Pozitronový muž

Román vypráví o inteligentním robotu NDR-113, který v budoucím 21. stoletím slouží svému pánu tak dobře, že dostane i lidské jméno Andrew. Díky výrobní závadě totiž Andrew vykročil do života vybaven lidskou schopností milovat a touhou po sebezdokonalování. Neřešitelné problémy však nastanou, když Andrew zatouží stát se člověkem docela. Navzdory lidským předsudkům, zákonům robotiky a vlastním mechanickým omezením dokáže využít vědu i právní systém a na své pouti za nedosažitelným cílem se nakonec ocitá před děsivou volbou: aby uskutečnil svůj sen, musí zaplatit cenu nejvyšší. Překlad Jana Pavlíková....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12553/pozitronovy-muz-12553.jpg 4.4110

The Positronic Man (1992)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

Katka2382

Tak tohle je jedna z mých nejoblíbenějších knih od Asimova.Krásné a lidské.

gersie
01.03.2017

Ze začátku mi kniha připadala zajímavá, ale pak se to zvrtlo jen na samé souzení a dokazování. Byla to nuda a stálé opakování všeho pořád dokola , musel jsem se nutit knihu dočíst, škoda.

groula
17.12.2016

trochu me ten robot lez na nervy ale moc hezky ctivo

Nunee
04.05.2016

Andrew je úžasný ČLOVĚK! :-)
Moc pěkně a čtivě napsané.

Etelea
01.10.2015

Kniha mě velice nadchla. Přečteno jsem měla za několik málo večerů a to toho času pro sebe až tolik nemám. Ale tohle se nedalo odložit. Osobně se neztotožňuji s předchozími komentáři, že jim hlavní postava postupem děje začala lézt na nervy. Mně se líbila.
Kniha mě šokovala svým závěrem. U málokteré knížky se mi stane, že bych poslední dvě kapitoly před koncem řekla - wáááááu. Tady se mi to stalo. Klobouk dolů nádhernému a originálnímu příběhu. Doporučuji.

janiice
27.09.2015

Díky za pozitronového muže, který mne k tomuto žánru tenkrát přivedl. Já byla nadšená knihou, stejně jako filmovým zpracováním s Robinem Williamsem v hlavní roli. Krásná kniha

kom72
24.08.2014

V průběhu čtení knihy se z robota Andrewa, kterému jsem fandil, stal člověk, který mě velmi prudil. Nespokojený s tím co má, zkrátka takový obyčejný člověk...
Po přečtení zvažuji, že se opět pustím do celé Robotické a Nadační série od mistra sci-fi žánru Isaaca Asimova, kterou jsem četl před cca 20 lety.

DannyBlakely
31.01.2014

Dočetla jsem včera. Knížka se čte skoro sama, takže jsem to sfoukla během pár večerů. Musím říct, že ze začátku mě to bavilo opravdu hodně, ale jak už jsem pochopila, o co Andrew bude usilovat, nějak se mi to znelíbilo. Ne knížka sama, ta je napsaná skvěle, ale Andrew mi začal být tím, jaké měl požadavky na svoji osobnost, docela nesympatický a nevděčný proto, že mu nestačilo, co měl a chtěl pořád víc.. a jako to, co udělal na úplném konci, mě fakt dostalo. Kdyby to udělal za jiným účelem (nechci spoilerovat, tak to tak blbě okecávám), tak bych jeho jednání pochopila, ale takhle??!! Podle mě by to z tohoto důvodu udělal jenom hlupák..
Ale jinak to určitě stojí za přečtení, třeba budete mít jiný názor, než já. Mě Andrew prostě zklamal..

Evus
02.09.2013

První jsem četla povídku Dvěstěletý člověk, takže jsem věděla jak Andrew skončí, i tak mě ale tato rozpracovaná verze ztrhla a naprosto pohltila, takže odpouštím i občasné nesrovnalosti ve stáří jednotlivých osob.

Lenka Žofka
25.03.2013

Příběh k zamyšlení. Co vše je robot ochotný obětovat tomu, aby se stal člověkem? Vžití se do nešťastného robota - jak vlastně může být robot nešťastný? :)

Phoenix16.cz
03.01.2013

Kniha sleduje jeden život robota a několik generací lidí, kteří se po jeho boku vystřídali. I když lidé v Andrewově životě hrají významnou roli, v knize se postupně dostávají do pozadí a příběh se stále víc zaměřuje na samotného robota, který z ničeho dokázal dosáhnout téměř na všechno. Asimovovo někdy složité řešení technických aspektů a hlavně sociálního postavení robotů se tu nekoná, tyto skutečnosti z příběhu vyplývají přirozenou cestou, jeden "pokrok" v postavení/právech robotů logicky následuje další. Toto z Pozitronového muže dělá spíše odpočinkové čtení, které však určitě neurazí, ale spíše pohladí po duši.

učtese
27.08.2012

Andrew Martin a jeho protetické pomůcky umožnili lidem mnohem delší život. Ne však nesmrtelnost ,kterou by si jistě mnozí přáli.
Když Andrew pochopil co je největší překážkou k dosažení jeho cíle stát se "plnohodnotným" člověkem ,proč raději nezaměřil svoji pozornost a výzkumy k tomu aby učinil nesmrtelné i ostatní, namísto řešení které zvolil....

stilgar1
21.03.2012

Pozitronový muž je pozoruhodné dílo. Do jisté míry lze totiž říci, že dokáže být úspěšné tam, kde selhávají mnohé odborné studie zabývající se podobným tématem. Ústředním cílem tohoto díla je nejspíš ukázat čtenáři, že člověk je svou podstatou organický mechanismus se sklony k iracionalitě, které plynou z jeho nepopíratelné nedokonalosti. Činí tak však nepřímo, skrze vykreslení života (ano, opravdu života) jednoho robota, který 200 let své existence věnuje jedinému cíli - stát se člověkem. Mnozí tomuto dílu nejspíš musí vyčítat plochý naturalismus a zatvrzelý ateismus, avšak Asimov je natolik přesvědčivý, že žádná z námitek prostě neuspěje.
Z toho jasně plyne: lidé zcela opačného smýšlení, oddáni (slepé) víře v existenci duše a všeho, co s ní souvisí, by toto dílo číst neměli. Je pravděpodobné, že je nesmírně rozruší (čímž samozřejmě netvrdím, že víra opačná, tedy v neexistenci duše, slepá není...).