azzies

RanhojičRanhojičNoah Gordon

Doporučení kamaráda znělo, ať se podívám na film Ranhojič.
Než jsem se k tomu dostal, dostal jsem do ruky knihu.
A bavil jsem se náramně.
Příběh vyprávěný očima chlapce, dospívajícího a nakonec dospělého muže chytí hned na začátku a nenechá vydechnout. Nejdříve cestujeme po středověké Anglii a zjišťujeme, jak (přibližně) takový život vypadá. Hlavní postava pak pomalu dospívá a prochází si problémy s tím spojenými, staví se na vlastní nohy a rozhoduje se jak naložit se svým životem ( a se svým "darem") a vyráží na konec (tehdejšího) světa za svým snem.
Autor umí velice barvitě a zajímavě vyprávět o lidech, krajině, nemocích, náboženstvích, zvycích... a spoustě dalších věcí. Mě tím donutil ke spoustě (příjemně) zadumaných chvil, kdy jsem uvažoval nad nesmrtelností chrousta. Je reálné, aby někdo mohl cítit, že někdo další je plný energie a život má před sebou, nebo že je naopak na konci své cesty? Pokud je podle proroka každá kniha, která neobsahuje to, co je napsáno v Koránu škodlivá a taková, která to obsahuje zbytečná, jak vlastně takové knihy vůbec mohou vzniknout? Má být každý sen splnitelný?
Možná, jen ten závěr byl takový...jako ze života?

13.07.2019

MotýlekMotýlekHenri Charrière

Už si opravdu nevzpomínám, proč jsem si knihu před mnoha lety koupil. Vím, ale, že jsem ji přečetl jedním dechem a pravidelně po 3 - 4 letech si ji dávám znova, jako právě teď.
Proč? Možná proto, že autor vypráví svůj příběh a přitom popisuje svoje pocity, motivace, nálady a prožitky velmi podrobně, ale poutavě a děj se neustále posouvá vpřed.
Prvnímu (a ani dalšímu) přečtení knihy nepředcházela mediální masáž, takže jsem neměl možnost utvořit si názor na vinu/nevinu autora (hlavní postavy). Proto ke knize přistupuji jako k románu a vinu autora neřeším.

28.05.2020

Kronika zániku Evropy: 1984–2054Kronika zániku Evropy: 1984–2054Vlastimil Vondruška

Po dlouhé době kniha, ze které na mě číší autorovy politické názory a postoje. Dávat najevo nespokojenost se zvoleným prezidentem není v demokratické společnosti přijatelné? Nevím, nevím, možná se mýlím? Možná se mýlím.
Uvěřitelnost děje, dialogů a vůbec celé knihy nedosahuje kvalit, na které jsme u autora zvyklí. Druhá polovina je velmi náročná na čtení, tolik zbytečných slov... Bohužel, jsem nedočetl. A navyšovat hodnocení jen pro (o)ž(e)havé téma nebudu.

14.05.2021

Kult svatého ohněKult svatého ohněVicente Segrelles

Anotace knihy mě překvapila svým tvrzením, že se jedná o jeden z nejslavnějších komiksů všech dob. Do zveřejnění Crwe , že tento komiks vydá, jsem o něm neměl ani páru.
A dobře udělali, byť to podle mého hodnocení nemusí vypadat. Věřím, že pro spoustu čtenářů to bude kniha, ze které budou nadšení. To moje bylo zmírněno příběhem, resp. textem scénáře. Příběh tak nějak odpovídá tomu, co jsem čekal, žádná zbytečně zapletená zápletka a filozofování nad smyslem bytí, ale je zábavný a nepostrádá překvapivé momenty (těch je tam celá řada). Ale ty texty...několikrát jsem byl hlavní postavou ujištěn, že ví co dělá, a že to nedělá poprvé a jindy popisuje to, co je zjevné. Ale funguje to slušně jako samostatný díl a docela dost mě zajímá, co se bude dít v dalších dílech. A kolik pohledných (a nahých, případně polonahých) slečen ještě zachrání, případně co vše s nimi zažije. Kresba je krásná, některé detaily jsou opravdu jedinečně zpracované. Ta kopule paláce? Tohle, že není fotka skutečných skleněných tabulí? Nebo ty hory? Olejomalba má zřejmě své kouzlo. Naproti tomu, vymyšlený svět byl svojí řekněme jednoduchostí lehčí pro malování v takovém rozsahu a množství, ale zvolená barevná paleta paleta je neveselá, hlavně té zelené a pískové je tam opravdu dost.
Celkově to je zábavné čtení na kratší chvíli.

22.11.2019

Příliš dlouhá swingers partyPříliš dlouhá swingers partyF. Kotleta (pseudonym)

Přispěju svou troskou do mlýna rozporuplnych komentaru - čekal jsem bizarni, beckovou knihu, ktera uz svoji obalkou odradi vetsinu dospelych ctenaru,kteri se boji,ze je nekdo z okoli uvidi,ze prave tuto knihu berou do ruky.
Jake bylo moje prekvapeni, na konci prvniho pribehu, kdyz jsem konstatoval,ze se jedna o dost povedene vystaveny pribeh, s originalni zapletkou, neprehnanym stylem vyprávění a vcelku uveritelnym systemem magie. Ano, kniha obsahuje nekolik 18+ pasazi, ale v ramci pribehu a stylu vypraveni neni prumerny ctenar vystaven nicemu, co by ho v 21 stoleti mohlo a melo sokovat.
Zasazeni do nam znamych pražských kulis me nemuze nebavit a navrch je pridano par velmii slusnych vtipu a narazek, ktere sice casem ubyvaji, ale kniha jako celek je velmi zabavne cteni.

17.09.2021

2001: Vesmírná odysea2001: Vesmírná odyseaArthur Charles Clarke

Některé knihy se čtou lehce, některé ne. A jsou knihy, které čtenáře vtáhnou do děje a působí natolik sugestivně, slova a věty plynou samovolně a utvářejí zcela jasnou realitu.
Čím to je? V tomto případě promyšleným dějem a velmi dobře vyprávěným příběhem s minimem dialogů. Těžko pro mě posoudit, jak moc dobrou práci odvedl překladatel, ale jazyk knihy je neobvyklý (slovosled, termíny) a přesto dobře čtivý.
Jednotlivé části na sebe navazují volně, bavilo mě čekat, kdy se objeví souvislost, ale jsou kvalitativně nevyrovnané. První část patří k nejlepším úvodům, které jsem kdy četl. Autor rozhodně věděl, co chce (říct), otázkou zůstává, jestli to věděl na konci. Možná přesnější vyjádření bude, že konec neskýtá žádné překvapení, je pouze ukončením celé plejády myšlenek a nejen filozofických úvah, které kniha obsahuje.
Pokud pominu několik nepřesně předpovězených (čti "popsaných") vynálezů (komunikátor na každé zdi = dnešní mobil), tak není poznat, že kniha byla napsána před půl stoletím. Nevšiml jsem si žádných naivních pasáží, či nápadů, které jsou pro toto období možná trochu typické.
Kolik tento příběh (román+film)asi ovlivnil dalších projektů? Namátkou mě napadají pojmy jako Hal 9000, Červený trpaslík (ahoj Dejve, úvodní melodie...), hibernace, (Hvězdná)brána do jiné části vesmíru, inteligence která se zbavuje hmotného těla, rozumnost snahy navazovat kontakty s jinou civilizací, zkratka E.T. (mimozemšťan) atd, atd...A to se nepovažuji za geeka.
Update: při čtení druhého dílu jsem s překvapením zjistil, že kniha obsahuje sousloví " Vzpomínka za Zemi" :-)

19.09.2019

Kniha hřbitovaKniha hřbitovaNeil Gaiman

Od pana Gaimana jsem zatím četl prvního Sandmana, takže jsem tak nějak matně tušil, co mě čeká. Opravdu matně. V komiksu byl příběh spojený s kresbou přímo, tady je styl vyprávění tak pohlcující, že se řádky textu mění v obraz a věty v uvozovkách jsou slyšet. Jistě to bude i zásluhou skvělého překladu (až na jméno hlavního hrdiny, to se nepovedlo) a jistě to bude stylem vyprávění autora, žádné slovo není navíc, žádné nechybí, dává to smysl a je to poučné tím příjemným způsobem. Přitom je čtenář udržován v napětí (hlavní postava se ocitne i v pekle) a může spekulovat, jak by se Nikdo mohl zachovat jinak. Ale on nemůže.
Autor se i v jiných dílech zabývá tématy jako je hřích, sobectví, odvaha, osud apod. svým vlastním a velmi originálním pohledem a vše je propleteno souvislostmi, kterými se v každodenním životě nemáme čas (náladu) zabývat, přitom je ale někde v hloubi duše tušíme (proč se kdo jak chová a ne jinak atd.)
Dávám plnej počet, jednoznačně.

18.01.2019

Řeky LondýnaŘeky LondýnaBen Aaronovitch

Kniha se mi četla velice dobře, styl vyprávění mi sedl. Anotace obsahující jméno Harry Potter mě odrazovala, nemyslím si, že typický čtenář dětského čaroděje bude mít zájem o městskou fantasy s příměsí velmi dobrého britského humoru, občas obsahující dosti brutální způsoby ukončení života nevinných Londýňanů a špetku lehké erotiky (byť mi některé hlášky přišly zbytečně explicitní).
Můžu se ale mýlit.
Vysvětlení magie je celkem dostačující, možná to chtělo ještě něco, co by svědkům vymazalo paměť, když uvidí co nemají (v době mobilů těžká záležitost, já vím), občas se autor zasekne a půl stránky popisuje co je kde a jak to vypadá, ten kráter za kostelem byl trochu moc, ale jinak to funguje a baví velmi dobře.
Update po přečtení celé serie: zpětně na mě tato kniha působí jako nejslabší, další díly mají mnohem uhlazenejsi vyprávění (práce editora?) a neobsahují pro mládež nevhodné prvky,tak jako tato kniha.

07.02.2019

LazarLazarLars Kepler

Už to tady někdo psal a má pravdu, z hlavního padoucha se stal superman a i kvůli tomu hodnotím tak nízko.
Pozor,možný spoiler!
Dá se asi připustit, že padouch má na lidi silný až hypnotický vliv, ale to, že přemůže Sagu v jejím vlastním bytě pouze s jednou rukou, reálně nepůsobilo, stejně jako (bohužel) mnoho dalších situací. (podle Joony má vrah na svědomí přes 100 obětí a při vyšetřování mohou použít zásahovku pouze 2x ? Atd.atd.). Uvěřitelnost příběhu dostává hodně na frak. Nechci spekulovat o tom, že snad mají autoři autorskou krizi (která možná začala u Lovce králíků) , podle toho, co jsem právě dočetl to tak ale může vypadat.
Jinak je vyprávění opět velice poutavé a napínavé. Autoři skutečně velmi dobře zvládají ty části děje , kdy jde o všechno. Přes několik odstavců, ba i stránek popisují děj několika okamžiků a čtenář ani nedutá...To mě u příběhu s Joonou baví nejvíc.

15.01.2019

NikdykdeNikdykdeNeil Gaiman

Až na konci knihy je poznámka vydavatele - pan Gaiman dostal zakázku na napsání seriálu pro BBC z prostředí Londýna. Souběžně se scénářem psal (a postupně upravoval) i knihu. Netvrdím, že to mělo na knižní podobu negativní dopad, ale být to tak mohlo. První polovina knihy se čte pomalu (dokonce jsem uvažoval, že knihu odložím) ,a děje se spousta věcí které nejsou vysvětleny (některé později ano, jiné bohužel vůbec) a to platí i pro principy celého světa Podlondýna vůbec. To je pro mě velká změna oproti jiným Gaimanovým dílům, kde je fungování světa jaksi automatické (resp.jeho pravidla jsou vysvětlena přímo nebo mezi řádky). Např.nikdy není vysvětleno, proč Richard propadl do Podlondýna. Protože pomohl Dvířce? Nebo to byl trest za jeho hříchy z mládí?
V druhé polovině knihy příběh nabírá spád a Richardovi už jsem nemohl nefandit, aby tu svoji odyseu dotáhl do konce živý (a celý -doslova). A přitom mi začalo stačit, že tak to v tom podzemním světě prostě je a bavil jsem se. Průchod labyrintem je už ta správná Gaimanovsky napsaná zábava. Zábava v pochmurném světě, kde člověk neví dne, ani hodiny...ale přesto ví, že to tak je správně.

24.01.2019

Dobrodružství pavouka ČendyDobrodružství pavouka ČendyPavel Čech

Jestli bych měl něco pavouku Čendovi vytknout, tak snad jen to co ostatním Čechovým knihám - ať bude knížka sebedelší, pořád bude krátká a ilustrací málo, protože je to prostě paráda.

13.01.2018

Velké putování Vlase a BradyVelké putování Vlase a BradyFrantišek Skála

Svébytný a skvělý komiks skvělého autora, který nám představil pohádkový svět, který je jiný, zábavný, nápaditý, ale taky děsivý a nebezpečný. Dva kamarádi se vydali na pouť do neznáma a spolu čelí nebezpepečenstvím, která jim hrozí.
Zní to to možná obyčejně, ale obyčejné to není.
Jsi tady? Trochu...
Bonus: na konci vyprávění jsou fotky (skutečné) toho, co poutníci během své cesty viděli, resp. toho, co vyfotil tučňák :-)
Bonus 2: divadelní představení pro děti, které svého času hrálo jedno pražské divadlo ( p. Skála se na něm podílel a i proto to byla pecka)

AAPavel Čech

Ano, Pavel Čech krásně maluje. A umí hezky vyprávět. Pokud je to barevně platí to dvojnásob. Tady tedy až na konci knihy.
Nemyslím si, že život v diktatuře je černobílý (ať už je náš pohled na něj jakýkoliv). Opodstatnění pro takovou kresbu tady je, pro mě to bylo takové malé zklamání, protože v barvách bych si "A" užil patrně o něco víc.

Watchmen: StrážciWatchmen: StrážciAlan Moore

Ke knize (komiksu) jsem se dostal až po filmu, který jsem viděl náhodou a hodně se mi líbil. Říkal jsem si, že předloze se moc podobat nebude, jak už to tak bývá. Recenze filmu naopak napovídaly něco jiného, takže jsem si chtěl komiks přečíst, což byl v roce 2016 (tedy před druhým cz vydáním) problém. Ceny v bazarech se pohybovaly mezi 2 - 3 násobkem ceny nové knihy (která byla vyprodaná).
Při čtení zdejších komentářů si říkám, jestli samé superlativy nemohou případné čtenáře spíše odradit, ale i já přidám vysoké hodnocení knihy.
Grafické zpracování a kresby odpovídají době, ve které vznikaly ale jejich barevné tóny nejsou zastaralé, ani retro. Na mě působily tak nějak posmutně, ošuntěle...nejspíš tak, jak měly. To ale nic nemění na tom, že je to kresba výborná propracovaná a plná detailů, které doplňují skvělý příběh. V něm se protíná tolik vrstev, linek a nuancí, že jsem knihu četl postupně, po jednotlivých sešitech několik týdnů a vždy se před dalším sešitem vrátil ještě k těm předchozím, abych si "to" co se odehrává ještě jednou vychutnal (to se mi zatím u jiného komiksu nestalo).
Je potřeba říct, že se nejedná o typický majnstrým, ikdyž v DC universu má svoje pevné místo a Dr. Manhattan dost důležitou úlohu pro ostatní "pláštěnkáře".
Chápu, že se autor nechtěl o nějakém filmu nic slyšet, je tu jedno velké ale...ten film se povedl a velmi, velmi odpovídá předloze, se vším všudy.
Za mě tedy 100% a Vy neváhejte ani chvíli !

Sharpův tygrSharpův tygrBernard Cornwell

Po Uhtredově sérii jsem zkoušel Hledání svatého grálu, ale první kniha mi vůbec nesedla, ani jsem ji nedočetl, nad Sharpem jsem tudíž váhal.
Nakonec jsem to zkusil a už mám za sebou Sharpův hněv a dávám si pauzu.
Sharp začíná bojovat jako řadový voják v Indii a řízením osudu se účastní většiny důležitých bojů, které povedou až k porážce Napoleona.
Cornwell je vynikající vypravěč, umí skvěle popisovat bitvy, splétá příběh Sharpova života na pozadí historických událostí o kterých se dozvíme něco víc, než známe ze školy a hlavně - výborně baví.
V každé knize se Sharp posouvá dál, jak v rámci armády, tak zeměpisně. Každá kniha má svoji podzápletku a většina z nich i svoje prostředí. Např. Sharpův Trafalgar se celý odehrává na moři a patří k tomu vůbec nejlepšímu, co autor napsal. V jiných se pravda, trochu víc rozvášnil a popis děje před bitvou je i na 20 stránek, ale to mu rád odpustím, vezmu schody po dvou a pak se začtu, fandím Sharpovi a najednou je dobojováno.

29.06.2019

Conan: Zrozen na bitevním poliConan: Zrozen na bitevním poliKurt Busiek

Překvapení roku.
Ano, viděl jsem film s Arniem, ne, této knize se v ničem nepodobá a těžko uvěřit, že mají stejnou předlohu, povídky R.E. Howarda, a stejně jako film, tak i tento komiks není přímým převyprávěním konkrétní povídky.
Příběh je poeticky pochmurný a na mě působil velice promyšleně, děj má hlavu a patu, motivace postav jsou logické, prvky fantasy jsou přítomny (čekal jsem je tedy ve větší míře) a vůbec na mě kniha působí jako léty prověřená kvalita.
Kresba je skvělá. Mohl bych tady vypsat všechny možné superlativy, místo nich napíšu, že ze začátku jsem se v ní trochu ztrácel, ale tak , jak jsem se nořil do příběhu, tak jsem se kochal kresbou víc a víc. Na každé stránce je na co se dívat, emoce a nálady postav jsou velmi dobře zpracované.
Jediné zklamání bylo zjištění, že další díly nedělal stejný kreslíř.
Update - tento díl je prequel, proto vznikl až jako poslední, děkuji za upozornění.

01.09.2019

ZkouškyZkouškyVicente Segrelles

Stále platí to samé co pro první dva díly. Kresba je nádherná, hlavní hrdina vypadá jako východoněmecká filmová hvězda 80-tých let, příběh není příliš komplikovaný a bubliny s myšlenkami postavy jsou zbytečné...Ale přesto láká k přečtení.
A to je kvalita, kterou nemá každá série.

18.05.2020

Poslední tango v HavaněPoslední tango v HavaněF. Kotleta (pseudonym)

Dávám plnej, jednoznačně.
Ústecký případ bavil moc, zápletka byla skvělá.
A i osobní život pana Koska se vyvíjí vcelku zajímavým způsobem.
Už aby bylo plnohodnotné pokračování.

29.10.2021

Svatokrádežná svatbaSvatokrádežná svatbaAlejandro Jodorowsky

Komiks se mi četl velmi dobře a stejně tak mě bavil. Příběh není překombinovaný a jednání postav má víceméně smysl. Občasné twisty a prvky fantazy jsou jedinými vadami na kráse. Bratranec hlavní postavy má kouzelnou moc? Nebo nemá?
Kresba je velmi, velmi zdařilá. Fantazijně realistická, plná propracovaných detailů. I ve velmi tmavých panelech je ale stále zřetelná a výrazná a často jsem se bavil jenom tím, že jsem si opakovaně a důkladně prohlížel některé panely. Bohužel, obličeje mají zbytečně velké oči a postavy jsou přehnaně protáhlé.
A tak stejně, jako u Bílého Lámy , jsem rád, že jsem knihu četl, ale jednou to stačilo.

15.01.2020

Kačerovo srdceKačerovo srdceJoann Sfar

Ze Sfarových knih je Donžon asi nejméně určený pro dětské publikum. Originálně strašidelný příběh (název Kačerovo srdce je doslovný...) je sice krátký, ale má spád, je překvapivý a zábavný.

01.01.2019

Problém tří tělesProblém tří tělesLiou Cch'-sin

Je těžké hodnotit Problém tří těles, když už jsem přečetl celou sérii.
Děj začíná nenápadně, na počátku kulturní revoluce. Objevuje se okolnostmi života utrápená postava a pak tajná vojenská základna. Aha, a už to jede.
Autorovi se daří postupně vytvářet solidní konstrukci příběhu, který je vlastně velmi jednoduchý a celkově překračuje několik století. Větší množství problémů teoretické fyziky (a jejich řešení/vysvětlování) mě bavilo a dává této konstrukci solidní základy. Některé momenty mi možná přišly možná trochu nedotažené (oblek pro VR, hybernace), ale těch lepších bylo daleko, daleko víc.
Jednotlivé (důležité) postavy a jejich motivace jsou velice dobře vykresleny a já jako čtenář jsem dobře chápal kdo, co a proč dělá. I humor tu má své místo, policajt Ta Š. (čínská jména nebyla překvapivě takový problém)
Nejsilnější momenty?
Pasáž o největší a "té" pravé lásce.
Hledání vnitřního klidu a jeho souvislost s prázdnotou.
Někdo zmiňoval srovnání s díly pánů Lema, Clarka či Asimova. Co k tomu říct? Jděte a zkuste.
Takže ano, je to skvělá kniha a skvělá série.

Měsíc nad SohoMěsíc nad SohoBen Aaronovitch

Ano, je to pravda, druhý a další díly jsou propracovanější a tím i zábavnější než byl ten první. Autor chytil ten správný rytmus a i zápletky jsou rafinovanější.
Skvělá četba.

15.02.2019

Útěk z Kůstkova (barevné vydání)Útěk z Kůstkova (barevné vydání)Jeff Smith

V obchodě jsem komiks prolistoval a jeho ladná kresba mě zaujala.
Takže šup na pokladnu a pak přečíst.
Kresba je velice líbivá, přitom nespadá to kýčovitosti. Možná mi připomíná karikaturu - jednoduchými linkami se tady vyjadřuje spousta emocí a to velmi dobře.
Příběh začíná klasicky - útěkem. Pokračuje už méně klasickou cestou, o to víc mě bavil. Postav není mnoho, jsou originální a pan Smith nás skrz ně zásobuje velice solidním humorem, podávaným sice v menším množství, ale o to v hutnějších dávkách.
Celkově Kůstek stojí za pozornost, byť dočíst celou sérii je běh na delší trať.

Temná hmotaTemná hmotaBlake Crouch

Začnu větou, kterou jsem chtěl komentář končit.
Takže ano, dobře se to čte a ne, nemá to dobře vymyšlený a fungující svět / zápletku.
Pozor,možný spoiler!
První stránky knihy jsou zajímavé tak akorát aby se čtenář ponořil do příběhu. A než se naděje, nedočkavě otáčí list za listem a Jasonovi fandí. V polovině knihy je těžší udržet rytmus, závěr knihy už zase pěkně šlape.
Ale.
Zápletka je celkem jasná od začátku, motivace hlavních postav taky. Horší je to to s logikou cestování mezi vesmíry,resp.jejími následky. (nekonečné množství kopií Jasona, které míří do jednoho vesmíru). Autor nenabízí řešení takového paradoxu, dokonce to vypadá, že nad ním neuvažoval, nebo jej záměrně ignoroval. Útěk hlavních postav do jiného vesmíru (byť pilotován jinou osobou) je toho smutným důkazem.

27.02.2019

Deník kastelánaDeník kastelánaJ. Bittner (pseudonym)

Nemůžu jinak.
Pokud bych tady skončil, slušně bych napodobil styl knihy.
Dlouho mi žádný příběh nenachystal tolik zklamání.
Každý dobrý příběh má mít dobrou pointu. Notabene ten ,který je anotován jako humorný.
Příběh jako takový je občas humorný, občas lítostivý ale umí zaujmout a bavil mě a chtěl jsem vědět jak to dopadne. Sledujeme příběh muže, který se že všech sil snaží zachránit svoje manželství. Sice svérázně, tím, že nastoupí na volné místo kastelána, ale proč ne, pokud by to mělo pomoci.
Ale.
Tuším, že celkem třikrát se mu stanou nevysvětlitelné události (pro děj velmi zásadní) , které zůstanou nevysvětleny. Protože se jinak zjevně nejedná o fantazy / scifi / spirituální / ezoterickou knihu, nemají tyto události žádnou logiku a zásadně kazí jinak celkem slušný dojem.
Takže ne, Aristokratku raději nebudu zkoušet.

01.03.2019

Cromwell StoneCromwell StoneAndreas Martens

Začínám tušit, že příběhy HPL nebudou pro mě.
Zpočátku jsem byl nadšený kresbou, která je opravdu velmi propracovaná, nápaditá a plná detailů. Rozložení panelů už je o něco horší, někdy je mnoho svislých (nebo naopak horizontálních) panelů u sebe, takže není ani moc poznat, co vlastně obsahují.
Děj jako takový není komplikovaný, ale pro čtenáře neorientujicího se v HPL je prostě nesrozumitelný. Skoky v příběhu se střídají s jinými nesrovnalostmi, které jsou možná někde dál vysvětleny, možná je třeba znát knižní předlohu, těžko soudit.

17.12.2019

Skutečný příběh Cílka a LídySkutečný příběh Cílka a LídyFrantišek Skála

Vzpomínáte si, jak jste si jako malí hráli v lese a ze šišek a mechu stavěli přístřešky pro lesní skřítky? Tak vězte, že pokud tomu dá někdo koncept, příběh a nafotí to, může z toho být originální knížka. Některé momenty pobavily moc, jedno světlo musí stačit a futrál na mobil je přece parádní batůžek. Občas je příběh " trochu haluz" , sem tam je fotka tmavší, než by měla být, celkově to ale čtenáře baví velmi dobře.
Víc takových, chtělo by se říct.

21.12.2019

Alexandrijská knihovnaAlexandrijská knihovnaSteve Berry

Ano, místy je to přitažené za vlasy, prezident of USA je až okatě ukázkový klaďas. Ale v rámci žánru to asi nejde jinak a především je to velmi čtivě napsáno. Kniha baví, tempo velmi rychlé, akce dost, zmatků překvapivě málo. Jen ten konec...
Takže za mě to je dobrá kniha, bavil jsem se.
Docela by mě zajímalo, co všechno je realita a co je fikce. Kdo četl, tak ví.
"Církev si ohromně zakládá na tom co dělá, ale nerada vysvětluje proč".

21.05.2020

2010: Druhá vesmírná odysea2010: Druhá vesmírná odyseaArthur Charles Clarke

Druhá kniha pana ACC, kterou jsem četl. A opět jsem se bavil náramně.
V několika ohledech je velmi odlišná od 2001-ky, jiných ne. Začnu těmi společnými znaky - velmi dobrá čtivost a budování napětí (druhá polovina rozhodně), myšlenky, které lze označit jako existencionální. Možná proto ty rozporuplné komentáře, každý si může vybrat z opravdu široké nabídky témat, které autor předkládá, někdy velmi nenápadně (nechat pilotování tak důležité mise stroji kterému nelze věřit, vzájemná důvěra lidské posádky, potažmo lidstva, víra ve stvořitele, atd, atd...).
V čem je "druhý" díl jiný? Není to přelomové dílo v tom smyslu, jak vnímáme 2001-ku. A zřejmě ani být nemělo a nemohlo. Na mě působí jako její sedmá část, vše se odehrává v reálném čase, přestože tu jsou příběhové skoky, (které ale fungují jak mají). Nevím, kolik bylo před 2010-kou napsáno knih o přežití a návratu malé posádky lodi, po ní jich bylo jistě daleko víc.
Takže ano, je to dobrá kniha a ne, komentáře dalšího dílu mě neodradily.

26.09.2019

Vei - kniha 1Vei - kniha 1Sara Bergmark Elfgren

Pokud by byla celá kniha vypadala jako 4 kapitola, jednalo by se o velmi originální a vyjímečný počin. Takhle můžu konstatovat, že se mi na knize líbila pouze tato kapitola.
Příběh jako takový je zajímavý tak do poloviny, kdy je samé překvapení, pak se vytrácí a konec knihy mě vlastně nezajímal. Většina postav nevzbuzuje moc sympatií, a je nám dosti netaktně podsouváno, které postavy je vyvolávat mají.
Kresba je přehnaně líbivá - svým charakterem a zvolenou paletou barev. A jako kdyby se autoři nemohli rozhodnout, zda se má jednat o komiks pro děti, nebo pro dospívající čtenáře. Ostatními komentujícími zmiňované ženské rysy hlavního hrdiny nelze přehlídnout, jejich smysl možná souvisí se vznikem komiksu v 21 století a možná také ne.
Další kniha, kterou jsem od poloviny pouze prolistoval.
Začínám čím dál tím víc oceňovat autory, kteří u svých děl udrží nastavenou laťku od začátku až do konce, případně je průběžně ještě zvyšují.

20.11.2019