azzies

Poslední batalionPoslední batalionFrantišek Niedl

Další z řady povedených a čtivých knih od pana Niedla. Tentokráte z opomíjené světové valky.
Jen ten závěr je takovy rychlý a otevřený,snad se tedy dočkáme pokračování.

Pán horPán horKristýna Sněgoňová

(+ SPOILER) Jako asi takhle...při tom vystoupení v cirkusu jsem se smál,až jsem brečel. Ale pak už jsem se moc nenasmal.
Knížka má příběh vystavěný jinak, než ty předešlé, motivace Amandy zůstane asi všem utajena, stejně tak důvod, proč je ukousnuto zrovna ...varle? A proč Mirsove vlastně tak pospíchali odletět když vlastně nemuseli a.... Ovykle u kotletovek motivace neřeším,protože jsou podivným způsobem samozřejmé.
Na konec je potřeba zmínit,že vše směřovalo k velkému finále,které nebylo ani velké,ani napínavé ani překvapivé. Jen bylo.

Poslední tango v HavaněPoslední tango v HavaněF. Kotleta (pseudonym)

Dávám plnej, jednoznačně.
Ústecký případ bavil moc, zápletka byla skvělá.
A i osobní život pana Koska se vyvíjí vcelku zajímavým způsobem.
Už aby bylo plnohodnotné pokračování.

29.10.2021

Velké problémy v Malém VietnamuVelké problémy v Malém VietnamuF. Kotleta (pseudonym)

Ano, asi to bylo trosku natažený, ale pořád je to velká zábava.

29.10.2021

21 úderů21 úderůF. Kotleta (pseudonym)

No,jako zakladni zapletka neni az tak blba, ale ty promo kecy do pribehu tak nejak nepasuji. Na pana Kotletu prilis mnoho spisovne cestiny. Tim padem malo vtipu a a vubec zadna akce v klasickem Kotletove politicky nekorektnim stylu, rekneme.
A ani naznak o Koskove pritelkynich, pripadne uz i detech. Skoda.

28.10.2021

Alláhův hněvAlláhův hněvLeoš Kyša

Proti všem ostatnim komentum, chtělo by se mi říct.
Na dvojku jsem se hodně těšil a o to víc jsem zklamaný.
Tak nějak se mi zdá, že se toho na spoustě stranách vlastně ani moc nestalo.
Akce sice dost, ale napětí a humoru málo a Kalandra se nikam vlastně neposunul.
Škoda.
Tak se pustím do peruna.

26.09.2021

Příliš dlouhá swingers partyPříliš dlouhá swingers partyF. Kotleta (pseudonym)

Přispěju svou troskou do mlýna rozporuplnych komentaru - čekal jsem bizarni, beckovou knihu, ktera uz svoji obalkou odradi vetsinu dospelych ctenaru,kteri se boji,ze je nekdo z okoli uvidi,ze prave tuto knihu berou do ruky.
Jake bylo moje prekvapeni, na konci prvniho pribehu, kdyz jsem konstatoval,ze se jedna o dost povedene vystaveny pribeh, s originalni zapletkou, neprehnanym stylem vyprávění a vcelku uveritelnym systemem magie. Ano, kniha obsahuje nekolik 18+ pasazi, ale v ramci pribehu a stylu vypraveni neni prumerny ctenar vystaven nicemu, co by ho v 21 stoleti mohlo a melo sokovat.
Zasazeni do nam znamych pražských kulis me nemuze nebavit a navrch je pridano par velmii slusnych vtipu a narazek, ktere sice casem ubyvaji, ale kniha jako celek je velmi zabavne cteni.

17.09.2021

Transport leduTransport leduAlastair Reynolds

Velice nerad srovnávám s jinými autory, ale tady se to vyloženě nabízí. Vadí to něčemu? Asi ne. Ještě jsem nečetl nic, co by mi pana A.C.C.pripominalo tak moc. Nemá to ten drajv a lehkost, je to trochu natažený...na druhou stranu, celkem brzo je čtenář zahackovany a záhady a jejich (po)odhalovani je správně nacasovane a je jich dostatek. Popis je poutavý napětí se občas dalo krájet nožem a fantazie autora je bezbřehá, tolik času dumanim nad příběhem ve chvilich, kdy jsem necetl, tak to jsem dlouho nezazil. A pátá hvězda je za to,že se autor nebál pustit do popisu a kontaktu s jinými civilizacemi. Některé z nich by si zasloužili samostatný příběh.

03.09.2021

KryptonomikonKryptonomikonNeal Stephenson

Začátek knihy (prvnich 250 stran) je velmi slibný, poutavý a i zábavný. Pak začal převládat balast, ve kterém se ztrácí jakékoliv myšlenky a v polovině jsem už ztratil úplně chuť otáčet na další stránku. Nedočteno.

01.08.2021

Kronika zániku Evropy: 1984–2054Kronika zániku Evropy: 1984–2054Vlastimil Vondruška

Po dlouhé době kniha, ze které na mě číší autorovy politické názory a postoje. Dávat najevo nespokojenost se zvoleným prezidentem není v demokratické společnosti přijatelné? Nevím, nevím, možná se mýlím? Možná se mýlím.
Uvěřitelnost děje, dialogů a vůbec celé knihy nedosahuje kvalit, na které jsme u autora zvyklí. Druhá polovina je velmi náročná na čtení, tolik zbytečných slov... Bohužel, jsem nedočetl. A navyšovat hodnocení jen pro (o)ž(e)havé téma nebudu.

14.05.2021

Konec dětstvíKonec dětstvíArthur Charles Clarke

Další kniha do zlatého fondu.
Čte se báječně, donutila mě k zamyšlení. Kolik dnes nám známých seriálů a jiných děl se inspirovalo právě zde?
Většina scifi posledních dekád prostě není taková. Originální, napínavá a poutavě napsaná.
Problém tří těles. Ano. A co nám to připomíná? Problém šesti sluncí ze snů jendé hlavni postavy...a to je jen takovej odvárek.

05.02.2021

Benátská zradaBenátská zradaSteve Berry

Nedočteno, nemá to ten spád jako první dvě knihy, navíc dost překombinovaný děj. Nebavila mě.

25.07.2020

MotýlekMotýlekHenri Charrière

Už si opravdu nevzpomínám, proč jsem si knihu před mnoha lety koupil. Vím, ale, že jsem ji přečetl jedním dechem a pravidelně po 3 - 4 letech si ji dávám znova, jako právě teď.
Proč? Možná proto, že autor vypráví svůj příběh a přitom popisuje svoje pocity, motivace, nálady a prožitky velmi podrobně, ale poutavě a děj se neustále posouvá vpřed.
Prvnímu (a ani dalšímu) přečtení knihy nepředcházela mediální masáž, takže jsem neměl možnost utvořit si názor na vinu/nevinu autora (hlavní postavy). Proto ke knize přistupuji jako k románu a vinu autora neřeším.

28.05.2020

Alexandrijská knihovnaAlexandrijská knihovnaSteve Berry

Ano, místy je to přitažené za vlasy, prezident of USA je až okatě ukázkový klaďas. Ale v rámci žánru to asi nejde jinak a především je to velmi čtivě napsáno. Kniha baví, tempo velmi rychlé, akce dost, zmatků překvapivě málo. Jen ten konec...
Takže za mě to je dobrá kniha, bavil jsem se.
Docela by mě zajímalo, co všechno je realita a co je fikce. Kdo četl, tak ví.
"Církev si ohromně zakládá na tom co dělá, ale nerada vysvětluje proč".

21.05.2020

ZkouškyZkouškyVicente Segrelles

Stále platí to samé co pro první dva díly. Kresba je nádherná, hlavní hrdina vypadá jako východoněmecká filmová hvězda 80-tých let, příběh není příliš komplikovaný a bubliny s myšlenkami postavy jsou zbytečné...Ale přesto láká k přečtení.
A to je kvalita, kterou nemá každá série.

18.05.2020

Tajemství zlatého koněTajemství zlatého koněKája Saudek

Kniha Tajemství Zlatého koně je komiks, který ukazuje, proč jeho autor patří do Síně slávy komiksů.
Originální příběh (který, pravda sem tam trošičku nedává smysl, asi jako spousta věcí z té doby) je přetaven díky kresbě v zábavné čtení. Rozložení panelů se dynamicky mění podle potřeby vypravěče, který s ním ale umí pracovat a ví, proč a kdy rozložení měnit. Čtenář se v kresbě neztrácí, naopak, je vtažen do děje a posouván neustále kupředu. Spousta panelů stojí ale za znovu přečtení a prohlížení. Mistrova kresba je plná (někdy šílených) nápadů, vtípků a narážek, které jsou ale vkládány promyšleně a mají svoje opodstatnění.
Jedna z mála knih, kterou, kdybych musel, tak bych navrhnul, jako povinnou školní četbu.
Klobouk dolů.

14.05.2020

Nitro těžkne glycerínemNitro těžkne glycerínemŠtěpán Kopřiva

Nehodnotím, hvězdami, nechci kazit hodnocení.
V rámci svého žánru má kniha spoustu spokojených čtenářů, já mezi ně patřit nebudu. Proč?
Na komiks to "bylo moc ukecaný". Takže mě v cca třetině přestalo bavit číst spoustu těch písmenek.
Příběh je jinak velmi originální a zábavný, kresba propracovaná s takovým depresivně ponurým ,zeleným odstínem. Nejen tvář hlavní postavy naprosto skvěle vyjadřuje emoce, to mě bavilo asi nejvíc.

14.05.2020

Hvězdy, můj osudHvězdy, můj osudAlfred Bester

Jak na mě kniha působila? Přesně tak, jako její obálka. Připomíná člověka, ale člověk to není.
Mám scifi rád, ale posunutí příběhu do 24 století jako obhajoba telepatie a sebe-teleportace silou mysli (omezená pouze na prostor vně vakua) není pro mě.
Autorovi se nedá popřít umění poutavě vyprávět a některé scény byly skutečně velmi zábavné, nicméně motivace postav a některé nápady jako 3000 let stará krevní msta u člověka ,který má mírně králičí vzhled, což prozrazuje jeho asijský původ? Je to jako číst hromadné emaily, které popisují koronavirus jako biologickou zbraň vytvořenou........státem (doplň dle uvážení) a na konci obsahující větu: Rychle přeposílej tuto zprávu dál, než nás smažou.
Rozumím tomu, že si kniha své čtenáře najde, ale já mezi ně nepatřím. Proto nehodnotím.

29.04.2020

Pippo a zlatý broukPippo a zlatý broukKateřina Bažantová-Boudriot

No...kresba je sice dobrá, na mě ale působí takovým tím divně realistickým způsobem, občas dosti nepříjemným.

27.04.2020

Spellsword Saga VIISpellsword Saga VIIMichal Menšík

Pobavilo :-)

27.04.2020

KmotrKmotrMario Puzo

Byl jsem na rozpacích, jestli tam pustit tu patou...ale ano, kniha má slabší stránky, ale celkový dojem je výborný, příběh mě pohltil a až do poslední stránky jsem se bavil.
Zároveň kniha nabízí i zamyšlení nad některými aspekty lidského žití, jako je tak často zmiňovaný vztah k rodině, úcta k ostatním, pokora...ale také to, že tohle vše je jen pozlátko a že se jedná pouze o výměnný obchod. Já ti pomůžu a až to budu potřebovat, pomužeš ty mě. Tečka. Možná proto je to čtení tak působivé, Puzo nejenom, že velmi přesně popsal a vysvětlil principy fungování mafie, ale zároveň je příběh Kmotra působivý a vlastně strhující. Jako že života, chce se mi říct. Do očí pak bije kontrast křesťanské sounáležitosti a pragmetického násilí nezbytného k prosazování vlastních cílů.
V příběhu se dočkáme několika zvratů, dějových skoků a moc často nevídaných "vysvětlovacích" odboček, které autor používá, aby do děje uvedl novou postavu (případně se k ni později vrátil) a čtenář měl pak jasno o její motivaci. V některých případech jsou to pasáže i trochu nadbytečné.
A ne moc uvěřitelně pak vypadá snaha o legalizování činnosti mafie a především upuštění od trestné činnosti. Možná to mělo být morální poselství, možná ne.
"Každý syn potřebuje otce dva, protože svět je příliš krutý."

22.04.2020

SiciliánSiciliánMario Puzo

Nedočteno, bohužel.
Chyběla mi tu lehkost textu Kmotra, necítil jsem potřebu otáčet na další stránku.
Příběh se točí kolem postavy,která s famiglii Corleone nemá nic společného. To nemusí být na škodu. Ale to, co mě v Kmotrovi bavilo moc (popis souvislostí , tedy vlastně vysvětlení chování většiny postav) je tady použito jako základ vyprávění a u hlavní postavy jsou popisovány snad všechny jeji myšlenkové pochody, ať už s dějem souvisí jakkoliv. Tudíž jsem někde kolem strany 120 ztratil chuť dozvědět se, jak to celé dopadne.

21.04.2020

První kniha hřbitovníPrvní kniha hřbitovníNeil Gaiman

Pokud bych měl v tomto komiksu najít jedinou věc, která by mohla být negativem, pak jedině to, že je nečekaně dlouhý a rozdělený do dvou knih.
Pokud bych měl jmenovat jenom jedno pozitivum, pak bych nevyhnutelně konstatoval " Toto je velmi, velmi dobrá adaptace románu do komiksové verze a přesně tak by měla taková adaptace vypadat". Tzn. že je velmi přesným převyprávěním se všemi těmi drobnostmi, které odlišují knihy od filmu (například). To má za následek zmiňovanou délku díla, ale tu lze vnímat i jako jedno velké plus - čím víc stránek takhle kvalitního komiksu, tím líp! Protože Gaiman, a protože Russell. Kreslířů se vystřídalo víc, ale Russell toho má na svědomí nejvíc a podařilo se mu vystihnout atmosféru příběhu a podoby postav přesně tak akorát. Nevnucuje svou vizi a maluje sice originální, ale vlastně nenápadné postavy a obličeje, takže, alespoň u mne, zůstává prostor pro vlastní představivost.
V kapitole s podzemní hrobkou ale ukazuje, že ví co dělá a že je schopen namalovat skutečně cokoliv. Klobouk dolů.
Takže, pokud jste předlohu nečetli neváhejte, pokud ano, tak... neváhejte.

08.04.2020

Taven Bachtale - Buďte šťastni!Taven Bachtale - Buďte šťastni!Michal Kocián

Nebudu hodnotit, nechci kazit průměr, prostě to šlo mimo mě.

07.04.2020

Město a hvězdyMěsto a hvězdyArthur Charles Clarke

Typický A.C.C. chtělo by se říct - neobvyklý námět vyprávěný velmi poutavým jazykem, začátek knihy zajímavý, následně velmi strhující čtení a závěr takový...jakoby nevěděl, čím příběh zakončit.
A mezitím spousta podnětů k přemýšlení a filozofování. Opět mě napadá, kolik myšlenek z této knihy se objevuje v dílech jiných autorů i o 50 let mladších... Jeden vyvolený, který pozná pravdu. Nejvyšší forma inteligence jako samotná energie? Telepatické schopnosti lidí budoucnosti?
Město a hvězdy rozhodně patří k nejzajímavějším scifi dílům 20 století ,stejně jako Vesmírná Odysea. Třebas má svoje chyby.
A je to stále zábavná kniha, která svým stylem vyprávěním nezestárla.

06.04.2020

Generace 89Generace 89Tomáš Prokůpek

Některé příběhy stojí za přečtení (prohlídnutí) kvůli kresbě. Zbytek stačí prolistovat.

31.01.2020

Hustej nářez - komiksHustej nářez - komiksF. Kotleta (pseudonym)

Kotletu jsem zkoušel číst...a nedočetl.
Komiks jsem viděl v knihovně, tak jsem mu dal šanci...a udělal jsem moc dobře.
Příběh je občas \"inspirovaný\" jinými, známějšími, ale celé to dává smysl a přes občasné podivné skoky v příběhu se to dobře čte. Motivace postav jsou logické, zasazení do naší kotliny zábavné. Humor svérázný, nikoli laciný.
Kresba je velmi slušně provedená, zaměřená na mladší čtenáře, jednotlivé postavy rozeznatelné, jediné, co se opakovaně nedařilo byla (bohužel) odhalená ...ženská ňadra.
Přes scénáristické \"šotky\" považuji tuto knihu za českého skokana posledního roku.

31.01.2020

Pirát a lékárníkPirát a lékárníkRobert Louis Stevenson

Zábavná knížka, básnické vyprávění baví, obrázky ještě víc.
Příběh skrývá ponaučení, které jsem vůbec, ale vůbec nečekal.

Svatokrádežná svatbaSvatokrádežná svatbaAlejandro Jodorowsky

Komiks se mi četl velmi dobře a stejně tak mě bavil. Příběh není překombinovaný a jednání postav má víceméně smysl. Občasné twisty a prvky fantazy jsou jedinými vadami na kráse. Bratranec hlavní postavy má kouzelnou moc? Nebo nemá?
Kresba je velmi, velmi zdařilá. Fantazijně realistická, plná propracovaných detailů. I ve velmi tmavých panelech je ale stále zřetelná a výrazná a často jsem se bavil jenom tím, že jsem si opakovaně a důkladně prohlížel některé panely. Bohužel, obličeje mají zbytečně velké oči a postavy jsou přehnaně protáhlé.
A tak stejně, jako u Bílého Lámy , jsem rád, že jsem knihu četl, ale jednou to stačilo.

Svůdné schůzkySvůdné schůzkykolektiv autorů

Je to sborník erotických povídek, takže není na místě očekávat hluboce filozofické debaty, ale zábavu ano.
Některé příběhy splnili aspoň to, jiné vůbec.