Temná věž 4: Pád Gileadu

Roland Deschain se jen těžce vyrovnává s nedávnými událostmi. Síly zla měly převahu a tak skončil nejprve s krví na rukách a poté ve vězení. Království je v troskách. Schyluje se k finálnímu boji mezi hrdiny a Johnem Farsonem, který má ovšem v záloze pár dost ošklivých triků.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/327623/temna-vez-4-pad-gileadu-cm8-327623.jpg 4.843

Temná věž (komiks) (4.)

Dark Tower 4: Fall of Gilead (2009)

Komiksy, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Crew

bukiet
15.12.2018

Příběh předcházející knižní ságu se chýli ku neslavnému konci. Marten Široplášť prozradí, že je znám i pod jménem Walter o'Dim, nebo Randall Flagg a nemalou měrou se zaslouží o pád Gileadu. John Farson triumfuje a někde v pozadí se směje Karmínový král.

3DD!3
05.04.2018

Sice jsme přišli o kreslíře, ale příběh se roztáčí (jako Ka) na plné obrátky. Postavy umírají jedna za druhou, krev teče po litrech a na bránu už buší John Farson, dobrý muž. Bitevní scény jsou fantastické. Jen je škoda, že už je nedělal Jae Lee, naštěstí se pro poslední díl má vrátit.

michalmatousek
31.03.2018

Strhující. Temné. Epické.

Terva
08.01.2018

Bože,
jaké hříchy jsou napsány na tabulce života,
když smrt je jediný způsob,
jak ji vymazat?

Co mě zamrazilo už na přebalu knihy bylo vyjádření Marlowa Lewise, který píše
Cituji: V nadcházejících letech, až bude celá třicetidílná série úplná, se tyto publikace stanou nedílnou součástí kingovského kánonu.....
Třicet komiksových knih na téma Temná věž. A jsme teprve u čtvrté. Fajn, toho se asi nedožiju.

Ale zpět do Gileadu a k Rolandovu Ka-tet.

Co opět zaujme, je temná, skoro gotická kresba mistra Richarda Isanoveho. Dodal Temné věži tu pravou temnou atmosféru. Scénář není o moc pozadu, ale ten by se měl držet Kingovo předlohy, což zatím dělá. I když sledujeme jakou si odnož, vedlejší kolej Ka-tet, stále jsme v Gileadu a postavy nám jsou také známé. Tak pravím já.

Malá ochutnávka:
Můj životaběh už skončil, ale váš a jejich bude záviset na tom, co jsem vás všechny naučil...
...a nezapomeňte tvář svého otce.

Je to masakr. Umře spousta dobrých lidí Gileadu i tváře některých otců budou zapomenuty. Zrada a lež zahalí vše pod svou roušku. Mrtvá těla ještě nestačí vychladnout a už se na ně kácí jiná, zákeřně zabitá. Smutek a žal by měl všechny zahalit, ale na to není čas. Farson útočí na Gilead a ti, kteří ještě nezapomněli tvář svých otců se musí bránit. To je začátek konce.

Jediné, co se příběhu dá vytknout je jeho krátkost. Než jsem stačil oželet všechny ty mrtvé, byl konec. V uších ještě slyším žal umírajících, ale poslední list byl otočen. Teď zas dlouhé čekání na další knihu, dny beznaděje a noci plné nočních můr.

Na konci knihy je opět několik návrhů obálek a vskutku jedna kresba hezčí než druhá.

Citát: Tímto zlem přineseme dobro.

FireOfFilth
07.01.2018

Jak už název knihy napovídá, tato kapitola této série neskončí vůbec dobře. Bohužel skončí ještě hůř než se na první pohled může zdát.
Dobrý muž, John Farson, je opravdu zlo. Lidé tu umírají opravdu ve velkém a není to vůbec hezký pohled.
Díky úžasné kresbě se vychutnáváte každý panel tohoto komiksu a hlavně vás ponoří do této hutné atmosféry.
Hned první část knihy, prolog s název Čaroděj je skvělý, hlavně pro lidi, kteří nečetli knihy, ti se dozví něco málo kdo vůbec je Marten Široplášť.
Celkově má kniha rychlý spád a neobsahuje žádné zbytečné či nudné pasáže.
Nakonec vše vygraduje v epické finále, které jak už jsem na začátku zmínil neskončí vůbec pozitivně.
Tuto knihu musím hodnotit plnými 5*. A těším se na další díl.

smazenaryba
24.12.2017

Tragédia vrcholí a príbeh mladého pištoľníka sa blíži k nevyhnutnému koncu, po ktorom už nebude nič ako predtým. Veľmi si cením, že ani jedna z prvých štyroch kníh, a potom predovšetkým táto štvrtá, ani raz neskĺzla do zbytočnej akcie, napriek tomu, že príležitostí na stránky a stránky akcie by bolo habadej. Komiks je sústredený, podobne ako knižná séria, na ťaživú atmosféru nevyhnutného konca (no nie celkom jednoznačného), detailné vykreslenie temného Kingovho sveta a prepletené osudy postáv. A aj keď viem, ako celý príbeh o temnej veži končí, som si istý, že keď sa po prečítaní komiksovej prequel série (ešte ďalšie 2 diely komiksu kým naviaže na linku knižnej série) vrátim ku knihám, budem sa na Rolanda a ďalšie postavy pozerať inak ako predtým.

PS.: Táto séria je ideálna predloha pre naznačené seriálové spracovanie Temnej Veže, ikeď neviem, či ten projekt po filmovom fiasku niekedy vôbec dostane šancu.