domácích robotů, přes dobývání vesmírů a náznak vzniku budoucí Říše až k robotí emancipaci. Mimochodem, k Andrewovi z povídky Dvěstěletý člověk se ještě znovu vrátíme v románové verzi příběhu.

04.03.2020 4 z 5

Robohistorie II. Robohistorie II. Isaac Asimov

04.03.2020 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Poprvé se v našem cyklu setkáváme s hlavním autorem, Isaacem Asimovem. Předešlé knihy, napsané Mickey Zucker Reichertovou, nám představily mladičkou začínající psycholožku Susan Calvinovou. V této Asimovově knize, která není ničím jiným než sbírkou povídek o robotech, které autor psal ve čtyřicátých letech, se Susan Calvinová objeví jako slavná znalkyně robotů a robopsycholožka, která mladému novináři vypráví devět příběhů, jež mapují cestu robotů v lidské civilizaci, od jednoho z prvních domácích pomocníků Robbieho, což je příběh, který se odehrál ještě před prvním dílem trilogie Já, robot a je v ní i zmiňován, až po povídku líčící nové uspořádání světa po válečném konfliktu a expanzi do vesmíru, kdy nehumanoidní roboti, Stroje, pomalu přebírají vládu nad lidskou civilizací. Všechny příběhy vlastně ilustrují různé problémy s výkladem slavných Asimovových Tří zákonů robotiky. V příští knize se dále budeme robotům věnovat v ucelené Asimovově Robohistorii.

12.02.2020 5 z 5

Já, robot: Poslouchat Já, robot: Poslouchat Mickey Zucker Reichert

Druhý díl trilogie Já, robot pokračuje v líčení kariérního postupu začínající psycholožky Susan Calvinové, která ve druhém roce své přípravné stáže nastupuje na oddělení demence. Samotné lékařské problémy ale kniha po první třetině opouští a již se zcela věnuje problematice robotů. Dojde k několika závažným zvratům, které v budoucnu vedou k tomu, že se Susan stane robopsycholožkou. Bohužel vzhledem k tomu, že v češtině zatím nevyšel třetí díl trilogie, zůstává nám její další osud neznámý a my se v příštím díle Velkého cyklu Nadace přesuneme až na konec životní cesty Susan Calvinové.

12.02.2020 4 z 5

Já, robot: Chránit Já, robot: Chránit Mickey Zucker Reichert

2.ledna 2020 je tomu přesně 100 let, co se v Rusku narodil jeden ze tří největších amerických spisovatelů science-fiction 20.století, Isaac Asimov. Ve světovém měřítku zpopularizoval slovo robot, vzešlé z českých luhů a hájů, tedy z rodiny Čapkovy, a proslavil se především postulováním tří zákonů robotiky. Psal povídky i romány a psal vůbec skoro všechno a vždy byl velmi čtivý. Dokonce i vlastní životopis dokázal napsat zábavně. Během let vytvořil tři knižní série, o Robotech, o Říši a tu nejslavnější, o Nadaci. V pozdní tvorbě se pak snažil tyto série spojit v jeden velký cyklus. A tak v roce autorových kulatin se vydávám na další dlouhou cestu, od robotů až k Základně, tedy Nadaci.
Díky autorově spolupráci s různými jinými autory a později díky svolení autorových dědiců, mohla vznikat díla, patřící do Cyklu Nadace, i po Asimovově smrti. A tak moje cesta začíná u prvního dílu trilogie Já, robot, kterou na žádost dědiců napsala Mickey Zucker Reichertová, známá spíše jako autorka fantasy.
V tomto prequelu k Asimovově povídkové sbírce Já, robot, se autorka věnuje počátku kariéry doktorky Susan Calvinové, budoucí slavné robopsycholožky ze společnosti USR, která vystupuje v řadě Asimovových povídek. V tomto románu ji zastihujeme na počátku kariéry, kdy čerstvě po doktorátu, nastupuje na praxi do nemocnice a musí se vypořádat s několika beznadějnými případy dětských pacientů. Zároveň se v nemocnici Susan poprvé setkává s výrobkem společnosti USR, v níž je zaměstnán její otec.
Velká část románu se odehrává v nemocničním prostředí, které autorka, coby dětská lékařka, dobře zná. Samotné téma robotů se do lékařských příhod vloudí docela nenápadně, aby se nakonec stalo hlavním tématem. Stejně jako sám Asimov nebyl kdoví jak akční autor, ani Reichertová netlačí na pilu, ale důsledně staví situace a popisuje postavy, takže závěr je sice akčnější, ale vyplývá z předešlého děje. Jednu hvězdičku navíc si autorka zaslouží za hlavního záporáka.

6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)
14. Nadace a Říše (Asimov)
15. Druhá Nadace (Asimov)
16. Nadace na hranicích (Asimov)
17. Nadace a Země (Asimov)
17,1. Přátelé Nadace (Greenberg)
18. Konec věčnosti (Asimov)

14.01.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Po mnoha a mnoha letech jsem si zopakoval tento nedostižný postkatastrofický román, tentokráte v audio verzi. Hodnocení není ani po letech třeba měnit.

31.10.2019 5 z 5