blonďatá.luc blonďatá.luc komentáře u knih

Osobní asistentka Osobní asistentka Renée Knight

V příběhu se prolínají dvě časové linky - minulost a současnost (hlavní postava vypráví zpětně celý svůj příběh) - což považuji za hlavní klad této knihy, protože jako čtenáři můžeme být u veškerého dění, sledovat to pěkně od začátku přímo z první řady. Už od samého začátku mi bohužel byla Christine - osobní asistentka - pěkně nesympatická a ani k žádné jiné postavě se mi nepodařilo vytvořit si nějaký vztah, což je rozhodně škoda. Pořád jsem čekala, kdy přijde ten zlom, kdy se všechno začne vyvíjet jiným směrem, kdy se dočkáme toho parádního thrilleru. Jako nemohu říct, že by se tam neděla nejrůznější zvěrstva, ale chybělo mi tam to správné napětí. Samotný konec mě také příliš nenadchnul - po tom všem jsem sice neměla nejmenší tušení, jak to proboha může skončit, ale toto mě nijak neoslnilo. V závěru Osobní asistentku považuji za průměrnou knihu, kterou jsem zvládla přečíst za jedno odpoledne, ale nejspíš se k ní nikdy nevrátím.

21.03.2020 3 z 5

Operace Redwing Operace Redwing Patrick Robinson

Z počátku mi čtení tolik neutíkalo, Marcus Luttrell popisoval jiné mise, kterých se účastnil, a věnoval překvapivě docela dost prostoru samotnému SEALs výcviku - i když jen na základě toho se může běžný smrtelník pokusit pochopit jejich myšlení. Bylo to zajímavé, o tom žádná, ale bylo to hodně náročné čtení (jako vlastně celá kniha - což dokazuje i fakt, že jsem ji četla dvakrát pomaleji, než je u mě běžné). Jakmile se začal věnovat osudné misi, mé napětí narůstalo a já se od knihy nemohla ani na vteřinu odtrhnout. Postupně jsem se prokousávala celou událostí, jímala mě hrůza, děs, obavy... Je fakt, že se kniha trošku rozchází s filmem - nejvíce v samotném závěru - ale to nic nemění na tom, že ve mně obě zpracování vyvolaly značnou škálu emocí a já se jen stěží bránila slzám. Neskutečný příběh o odvaze, vytrvalosti, cti a dalších hodnotách. Pokud vás zajímají příběhy podle skutečných událostí, či se zajímáte o novodobé boje, neměl by vás minutou - ale myslím si, že pokud se o to zajímáte, už jej dávno znáte.

21.03.2020 5 z 5

Jak to celé přežít a nezbláznit se Jak to celé přežít a nezbláznit se Denisa Cziglová

Denisa ve své knize představuje svůj příběh - vzpomíná na nelehké dětství i na dobu, kdy se poprvé seznámila s Evženem. Evžen je (respektive možná byl) její nádor, nádor, který jí změnil život. Postupně nás seznamuje s léčbou, kterou postupovala - s těmi lepšími dny i s těmi horšími - a taky s tím, do jakých trablí se vlastně dostala. Netrvalo to moc dlouho a já měla slzy v očích. Denisin příběh mě naprosto polapil - nemohla jsem přestat číst. Pořád jsem tak nějak čekala, kdy se všechno obrátí, kdy ustanou zdravotní problémy, a Denise se bude dařit, bude si moci jít za svými sny. Bylo to pořád jako na houpačce, a to jsem její příběh pouze četla. Při čtení jsem si opět uvědomila, jak může být zdraví vrtkavé a čím vším ho vlastně ovlivňujeme... Možná by se mohlo zdát, že kniha je "jen" vyprávěním nelehkého života jedné mladé bojovnice (i když i to by bylo dostačující), ale obsahuje i několik receptů spadajících do zdravějšího životního stylu. Jsem moc ráda, že jsem se do čtení pustila - byť nějaké pasáže byly hodně obtížné - a vám doporučuji si ho přečíst taky (pokud si chcete přečíst motivující příběh z českého prostředí), navíc koupí knihy přispějete na pacienty z onkologického oddělení.

Když jsem tě ztratila Když jsem tě ztratila Kelly Rimmer

Ve vyprávění se střídají obě hlavní postavy a stejně jako v Matčině vyznání se prolínají dvě časové roviny (před nehodou a po nehodě). Molly, hlavní hrdinku, jsem si skutečně oblíbila - je to sice dcera milionářů, a tak by se dalo čekat, že bude pěkně rozmazlená, ale opak je pravdou. Leo už mi tolik sympatický nebyl, i když abych mu nekřivdila, byly momenty, kdy jsem rozuměla tomu, proč se pro něj Molly rozhodla. Příběh není plný akce či překvapivých zvratů, je to spíše takové poklidné čtení, které směřuje do očekávaného konce. Přesto mi příběh přišel zajímavý a hlavně v druhé polovině, kdy už mi postavy nebyly cizí, jsem knihu ani nechtěla odkládat. Pořád si myslím, že je lepší Matčino vyznání, ale rozhodně nelituji, že jsem se do tohoto příběhu začetla.

18.02.2020 4 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

No, nebudu to dlouho protahovat - jsem nadšená! Od knihy jsem se nemohla odtrhnout od samého začátku, žádný zdlouhavý nástup tu nebyl. Jednotlivé postavy (a že jich není málo) byly bez debat zajímavé, byť jejich charaktery nebyly vykresleny do detailů jako tomu bylo například v knize Za zavřenými dveřmi, a ten příběh mě naprosto polapil. Mráz mi běhal po zádech a nemohla jsem se dočkat toho, jak to celé dopadne - jasně že jsem měla jistá očekávání, která se nakonec potvrdila, ale to knize rozhodně neubralo na napětí a čtivosti. Zároveň se nemusíte bát zdlouhavých popisů, kniha má tak akorát stránek na vysvětlení a zachycení všeho podstatného. Pokud hledáte nějaký psychologický thriller, do kterého byste se pustili, a tento vás prozatím minul, už nehledejte - protože pokud dáte knize Ani muk šanci, nebudete litovat.

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Knížka mě chytla už od prvních stránek a já měla obrovský problém ji odložit. Celou dobu jsem se snažila odhadnout, jak to celé dopadne. Vytvořila jsem více různých teorií, ale žádná z nich nakonec nebyla pravdivá (i když mi k odhalení moc nechybělo). Moc se mi líbilo, jak byly jednotlivé postavy vykreslené, líbilo se mi, jak se ve vyprávění střídaly tři hlavní postavy a jak za každou kapitolou promlouvaly i postavy jiné. Sice mi některé byly sympatičtější než jiné, ale jedno měly stejné - byly skutečné - nikdo z nich nebyl vyloženě zlý nebo hodný. Taky se mi líbilo, jak se v příběhu řešily obyčejné věci, působilo to tak reálně a skutečně, že se v tom někteří určitě musí najít. Na druhou stranu kniha čtenářům opět může ukázat, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled jeví. Pojednává o rodině a výchově, o přátelství, o manželství - a věřím, že když se do ní pustíte, budete stejně nadšení jako já (pokud teda máte rádi psychologické thrillery/společenské romány).

Jak jsi mohla Jak jsi mohla Heidi Perks

Kniha v sobě nakonec skrývala mnohem víc než "jen" příběh o zmizení. Trochu mě mrzelo, že jsem se nedostala víc do nitra jednotlivých postav, do jejich minulosti, přišlo mi to celkově trochu uspěchané. Taky se mi nepodařilo vytvořit si k postavám nějaký vztah, byť mi přišly sympatické. Alespoň že se ve vyprávění střídaly obě hlavní hrdinky, taky se střídaly dvě časová pásma s rozdílem několika dnů. Přesto na začátku byla kniha taková utahaná a relativně pomalá. Taky mě mrzelo, že kniha byla spíše takové vyprávění, ze kterého mě ovšem nejímala hrůza (byť by tomu téma skvěle napomáhalo). S klidným srdcem můžu říct, že kdyby autorka přidala třeba padesát stránek, byla by kniha nejspíš lepší, přesto je to takový lehce nadprůměrný thriller, u kterého nebudete litovat času, který mu věnujete.

18.02.2020 4 z 5

Dva tajemství neudrží Dva tajemství neudrží Karen M. McManus

Ve vyprávění se tentokrát střídají jen dvě hlavní postavy (což je po autorčině prvotině trochu zklamání). Kniha má pomalejší rozjezd, ale když to čtenář vydrží, čeká ho pěkně napínavé finále. Upřímně jsem nedokázala odhalit, jak to celé nakonec dopadne (a dokonce mě běhal mráz po zádech). Pokud jste fanoušci young adult literatury ve spojení s thrillery, bude to pro vás nejspíš ta správná volba - pokud tedy hledáte nějakou odpočinkovou knihu.

30.12.2019 4 z 5

Nezapomenutelná cesta Nezapomenutelná cesta Nicholas Sparks

Zbožňuji knihy od Nicholase Sparkse, ale tato byla taková slabší. Nedá se říct, že by hlavní hrdinové byli nesympatičtí, ale celý příběh byl takový trošku hůře uvěřitelný a nesedl mi tolik jako příběhy ostatní. Navíc měla pomalejší rozjezd, což při malém rozsahu stránek dělá taky trochu nevýhodu (kniha nemá ani 200 stránek). Z konce jsem navíc trochu rozpačitá a úplně si nejsem jistá, zda jsem ho správně pochopila. Přesto pokud máte rádi Sparkse, dejte knize šanci - přes to všechno má to správné Sparksovské milostné kouzlo.

30.12.2019 3 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

Další Sparksova kniha, která si mě získala! Hrdinové jsou sympatičtí (Tru mi byl o něco sympatičtější, Hope a její velké rozhodnutí bylo lehce mimo mé chápání), děj by si možná zasloužil více stránek, ale to neubírá nic na kouzlu celého příběhu. Není to kniha, která by byla plná akce, ale je to kniha, která si třeba získá i vaše srdce.

30.12.2019 5 z 5

Časopedie Časopedie kolektiv autorů

Sice nemám moc představu o tom, jaké dnes vycházejí encyklopedie, ale toto je vážně něco! Kniha je rozdělena na časové úseky, ve kterých je každému tématu věnována jedna dvoustrana - každá má ovšem trochu jiné zpracování (co se rozmístění textu a množství ilustrací týče). Jsem skutečně nadšená! Listuji v ní každý den a pokaždé se dozvím něco nového. Navíc ty ilustrace a fotografie ze čtení dělají skutečný zážitek. Navíc informací není tolik, že by to člověka přehltilo... Pokud vás lákají encyklopedie, tato by vás rozhodně neměla minout.

10.12.2019 5 z 5

Nájezdy synů Nájezdy synů Lasse Holm

Za mě lepší jak první díl. Příběh sám o sobě byl zajímavý, jen to napětí narušoval "autorův rukopis" - primárně nezajímavé odstavce věnované náboženství či popisům míst a skákání v čase (kdy na začátku máme kapitolu z doby konce knihy). Přesto si mou pozornost udržel, až na pár momentů, kdy jsem skutečně několik řádků přeskočila, a jsem moc zvědavá, co přinese poslední díl. PS: Výhoda této knihy je, že i když od čtení prvního dílu utekla nějaká doba, autor všechno důležité připomene, takže není třeba dávat před samotným čtením re-reading.

10.12.2019 4 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Dva různé případy, dva vypravěči, jedna kniha - tak bych velmi jednoduše shrnula tuto knihu. Chvílemi mi střídání vypravěčů přišlo matoucí, někdy mi přišlo, že se příběh ani moc neposouvá... V polovině knihy jsem už měla teorii, jak to celé bylo - a to se nakonec ukázalo jako teorie správná. Přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla - hlavní hrdinové byli sympatičtí a obzvlášť soudní líčení (jeden z případů) mi přišlo vážně zajímavé!

10.12.2019 4 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

První kniha, kterou jsem od autorky přečetla, a nemám tedy srovnání. Mohu ale s klidem říct, že je to čtivě napsaný příběh, ve kterém se čtenář snad ani nemá šanci ztratit (ani postavy se mi nijak nepletly, přesto že jich je tam vážně hodně). Postavy jsem si oblíbila, postupem času mi přišlo, jako bych je znala řadu let a ne jen pár stránek. Poslední třetina knihy mi přišla slabší, vyhnaná do absurdna, ale myslím si, že nějaký takový konec příběh potřeboval - jinak by to bylo takové plkání o ničem. Určitě zkusím i další autorčinu knihu, protože vyprávět vážně umí!

29.11.2019 4 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Už v pořadí třetí díl čtenáře tentokrát ponoří hluboko do tajů biologie. Theo opět řešil zajímavý případ, překvapivě snad ještě děsivější než v knihách předchozích. Bohužel mi v knize chybělo napětí, které například v Hračkářovi bylo skoro hmatatelné. Jsem si jistá, že je to právě zvýšenou mírou faktů a teoretických informací, které odvádí čtenářovu pozornost. Bohužel se napětí nedostavilo ani ke konci knihy, kdy tradičně bývají akční a vyhrocené kapitoly. Věřím ovšem, že další díl bude napínavý a já se moc těším, až si budu moct přečíst další Theovo dobrodružství.

29.11.2019 3 z 5

Kdybych tě našla Kdybych tě našla Ava Dellaira

Další příběh vyprávěný dvěma vypravěčkami ve dvou časových rovinách (současnost a minulost). Marilyn a její příběh v minulosti, byl poutavý, zajímavý a svým způsobem strašně smutný. Angie (její dcera, která vypráví současnost) mi tolik sympatická nebyla, přesto jsem každou stránku četla s chutí. Autorce se podařilo držet mě v napětí až do samého konce - nešlo o to, co se stalo, ale jak se to stalo - co k tomu vlastně vedlo? Není to lehké čtení, ba dokonce ani veselé čtení, ale je to příběh, který vás donutí přemýšlet o tom, jak je důležité vážit si každého okamžiku se svými nejbližšími, protože nikdy nevíte, který okamžik bude ten poslední...

29.11.2019 4 z 5

Matčino vyznání Matčino vyznání Kelly Rimmer

Upřímně, nečekala jsem vůbec nic. A dostala jsem toho tolik! Příběh vyprávěný ve dvou vrstvách - současnost a minulost - dvěma hlavními ženskými postavami. Příběh, který vám nic nezatají. A zároveň příběh, který vás úplně rozbije... Z počátku jsem sice byla lehce rozpačitá, moc jsem nevěděla, zda mě kniha bude bavit - ale po pár stránkách jsem nemohla přestat číst, bylo to jak droga! A konec? Najednou mi po tvářích tekly slzy a já se je ani nesnažila zastavit... Jedna z nejlepších knížek tohoto roku!

29.11.2019 5 z 5

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

Život je plný náhod a náhodných setkání a je jen na nás, jak s tím naložíme. Velmi originálně se s takovou náhodou (nebo řekněme vesmírem) popral jeden z hlavních hrdinů této nové young adultovky - Arthur. Ten je taky jedním z vypravěčů celého příběhu - druhým vypravěčem je Ben, druhý hlavní hrdina. Moc se mi líbí, jak se ve vyprávění pravidelně střídají po kapitole, protože ti z vás, co mě sledují delší dobu, ví, jak strašně ráda "koukám do hlav" více postavám knihy. Ale hlavně jsou to skuteční sympaťáci, s kterými byste se nejspíše klidně nahned skamarádili. Jejich nejbližší kamarádi jsou ztřeštění, vřelí a neskutečně milí. Samotný příběh mi doslova plynul před očima a mně se moc nelíbila představa, že i tato kniha má svůj konec. Rozhodně od knihy nemůžete čekat nic závratného - žádné divoké zvraty ani nečekaná odhalení, celý děj by se taky dal shrnout do pár vět. Je to "jen" milé čtení, u kterého se třeba místy budete usmívat a místy mračit, a u kterého možná budete vzpomínat na svá poprvé. Přesto když se na knihu podívám s odstupem, musím přiznat, že ve mně nezanechala žádnou hlubší stopu a brzy si na ni ani nevzpomenu.

16.11.2019 3 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Byla to pořádná jízda a mně se (až na pár slabších momentů) kniha vůbec nechtěla odkládat. Moc se mi líbilo, kam se Theo posunul, jak se jako postava od minulého dílu "vyvinul". Byl zkušenější a taky mnohem sympatičtější. Už to nebyl jen potrefený vědátor snažící se vyřešit vraždu, ale byl to detektiv. Zároveň se mi hodně líbily odkazy na předchozí případ, ke kterému se ve vzpomínkách často vracel. No a hlavní záporák byl něco odporného! Už od počátku jsme věděli, že tam nějaká zrůda bude, a možná proto se mi tento díl líbil více než díl předchozí, kde o její existenci musel Theo všechny složitě přesvědčovat. Co považuji za podstatný klad je fakt, že autor ubral na odborných popisech biologických a jiných jevů - stále jich tam je dost na to, aby bylo zřejmé, že je Theo vědec, ale už to tolik nepřerušuje napětí, které kniha ve čtenáři probouzí. K mé velké radosti autor i teď pracoval s krátkými výstižně pojmenovanými kapitolami. Na závěr nesmím zapomenout zmínit krásný přebal, který kniha má, a který mě jen tak nepřestane fascinovat.

16.11.2019 5 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Jedna z pro mě asi nejočekávanějších knížek tohoto roku - druhý díl série Nyxia. Po fantastickém prvním díle jsem měla obrovská očekávání. Upřímně jsem doufala, že to tak bude i s dílem druhým. Bohužel, nejsem až tak moc nadšená. Nerada bych vám vyzradila víc, než je přípustné, mohu ale zmínit, že mnohé scény, které jsem po dočtení prvního dílu očekávala, nebyly tak dobré, nebo jich nebylo dost. V příběhu poznáváme obyvatele Edenu, jejich kulturu a jejich zvyky (aspoň částečně), dále se nám vyvíjí vztahy hlavních protagonistů. Nejde říct, že by mi všichni byli sympatičtí, ale vesměs jsem si tuto různorodou partu oblíbila. Zároveň si autor dokonale připravil půdu pro třetí a závěrečný díl - protože po konci této knihy mohu s klidem říct, že ho nutně potřebuji co nejdřív! Bohužel, hodně scén (hlavně těch popisných) pro mě bylo naprosto nezáživných a já se nimi všelijak prokousávala.

16.11.2019 3 z 5