azzies azzies komentáře u knih

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Velké překvapení, zatím nejlepší díl série.
Skvělá zápletka, která má hlavu a patu, solidně odvedená policejní práce, stále vtipné hlášky a konečně se vtah s Bev posunul do té správné roviny. Peter už začíná dospívat a je za to odměňován.

20.02.2019 5 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

V prokletych domovech je příběh zase o něco zamotanější, občas není úplně snadné orientovat se v ději - kdo co a proč, motivace může bez tváře není už vůbec zřejmá, opět pár logicky nedomyšlených akcí (muž bez tváře chce vyhodit dům do vduchu a najednou čeká až proběhne evakuace) a sice se vyřeší nedořešené napětí mezi Petrem a Lasley, ale zase se Peter bez vysvětlení vyhýbá Bev. Závěr knihy byl dost jiný, než se dalo čekat, ale vůbec mi nevadil a navnadil na díl další.
Jinak velmi dobrá zábava.

20.02.2019 4 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Ano, je to pravda, druhý a další díly jsou propracovanější a tím i zábavnější než byl ten první. Autor chytil ten správný rytmus a i zápletky jsou rafinovanější.
Skvělá četba.

15.02.2019 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Kniha se mi četla velice dobře, styl vyprávění mi sedl. Anotace obsahující jméno Harry Potter mě odrazovala, nemyslím si, že typický čtenář dětského čaroděje bude mít zájem o městskou fantasy s příměsí velmi dobrého britského humoru, občas obsahující dosti brutální způsoby ukončení života nevinných Londýňanů a špetku lehké erotiky (byť mi některé hlášky přišly zbytečně explicitní).
Můžu se ale mýlit.
Vysvětlení magie je celkem dostačující, možná to chtělo ještě něco, co by svědkům vymazalo paměť, když uvidí co nemají (v době mobilů těžká záležitost, já vím), občas se autor zasekne a půl stránky popisuje co je kde a jak to vypadá, ten kráter za kostelem byl trochu moc, ale jinak to funguje a baví velmi dobře.
Update po přečtení celé serie: zpětně na mě tato kniha působí jako nejslabší, další díly mají mnohem uhlazenejsi vyprávění (práce editora?) a neobsahují pro mládež nevhodné prvky,tak jako tato kniha.

07.02.2019 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Knihu jsem začal číst s tím, že se dozvím, jak to bylo doopravdy. A to jsen se dozvěděl. První lidé se jmenovali Ask a Embla , vládkyně mrtvých duši se jmenuje Hel, Odin je nejmoudřejší že všech bohů, ale Loki ho stejně vždycky doběhne, třebas se mu to vrátí.
Samotné příběhy jsou poučné, strašidelné, občas předvídatelné (svým zakončením) ale přesto obsahující velmi nečekané zápletky či jejich řešení (změna vzhledu, kouzla atd). Ano, jistá podobnost s těmi řeckými tu je, možná by bylo zajímavé zjistit, jestli se někdo někdy věnoval jejich srovnání či vysvětlení.
Občas je vyprávění tak nějak kostrbaté, autor evidentně neměl tak volnou ruku, jak bychom si všichni přáli. A může být zajímavé prostudovat podklady, že kterých autor čerpal.
P.s.
Severští bohové mohou být velmi sympatičtí tím, že mají svoje chyby, vrtochy, nálady a nehrají si na dokonalé. A na spasitele

05.02.2019 3 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Až na konci knihy je poznámka vydavatele - pan Gaiman dostal zakázku na napsání seriálu pro BBC z prostředí Londýna. Souběžně se scénářem psal (a postupně upravoval) i knihu. Netvrdím, že to mělo na knižní podobu negativní dopad, ale být to tak mohlo. První polovina knihy se čte pomalu (dokonce jsem uvažoval, že knihu odložím) ,a děje se spousta věcí které nejsou vysvětleny (některé později ano, jiné bohužel vůbec) a to platí i pro principy celého světa Podlondýna vůbec. To je pro mě velká změna oproti jiným Gaimanovým dílům, kde je fungování světa jaksi automatické (resp.jeho pravidla jsou vysvětlena přímo nebo mezi řádky). Např.nikdy není vysvětleno, proč Richard propadl do Podlondýna. Protože pomohl Dvířce? Nebo to byl trest za jeho hříchy z mládí?
V druhé polovině knihy příběh nabírá spád a Richardovi už jsem nemohl nefandit, aby tu svoji odyseu dotáhl do konce živý (a celý -doslova). A přitom mi začalo stačit, že tak to v tom podzemním světě prostě je a bavil jsem se. Průchod labyrintem je už ta správná Gaimanovsky napsaná zábava. Zábava v pochmurném světě, kde člověk neví dne, ani hodiny...ale přesto ví, že to tak je správně.

24.01.2019 5 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Od pana Gaimana jsem zatím četl prvního Sandmana, takže jsem tak nějak matně tušil, co mě čeká. Opravdu matně. V komiksu byl příběh spojený s kresbou přímo, tady je styl vyprávění tak pohlcující, že se řádky textu mění v obraz a věty v uvozovkách jsou slyšet. Jistě to bude i zásluhou skvělého překladu (až na jméno hlavního hrdiny, to se nepovedlo) a jistě to bude stylem vyprávění autora, žádné slovo není navíc, žádné nechybí, dává to smysl a je to poučné tím příjemným způsobem. Přitom je čtenář udržován v napětí (hlavní postava se ocitne i v pekle) a může spekulovat, jak by se Nikdo mohl zachovat jinak. Ale on nemůže.
Autor se i v jiných dílech zabývá tématy jako je hřích, sobectví, odvaha, osud apod. svým vlastním a velmi originálním pohledem a vše je propleteno souvislostmi, kterými se v každodenním životě nemáme čas (náladu) zabývat, přitom je ale někde v hloubi duše tušíme (proč se kdo jak chová a ne jinak atd.)
Dávám plnej počet, jednoznačně.

18.01.2019 5 z 5

Ghost in the Shell 1 Ghost in the Shell 1 Masamune Shirow (p)

Musím nerad, ač fanoušek animované verze (neodsuzuji ani tu filmovou) a čtenář uvědomující si význam knihy ve světové kultuře (pro ni ?), hodnotit nízko.
Manga má svoje specifika, počítal jsem s tím, dočíst dílo do konce přesto bylo náročné. Děj je velice pomalý, snaha autora vše vysvětlovat tomu jen napomáhá. Některé nápady (vynálezy, postupy) se nám dnes po téměř 30 letech od napsání jeví jako nesmyslné, případně zastaralé. Ale to mi nevadí, podobně vyznívají i jiná scifi od jiných autorů, protože to je jejich specifikum. Akorát technologický pokrok nám brání vidět svět tehdejší optikou. Vzpomínáte si, jak v roce 1997 agent 007 řídil svoje bmw při útěku mobilem? Tehdy to bylo hardcore scifi řešení.
Kresba je jinak pěkná, možná mohla být jen černobílá, nebo jen barevná (každá má svoje kouzlo).
Hlavní přínos díla je v myšlenkách, které v zaznějí a které do té doby nikdo tak dobře nezkombinoval.
Člověk vs. stroj. Mysl vs. stroj. A hranice mezi nimi.
Dnes už možná myslící stroj nevypadá tak nereálně. Je proto tato představa méně děsivá?

16.01.2019 3 z 5

Gunsmith Cats 1 Gunsmith Cats 1 Kenichi Sonoda

Obálka knihy ilustruje celkem přesně, komu je celá kniha určena. Před pětadvaceti lety bych byl nadšený/unesený, přestože se jedná o mangu.
Kresba aut/zbraní/drsných krásných slečen je perfektní, jen ten příběh je pomalejší, s občasným velmi dobrým humorem.

16.01.2019 3 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Už to tady někdo psal a má pravdu, z hlavního padoucha se stal superman a i kvůli tomu hodnotím tak nízko.
Pozor,možný spoiler!
Dá se asi připustit, že padouch má na lidi silný až hypnotický vliv, ale to, že přemůže Sagu v jejím vlastním bytě pouze s jednou rukou, reálně nepůsobilo, stejně jako (bohužel) mnoho dalších situací. (podle Joony má vrah na svědomí přes 100 obětí a při vyšetřování mohou použít zásahovku pouze 2x ? Atd.atd.). Uvěřitelnost příběhu dostává hodně na frak. Nechci spekulovat o tom, že snad mají autoři autorskou krizi (která možná začala u Lovce králíků) , podle toho, co jsem právě dočetl to tak ale může vypadat.
Jinak je vyprávění opět velice poutavé a napínavé. Autoři skutečně velmi dobře zvládají ty části děje , kdy jde o všechno. Přes několik odstavců, ba i stránek popisují děj několika okamžiků a čtenář ani nedutá...To mě u příběhu s Joonou baví nejvíc.

15.01.2019 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Původní trilogie je skvělá, navázat na ni nebyl jednoduchý úkol (a já proti tomu v zásadě nic nemám). 2/3 knihy odsýpají velice svižně, napětí je solidní, postav je tak akorát, jejich motivace jsou většinou jasně, odhalení z minulosti o.k., zápletka možná trošku přestřelená (nová móda v krimi,pohybovat se na hraně toho,co se dá resp. nedá prokázat ? viz. autistický chlapec ) ale ten závěr,ten mohl být lepší. O mnoho lepší, pan Lagercrantz na to má, což dokázal právě těmi 2/3 knihy,kdy jsem se hodně bavil a hodně se těšil na to,jak to celé dopadne. A ono to dopadlo. Na autora nejspíš tíha oslího můstku pro další díl a na mě, jako čtenáře, smutek, že to na té chatě nedopadlo nějakým kvalitním překvapením.
Lisbeth je v tomto díle opět velice drsná, s čerstvým průstřelem si jde zaboxovat a protože je tak drsná, tak si normálně zaboxuje, jen pak drsně zamítne nabídku kvalitního postelového zážitku. Takže to možná zas taková drsňačka není...
Celkově je to zábavná a dobrá kniha,na plný počet hvězd to ale není.

10.01.2019 3 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Ke knize (komiksu) jsem se dostal až po filmu, který jsem viděl náhodou a hodně se mi líbil. Říkal jsem si, že předloze se moc podobat nebude, jak už to tak bývá. Recenze filmu naopak napovídaly něco jiného, takže jsem si chtěl komiks přečíst, což byl v roce 2016 (tedy před druhým cz vydáním) problém. Ceny v bazarech se pohybovaly mezi 2 - 3 násobkem ceny nové knihy (která byla vyprodaná).
Při čtení zdejších komentářů si říkám, jestli samé superlativy nemohou případné čtenáře spíše odradit, ale i já přidám vysoké hodnocení knihy.
Grafické zpracování a kresby odpovídají době, ve které vznikaly ale jejich barevné tóny nejsou zastaralé, ani retro. Na mě působily tak nějak posmutně, ošuntěle...nejspíš tak, jak měly. To ale nic nemění na tom, že je to kresba výborná propracovaná a plná detailů, které doplňují skvělý příběh. V něm se protíná tolik vrstev, linek a nuancí, že jsem knihu četl postupně, po jednotlivých sešitech několik týdnů a vždy se před dalším sešitem vrátil ještě k těm předchozím, abych si "to" co se odehrává ještě jednou vychutnal (to se mi zatím u jiného komiksu nestalo).
Je potřeba říct, že se nejedná o typický majnstrým, ikdyž v DC universu má svoje pevné místo a Dr. Manhattan dost důležitou úlohu pro ostatní "pláštěnkáře".
Chápu, že se autor nechtěl o nějakém filmu nic slyšet, je tu jedno velké ale...ten film se povedl a velmi, velmi odpovídá předloze, se vším všudy.
Za mě tedy 100% a Vy neváhejte ani chvíli !

A A Pavel Čech

Ano, Pavel Čech krásně maluje. A umí hezky vyprávět. Pokud je to barevně platí to dvojnásob. Tady tedy až na konci knihy.
Nemyslím si, že život v diktatuře je černobílý (ať už je náš pohled na něj jakýkoliv). Opodstatnění pro takovou kresbu tady je, pro mě to bylo takové malé zklamání, protože v barvách bych si "A" užil patrně o něco víc.

Velké kraví dostihy (01/II) Velké kraví dostihy (01/II) Jeff Smith

Druhý díl nezaostává v ničem za tím prvním, navíc rozvíjí a pokračuje v ději, který bavil už v tom prvním.

Útěk z Kůstkova (barevné vydání) Útěk z Kůstkova (barevné vydání) Jeff Smith

V obchodě jsem komiks prolistoval a jeho ladná kresba mě zaujala.
Takže šup na pokladnu a pak přečíst.
Kresba je velice líbivá, přitom nespadá to kýčovitosti. Možná mi připomíná karikaturu - jednoduchými linkami se tady vyjadřuje spousta emocí a to velmi dobře.
Příběh začíná klasicky - útěkem. Pokračuje už méně klasickou cestou, o to víc mě bavil. Postav není mnoho, jsou originální a pan Smith nás skrz ně zásobuje velice solidním humorem, podávaným sice v menším množství, ale o to v hutnějších dávkách.
Celkově Kůstek stojí za pozornost, byť dočíst celou sérii je běh na delší trať.

Oči bouře Oči bouře Jeff Smith

Po prvních dvou velice solidních dílech jeden trochu slabší díl, stále ale stojí za přečtení.

05.01.2019 3 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Dávám jen čtyři hvězdy. Bohužel.
Pozor, možný spoiler!!!
Začátek byl zase trochu pomalejší (jako první díl), měl jsem pocit, že se vypravěč trochu ztrácí, nebo se zasekl a neví jak z toho ven. Kolem 200. stránky ale nabral dech a já jsem se výborně bavil. Čcheng Sin se nestala mou oblíbenou postavou - spíše naopak (byl to záměr?) a proto jsem si začal přát trochu jiný směr uzavírání příběhu. Ten (konec) je sám o sobě...divný. Když se do vesmíru měla vrátit veškerá hmota, aby mohl pokračovat na své cestě, najednou nevadí těch 5 kilo nechaných ve vesmíru č. 647? Tady s tím se autor asi určitě pral. A to hodně.
Jinak je to skvělá série a rozhodně by si zasloužila i jiné, než knižní zpracování. Ale kvalitní zpracování.

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Jako druhý díl série velice slušné čtení. Tady už to trochu víc odsýpá a docela dost se toho děje. Většina děje ale dává smysl a jen velice těžko se kniha odkládá,dokud není dočtená

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Je těžké hodnotit Problém tří těles, když už jsem přečetl celou sérii.
Děj začíná nenápadně, na počátku kulturní revoluce. Objevuje se okolnostmi života utrápená postava a pak tajná vojenská základna. Aha, a už to jede.
Autorovi se daří postupně vytvářet solidní konstrukci příběhu, který je vlastně velmi jednoduchý a celkově překračuje několik století. Větší množství problémů teoretické fyziky (a jejich řešení/vysvětlování) mě bavilo a dává této konstrukci solidní základy. Některé momenty mi možná přišly možná trochu nedotažené (oblek pro VR, hybernace), ale těch lepších bylo daleko, daleko víc.
Jednotlivé (důležité) postavy a jejich motivace jsou velice dobře vykresleny a já jako čtenář jsem dobře chápal kdo, co a proč dělá. I humor tu má své místo, policajt Ta Š. (čínská jména nebyla překvapivě takový problém)
Nejsilnější momenty?
Pasáž o největší a "té" pravé lásce.
Hledání vnitřního klidu a jeho souvislost s prázdnotou.
Někdo zmiňoval srovnání s díly pánů Lema, Clarka či Asimova. Co k tomu říct? Jděte a zkuste.
Takže ano, je to skvělá kniha a skvělá série.

Velké putování Vlase a Brady Velké putování Vlase a Brady František Skála

Svébytný a skvělý komiks skvělého autora, který nám představil pohádkový svět, který je jiný, zábavný, nápaditý, ale taky děsivý a nebezpečný. Dva kamarádi se vydali na pouť do neznáma a spolu čelí nebezpepečenstvím, která jim hrozí.
Zní to to možná obyčejně, ale obyčejné to není.
Jsi tady? Trochu...
Bonus: na konci vyprávění jsou fotky (skutečné) toho, co poutníci během své cesty viděli, resp. toho, co vyfotil tučňák :-)
Bonus 2: divadelní představení pro děti, které svého času hrálo jedno pražské divadlo ( p. Skála se na něm podílel a i proto to byla pecka)