Operace Redwing

Začátkem června 2005 vysadil v noci vrtulník čtyři příslušníky amerických Navy SEAL k akci do hornaté oblasti pákistánsko-afghánských hranic. Jejich úkolem bylo zajmout nebo zabít známého vůdce al-Káidy. Věděli, že se nachází v tálibánském táboře střeženém malou, ale dobře vyzbrojenou skupinou bojovníků. Za necelých čtyřiadvacet hodin byl z těch čtyř Navy SEAL naživu pouze jeden. Je to příběh velitele střeleckého týmu Marcuse Luttrella, který jako jediný operaci Redwing přežil. Byla to urputná bitva v horách, která nakonec znamenala největší ztrátu lidských životů v historii Navy SEAL. Je to ale také příběh jeho týmových kolegů, kteří usilovně bojovali po jeho boku, dokud nezůstal jako jediný - výbuch RPG ho odhodil na místo, kde ho nemohli jeho pronásledovatelé najít. Během následujících čtyř dnů vážně zraněný Luttrell odrazil útok šesti bojovníků al-Káidy, kteří byli vysláni za ním, aby ho zlikvidovali. Po jedenáctikilometrové cestě horami zajal Luttrella paštunský kmen, který riskoval své životy, aby ho ochránil před dotírajícími bojovníky Tálibánu. Luttrell podrobně popisuje brutální výcvik Navy SEAL a se svými druhy zjišťuje, co to obnáší, stát se příslušníkem elitních speciálních jednotek. Zavádí nás do divoké bitvy vedené v pustých afghánských horách, kde obkličovaný americký tým překotně unikal před nepřítelem v dešti střel a úlomků skal. Tato kniha o odvaze, obětování, cti a vlastenectví je působivým příběhem moderní války. Za hrdinství v boji vyznamenal prezident Bush Marcuse Luttrella Námořním křížem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175450/big_operace-redwing-175450.jpg 4.6103
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Omnibooks

Lone Survivor: The Eyewitness Account of Operation Redwing and the Lost Heroes of SEAL Team 10, 2007

Kniha Operace Redwing

Terezulina
01.10.2020

Sympaťák ten Marcus :-) já vlastně ani nevím co napsat.... Byla jsem tak pohlcena příběhem ,že ani nevím jak jsem knížku přečetla..... teda vlastně spíše jsem měla pocit jako bych poslouchala vyprávění někde nad pivem. Marcus vyprávěl tak lidsky. Jsem z toho všeho smutná čím vším si musel projít a co bude prožívat do konce života. Klobouk dolu hrdino. .. Velký respekt k Navy Seal. Hujá hoši.

blonďatá.luc
21.03.2020

Z počátku mi čtení tolik neutíkalo, Marcus Luttrell popisoval jiné mise, kterých se účastnil, a věnoval překvapivě docela dost prostoru samotnému SEALs výcviku - i když jen na základě toho se může běžný smrtelník pokusit pochopit jejich myšlení. Bylo to zajímavé, o tom žádná, ale bylo to hodně náročné čtení (jako vlastně celá kniha - což dokazuje i fakt, že jsem ji četla dvakrát pomaleji, než je u mě běžné). Jakmile se začal věnovat osudné misi, mé napětí narůstalo a já se od knihy nemohla ani na vteřinu odtrhnout. Postupně jsem se prokousávala celou událostí, jímala mě hrůza, děs, obavy... Je fakt, že se kniha trošku rozchází s filmem - nejvíce v samotném závěru - ale to nic nemění na tom, že ve mně obě zpracování vyvolaly značnou škálu emocí a já se jen stěží bránila slzám. Neskutečný příběh o odvaze, vytrvalosti, cti a dalších hodnotách. Pokud vás zajímají příběhy podle skutečných událostí, či se zajímáte o novodobé boje, neměl by vás minutou - ale myslím si, že pokud se o to zajímáte, už jej dávno znáte.

nikolka5063
20.06.2019

Moc si cením toho, že se Marcus rozhodl sepsat to, co se ty osudné dny na té hoře stalo a předat do světa další kousek toho, co to vlastně znamená být členem Navy SEALs, kteří jsou v mých očích hrdinové. Po přečtení této knížky jsem si udělala malý průzkum, přečetla pár článků a podívala se na rozhovory přímo s Marcusem, projela jsem i Making of filmu Lone Survivor (Musím říct, že mě až překvapilo, jak je ten film věrohodný (až na ten konec)). Doporučuji všem, co chtějí získat co nejpřesnější/nejucelenější obrázek o tom, jak to bylo. Nicméně jsou zde pochybnosti, jestli se to vážně stalo tak, jak Marcus říká, ale jestli to bylo jinak se asi nikdy nedozvíme. Pravdou zůstává, že nezlomná vůle a bojovnost Navy SEAls je v tomto světě hodně jedinečná a všichni z nich si zaslouží náš respekt a uznání i bez toho, aniž bychom byli americkými občany.

Rozhodně doporučuji přečíst všem, kdo mají rádi tuto tématiku. Překvapilo mě také to, jak moc se to čte samo.

Jury
24.12.2017

Odvaha,cest a nikdy se nevzdat ! Velky respekt jednotkam Navy Seal, pro ktere to nejsou jen slova...

LucyDvorska
07.10.2017

Úchvatná kniha. Četla jsem na doporučení přítele. Těžko uvěřitelné, čím vším si musel Marcus Luttrell projít. A ještě o tom psát. Knihu bych určitě doporučila úplně každému. Za mě 5 hvězd. Neuvěřitelný.

Vanekyj
27.09.2017

Navy SEAL fajnšmekrovina! Kdo má rád speciální jednotky, neměl by tuhle knihu minout. Pro zasvěcené, se trochu moc dopodrobna a dlouho rozebírá výcvik SEALs, ale dost se tam chlapci nadřeli, tak to s nimi musí čtenář také zkousnout. Samotná akce je strhující čtení. Musel jsem v 5 ráno vstát a číst dál, nemohl jsem tam kluky v těch horách obklíčené Talibanem nechat.

Zorka
23.02.2017

Přestože kniha absolutně neodpovídá těm, po kterých obvykle sahám, zanechala ve mně opravdu hluboký dojem. Fascinovala mě v mnoha směrech - obsahuje zajímavé čtení o výcviku jednotek Navy SEAL, popisuje naprostou oddanost členů této jednotky při bojových akcích, nelítostné boje, ale také hluboko zakořeněnou lidskost a přátelství mezi členy jednotky. Dává rovněž nahlédnout do života zdánlivě "obyčejných" lidí v afghánských vesnicích, pro které jsou rodové tradice nejvyšší uznávanou hodnotou. A překládá k zamyšlení skutečnost, kdo nebo co je pro vojáka vlastně záhubou... Nepřítel, nebo zákony vlastní země?

gfdsa123
07.08.2016

Je hrozně těžké hodnotit tento druh knihy, kdy víte, že je to skučená událost. Kniha je pro mě poučením o výcviku, životě a myšlení příslušníků Navy SEAL o kterém se člověk normálně nedozví. Klobouk dolů. Popis bojové akce byl strhující a přečetla jsem ji jedním dechem. Poučná a skvělá kniha.
Děkuji čtenářské výzvě a kamarádce, která mi tuto knihu doporučila.