brunettlibrary brunettlibrary komentáře u knih

☰ menu

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Moc oceňuji autorku za to, že se pustila do tématu Národní obrození a chtěla jej nějak zpracovat přijatelnou formou i mladším divákům. Takže rozumím, že nejsem cílová skupina. Ovšem kniha dle mého se o to snaží tak moc, až je to na škodu. Děj je rozházený, neucelený, nesmyslný. Kdyby autorka pojala příběh pouze jako romantickou komedii z dob Národního obrození, udělala by lépe. Ta detektivní linka to celé jen shodila. Co se mi moc líbilo, bylo zábavnou formou popsané životy a charaktery tehdejších obrozenců. Ovšem kniha jako celek mě vůbec neohromila, naopak, což mě docela mrzí.

25.05.2024 2 z 5


Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Autora a jeho styl knih je mi už dobře známý. Jeho až sadomasochistické popisy trýznění obětí mě ovšem stále dokážou zvednout tlak. Další skvělý detektivní příběh s detektivem, který je mi velmi sympatický. Trochu jsem se přistihla, že mi děj přijde podobný jinému dílu Napsáno krví, ale považujte to jako pouze můj názor (proto jsem dala čtyři hvězdičky). Konec jsem dopředu neodhadla, což mě u Cartera vůbec nepřekvapilo. Děj byl plný zvratů a kotrmelců. Autor se dokáže čtenáři dostat pod kůži a to mě na tom baví. Určitě doporučuji!

15.05.2024 4 z 5


Druhý břeh Druhý břeh Hana Marie Körnerová (p)

Třetí díl série mě přesvědčil, že již další dva díly číst nechci. Děj je čím dál víc vyhrocený a překombinovaný. Hlavní hrdinka dělá úplně nesmyslné kroky, chce po všech pomoc a nakonec za ni není vděčná. To by mě čerti brali pro takové chování. Nevím, proč autorka pozměnila povahu hlavní hrdinky, ale dělat to neměla. Příběh plyne, ovšem někdy méně je více. Někdy jsem se přistihla, že mě víc zajímaly názory a postoje vedlejších postav. Tento díl musím označit za nejslabší.

15.05.2024 1 z 5


Třetí přístav Třetí přístav Hana Marie Körnerová (p)

Druhý díl mi svou rozmanitostí připomíná tureckou telenovelu. První díl jsem brala vážně, tento už mi přišel spíš vtipný. Ovšem musím říct, že mi to nevadilo. Někdy si musíme přečíst pro odpočinek mysli lehčí knihu a děj. Postavy jsou mi stále sympatické a tak se mám v plánu vrhnout na další a poslední díl. Uvidíme jak tohle celé skončí.

11.05.2024 3 z 5


Kočár do neznáma Kočár do neznáma Hana Marie Körnerová (p)

Jak jsme již u autorky zvyklí, i tato kniha se odehrává v minulosti (tentokrát za Velké francouzské revoluce). Příběh je napsaný hezky, i když bych tři díly série dala do jednoho rozsáhlejšího. Já mám historii ráda. Hlavní postavy, ženy, se musí potýkat s přízní a nepřízní osudu. Jejich postavy a jejich charaktery mi byly sympatické i přes svou rozdílnost a nijak mi nevadily. Kniha neurazí, ale ani neohromí. Ovšem pokud hledáte příjemnou četbu nenáročného příběhu, tohle je přesně pro vás.

11.05.2024 3 z 5


Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Tohle byla jedna velká katastrofa. Druhý je ještě horší než první. Nic se tu neděje. Hlavní hrdinka se stále lituje a chce něco, co když přijde, tak to najednou nechce. A to, co by měla nejvíc prožívat - přejde s klidem. Prostředí je nezajímavý, děj je nezajímavý a tak bych mohla pokračovat. Jedno velké NE a do třetího dílu se už ani pouštět nebudu.

02.05.2024 1 z 5


Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Moje druhá kniha od autora. Musím se přiznat, že kniha Genesis pro mě byla o špetku lepší. To ovšem neznamená, že s Napsáno krvi jsem byla nespokojená, spíš naopak. Hlavního vyšetřovatele Huntera jsem si moc oblíbila a líbí se mi jak uvažuje. Zápletka knihy byla hezky vymyšlená a pachatele jsem dopředu neodhadla. Určitě ve mně kniha vyvolala silné emoce a to si cením někdy ze všeho nejvíc. Určitě doporučuji, pokud máte rádi drsnější detektivky.

01.05.2024 5 z 5


Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Z knihy jsem nadšená. Jak už název napovídá, celý děj vypráví kočka, která sdílí dům se samotným Dalajlámou. Díky tomu vyslechne mnohá a snaží se buddhistické učení sama aplikovat do svého života. Nenásilnou formou se tady tedy dozvídáme učení i střípky ze života Dalajlámy. Jelikož miluju kočky, můj zážitek byl tím ještě umocněný. Určitě knihu moc doporučuji, možná nejvíc začátečníkům, kteří s tímto druhem seberozvoje teprve začínají.

30.04.2024 5 z 5


Past na korunu Past na korunu Daniela Krolupperová

Past na korunu je moc hezky napsaná detektivka zasazená do historického období konce první světové války a vzniku Československa. Tohle období taky vyobrazuje tak, aby to mladí čtenáři pochopili. Hlavní hrdinové jsou mladé děti, které zažívají dobrodružství v Praze. Zápletka je úměrná své cílové skupině. Já jsem knihu četla s žáky v 5. a 6. třídě a sklidila velký úspěch. Doporučuji jak na domácí tak i školní čtení.

30.04.2024 5 z 5


Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Přiznám se, že se toho ve mně pere víc. Proč autorka rozepisovala tak první polovinu knihy a vlastně úvod do příběhu a pak další polovina byla jen shluk velkých události, které nebyly ani pořádně rozepsané? Jak můžou mladí lidé jen tak lusknutím prstu převzít moc nad světem? Proč postavy dělají občas nelogické věci bez emocí, i když by tam ty emoce být měly? A tak bych mohla pokračovat. Jediný velký plus byla sympatičnost postav, kterým jste prostě fandili. Já nevím, příběh je dle mého nemastný neslaný. S velkým sebezapřením bych knihu doporučila 15-16letým dívkám, které jsou cílovka. Ale i tak si myslím, že je mnoho lepších fantasy tohoto druhu.

26.04.2024 2 z 5


Útěk z afrického pekla Útěk z afrického pekla Barbora Koudelková

Jelikož vím, že kniha je podle skutečné události, přistupuji k ní asi trochu jinak. Kniha je napsaná jednoduše, ale omlouvá to lehce fakt, že hlavní hrdinka i autorka knihy je jedna a tatáž osoba. Obdivuju ženy, které se samy dostanou z domácího týrání a dokážou pak vést zase normální život. Ovšem naivita Báry mi přišla někdy až neuvěřitelná, nechci ale nikoho soudit. Doufám, že se autorce dnes už vede dobře.

18.04.2024 3 z 5


Malá kniha stoicismu: Stoická filozofie pro moderní spokojený život Malá kniha stoicismu: Stoická filozofie pro moderní spokojený život Jonas Salzgeber

Kniha má hezké názory, které já už nějakou dobu znám. Kniha mi tedy nepředala nic nového, proto mi kniha nepřipadla tak převratná. Ovšem chápu, že některým by mohla zlepšit život, proto ji doporučuji aspoň vyzkoušet. Součástí knihy byly i návody a cvičení, jak myšlenky uvést do praxe, což oceňuji.

18.04.2024 3 z 5


Genesis Genesis Chris Carter

Na knihu jsem narazila náhodou a teda musím říct, že teď mám co dohánět. Už dlouho mě tak kniha nechytla, že bych musela pořád číst a číst i když už byla půlnoc a já na druhý den musela brzo vstávat. Detektivka je napsaná skvěle, někdy až moc skvěle. Například popis místa činu jsem musela přeskakovat, na takový sadistický popis fakt nemám žaludek. Dva hlavní vyšetřovatelé jsou skvělí, ty jsem si hned oblíbila. Vyšetřování bylo plynulé. Oceňuji, že autor vyšetřovatele natlačil i do slepých uliček, takže vše bylo uvěřitelnější. Konec a pachatele jsem neodhalila. Za celkovou zápletku fakt tleskám. No co dál říct, jsem z knihy fakt hodně nadšená. Moc doporučuji!!

15.04.2024 5 z 5


Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Kniha je velmi zajímavá, je vidět, že se autor v Babišově životě opravdu povrtal. Bavily mě pasáže, kde Kmenta popisuje Babišův vzestup a další postup v politice. Trochu mi vadilo, jak se zaměřuje pouze na chyby, ráda mám vždycky před sebou celkový obraz a tedy i ty pozitivní stránky. Co mě nebavilo, bylo připodobňování Babiše k fiktivním nebo historickým postavám. Tohle mi přišlo zbytečný a jen na natáhnutí stránek. Knihu jinak doporučuji, pokud vás zajímají největší osobnosti současné politiky.

13.04.2024 3 z 5


Na zemské stezce Na zemské stezce Martin Nesměrák

Historických románů mám přečtených už víc a tohle je zatím jedno z nejhorších. Docela mě to mrzí, protože jsem se těšila, že objevím nového českého spisovatele. Kniha nemá žádnou šťávu. Hlavní hrdina mě štval od začátku do konce. Dokonalý muž, který má na všechno dokonalou odpověď, i trefný nápad jak situaci vyřešit (nikdy se nezmýlil). Ovšem co mě nejvíce na knize vadilo, byly myšlenky 21. století (emancipace, měnová reforma, oblékání,...) zasazené do doby 13. století, ty tam byly jak pěst na oko. Série má víc dílů, do těch se ale pouštět určitě nebudu.

11.04.2024 1 z 5


Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih Matthew Perry

Kniha je velmi těžké čtení už jen z toho důvodu, že se tady Perry velmi otevřeně rozepisuje o svém životě a nejvíc popisuje svůj největší průšvih - závislost. Autor svou autobiografii píše poutavě, ale nechci se tady dneska sálodlouze rozepisovat o hodnocení knihy. Mě kniha přišla jako jakási forma zpovědi a právě kvůli tomu se na ni dívám jinak. I když by si člověk mohl říct, že po tolika návštěvách léčeben už do toho člověk prostě nemůže spadnout... opak je pravdou a já osobně bych to označila pouze za silné řeči nezávislého. Je mi to celé líto mnohem víc, když jsem si přečetla konec knihy. Tady Perry mluví pozitivně, vyhlíží nové a lepší zítřky... ale my víme, že se jich nedočkal. A to mě na tom mrzí asi úplně nejvíc. Já jsem nebyla velká fanynka herce za jeho života ani seriálu Přátelé. To až jeho smrt mě donutila se o celé téma víc zajímat. Knihu doporučuji už jen kvůli autentickému pohledu na závislost a její hrůzné důsledky.

10.04.2024 4 z 5


Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Po téhle knize jsem pokukovala už dlouho, jelikož už mám od autorky pár knih přečtených a vždycky se mi moc líbily. Tato kniha díkybohu není výjimkou. Kniha je sice označená jako historický román, ale já bych se nebála jej označit i jako detektivku nebo romantiku - a přesto čteme o každodenním životě hlavních postav. Ty mi přišly skvěle vykreslené a do děje se moc hezky hodily. Konec jsem dopředu odhadla, ale i tak nepozbyl poutavosti. Jednoduchá kniha, která ale umí vyvolat emoce, tak bych Jelení vršek popsala a chtěla bych vám ho vřele doporučit!

08.04.2024 5 z 5


Černé léto Černé léto M.W. Craven

Přiznám se, že jsem po knize šáhla hned, jak jsem dočetla první díl série (tedy Loutkové divadlo). Mám tedy porovnání a musím konstatovat, že druhý díl byl o něco slabší než ten první. Zápletka mi přišla jednoduchá a urputné vyšetřování tomu prostě neodpovídalo. Všechno zachraňovaly sympatické postavy a vypravěčský talent autora. Knihu bych přes to všechno doporučila, protože si uvědomuji, že nelibost v zápletce je pouze dílem mé osobní preference. Třeba u vás to bude jiné.

05.04.2024 3 z 5


Jeď dál! Jeď dál! Austin Kleon

Nejlepší kniha od autora. Možná to bude tím, že je orientovaná hodně na osobní život většiny lidí (tedy upouští od stylu života podnikatelů a umělců). Většinu myšlenek jsem znala, ale jak se říká “opakování je matka moudrosti, je fajn si ty myšlenky občas připomenout. Autorův projev mi sedí a vyhovuje. Doporučuju!

03.04.2024 4 z 5


Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Kniha má jednu velkou myšlenku a ta je napsaná v názvu celé knihy. Přišlo mi, že autor se snaží tuhle myšlenku rozvést někdy i přes vtipnou notu, ale stejně už neřekl nic zajímavého. Což je škoda, ovšem stále si myslím, že má potenciál nám něco málo (nebo více) předat.

03.04.2024 3 z 5