betička betička komentáře u knih

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Líbil se mi náhled do Hollywoodu 50. - 80.let ... jak opravdu platí není všechno zlato co se třpytí a tím pozlátkem se skrývají mnohdy docela temné, smutné, osamocené životy a příběhy.
Množství manželů mě neunavovalo, to muselo spíše Evelyn :-) a závěrečné vysvětlení proč si vybrala k převyprávění svého životního příběhu právě Monique, bylo pro mě zajímavým vyústěním.

26.02.2024 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Jak bylo řečeno ve filmu Amadeus - příliš mnoho not Mozarte. Tak tady bych řekla, příliš mnoho postav pane Vondruško. :-)

03.07.2023 3 z 5

Mezi světy Mezi světy Lucie Výborná

Příjemné čtení s krásnými fotografiemi a zajímavými myšlenkami. Je tu krásně popsaný vztah a odpovědnost horského vůdce. Je krásné, když má člověk někoho takového na kterého se může v těchto vypjatých situacích spolehnout a rozvážným výběrem co nejvíce minimalizovat rizko. Je velmi inspirativní číst si jak si lidé dokáží plnit sny.

30.05.2023 5 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Moje první setkání s dystopickým příběhem.
Rozhodně nemůžu říct, že by mě to nechalo chladnou a nedonutily mě příběhy k zamyšlení. Budu jen doufat, že tyto příběhy zůstanou jen na papíře a v naší fantazii.
V povídce Krysí ostrov byl pro mě inspirující přístup Willa - nikoho nemanipulovat, dbát na to, aby každý měl obě možnosti v rozhodování a šlo o svobodnou volbu - zvolit si trest a nebo nad sebou vynést osvobozující rozsudek. O tom si rozhoduje každý sám.
Skartovačka - každá věc s sebou nese dobré i zlé a taky absolutní lék má své nežádoucí účinky ...
Cikády - sen každého malého dítěte - cestování časem :-)
Povídka Sérum je asi bohužel nejreálnější ze všech. Vztah otce a syna a opět tu je morální dilema, kdy si hlavní hrdina díky své svobodné vůli může zvolit svou budoucnost.
Černý jezdec - stav společnosti po válce, média ovládají obchodní kartely, nájemní vrazi jsou nová šlechta, pracovní smlouvy jsou na dobu určitou, takže si nelze nic dlouhodobě plánovat a lidé žijí v neustálé symbióze se strachem ... Příběh nájemného vraha, který má ještě nějaké svědomí.

20.03.2023 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Od Kinga jsem přečetla již knihu Osvícení a tento příběh mi přijde variace na totéž.
Knihu bych rozdělila vlastně do dvou částí - tou první by byl životní příběh Johnyho a tou druhou život politika Grega Stillsona.
Příběh mladíka Johnyho byl tak nějak melancholicky smutný. Johnyho maminku bych někdy nejraději "zarazila", ale i takovým směrem se někdy může víra zvrtnout.
Naopak z Grega mi místy přecházel mráz po zádech ... jako bych četla knihu popisující nedávnou českou politickou situaci - nechodí v obleku, aby zapadl mezi obyčejný lid. Na volebních mítincích zaplatil v hospodě pivo všem, kdo si ho přišel poslechnout, podepsal se jim a tím je měl v hrsti ...

16.02.2023 3 z 5

David Copperfield David Copperfield Charles Dickens

Na stará kolena jsem se rozhodla doplnit si vzdělání v klasické literatuře.
Moc příjemné čtení, líbí se mi Dickensův popis postav a děj, který je zajímavý, ale není překombinovaný.
David bere svůj život, tak jak je, nevrací se do minulosti a nehledá problémy tam kde nejsou. Je pravdou, že viktoriánská Anglie byla ve spoustě ohledů zcela jiný svět než známe my dnes. Vyšší společnost byla svázaná konvencemi, které nám dnes přijdou absurdní, ale přesto jak jsem již psala nic není přitažené za vlasy.

12.10.2022 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Poslouchala jsem jako audioknihu.
John Irving má pro mně velmi specifický styl vyprávění. Vše popisuje velmi květnatě, mnohy (dle méno vkusu) až moc zdlouhavě.
Samotný příběh mě však velmi bavil. Malý, uzavřený svět sirotčince St.Clouds (u nás v St. Clouds ... a ve zbytku světa ...). Příběhy jednotlivých protagonistů jak v sirotčinci, tak i v sadu/ moštárně byly zajímavé a uvěřitelné.
Ano, těch potratů tam bylo docela dost, ale myslím si, že v tu dobu to bylo opravdu důležité téma a problém kolem kterého se točil život skoro každé ženy.

29.09.2022 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Knize rozhodně nemůžu upřít napětí. Pro mě tam bylo až příliš sadistických vražd, jakoby zabít někoho vlastně nestojí ani za řeč pokud to není nějakým obzvláště krutým a jediněčným způsobem. Mnohdy zbytečně zamotaný a ne zcela přehledný děj se spoustou postav.

05.08.2022 3 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Pro mě velmi rozporuplná kniha. Děj se mi zdá tak roztahaný, místy nezáživný. Rozhodně nemůžu říct, že bych se do jakékoli postavy dokázala na chvíli vžít. Nedokázala jsem se k nim nějak dostat, pochopit je atd.
Jenny (Garpovy matky) přístup k životu byl velmi svérázný, působila na mě jako osoba s autistickými rysy. Samotné zplození Garpa je velmi svérázný akt.
Garp byl vlastně chlap, který nikdy nic pořádného neudělal. Nechal se bez nějakého svého přičinění ovlivňovat svými city a strachy.
Nejsympatičtější mi byla Roberta (žena, která byla coby muž hráčem ragby).

Z knihy se ale dá vytáhnout i velké množství zajímavých myšlenek a obrazů.
Asi absoluňte nevíc absurdní a snad i trochu děsivé (protože reálné a pravdivé) je líčení feministického hnutí ( stoupenkyně vyštvou vlastního syna Jenny z jejího pohřbu, protože je to chlap) a pak chování spolku Elen Jamesové (dívky s vyříznutým jazykem). Spolek je tak radikální a razí si svou vlatní cestu tak bezhlavě, že vlastně už pro stoupenkyně není ani důležité, že se od nich sama Elen distancovala. Zde mě přijde velmi aktuální to co k tomu Elen v knize říká - Nutí člověka, aby byl jako ony, jinak je jejich nepřítel.

21.06.2022 3 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Na tuto knihu jsem se moc těšila. Poslouchala jsem ji jako audioknihu namluvenou velmi příjemným hlasem Vilmy Cibulkové.
Na 14 hodin jsem se ponořila do nitra Afriky a mohla si představovat krásu tohoto kontinentu před 100 lety.
Je tu nádherně popisována příroda, zvířata, život na plantáži. Velmi mě zaujaly popisy jednotlivých afrických kmenů - rozdíly v životě Kikujů, Masajů,... jejich zvyky, přístup k životu.

14.12.2021 5 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Zajímavě psaná a čtivá kniha. Popisuje současnost a zároveň blízkou budoucnost a nutí k zamyšlení - Co bude za 20-30 let? Co se změní? Věci kolem nás určitě - technologie, pohled na ekologii, přístup k životu aj. Ale mezilidské vztahy a jejich potřeba, o ně pečovat a rozvíjet je, ta se nezmění a na nich je třeba pracovat teď, za měsíc i za 30 let.

26.07.2021 4 z 5

Zvěrolékař a jeho přátelé Zvěrolékař a jeho přátelé James Herriot (p)

Knížku jsem četla už podruhé a to asi s 20 letým rozestupem. A opět z ní mám stejný krásný a pohodový pocit. Příjemné čtení o krásném anglickém venkově v 50.letech, o lásce ke zvířatům, k lidem, k práci.

07.05.2021 5 z 5

Morová rána Morová rána Betty MacDonald

Jak je ta kniha v dnešní době (rok 2020/2021) aktuální ... pandemie koronaviru v mnohém připomíná fyzickou i psychickou izolaci lidí nemocných TBC. Jejich vyřazení z obyčejného života a léčení a péče - " Vše pro jejich dobro". Jen někdo si však uvědomoval, že sociální deprivace léčbě určitě nepománá .... příjemné čtení, o situaci v které se dneska může najít kde kdo.

21.04.2021 5 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Při čtení této knihy člověk přemýšlí jak těžké je příjmout, když o vás rozhodují druzí, kteří své rozhodnutí dělají na základě toho co vyhovuje jim a je prospěšné hlavně pro ně. A vlastně ukazuje, že ještě těžší je se tomuto rozhodnutí vzepřít a bojovat proti tomu a alespoň se snažit žít svůj život podle svého.
Ukazuje, že v církvi jsou jen obyčejní lidé, kteří bojují se svými démony a tuto bitvu ne vždy dokážou vyhrát.

26.01.2021

Oddechové čtení z kterého plyne, že s Lexaurinem se to nemá přehánět :-) a už vůbec ne jej kombinovat s ořechovkou ;-)

20.11.2020 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Vtipná, nenáročná knížka u které si člověk opravdu odpočine. Viděla jsem i jako divadelní hru v divadle Na Jezerce a byl to příjemný zážitek.

12.11.2020 4 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Krásné lehké čtení na léto. Pan Werich měl úžasný dar slova a kdyby to jen trochu šlo, tak zítra balím a jedu :-)

22.06.2020

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Kniha hodně zajímavá a také trošku depresivní. Doufám, že to není pohled do blízké budoucnosti. Zajímavě vykreslené charaktery všech postav. Je pravdou, že oba hlavní mužské hrdiny bych doma asi přizabila, takže ztotožnění s nimi se rozhodně nekonalo :-)

29.02.2020 5 z 5

nejsem vodák, ale hodně jsme se zasmála

28.01.2020 5 z 5

Opět moc hezky vedený rozhovor s inspirativním člověkem.
Celé dětství mi maminka říkala, že pokud někam jdu, musím mít čisté oblečení, pro případ nehody, aby si doktoři o mě nepomysleli něco nepěkného :-) a tady se teď dozvím, že si toho vlastně nikdo nestihne všimnout :-)

19.03.2024 5 z 5