Basta1912 Basta1912 komentáře u knih

Smršť Smršť Jozef Karika

(SPOILER) Po přečtení Trhliny jsem se jala přečíst všechny knihy od pana spisovatele - přiznávám, že kdybych nečetla Trhlinu, tak by mě něco takového ve snu nenapadlo. Smršť je naštěstí jedna z těch lepších. Ne moc tlustá, čtivě psaná, napětí graduje... a pak - jak to u pana Kariky bývá, tak trochu zmršený konec :( což je zvlášť tady smutné. Kdyby to ukončil tím rozjetím na rodinku a nechal čtenáře si domyslet jak to dopadlo, mohl si ušetřit nejen pár stránek, ale i zklamání jednoho čtenáře. Znovu opakující se motiv všech knih - partnerské neshody, jo a ty matematickofyzikální teorie - absolutní krok vedle. No, až na ten konec - celkem fajn.

29.11.2021 4 z 5

Manžel musí zmizet Manžel musí zmizet Cathrin Moeller

Nápad výborný, ovšem provedení... Leda jako předloha pro bláznivou filmovou komedii, která by ale musela být výborně obsazená. Poměrně nudné, nevyužitý potenciál. Hvězdička za nápad a zajímavou anotaci.

29.11.2021 2 z 5

Terror Terror Dan Simmons

(SPOILER) Tak tohle nebyl horor ani blbou náhodou - leda pro ty, kteří se osobně účastnili nějaké takové výpravy. Osobně bych se picla už tu první zimu (kdybych se jí dožila)- obdiv všem námořníkům a badatelům, kteří obětovali svoje životy při prozkoumávání neznámých vod. Začátek mě celkem nadchl, protože mi to připomínalo moji oblíbenou knížku od Běhounka - Ledovou stopou. Ale pak to teda začalo hodně drhnout. Vlastně šlo o to, že byli zamrzlí v lodích uprostřed ledového pole ker, otvírali konzervy se zkaženým jídlem, hledali eskymačku a čekali, až je jednoho po druhém sezobne mrazivý bubák. Kdybych se tady nedočetla, že jde o knihu na motivy reálné expedice, nikdy bych to nedočetla. Ale ve světle těch reálií jsem to četla jako dobrodružnou knihu a ne horor. Ten konec byl sice na mě až moc mystický, nemuselo to být na tolika stranách a jak říkám, horor ani omylem.

07.11.2021 3 z 5

Elementálové Elementálové Michael McDowell

Neuvěřitelně pomalý rozjezd, postavy se mi docela pletly a nějak jsem moc nepobrala ty rodinné vztahy mezi nimi. Pěkný potenciál pro film, jako horová kniha -zbytečně dlouhá, ale pár hezkých momentů tam bylo. Ovšem na nějaké bojení to vážně nebylo.

07.11.2021 2 z 5

365 + 1 příběh strážníků z Přerova 365 + 1 příběh strážníků z Přerova Miroslav Komínek

Tak to bylo opravdu příjemné zjevení v českých literárních vodách, kdy vychází snad už jen historické detektivky nebo postkomunistické slátaniny. A vida, dá se napsat i něco vtipného, co nemusí být překládáno z kdoví odkud a navíc - na základě reálných událostí. :) Moc pěkně zpracovaná knížka, mimo obsah (klobouk dolů před autorem, který udělá i z banálního policejního zákroku čtivou story) mě nadchla ořízka, jezevčík i "tajná message" :D Boží. Tož vidite, aji cajti se umijó bavit ;) K Přerovu mám ten nejkladnější vztah, tak se tam opatrujte

03.10.2021 5 z 5

Lovec Lovec Jack Heath

(SPOILER) Tak tomu říkám absolutně neodfláknuté pokračování. První díl byl absolutní jízda a Lovec v žádném případě nezaostává v drajvu, který nastavil Mrchožrout, navíc se dostane i na nějakou tu romantiku :D Moc pěkný příběh, sympatický hrdina :D ... jenom... když doporučuji Mrchožrouta nebo Lovce, většinou se nelíbí - nechápu proč. Za mě srdcovka a pevně doufám, že to autor v trojce nepodělá.

22.09.2021 5 z 5

Služebná Kessy Služebná Kessy Gabriella Smith

Něco podobného jsme s kamarádkou psávaly na střední škole. Taková duchařská harlekýnka.

25.08.2021 3 z 5

Úniková hra Úniková hra Megan Goldin

(SPOILER) Kniha mi byla opakovaně doporučena, moje očekávání ale rozhodně nesplnila. Děvče, sotva po škole, které vydělává před i po propuštění ze Stanhope tak málo, že si nevydělá ani na vlastní byt, má rázem peníze na plastiku a na falešné doklady a dokonce ví, koho za tím účelem oslovit. Náhle ovládá speciální aplikace (snímání rohovky, dálkové ovládání výtahu atd)... To je při nejlepším velmi málo uvěřitelné. Pasáže z výtahu jsem byla v pokušení přeskákat a ve finále bych vlastně o nic nepřišla. Možná pěkná předloha pro film, nebo spíš epizodu seriálu Jake & Tlusťoch, ale jako knížka - průměr.

25.08.2021 3 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Nebýt Šelmy, tak bych nemusela absolvovat tohle martyrium. Šelma mě hodně rozmlsala a tak jsem čekala něco podobného. Ale tohle bych shrnula jako absolutně nudný a utahaný děj, pro mě nezajímavé drogové téma. Hvězdičky za živé dialogy, které byly chvílemi i vtipné a byly asi jedinou světlou stránkou knihy. Spíš bych to viděla jako scénář k televizní detektivce.

07.08.2021 3 z 5

Rybář Rybář John Langan

Knižní horory jsou moje specialita, proto jsem se na tenhle vážně těšila. Po těch reklamách na netu jsem čekala fakt bombu, ze které aspoň dvě noci nezaspím... Tak leda nudou. Příběh se neuvěřitelně táhne, má milion odboček, které jsou strašidelné jen tou délkou, kterou v knize zabírají. A ten překlad - Dutchman's creek!!!! Je velký problém to přeložit jako Holanďanův potok??? Nuda, slovo, které celý příběh vystihuje. Horor to je jen dočíst, jinak absolutně nic děsivého nečekejte, ať už vám Lottie Schmidtová bude tvrdit cokoli

06.08.2021 odpad!

Sestry z Titaniku Sestry z Titaniku Patricia Falvey

(SPOILER) Nelíbilo. Vůbec. Čtu všechny knihy, které jsou jakkoli spojené s Titanikem, ale tady byl opravdu jen pro to, aby přilákal pozornost. Což bych odpustila, kdyby byl děj alespoň z 50% čtivý. Nestalo se. Hlavní hrdinky byly nesympatické, nevděčné husy na motivy pohádky o Popelce oblíbená/neoblíbená dcera. Jejich otec dřevorubec byl zřejmě pořádně v balíku, protože nejprve mladší dceři zasponzoruje část jízdenky na Titanik (což i pro cestující třetí třídy byla pěkná pálka), pak starší dceři vykoupí vzacný medailon... Jedna ze sester pendluje tam a zpátky přes Atlantik, jako by to byla místní lokálka, okamžitě nachází své známé, přesto že dojede do neznámé země (svět je malý)... Děj celkově byl nezáživný a romance mezi jednou ze sester a jejím zaměstnavatelem absolutně nebyla romantická. Závěr nijaký, jen aby se to celé nějak uzavřelo. Tuhle knihu bych doporučila leda ze msty. Za mě hvězdička jen za pěknou obálku.

06.08.2021 1 z 5

Když jsme se skrývali Když jsme se skrývali Sarina Bowen

Není to úplně žanr, který běžně čtu, ale líbila se mi anotace, tak jsem se dala zlákat. Ke Scarlet jsem se snažila získat pozitivní vztah, ale na to, že byla na vysoké se chovala spíš jako rozmazlený nevděčný fracek - tati, plať školu a auto a já si pro jistotu změním jméno - a až tě budou lifrovat do basy, nijak ti nepomůžu, ju? Mít takovou dceru, jsem blahem bez sebe. Bridgerovi jsem nějak nemohla uvěřit tu z ničeho nic změnu z premiovyho týpka, co si nabalí kdekoho, je na škole celkem osobnost a najednou z ničeho nic je neviditelný pro všechny, krom jednoho kámoše. Za mě jednoduchá, plytká školní romance, kterou někdo napsal jako mladickou povídku a teď slavnostně vydal. Pěkně se čte, ale spíš bych to viděla jako předlohu pro nějakou teenagerovskou romantickou komedii v hollywoodskym stylu. Další knížky od autorky vynechám.

17.07.2021 2 z 5

Strach Strach Jozef Karika

(SPOILER) Po Trhlině jsem se odvážila dát slovenskému autorovi ještě šanci, přestože nejsem zastánce toho - jedna knížka od toho autora se mi líbila, přečtu je všechny - protože jsem většinou zklamaná. A tak tomu bohužel bylo i tentokrát - Trhlina teda byla jako literární zjevení. Strach mě vystrašil jen tím, jak jednoduše se z člověka stane troska k ničemu. Potenciál knihy byl slušný, ale ten závěr s Černým králem uplně nedával smysl... no, od toho asi mysteriózní thriller, že :) ale fakt, ten konec si myslím mohl dopadnout lépe. Pasáž s dětskými prstíčky ve sněhu byla na horor hezká (ve smyslu odporná a pekelně děsivě zrůdná) a nález v kamarádově garáži byl vážně děsivě odporný, jak by to v thrilleru/ hororu mělo být - tlesk tlesk, dobře on... ale ten Černý král... odfláknuté pane Kariko :( mohlo to být lepší

17.07.2021 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Popravdě, kdybych jako první nečetla Trhlinu - ke Strachu a Tmě bych asi nenašla čtenářsky odvahu. Zdlouhavé popisy tápajícího slepce, besedování s Olym... mno. Zajímavý byl až asi vážně ten konec, kdy člověk zjistí, komu to vlastně držel celou dobu palce (virtuálně si odplivuju xD ). Znovu opakující se motiv nehezkého vztahu s přítelkyní - asi nějaké Karikovo poznávací znamení :D Takže thriller asi ano, ale max 3 hvězdičky, z toho jedna za to, že se z toho nesnažil udělat zbytečně tlustou bichli.

17.07.2021 3 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

(SPOILER) Do kategorie thrillery bych to asi úplně nezařadila... SPOILER střídání dvou dějových linií mě nejprve přišlo fajn, pak mě maličko začala nudit ta Nelly/Elizina, kde se až tak nic nedělo. U Caroline mě otravovaly popisy toho, jak je na Jamesovi závislá - což se ale v závěru ukázalo celkem důležité, zvlášť po tom, co se od něj dozvěda v nemocnici. Je mi osobně líto žen, které jsou svým manželům tak slepě oddány zvlášť, pokud oni s nimi takhle manipulují. Ovšem asi bych volila jinou pomstu, než je otrávit :D z toho se málokdo poučí, ale zase je ta lekce taková trvalá :D Kniha se mi nakonec moc líbila, i když byla plná nešťastných ženských osudů - člověk si po přečtení řekne, ti chlapi jsou ale bestie :D ale teda najít 200 let starou apatyku... no paráda, dala bych si říct ♡

17.07.2021 4 z 5

Prokletí Harrow Lake Prokletí Harrow Lake Kat Ellis

(SPOILER) 'Horor' (spíš asi ten psychothriller) hlavně o tom, že skutečné příšery jsou z masa a kostí a normálně žijí mezi námi. Hlavní hrdinka mi přišla podle chování spíš max 12ti letá. Psychicky narušené děvčátko, které v mamčiných šatech pobíhá po městečku - kdoví proč zacykleném ve 20tých letech - no... Hledá mamku, jasan, chce volat taťkovi do nenocnice, ok - ( podle popisu má asi jen nějaký mobil pro seniory?) Z pevné linky z domu se jí nedaří dovolat a přestože se imrvére pohybuje po městečku, nepokusí se zavolat odjinud? Babička jí řekne namaluj se a ona se namaluje, pak jí za to vynadá - labilitu mají asi v rodině...No a ten konec... kam se teda ztrácely všechny děvčata, představující v průvodu Ptáčátko?! Strašně moc nesrovnalostí, ale oceňuji žlutou ořízku a že jsem se příběhem nemusela prokousávat příliš dlouho.

13.06.2021 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak, čekala jsem ledacos :D Knížka mě odpuzovala tím, jak z ní byli všichni unešení a ještě se to bude filmovat, no tyjo a teď si z toho asi mam sednout na zadek :D A vida. Zásadně nečtu české a už vůbec ne slovenské autory, takže to pro mě byla neprobádaná oblast a jsem ráda, že jsem se do ní pustila. Moc se mi líbil styl vyprávění (asi bych chtěla nakouknout i do origoš slovenské verze), uplně mě to chytlo, jasně že jsem si hned všechno ověřovala a googlila jako divá :D no wow jestli je tohle pravda :) Není to klasický horor nebo nablblá lekačka s bubákem pod postelí. V té koncové pasáži v lese už jsem si musela dýchnout ventolinu :D vážně sugestivně napsáno. Na seriál se dívat nehodlám, abych si nezkazila dojem. (Kdoví proč mi to neustále připomínalo Žitkovské bohyně xD ) Za mě Trhlina super.

13.06.2021 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

(SPOILER) Na Zvon jsem se moc tesila, i kdyz to znamenalo konec pribehu mych oblibenych postav :(
Ocekavala jsem neco fenomenalniho, proste neco... ale rozhodne ne rakety a cestu na jinou planetu :(

Za ten konec bych autora nechala verejne pokosit.

06.06.2021 4 z 5

Ztraceni Ztraceni Anita Frank

Poslední dobou se zaměřuji na knižní horory. Jsou knížky, od kterých se nelze odtrhnout a Ztraceni k nim za mě bohužel nepatří. Začátek slibný, pak je to ale celé rozvleklé a zbytečně natahované. Spíš tragický příběh s duchem ve vedlejší roli. Opět se potvrdilo, že se není třeba bát mrtvých, ale spíš živých, kteří jsou skutečné zlo :) Závěr dramatický, pěkně se vše vysvětlilo, i když hádám, spousta z Vás věděli výsledek už v půli knihy. Námět pěkný, ale za to zbytečné natahování ubírám hvězdy.

06.06.2021 3 z 5

Mrtvé město Mrtvé město Camilla Sten

(SPOILER) Po přečtení komentářů jsem od knihy moc neočekávala, ale nadchla mě poutavým stylem. Lehce jsem se sžila s hlavními hrdiny, kniha byla napínavá a nebylo možno ji odložit. Úplně na mě v určitých chvílích padala tíseň zapomenuté severské vesničky :D I když pár věcí nebylo úplně domyšlených, asi hodně lidí na severu se potýká s psychickými problémy a už to všem přijde normální, (btw. 60 let vyjídat spíže sousedů a udržovat se v brutální kondici? Atd.) Za mě ale i tak super příběh - ne nijak zbytečně natahovaný.

05.06.2021 5 z 5