Kryptonomikon

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor se v této knize nabourává do tajných dějin států a soukromých obsesí lidí a s oslnivou virtuozitou rozkrývá síly, které vytvářely 20. století. V roce 1942 je Lawrence Pritchard Waterhouse – matematický génius a důstojník amerického námořnictva – přidělen ke zvláštní jednotce 2072. Je to skupina tak tajná, že o její existenci ví jenom hrstka lidít. Jejím úkolem je utajit před nacisty, že Spojenci rozluštili jejich slavný kód Enigma. Je to hra, jakási šifrovaná partie šachu mezi Waterhousem a jeho německým protějškem, převedená do akce nadšeným Shaftoem a jeho muži. Rychlý posun do přítomnosti, kde se hacker Randy, Waterhousův vnuk, snaží v jihovýchodní Asii vytvořit „informační azyl“ – místo, kde lze ukládat a vyměňovat si zašifrované informace bez obav z represí a prohlídek. Když se na něj vrhnou vlády a nadnárodní společnosti, Randy se spojí s Amy, umíněnou Shaftoovou vnučkou, a společně chtějí potají vyzvednout potopenou německou ponorku, v níž je klíč, který by mohl sen o informačním azylu udržet nad vodou. Při uskutečňování svých plánů odhalí ohromné spiknutí, jehož kořeny sahají do jednotky 2072 až k nerozluštitelnému německému kódu Arethusa, který představuje cestu k nepředstavitelnému bohatství a budoucnosti plné osobní a digitální svobody… nebo ke znovuzrozené totalitě. Kryptonomikon je zatím Stephensonův nejlepší a nejpůsobivější román, kniha důmyslná, předvídavá, hypnotická a plná akce, kdy děj přeskakuje mezi 2. světovou válkou a World Wide Webem, plná narážek, že zítřek nejspíš nebude světlý....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/64_/646/kryptonomikon.jpg 4.143
Orig. název:

Cryptonomicon (1999)

Žánr:
Romány, Válečné, Sci-fi
Vydáno:, Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Kryptonomikon

Přidat komentář
krummi
dnes

Jako šifrant na 8.skupině a veterán studený války oceňuju jistý aspekty, jako například polynomický haiku.
Při čtení mám pocit, že mi bez morfinu exploduje mozek jako Shaftoeovi, a Waterhouse pak posbírá jednotlivý neurony, prožene je statistickou analýzou, a dešifruje.
Chtěl bych vidět, a hlavně slyšet jeho rtuťovej RAM soundsystém.
Alan Turing s váma ;]

Ano, je to jako sledovat dva, tři seriály s dokumentárními vsuvkami, ale autor ví dobře, co chce říct, a kdo se nudí, je zřejmě namyšlený víc než já.

Páč jásám, a já sám se tím budu chtít prokousat ještě několikrát, a rád se znovu zasměju nahlas u chytrýho humoru, a vůbec poutavýho čtení.

HonzaCi
16. ledna

Náročné čtení, jako ostatní knihy autora.
Ale rozhodně stojí za to. Seznámení s historií šifrování, druhé světové války ... něco smysluplné akce k tomu.
U Stephensona je jedna jistota - čtení vyžaduje výdrž a pozornost (komplikovaný a propracovaný děj s vícero úrovněmi), ale mimo zábavy (příběhu) se člověk i dozví něco nového (reálného).

Jabo
26.01.2018

Kniha zajímavá, nicméně poplatná době svého vzniku. Encryptika už je přece jenom zase o pár kroků dál... ;)

mira.k
06.04.2017

Krásná kniha, plná nápadů. Náročné čtení, které vyžaduje mít určité znalosti tématu, aby čtenář pochopil hloubku a rozsah autorovy fabulace. Vyžaduje čtenáře, který má už něco za sebou, nebojí se ICT ani matematiky a historie. Kniha, která vás provede přes enigmu, válku v tichomoří až k síti sítí.

Metroušek
05.02.2017

Autor by nemusel čtenáři dávat najevo svou zdrcující intelektuální převahu, ale i se všemi těmi rovinami je to stále čtivé a zajímavé dílo. Podle mne poslední klasické dílo jednoho z nejlepších a pochopitelně i nejinteligentnějších spisovatelů naší doby.

Mafian
18.03.2016

extrémně rozvleklé, nejde to dočíst, předlouhé nudné až zbytečné pasáže těžkopádný styl, nechápu co se zde z autorem extrémně čtivých knih jako Diamantového věku, Sněhu a Velkého U stalo.....

lazarus
03.01.2016

Dramatické, místy vtipné a to všechno samozřejmě nezaměnitelným Stephensonovým rukopisem protkané dobrodružství.
Dozvíte se o Enigmě,Colossu (prakticky první superpočítač) a vlastně o okolnostech vzniku počítačů vůbec. Všechno to začalo potřebou hacknutí vojenských šifer za druhé světové války a to u čeho dnes sedíte je jejím důsledkem.
Příběh jenž vás provede křížem krážem naší planetou má svůj počátek a konec u toho největšího hybatele historií moderního lidství. U zlata.
Ne každý má ale o jeho využití ty "správně ušlechtilé" představy.
O kousek slabší než Anathem, ale stále jednoznačný vrchol fantastické literatury.

marlowe
05.11.2015

Ufff!!!
A máme to za sebou…!
Zmožen únavou z četby, spokojím se jen s několika kusými poznámkami:

1) Kryptonomikon = zhruba 330.000 slov…
(Tolik slov, jen tak pro zajímavost, obsahuje přibližně 11 detektivních románů George Simenona dohromady)

2) Kryptonomikon je (jak už tu zmínili jiní) chvílemi HODNĚ dobrý, ale chvílemi i HODNĚ nudný, rozvláčný a užvaněný.

3) Největší předností románu je NÁDHERNÝ JAZYK – tady před autorem musím smeknout! A jestli se k téhle knížce někdy vrátím, tak ne proto, abych si ji znovu přečetl, ale abych si připomenul, jak skvostným jazykem je napsaná.

4) Kryptonomikon mi ze všeho nejvíc připomíná obří 3D puzzle – jimž chybí polovina dílků.
Izolované scény, které na sebe přímo nenavazují a vy si musíte chybějící části prostě "dopředstavit". Jako kdyby někdo z paralelních příběhů (v textu navíc smíchaných dohromady), vytrhal každou lichou stránku…

5) Chcete-li knize PLNĚ porozumět, musíte si ji přečíst nejméně dvakrát (!) po sobě (na což nebudete mít sílu) a navíc musíte nadstandardně ovládat za a) matematiku, za b) historii druhé světové války, za c) problematiku informačních technologií, za d) zeměpis a za e) vojenskou terminologii, musíte rozumět procesu fungování nadnárodních korporací, musíte alespoň něco vědět o kryptografii a kryptoanalýze a v neposlední řadě musíte mít geniální paměť – aby vám pracně pospojované dílky skládačky nakonec dávaly smysl (protože předchozí dílek jste drželi v ruce před čtyřmi sty stránkami – a to už se těžko vybavují jména a souvislosti…).

6) Kryptonomikon bych (na závěr) přirovnal k padesátihodinovému filmu, z jehož sledování vás už dlouho bolí zadek i hřbet a vy stále bojujete s chutí "už se na to vykašlat", vstát a odejít z kina, ale vždycky nakonec zůstanete… Prostě proto že chcete vědět, jak to všechno dopadne… A taky proto, že je to nakonec, přes všechny vaše výhrady, docela zajímavé…

80%

kaptn Jan
05.05.2014

Sci.fi o největším válečném konfliktu ve dvacátém století a o jeho dozvucích do současnosti. Kniha se musí číst se soustředěnou pozorností aby se čtenář neztratil v časových posunech. Kniha nám umožňuje obdivovat matematického génia nadaných jedinců, zvláště pak pokusí li se fiktivní osoby nahradit skutečnými jedinci. Dobré vykreslení osob a jejich povahových rysů přeci jen umožňuje čtenáři vyznat se v poněkud nepřehledném ději.

Ronin Roujin
11.06.2013

Pořádná bichle ale přečtete jí opravdu za chviličku a navíc se naučíte ten trik s baíčkem karet, jak o něm zpívají ti kotlíkáři xD

Yacubbus
29.09.2012

Pěkně čtivá kniha, nicméně vyžaduje soustředěné čtení - nejlépe týden dovolené někde na chatě u rybníčku, kde si můžete nerušeně číst. Já bohužel musel číst s přestávkami (přečteno asi za měsíc), a v poměrně složitém ději, spoustě jmen a několika (dosti) dějových liniích jsem se dost ztrácel. Takže kromě velkého grand finále kdy se na konci všechny linie protnou mě čekala spíše zpětná analýza cože a proč kdo vlastně co.. Takže na to pozor. Ale jinak je to dobrá k niha, pro někoho s lepší pamětí lze jen doporučit.

unavensluncem
24.09.2012

Docela narocne cteni, nektere kapitoly byly vyborne, nektere o nicem.. Konec zabodoval, vsechny dejove a postavove linie krasne zapadly na misto a z mnoha dosti nepochopitelnych kapitol (a postav) se vyklubaly docela dulezite kapitoly (a postavy)..

ghost09
22.07.2012

Sto lidí - sto chutí. Mě osobně po chuti moc nebyla. Nějak jsem se nemohl začíst. Jak píše CGY -"místy dokonalá - místy nudná"

CGY
30.06.2011

Velmi rozsáhlá, originální a nápady sršící kniha. Občas jsem měl pocit, jakoby jednotlivé části psal někdo jiný - kousek byl fantastický a další kapitola neslaná nemastná, zdlouhavá a nesrozumitelná.
Celkově ale hodnotím velmi dobře, bylo to fakt originální. 4*