Temné vize

Stephen King je komerčně nejúspěšnější americký autor thrillerů a hororů, kritikou označovaný za následníka Dickensova; jeho realistický styl, jímž ztvárňuje hrůzostrašné a mnohdy značně morbidní scény, má kořeny ve fantastické literatuře 19. století. V úvodní trojici povídek tohoto svazku se vrací ke svým sci-fi začátkům a lehce načrtává variaci na průnik alternativního světa, pohrává si s duchařským příběhem, jenž je rámcově vymezen především zvláštním strašidelným místem, a konečně třetí, nejkontroverznější prózou, zabruslí i do hájemství černé magie a prapodivných čarodějných praktik. Povídky: * Přemístění (The Reploids) * Kecky (Sneakers) * Věnování (Dedication) Dan Simmons je americký spisovatel, nositel cen World Fantasy za román Píseň Kálí a Huga za Hyperion, bývá srovnáván s mistrem „gotického“ hororu Clivem Barkerem. Jeho doménou jsou především povídky – v této sbírce je zastoupen depresivní vizí rakovinových upírů, satirickou scénkou čerpající z Dantovy Božské komedie a parodující praktiky náboženských televizních programů, do třetice pak makabrózním příběhem o padlých vojácích Konfederace, kteří nedošli klidu na bitevním poli u Gettysburgu. Povídky: * Metastáza (Metastasis) * Vanni Fucci v pekle strádá, osudu se nepoddává (Vanni Fucci is Alive and Well and Living in Hell) * Iversonovy jámy (Iverson's Pits) George R. R. Martin je též americký spisovatel, který ve druhé polovině sedmdesátých let proslul sci-fi povídkami mnohokrát oceněnými Hugem i Nebulou – mezi nejslavnější patří Píseň pro Lyu a Písečníci. Od osmdesátých let zřetelněji inklinuje ke strašidelným příběhů, v nichž nově zpracovává klasická témata a nadpřirozená monstra. Brilantní novela obsažená v tomto souboru je dokladem jeho spisovatelského mistrovství, jímž se i žánru hororu zařadil mezi přední světové autory. Se smyslem pro napětí a živé dialogy kombinuje drsnou americkou detektivní školu, v níž není nouze o tratoliště krve, s evropskou tradicí vlkodlaků, v níž zas nechybí krásné a neohrožené dívky ocitající se v nebezpečí. Novela: * Proměna kůže (The Skin Trade)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13568/temne-vize-13568.jpg 3.7120

Dark Visions (1990)

Horory, Povídky, Fantasy
Vydáno:, AF 167

petrarka72

Ta kniha je kvalitativně rozdělena na dvě poloviny - tak přesně, že to skoro vypadá jako záměr. Považte: Přemístění nic moc (i když - možná jen zestárlo), Kecky a Věnování vyšly naštěstí jinde v jiném překladu, Metastáza mírně zajímavá, Vanni Fucci zábavný (konečně humor!) - Iversonovy jámy Dana Simmonse a Proměna kůže G. R. R. Martina skvostné. Výdrž se vyplatila...

bukiet

Značně nevyrovnaná sbírka "hororových" povídek. Ty Kingovy jsou příliš krátké a jsou to spíše nápady. Pro mne byla nejdůležitější povídka první -Přemístění-, která se svým motivem zařazuje do Cyklu Temná věž, kde se řadí hned na druhé místo v seznamu. Ukazuje nám, že nejen z naší reality Země se mohou lidé přemisťovat jinam (Jake Chambers v Pistolníkovi), ale i lidé odjinud mohou navštívit naši realitu. Strašidelná není ani náhodou. To -Kecky- už nějakou tu atmosféru mají. A -Věnování- je z těch tří Kingovek asi nejlepší. Simmonsovy povídky jsou také dobré, ale -Iversonovy jámy- jsou zbytečně dlouhé a nezáživné. A vítězem tohoto souboru se stává G.R.R. Martin a jeho -Proměna kůže-. Tato rozsahem spíše novela sice také není zrovna strašidelná, ale jako správná detektivka je aspoň napínavá.
Cyklus Temná věž:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
...

Vlk.kh
29.12.2017

Za mě osobně dvě nejlepší díla této sbírky - Metastáza a Proměna kůže. Ostatní mi přišlo spíš průměrné, ale ne špatné.

DexterKingman
09.07.2016

Sešli se nám zde tři rozdílní autoři. Já sám moc povídky rád nemám, ale tady jsem se docela bavil. Přilákala mě hlavně jména King, kterého se chystám číst a můj oblíbenec Martin. Simmonse jsem neznal. Některé byly super, jiné dobré a jen jedna velice nepovedená (Vani Fucci). Ale vzato kolem a kolem sbírka je takový mišmaš, ale dá se s ní zabavit.

Ivan F
17.11.2015

Absolútne nevyvážená zbierka šiestich poviedok a jednej novely. Tá nad ostatnými vyniká ako maják na ostrove Fare. Z Kingových poviedok je dobrá len jedna a to Venovanie. Simmons je štandardom, osobne sa stotožňujem s poviedkou Vanni Fucci - takýto osud by som doprial všetkým falošným kazateľom, bez pardónu.

ma71
25.09.2015

Nic moc, slabý odvar.

Terva
29.04.2015

Hodně nevyvážené a některé povídky se mi moc nelíbí. STEPHEN KING - 1 - Přemístění, 2 - Kecky, 3 - Věnování. DAN SIMMONS - 1 - Metastáza, 2 - Vanni Fucci v pekle strádá, osudu se nepoddává, 3 - Iversonovi jámi. GEORGE R.R. MARTIN - 1 - Proměna kůže.

aji
22.03.2015

Knihu jsem si v knihovně půjčila jen kvůli povídkám Stephena Kinga. Další dva autory jsem neznala, ale přečetla jsem si je. Na můj styl až moc sci-fi, ale četlo se to skoro samo.

Tygřička
29.01.2015

Musím se bohužel přiznat že mě tahle kniha docela zklamala, jako milovníka pana Kinga mě docela mrzí že do této knihy zařadili tři "slabší" příběhy, jistě, chápu že kniha povídek musí být zaplněna povídkami jejichž cena za práva jí otisknout nebude větší než cena knihy samotné, ale i přesto si myslím že je mnoho lepších povídek pana Kinga a určitě by nestáli tak moc aby je sem nemohli zařadit, neříkám že někomu se nebudou líbit mnohem víc než mi, ale pro mě bohužel slabé, nedokáže to zachránit ani perfektní povídka Metastáza od pana D.Simmonse při jejímž čtení mi naskakovala husí kůže, a ani velmi dobrá Proměna kůže od pana R.R.Martina... tohle bude jedna z knih ke které se vrátím asi až po velmi dlouhé době.

Jančislava
19.05.2013

Nejlepší povídka Proměna kůže, přesně můj styl. Ještě se mi líbila Metastáza, Věnování, Vanni Fucci. Ostatní nic moc.

fear
18.02.2013

Jako velký fanda Kinga jsem si tuhle knihu půjčila především kvůli němu.A ouha, jeho povídky zrovna nic moc...Přemístění bylo super, ale strašně krátké, což mě moc mrzelo, klidně bych uvítala ještě dalších 10 stran. Kecky ani Věnování mě nebavilo. No kde mě zklamal King, vynahradili mi to (nečekaně), Simmons s jeho povídkou Metastáza, kterou jsem přímo hltala a naopak Vanni Fucci a Iversonovy jámy se mi nelíbily. Poslední kousek od Martina Proměna kůže mě dostala ze všech nejvíc a díky za to, že tam byla, protože jinak by alespoň pro mě samotnou, byla sbírka Temné vize celkem propadák.Takže 5 hvězdiček díky Proměna kůže a Metastáza.

Ládja
10.02.2013

Trochu rozporuplná sbírka povídek. Kingovi povídky byly pro mě velké zklamání. Simmonse jsem už většinou četl někde jinde. Ale Martin to zachránil. Ze začátku jsem trochu litoval, že jsem za tuto knihu utratil takových peněz, sehnal jsem ji v antiku za pětikilo, ale nakonec jsem rád, že ji mám. Celkově? Proč ne...

eraserhead
13.01.2013

I když se to nezdá, tahle kniha má své kouzlo. U mě možná trochu nostalgické, protože mě seznámila se Simmonsem a Martinem. Stephen King už se dostal do situace, kdy je jeho tvorbu možné hodnotit dvěma měřítky – v kontextu jeho vlastní tvorby jsou jeho tři povídky snad čistým průměrem, v kontextu obecného hodnocení samozřejmě velmi příjemným nebo chcete-li čitelným nadprůměrem. Přemístění je velmi příjemně komický příběh, Kecky sice neoriginální a zápletkou trochu mdlé, ale jsou dobře napsané a Věnování je na Kinga možná trochu nečekaně nechutné, přesto typicky Kingovské. Abych pravdu řekl, Simmons mě trochu zklamal, byť druhá jeho povídka Vanni Fucci v pekle strádá, osudu se nepoddává je to nejlepší z celé knihy. Komediální horror jak vyšitý. Nápadité, zajímavě napsané, velmi humorné a přiměřeně horrorové. Metastáza se dobře rozjíždí, ale velmi slabě končí, ten konec je takový podivný. Iversonovy jámy mají velmi příjemné okamžiky, je to však snad první povídka co jsem četl, u níž je více než 60% pouhá vata. Ta povídka až nepochopitelně dojíždí na to, že je neskutečně zdlouhavá, nezáživná a nudná. Dokud se nedostane k tomu hlavními a nesviští (naneštěstí jen na velmi krátký okamžik) jako po másle. Možná proto jsem Simmonsovi dosud nedal druhou šanci a nečetl od něj nic jiného. Martinova Proměna kůže je velmi povedeně, nápaditě a svým způsobem originálně napsaná možná až novela na tradiční horrorové téma. K seznámení s tvorbou tří autorů je kniha jak dělaná. Již znalé čtenáře možná nepřekvapí, možná ale ani nijak neuškodí. Mám tu knihu ale rád, rád se k ní vždy po nějakém čase vracím.

doktorking
12.01.2013

Je pravda že nevím kdo za mistra tyhle povídky vybíral jestli on sám-o tom dost pochybuji nebo nakladatelství každopádně nebyla to štastná volba,Kingovy povídky zde jsou pruměrné stejně tak jako Simmonse-ten ale alespon zaujmul povídkou METASTÁZE která je skvělá a G.R.R.Martin a jeho PROMĚNĚNÁ KUŽE je rovněž skvělá.Takže bud tu King neměl vubec být nebo měl být reprezentován jinými kousky a že těch skvělích má dost všichni víme.Takže za Kinga tři za ostatní pět výsledná čtyři hvězdy.

black.susi
10.04.2012

Temné vize jsou sbírka hodně slušných povídek, s vyjímkou první povídky, která mi přišla poněkud slabší. Hlavně Simmons mě překvapil a už se těším, až si od něj přečtu něco dalšího, povídka Metastáza mohla být úplně výborná, nebýt konce, který mi přišla trošku zvláštní. Martin nezklamal, jeho novela Proměna kůže je pro mě nejlepší z celé knihy.