_Brunetka_ _Brunetka_ komentáře u knih

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Temné lesy aneb nejlepší thriller/detektivka,kterou jsem kdy četla! Navíc jak často můžete říct,že právě tenhle žánr je vaše srdcová kniha? A taky, že jste si thriller/detektivku přečetli dvakrát,protože vás to prostě bavilo a rozhodně ne naposledy? A jako úplná třešinka na dortu, jak často se stane,že z knihy,kterou doporučíte, tři lidé jásají stejně jako vy? O téhle knížce tohle všechno platí. Harlan Coben má brilantní styl psaní,který se čte až děsivě rychle, kapitoly jsou tak akorát dlouhé a tahle knížka je dokonce v ich- formě,což vám ještě zdvojnásobí zážitek! Jako vážně mě kniha vtáhla do děje už hned v prologu,po prologu jsem hltala každé autorovo slovo (mimochodem v knížce nejsou žádné omačky okolo) a pak mě kniha vyplivla až na konci,kde mě zklidnil až epilog! Postavy jsou naprosto dokonalé. Copa prostě musíte milovat,ať se děje,co se děje! Myslím,že o originálním námětu a zápletce tady snad ani nemusím říkat? Obojí bylo BOŽÍ! Kniha nemá nouzi ani o vtipné dialogy, nad kterými se prostě musíte šklebit. Kniha může ale nabídnout víc než BOŽÍ tajemný příběh, u kterého se budete bát a listovat stránkami jak o závod. Cope je totiž okresní státní zástupce a řeší v knize nejdůležitější případ své kariéry. A věřte mi,že tenhle případ bude zajímat i vás a bude pro vás taky nesmírně důležitý! Obětí je v něm černošská dívka a obžalovaní dva zbohatlí machýrci. Takže je tam i náznak rasové problematiky a řekněme nějaké méněcennosti. Právnické prostředí je vylíčeno božsky,vážně se cítíte, jako byste tam byli (žádná soudkyně Barbara!). Tohle je vážně tajemné a zamotané do posledních stran (mimochodem od doby,co jsem přečetla tohle,nemám ráda jednoduché zápletky). Konec a rozuzlení byly úplně šokující. Věřte mi,že vám to pořádně zamotá kebuli a budete ní jen nevěřícně kroutit a minimálně ten den už nebudete schopni rozečíst nic dalšího (navíc konec nerozluští jen vraždy,ale ještě SPOUSTU dalších věcí!).

Padlý dědic Padlý dědic Erin Watt

Pro upřesnění, hodnotím 4,8*.

Jakože já tuhle sérii MILUJU. A kvůli tomu asi ani nedokážu být objektivní, ale jak bych taky mohla? Zase na druhou stranu chápu,že některé tahle série bavit nemusí,mají třeba vysoká očekávání,nebo nejsou na tenhle typ knih. To ale u mě neplatí. Netvrdím, že je tohle nějaké závratné dílo,ale je to pro mě série,která si vydobyla velké místo v mém srdci, a ke které se budu vracet. Co se týče čtivosti jako celku,tyhle autorky prostě umí a píšou luxusně. Každou jejich knihu musíte hltat jako jídlo po týdnu hladovky a když se dostanete na konec, brečíte,protože byste chtěli pokračovat dál. Teď k novele. Ta byla podle mě hodně fajn. Líbilo se mi sblížení s Gideonem a Savannou,pohledy do minulosti,kdy jsme znovu prožívali jejich vztah a pozorovali první thrliny. Jsem ráda,že jim autorky věnovaly prostor a moc se mi líbil konec. Palec hore rozhodně. A teď valná většina knihy, Padlý dědic. Jako upřímně, já mám ráda všechny Royaly (možná jsem v trilogii trochu Eastonovi nadržovala,ale pst), ale prostě v tomhle díle jsem si Eastona definitivně zamilovala!Jeho osobnost rozhodně stojí za zmínku. Asi jsem ještě u žádné postavy neviděla tak komplikovaný charakter a děsně mě to bavilo a milovala jsem ho za to ještě víc. Přijde mi,že jsem s ním daleko víc i všechno prožívala než s Reedem. Líbila se mi i holčičí postava Hartley, ta neměla chybu. Možná vám to bude připadat uhozené,ale mně se několikrát při čtení vehnaly slzy do očí a někdy jsem se zase děsně šklebila. A zase moje oblíbená střední škola Astor Park. O koncích autorek je známé,že vás posadí na zadek. Mně k tomu ještě tenhle vyrazil dech.

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Musím vám říct, tohle stálo sakra za to! Autorův styl psaní je neskutečný. Knížka je totiž neskutečně čtivá,návykovější něž kdejaká droga a bez zbytečných omáček! Vážně tady ty stránky jen frčí. Jediný problém jsem měla s tím,že mi přišlo,že autor trochu vynechal popis postav,co se týče vzhledu. Asi chce popustit uzdu naší fantazii? Navíc se nám tady s přítomností prolínají deníkové záznamy z minulosti Opičího vraha, což ještě přispívá k čtivosti, prostě torpédo hadra. Vyšetřovatelský tým mi sedl,nebyl tu žádný namachrovaný hlavní hrdina, naopak tu byl sympaťák,který kupodivu nemá žádnou temnou minulost,ani nezlobí tím,že by neposlouchal svého šéfíka a předpisy pro něj nic neznamenaly. Dále tohle má naprosto skvělou zápletku a originální námět! I když se totiž v deníkových záznamech dovídáme něco o vrahově minulosti, konečné suprové rozřešení najdeme až na samotných posledních stranách. Zvraty tu byly taky a vraha jsem neodhadla. Nechybí tu ani ten správný humor a špičkování mezi kolegy. Musím říct,že u téhle knihy jsem se po delší době i trochu bála, bylo to vážně správně děsivé,jak by měl thriller/detektivka být! Konec byl taky naprostá špička. A i když jsem si myslela, že tahle kniha na to nedosáhne a bude jen další z řady ,,fajn thrillerů", překvapila mě. Byla naprosto skvěle promyšlená, napínavá a komplikovaná tak, jak já to mám ráda!

Prach a popel Prach a popel Jenny Han

Pro upřesnění, hodnotím 2,5*.

Konec knihy Oheň a plamen mi loni v létě vyrazil dech. Autorky do téhle série totiž přidaly nadpřirozenou linku a já nevěděla,co od toho čekat. Moje podvědomí to ale očividně vědělo, a proto mi trvalo dostat se k přečtení téhle knížky rok. Upřímně jediné,co si tahle knížka ponechala z předchozích dílů,byla čtivost. A i ta se pro mě postupem času vytrácela. Prvních sto stran bylo ještě vcelku v pohodě,ale neskutečně mi pila krev ufňukaná Mary a to,že nikdo nedokáže na Jarské střední žít bez postavy,která v předchozím díle zemřela. Div si málem všichni oči nevyplakali. Pomalu jsem čekala,že si kvůli tomu vážně ještě někdo vezme život. K tomu byla prvních 100 stran potlačována romantická linka,která se mi tak libíla. Pak se ale příběh do strany 200 zlepšil. Byla tam romantická linka,vtipná i dojemná místa,čtení mě vážně bavilo. Ale od strany 200? Jsem si pomalu při čtení rvala vlasy. Mary kdybych měla po ruce,tak jí zakroutím krkem, romantická linka opět zrušena a pro mě upadala i čtivost. Při čem jsem si vážně ale myslela,že si hodím mašli? Ta napřirozená linka. Větší nesmysl autorky splácat nemohly. Za 1) nám nevysvětlily,jak ta linka vůbec funguje (možná o tom padlo maximálně pět slov v celé knížce a to byla jen teorie)a za 2) mě naprosto odrovnalo „čarování“ hlavních hrdinek. Jako Kat,Lillii i Lintyho jsem měla pořád ráda,ale to, co Kat a Lillia předváděly za čáry máry a hokusy pokusy s knížkama z kontejneru,které kupodivu byly vážně kouzelné? To bylo na mě moc, A ještě víc bylo to,když se autorky pokoušely tuhle část vydávat za „akční“. V tomhle díle mě taky štvala ještě jedna postava kromě Mary, Ash. Přišla mi jako nehorázná blbka. A naprosto vlasy trhající pro mě bylo prozření Mary na konci,která se do té doby chovala jako mašina na pomstu mimochodem a na konci si v duchu řekla:,,Ale tytyty Mary (klepla se přes prstíky), vždyť takhle se chovat nemáš.“. A epilog? Naprosto trapný, autorky chtěly WOW efekt a přitom mi přijde,že si hodily klacky pod nohy. Udělaly něco,o čem nám celou sérii říkaly,že je to nemožné.

21.07.2022 2 z 5

Oheň a plamen Oheň a plamen Jenny Han

Tahle knížka mě vážně bavila i napodruhé. Jak už jsem psala, tyhle autorky prostě umí. Opět tu byl nějaký malinký rozjezd,ale ten si myslím,že jsem vnímala hlavně proto,že jsem knížku četla podruhé. Ale jinak? Tohle snad bylo ještě čtivější než první díl! Stránky mi letěly pod rukama a ani nevím jak, jsem tuhle menší cihličku přečetla za 4 dny. Prostě tyhle autorky s ich-formou, krátkými kapitolami a třemi různými pohledy postav válí. Mám pocit, že by nic nevědoucí čtenáře měli informovat o tom,jaká může na čtení jejich knih vzniknout závislost. Taky tu opět máme mnou velmi opěvované prostředí střední školy. Nově se nám tu objevuje romantická linka, s kterou kdekdo nemusí souhlasit a doufat,že se brzo něčím pokazí,ale já? Já z toho vyloženě uchcávala blahem! Tenhle pár se mi k sobě neskutečně hodil a já si zamilovala další postavu! Asi chápete,proč tu tuhle postavu nemůžu zmínit,ale co říct můžu je to,že jsem si Kat s Lilií už stoprocentně zamilovala! To samé platí o Lintym a jako vedlejší postava (vlastně ani nevím čím?) mě neskutečně bral Pat – starší bratr Kat. Naopak postavou,která už mě trošilinku začala štvát je Mary. A to hlavně proto,jak je nenasytná jisté věci. Ale pořád se to s přimhouřenýma očima dalo pochopit a dávat. Co se mi však na téhle knížce nelíbilo (uvědomuju si,že o tomhle je), tak byla ta pomsta. Přišlo mi to vážně dost kruté a nevím,jaký příklad si z toho může vzít někdo mladší,co to čte. Takhle to správně totiž není,navzdory tomu,že to z téhle knížky znít spravedlivě může. Člověk by měl umět odpouštět,přenést se přes určité věci a nemstít se ostatním ještě horším způsobem,než co mu udělali oni. Jinak konec byl hodně překvapivý a mně osobně napoprvé vyrazil dech.

21.07.2022 4 z 5

Oko za oko Oko za oko Jenny Han

Pro upřesnění, hodnotím 3,8*.

Co bych o téhle knížce řekla? Musím říct,že když jsem ji četla podruhé,všimla jsem si trošililinku pomalejšího rozjezdu,který mě však znovu skvěle seznámil s postavami, okolnostmi, proč je kdo rozhádaný a tak. Autorky téhle knížky mají taky neskutečně velký dar. A to,že píšou neskutečně čtivě, čemuž napomáhají krátké kapitoly (zkrátka se tu neustále objevují kapitoly, které vás nenechají ve čtení přestat) a ich-forma. I tři pohledy hlavních hrdinek byly fajn. A když už jsme u těch postav. Mezi mé favority se zařadila slušňačka Lilia i drsňačka Kat (obě dvě jsem vážně žrala),co se týká Mary,ta má za sebou hodně smutnou událost,kterou si získala můj soucit a myslím,že tohle by se opravdu s klidem mohlo stát,ale přesto mi nijak do oka nepadla.A co se týká klučičích postav? Šest slov. Proč je Linty tak k sežrání? Ještě bych měla zmínit záporňáky,na které byly mířené pomstičky. Občas mi to jejich chování přislo vážně ošklivé a kruté,ale rozhodně mi nevadili víc,než mi vadit měli. Místy tahle knížka byla i hodně vtipná. Konec byl napínavý a celkem široce otevřený do dalších dílů,rozhodně by vás měl navnadit. Mě teda navnadil. Celkově se mi tahle oddechová a fajn knížka moc líbila, rozhodně slušný rozjezd série!

21.07.2022 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

K téhle knížce jsem se dostala náhodou a přistupovala k ní trochu se strachem v očích,protože mě děsila představa, že jako jediná neuvidím tu podle ostatních důležitou myšlenku,která se v ní skrývá. K mému štěstí se tak nestalo. A i kdyby, po doslovu to musí dojít každému. Pro mě to bylo čtení na dva kratší večery. Střídaly se tam nudnější části a lepší části,ale vzhledem k tomu,jak je ta knížka útloučká mi to přijde zanedbatelné. Zkrátka se to dalo číst.Sice to pro mě nebyla žádná bomba,tahle knížka podle mě ani není napsána tak,aby se mohla stát vaší srdcovkou (můj názor),přece jen na to má trochu malý rozsah,ale myšlenku mi předala a já přečtení rozhodně nelituju. Je podle mě hodně důležité mít poselství téhle knihy neustále na paměti. Líbilo se mi taky,že autor Krysaře napsal tak,aby byl nadčasový. Tím pádem v něm není jen určitá doba,ve které by tahle ,,myšlenka“ měla platit. Mně osobně se hrozně moc líbily i další myšlenky a výroky Krysaře a neskrytě vám je ukazuju právě na fotce s touhle knížkou. Zdaleka tam však nejsou všechny. A jestli jste Krysaře četli klidně se o těch dalších můžeme pobavit! A jestli si tuhle knížku vybrat k maturitě? Za mě ANO. Lehce zapamatovatelný děj a myšlenka a navíc ji máte přečtenou za chvíli! Já sama jsem ráda,že ji mám do „zásoby“.

V klubíčku štěstí V klubíčku štěstí Anna McPartlin

O téhle knížce se moc neví. Což se pokusím nějak zvrátit. Můžu totiž s naprostým klidem říct,že tohle je nejlepší knížka letošního roku a rozhodně jedna z těch nejlepších knížek,co jsem četla vůbec. Bála jsem se, že se mi to potáhne, ale to bylo tak neskutečně čtivé! Autorčin styl psaní je naprosto LUXUSNÍ a DOKONALÝ a co víc. Tahle knížka si mě tak připoutala (pravděpodobně na ní bylo sekundové lepidlo),že mě nakopla k tomu,že jsem ji četla i přes den a to i když jsem měla hlavu ze školy jako nafukovací balón. Grafická stránka knížky je neskutečně nádherná (snad vidíte obálku?!) a líbilo se mi oddělení jednotlivých dnů v roce 1995.Velkým plusem je i to,že příběh nevidíte jen jedněma očima,ale je z pohledu všech postav. Líbilo se mi i protínání časových linek. A postavy? Já si je zamilovala jednu po druhé,nebyla tam žádná,která by mi nepřirostla k srdci. Mojí velkou láskou se totiž stala Maisie,Valerie, Jeremy,Bridie,Rave i Fred. V téhle knížce se také potkáte s domácím násilím a stařeckou demencí,což mi rozhodně přijde přínosné a mně se to líbilo. A musím říct,že mi nahnalo slzy do očí už jen samotné hledání Jeremyho z pohledu Maisie,protože co si budem,tohle je hrozně smutný. Ale samotné rozuzlení příběhu? To mě jen nerozesmutnilo,to mi vyrvalo srdce z těla a postupně ho rozervalo na malé kousíčky,které bude dlouho trvat,než se dají dohromady.A snad ani potom to nebude už takové jako předtím. Já vážně vybrečela snad všechny slzy ze slzných kanálků a bude nějakou chvíli trvat,než se tam nahromadí.

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Přiznávám,že tyhle typy knížek mě obvykle moc nedostávají,odpočinu si u nich, jsou fajn,ale tohle? To bylo naprosto BOŽÍ. Bylo to hrozně moc čtivé,k čemuž přispívala ich-forma,spousta přímé řeči a žádné dlouhé popisy. Stránky mi doslova mizely pod rukama, až tak návykové to bylo. Pokud máte problém si to představit,přirovnala bych to asi k tomu,když si otevřete čokoládu a pořád saháte pro další kousek,až nakonec nahmatáte prázdný obal. A navíc po mých přečtených knihách za poslední dobu jsem tohle vážně potřebovala. Nechyběl tu však ani šmrnc a humor, celou dobu jsem se u čtení téhle knížky buď chechtela a nebo beznadějně culila. A hlavní postavy? Lily byla tak moc skvělá a mně přirostla k srdci. Líbila se mi její oraženo-sarkastičnost,její styl,její přístup k rodině,všechno prostě! A její dopisovatel? Samozřejmě neprozradím jméno (které jsem nečekaně uhodla,což mi ani za mák nevadilo),ale řeknu,že od první chvíle,co se tam ta postava objevila,jsem doufala,že to bude on! V téhle knížce taky nechybělo moje oblíbené prostředí střední školy. Navíc tohle nepostrádá ani originální námět. Moc se mi líbil i nápad skládání písničky,jejíž text jsem si zamilovala. A asi tomu nikdo nebude věřit,ale já vážně u téhle knížky brečela. Blahem,štěstím nebo smutkem nad tím,když jsem se blížila ke konci? Sama nevím. Konec byl samozřejmě BOŽÍ jako zbytek knížky. A já po přečtení chci jen dvě věci. Svého vlastního dopisovacího kamaráda na hodinách fyziky/chemie a pořídit si tuhle knížku domů!

20.07.2022 5 z 5

Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo Pavel Kosatík

Pro upřesnění, hodnotím 3,5*.

Sérii těchto devíti knížek jsem si při každé návštěvě knihovny prohlížela a přemítala nad tím,proč jen si je nikdo nepůjčuje. A jednoho dne jsem se odhodlala,chňapla po prvím dílu s tím,že nemám co ztratit,když je to takhle kraťoučké a ještě zpracované v komiks. A nelituju. Byla to četba na hodinku a přestože mě to poučilo, jsem si u i čtení odpočinula. S ilustracemi jsem neměla sebemenší problém (viděla jsem,že někteří lidi na databázi si na ně stěžovali),já jsem do té knížky ale nešla proto,abych se nad ní rozplývala. Takže u mě dobrý. Byl tam shrnut boj Masaryka v průběhu války za vznik ČSR a mně se to zkrátka líbilo. A navíc přestože tam bylo málo textu, i z toho mála bylo vidět,že Masaryka vskutku všichni obdivovali právem a měli/mají nám pořád/i předtím koho závidět. Z jeho chování vážně prýštila opravdová láska k vlasti. Jediné malé mínus,co bych viděla by bylo v tom,že občas byly bubliny s textem trochu chaotické,ale v průběhu čtení už čtenář pochopí,kdo co říká. Na konci knihy bylo také shrnutí všech postav,co v ní vystoupily a také po rocích shrnuta v krátkých odstavcích 1.světová válka společně se vznikem ČSR,což rozhodně hodnotím jako plus.

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

S touhle knížkou nás dala dohromady náhoda. Ze začátku (po pár stranách) jsem si myslela,že tohle mě nemůže bavit, ale postupně jsem se do příběhu dostávala a navzdory tomu,že to nebylo nejjednodušší čtení, mi to začalo utíkat. I když sem tam se nějaká nudnější část našla,ale kde není? A postavy? Ty jsem si maximálně oblíbila. Hrozně moc si mě získala Dominika,která nebyla žádná chudinka,ale hrozně silná postava,která si je ochotná jít za svým. A to jak dokázala vidět barvu aury ostatních lidí? To je rozhodně super nápad. Nate byl hrozně velký sympaťák,kterého si prostě musí zamilovat všichni. Moje sympatie si však získal i Gable,Forsyth, Benford a Korčnoj. Místy tam byly i vtipné dialogy a hlášky. A to asi nejdůležitější. Tohle byl můj první vhled do špionážního světa. A podle mě tím,že autor je bývalý agent CIA, to nemohlo působit věrohodněji. Škola pro volavky, prostředí a praktiky KGB mi doslova vzaly dech. Líbilo se mi taky, že jsme s Dominikou ušli postupně cestičku od nadějné baletky až po důstojnici KGB. Zkrátka tam bylo všechno. Zároveň nám tahle knížka načrtává obrázek o dnešním Rusku. To,jak chce být největší velmocí,chce být respektováno a má jeden stanovený směr,který musí ostatní buď následovat, anebo jim jde o krk. Vážně skvělý systém. Na konci (který byl mimochodem velmi otevřený do dalšího dílu) bylo i vidět,že ne všichni navzdory dohodám hrají fér. V téhle knížce najdete i takovou kuchařku,protože na každém konci kapitoly najdete recept na jídlo,které si postavy v oné kapitole dají. Při čtení poděkování vám dojde proč.

Bylo fajn rozšířit si obzory a vidět opravdovou lásku k vlasti.

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tohle je, zdá se mi,pořád hodně diskutovaná knížka. Takže pojďme můj názor zařadit buď do příznivců nebo odpůrců. A za pomyslných zvuků famfár říkám,že jsem 101% příznivec. A teď už na vás budu chrlit plusy. Tahle knížka navzdory mým obavám (slyšela jsem,že se někomu četla špatně) byla až luxusně čtivá. Vážně tam nebyly žádné pomalé rozjezdy a žádné dlouhé a utahané popisné pasáže. Chytlo mě to od prvních stránek a vyplivlo až na konci. Navíc já jsem velkým milovníkem 2.světové války v knihách,takže tohle pro mě byla víceméně nutnost. Dále oceňuju to,že je to na motivy skutečného příběhu,cítíte se tomu podle mě tak nějak blíž. A Lale? Toho jsem si maximálně oblíbila, mně se tak strašně líbil ten jeho optimismus v každé situaci,ochota,kterou choval k ostatním vězňům a taky ta naděje,které se nehodlal vzdát. Zároveň nemyslel sám na sebe a riskoval kvůli pohodlnějšímu pobytu vězňů v Osvětimi/Březince svůj život. Chvíli jsem si myslela,že i přesto bude tahle knížka mít trochu nižší hodnocení,protože jsem se obávala,když už se tam objevovalo větší množství lásky,že to bude vážně jen o tomhle. Spletla jsem se ale a byla nám dávkována a vyvažována s ostatním skvěle. Líbila se mi její nezničitelnost. Někdy mi však i běhal mráz po zádech,protože pořád tam ta ,,krutá realita“ války byla. Občas mi i trochu zaslzely oči. A myslela jsem si,že tuhle knížku budu hodnotit o trochu níž,než bude mé finální hodnocení,ale osudy postav zmíněných v knize,doslov a poznámka autorky to zase o něco vyšvihly. Konec se mi taky líbil. A tuhle pro někoho méně uvěřitelnou (podle mě měl štěstí v neštěstí) nebo někým označovanou,,červenou knihovnu" (což už není názor, ale hovadina, nezlobte se na mě) knížku, pro mě však smutnou a dechberoucí,která mě vzala za srdce, hodnotím velice pozitivně.

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Málokdy si dávám rereading knížek. Vlastně skoro nikdy,tohle je můj druhý. Tuhle knížku jsem četla poprvé v loni a dokonce ve stejnou dobu jako letos. No,ale teď už pojďme k samotnému hodnocení. Předem ale upozorňuju,pokud se tuhle knihu na mé doporučení rozhodnete přečíst,může vzniknout závislost.Autorka má totiž úžasný a návykový styl psaní. Stránky mi doslova mizely pod rukama. Rainbow Rowell píše totiž krátké kapitoly,ve kterých se ještě navíc několikrát vystřídá pohled Eleanor a Parka,což se mi mimochodem hrozně líbilo. A postavy? Ty jsem si i přes jejich nevšednost (možná právě kvůli ní) zamilovala. Líbila se mi silná,sarkastická a stydlivá Eleanor,která má srdce na pravém místě a taky nenápadný a milý Park,který je jiný než ostatní. Oba dva to v knížce nemají jednoduché a to se mi líbilo. Na základě tohohle a dalších milionu věcí mi tenhle příběh taky narozdíl od většiny YA přijde i velice skutečný/uvěřitelný. A co musím ještě vyzdvihnout je určitě doba a prostředí,ve kterém se knížka odehrává. Miluju prostředí střední školy a to,že příběh není z dnešní doby plné telefonů a sociálních sítí (kniha se odehrává v roce 1986),beru jako velké plus. Lidi tu totiž spolu musí MLUVIT. Zároveň je tohle knížka,která potěší ty,kteří nemají rádi klišé. Tady nic takového není (což jde poznat už z anotace). Co se mi však nelíbilo,byl konec. Mám jednu otázku. Proč to skončilo takhle? Podle mě se to dalo zakončit tisíci jinými způsoby a nejsem jediný člověk,který si to myslí,ale dobrá stalo se. Konec jsem trochu nepochopila a naštval mě. Ale jinak bych vám tuhle milou, místy smutnou a hezkou knížku mohla s klidným svědomím doporučit a to hlavně, pokud chcete zkusit něco jiného.

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Dobře,dobře. Definitivně odpískávám a odvolávám všechny předsudky, které jsem k fantasy knihám měla. Jako třeba to,že jsou to vymyšlené a naprosto nereálné blbosti, které nemá smysl číst a že rozhodně nejsou a nebudou mým šálkem čaje. Očividně jsem žila ve lži. Z téhle knížky jsem měla mírné obavy,pronásledovala mě totiž všude na internetu a sklízela hodně pozitivní ohlasy. A já se po celou dobu čtení bála,aby mě nezklamala, hlavně ať se to nepokazí (moje vnitřní říkanka). Nestalo se. Někteří mi dokonce říkali,že to má hodně pomalý rozjezd a do 250.stránky to pro ně byla nuda. Já to cítím úplně naopak, pro mě byl pomalý začátek nějakých prvních padesát stran,pak už to jelo. Autorka mě stylem psaní neskutečně dostala, četlo se to vážně skvěle a samo,ač jsem to četla déle, než je u mě zvykem,na každou stránku jsem se těšila a užívala si ji. Ich forma byla boží. A svět víl? Ten mě naprosto uhranul,jak já si zamilovala dvory,nadpřirozené bytosti a kruté víly,které v Prythianu žijí. Vážně skvěle vymyšleno, kdybych to nevěděla,ani bych neřekla,že jde o retelling na Krásku a zvíře. O postavách jsem taky leccos slyšela. A musím říct,že Feyre a Tamlin mi přišly jako postavy fajn, ale zatím je nijak nezbožňuju. Za to Lucien a Rhysand to je úplně jiná písnička, to byla láska na první pohled, tak uvidíme,jak se to vyvine v dalších dílech. Líbily se mi temná minulost postav a legendy. Zkrátka a dobře se asi stávám oddaným otrokem/stoupencem S. J. Maas. Já jí totiž propadla, ale komu to vadí?

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Na to,abych popsala,jak byla tahle knížka skvělá,bude zapotřebí hodně slov. Četla jsem ji na doporučení a nelituju. Autorčin styl psaní a jazyk je tak čtivý a dobrý,že vás polapí, ani nevíte jak. Rozhodně to není nějaká vleklá povinná četba. Kapitoly sice nebyly krátké,ale to vůbec nevadilo, knížka vás zkrátka vtáhne už tou ich-formou a stránky vám budou doslova mizet pod rukama. Teď podrobím svému hodnocení hlavní hrdiny. Ti byli naprosto skvělí. Milovala jsem netrpělivou,někdy hubatou a zvědavou Čiperu,nekonečně trpělivého,dobrotivého a nad vším povzneseného Atika a tichého a přemýšlivého Jema. Co se týče vyprávění z pohledu Čipery, rozhodně se toho nebojte, autorka nemohla udělat líp, ten příběh by vám nemohl snad dát ani víc, i kdyby byl vyprávěn z pohledu dospělého. Čipera je totiž nepolíbena světem a její představy o skutečném světě jsou hodně růžové,což se v průběhu čtení mění. Postupně ale zjišťuje,že ne všichni lidé jsou hodní,ale spíš zlí,že existuje rasismus,předsudky a škatulky, s čímž se moc nechce smířit a nerozumí tomu. Právě díky tomuhle vám dá knížka daleko víc než jen v uvozovkách případ černocha,který byl proti bělochům. Neříkám ale, že soudní proces nebyl popsán úžasně, to bych kecala. Doba hospodářské krize a vztahy mezi lidmi byly také vykresleny hodně věrně a konec mě trochu dojal a hrozně se mi líbil. Tuhle knížku bych vám vážně doporučila všema deseti.

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Pro upřesnění, hodnotím 3,8*.

Od téhle knížky jsem popravdě nevěděla moc co očekávat. A když jsem po ní sahala v knihovně, doufala jsem jen,že to nebude nějaká blbost. A nebyla. Tahle knížka vážně ani na chvíli neztrácela svoji čtivost a to by klidně mohla,protože autor na 352 stranách popisuje jeden jediný den. I když se musím přiznat,že pro mě se tam pár nudných míst objevovalo,ale dalo se to přežít.Líbil se mi jednoduchý styl psaní, krátké kapitoly a ich-forma,která to celé podtrhávala. Rozhodně je fajn poselství,které s sebou tahle knížka nese a mile mě překvapila i troška LGBT tématiky,která příběh jen okořenila. A postavy? I když mě Mateo v první části (prvních 80 stran) dost štval, protože něco chtěl udělat, ale zároveň pro to nehl ani prstem a jen seděl a čuměl, nakonec se můj pohled na něj zlepšil. Když tohle totiž překonal,vážně se z něj vyklubalo zlatíčko,kterému nejde nepropadnout. A Rufus? Ten si taky získal moje sympatie a byl to takovej protiklad Matea,takže se skvěle doplňovali. A co mě úplně dostalo, byly citáty na začátku každé ze čtyř částí knihy,které celou tu část dokázaly skvěle vystihnout. No, a co si budeme povídat,u některých částí téhle knížky je nemožnost,aby vaše oči zůstaly suché. Nicméně konec mě opravdu nerozbrečel a to to není tak těžký. A tohle neberte jako úplnou výtku,ale vážně bych uvítala,kdyby nám autor vysvětlil nějak víc princip Hodiny Smrti. Nicméně z knížky jsem si nesedla úplně na zadek a nesdílím úplně to vyhajpované všeobecné nadšení, která okolo ní panuje.

20.07.2022 3 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

No, co k tomuhle říct? Já popravdě fantasy moc (vůbec) nečtu a tohle byl teda takový můj úvod do tohohle žánru. A nemohla jsem sáhnout líp. Autorka píše poměrně čtivě, ale musíte se připravit na trochu pomalejší rozjezd a delší kapitoly, ale jak už se do toho dostanete,odsýpá to samo. Dalším velkým plusem je svět. Není totiž nijak složitý, žijí v něm typické nadpřirozené bytosti s výjimkou lovců stínů,kteří jsou vskutku velice originální hrdinové a nikde jinde se s nimi asi nesetkáte. Moc se mi také líbila zápletka a námět knihy. No, a postavy? Ty jsem si zamilovala,jak jen to je možné. Nejvíc k srdci mi asi přirostl Will, který je sice často hubatý a nepříjemný,ale jeho ostrovtip a pohotovost? Bezkonkurenční! Ale mé velké sympatie si získal i Jem,Henry,Charlotte a Tessa. Co mě ještě hodně překvapilo,bylo to,kolik se v knize nachází úsměvných a vtipných částí,vážně jsem se při čtení bavila. A co mě naprosto namydlilo byl zvrat,který nám autorka podala asi na posledních 80 stranách, (kdo četl ví) a závěr? Nemohlo to skončit otevřeněji a já se budu muset hodně ovládat,abych si hned nepůjčila další díl.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tahle ta knížka byla vážně bombová. A Stieg Larsson je vážně Pan spisovatel. On totiž nepsal tuctové a jednoduché thrillery,které jsou dnes všude a u čtenářů hodně oblíbené, a u kterých jen bezmyšlenkovitě otáčíte stránky a nemusíte moc přemýšlet. To je nebe a dudy oproti tomuhle. Tohle totiž má vážně skvěle vystavěný příběh,který jak vás jednou chytne,tak už nepustí. Stránky mi mizely pod rukama a napětím jsem málem nedýchala. Ponořit se do minulosti Vangerů totiž vážně chcete, je to rodinka k pohledání. Vážně hrozně zajímavý a originální námět. Kromě toho se ale v téhle knížce nepotkáte ani s typickými hrdiny.Mikael Blomkvist je sympaťák,kterému prostě nejde odolat .(A ve filmovém zpracování Daniela Craiga? To prostě chcete!) No,a Lisbeh ta se vymyká naprosto všem pravidlům a normám,přesto si myslím,že vám to nebude bránit v tom,abyste si ji oblíbili. Zároveň knihu obohacuje ještě politikaření z novinářského prostředí,což ji dělá ještě zajímavější a kauza s Wennerstromem je třešinka na dortu. A ke konci ještě musím říct,že z některých stran se ke mně doneslo,že je to složité dílo na pochopení. Čímž se rozhodně nenechte odradit od přečtení, není to totiž pravda,ale kapku víc soustředění potřebuje. Konec jsem naprosto neodhadla a vzal mi dech.