Áža707 Áža707 komentáře u knih

Na ledě Na ledě Hannah Grace

Posloucháno před vydáním v angličtině.

"Its not porn. Its a romance book that happens to have a little bit of sex in it."
Přesně tenhle citát sedí, i když co si budeme, některé scény mohly být na někoho moc.

První část knihy jsem se bála, že poslouchám doopravdy porno a příběhu dostanu minimálně, ale po nějaké 10-15 kapitole se to zlomilo a já naprosto příběhu propadla!

Musím přiznat, že k hrdinům jsem si musela taky najít cestu, ale co pro mě zvyšovalo jejich hodnotu byl jejich osobní vývoj. Nate může působit že začátku jako namašlený debílek a frajer, ale není to tak. Je to snad jedna z nejzlatějších postav, co znám a v kapitole 24 jsem mu naprosto propadla. Protože ta péče, kterou věnoval Anastasii byla dokonalá a i to jak se zajímal o její stravu. Přesně v tomhle ohledu měla Anastasie ohromný posun.

Co se týče ostatních postav, tak Aaron byl neskutečný kretén od začátku a v průběhu knihy se to neustále potvrzovalo. Kdyby to šlo, tak bych vlezla do knihy a profackovala ho, několikrát! A zbytek vedlejších postav jsem si zamilovala, milovala jsem jejich vtípky, jejich rodinou atmosféru a jejich vztah k Stassie. Přesně takový lidi by si kolem sebe člověk přál. Doufám, že v dalším díle o tyhle lidi a vztahy nepřijdeme.

Knihu mohu naprosto doporučit, jednalo se o skvělý romantický a vtipný příběh s pár sexuálními scénami. A jako bonus Nate, toho si prostě zamilujete! Za mě byl nejlepší postavou za únor!

15.05.2024 5 z 5

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

V podstatě okamžitě po dočtení prvního dílu jsem se vrhla do tohoto, protože DOOPRAVDY se nedalo vydržet čekat.

Rozhodně musím říct, že mě potěšilo střídání pohledů, protože kdo by nechtěl pohled Reeda, že ano? Další věc, která mě velmi zaskočila bylo, jak rychle se vyřešilo zmizení Elly, přiznám se, že jsem čekala, že to bude mít větší dohru a nebo delší časový odstup. Samozřejmě i tady na čtenáře čeká hromada naprosto skvělých zvratů a odhalení, které jen tak někdo nečeká. Takže nasednete na tuhle naprosto skvělou jízdu a najednou jste na konci a ani nevíte jak! A když už je řeč o konci - CO TO SAKRA BYLO? Panebože nemám slov a ani dech! Posledních pár stran a najednou jste zase v šoku a hrozí vám infarkt. Dokonce bych řekla, že nejen jeden, ale několik. Doopravdy jsem strašně moc zvědavá, kam to vše povede v dalším díle.

Postavy Reeda a Eastona jsem si oblíbila ještě více než v prvním díle. Miluju jejich humor, narážky a poznámky a ještě víc jsem si zamilovala jejich rodinou dynamiku a sounáležitost. "Rodina, která spolu bojuje, spolu taky zůstává." Co se týče ostatních postav, tak celkem se mi zalíbila postava Calluma, obvlášť jak se postavil za Ellu a celou záležitost s Danielem. Daniel je extra kapitola a doufám, že skončí v pekle a bude doopravdy hodně trpět. Další postava, kterou doopravdy nesnáším je Brooke a musím říct, že po tomhle díle ji fakt už nemám potřebu omlouvat a litovat, je to prostě mrcha a zasloužila si, co přišlo. Jen jsem vážně moc napjatá, jak se to všechno vysvětlí.

Musím říct, že se mi druhý díl doopravdy líbil a ani nejsem schopná říct, který z nich byl lepší. Hodnocení nechávám stejné jako u předchzího dílu a to hlavně i proto, že si chci nechat prostor u posledního dílu na který se doopravdy hodně moc těším a doufám, že se do něj budu moc brzy pustit!

4,5/5

30.03.2024 4 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Hlavní hrdinkou je Ella, která to ve svém životě neměla jednoduché a musela někdy udělat velmi závažná rozhodnutí, již je smířená s tím, že na ní pohádkový konec nečeká. To platí jen do té doby než se objeví Callum a její život se od základu změní. Ella byla neuvěřitelná bojovnice a já jsem si jí zamilovávala s každou sarkastickou poznámkou víc a víc. Rozhodně si nenechala nic líbit a se svou novou rodinou a i prostředím se vypořádávala po svém. V prvních sto stranách jsem si Royalovce nijak zvlášť neoblíbila, ale pak se mi postupně dostávaly pod kůži a oblíbila jsem si Reeda i Eastona. Zamilovala jsem si jejich jednání s Ellou a jejich vtípky. Z postav mi přišla strašně nesympatická Gina a v podstatě skoro celou knihu byla ochotná Brooke celkem chápat či hájit, tak už ne díky.

Příběhu rozhodně nemohu odpustit čtivost, nemohla jsem se odtrhnout. Děj příjemně ubíhal. Ella se pomalu smiřuje s novým životem a navazuje nová přátelství. Postupně odhaluje, že ne vše bude tak růžové, jak se na první pohled může zdát. Odhalují se zde tajemství, rodinné problémy, vyplývají staré křivdy a objevují se nové. Rozhodně vše nedostanete na zlatém podnosu. Líbilo se mi postupné sbližování s Royalovci a i poznávání nějakých démonů minoulosti. Knize nechybí vtipné momenty, skvělé zvraty a přijemné napětí a gradace samozřejmě s romantickou linkou.

Byla jsem varována před koncem a i když jsem tušila, že to nebude příjemné, nevěřila jsem, že to bude tak hrozné, ale musím přiznat, že tohle jsem tedy doopravdy nečekala. Po dočtení poslední kapitoly jsem zůstala úplně PAF a nevěděla jsem, co si mám myslet a nebo co mám cítit. Puklo mi srdce, přísahám. Prostě takový ten WTF moment a jak se tohle mohlo sakra stát. Skvěle mě to navnadilo na další díl a já se ohromně těším, až se pustím do čtení.

A i já vám musím říct: "Reed Royal mě zničil."

4.5/5

15.03.2024 4 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

(SPOILER) Poslechnuto formou audioknihy v angličtině. Knihu příjemně namluvila Sophie Amoss.

Jedná se o jednoduchý, nenáročný a odpočinkový přiběh, který je ideální na Vánoce, protože se o Vánocích i odehrává. Děj je jednoduchý a naprosto předvídatelný, ale nevadilo mi to. Originálních bylo právě 10 rande, které pro Sofii vybrala její rodina a ona má možnost využít jednu "propustku", kdy na rande nemusela jít. Jediné, co Sofie vždy věděla bylo místo, čas a případně oblečení, které má mít na sobě. Pochopitelně vznikaly skvělé schůzky, ale i katastrofy u kterých se člověk doopravdy pobavil. Nejvtipnější mi přišla výprava do speciálního autokina.

Kromě samotné hlavní hrdinky Sofie, je zde plno rodiných příslušníků a ze začátku množství postav může být zmatečné, ale já jsem si oblíbila Sofii a skoro celou její praštěnou rodinu. Část Sofiiny rodiny, kterou Sofie s Olivii a Charliem nazývají jako "Evil", tak nejen že ukazuje na to, že žádná rodina není naprosto stoprocentně dokonalá, ale prostě oni doopravdy byli zlí nebo aspoň zlomyslní. O Griffinovi se nebudu ani vyjadřovat, protože se prostě začal snažit až moc pozdě a už nikdy nedokáže vzít zpět, co řekl. Nepochopila jsem, že někdo z jejích příbuzných byl ochoten jim domluvit rande. Jsem ráda, že Sofie udělala během knihy posun a uvědomila si, o co vlastně přicházela, když se od rodiny odpojila.

Příběh je přijemný a doopravdy odpočinkový, kromě předvídatelné romance zde najdete i vtipné momenty a i některé chvilky k zamyšlení. Kromě toho je zde nádherná rodiná harmonie, sounáležitost a podpora, která opravdu zahřeje u srdíčka a myslím, že mohu doporučit všem milovníkům YA romantiky a všem, kteří chtějí příjemný vánoční příběh.

08.02.2024 4 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Po knize jsem sáhla jednoho večera po chvilce rozhodování a o to větší bylo moje překvapení, že jsem za necelé 3 hodiny byla na konci. S jednou myšlenkou CHCI VÍC! Dostáváme se do světa vlků (=vlkodlaků), který pro mě byl příjemným zpestřením od upírů. Celkově bych řekla, že knih s vlky jsem četla méně.

Na světě, který si pro nás autorka připravila mě bavilo to propojení s znameními zvěrokruhu a živly, což se i projevuje v preferencích některých vlků. Rozhodně jsem zvědavá, kam tohle vše bude směřovat! Naší hlavní hrdinkou je Ayla, která patří do smečky Raka, ale vlastně nikdy pořádně nezapadala i když je dcerou alfy. Vše se změní v den, kdy dosáhne dospělosti a "dostane" svého vlka. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila a bavila mě její proříznutá pusa, která ji mnohdy dostala do malerů. Kaden působí jako klasický bad boy, který si nikoho nepustí k tělu, ale víme jak to s těmito postavami je. Mimochodem nástin milostného trojúhelníku mě baví, hlavně protože se nejedná o klasický milostný trojúhelník, ale tady je ovládán magii.

Děj mě chytil od začátku a nepustil mě. Následovali menší a větší zvraty a na konci na mě čekal zvrat takový, který hned člověka naláká k dalšímu dílu. V průběhu čtení dostanete nějaké otázky a na některé nedostane čtenář odpověď a o to víc mě láká další díl. Myslím, že poznat do hloubky Sluneční i Měsiční čarodějky (které předpokládám, že se objeví) a jakou roli hraji v životě vlků bude hodně zajímavý. Jsem zvědavá, co si pro nás autorka připravila za další překvapení. Když nad tím přemýšlím vůbec by druhý díl nebyl špatný ze dvou pohledů, ale nechám se překvapit.

Z anotace se dozvídáme, že se jedná o erotikou nabitou romanci, musím přiznat, že mě více erotické scény bavily než co jiného. Myslím si, že některé výrazy by se dali použít jinak a tím pádem by to i na čtenáře působilo uvěřitelněji. A pokud vás tento styl odrazuje, tak těch scén tam doopravdy není mnoho a dají se přeskočit a můžete si užit zbytek fantasy příběhu s jiskřením mezi postavami.

Rozhodně mohu doporučit pro milovníky fantasy s romantikou a špetkou erotiky a když hledáte příjemné odpočinkové fantasy, které vás ale jen tak nepustí.

08.02.2024 4 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Nikdy jsem nečetla Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, takže nemohu srovnávat. Kniha je však doporučována fanouškům Harryho Pottera, ale s ním to má tak minimálně společné. Za mě nejlepší přirovnání je k pohádkám Bratři Grimmů.

Příběh se rozvíjí z počátku pozvolně a člověk se v tom nemusí hned nejlépe orientovat, ale rozhodně si myslím, že stojí za to mu dát šanci dál. Alice je typická puberťačka a celé své dětství trávila na cestě, navštěvovala různá místa a neustále se s matkou stěhovala. Vždy se jim děly záhadné věci, které je přinutily k pohybu.

Nakonec po smrti babičky se Alice s matkou usadí v New Yorku, i když tomu nechce Alici úplně věřit. Když pak její matka zmizí, začíná to správně napětí. S kamarádem Ellerym se vydávají na cesty, které je zavedou k naprosto nečekaným koncům.

Kniha v knize - nalezneme zde pohádky, které babička napsala Příběhy z dalekého Vnitrozemí. Jenže nejsou to naprosto šťastné pohádky, většina z nich je poměrně děsivá či hororová. Od počátku knihy vám bude vrtat hlavou jakou to má spojitost.

Příběh docela dobře graduje a postupně odhalujeme nějaké záhady a otázky, které nám autorka nastínila. I když některé věci zůstaly zamlžené a myslím, že to dodává knize osobité kouzlo.

Rozhodně jsem si čtení užila a nechávala jsem se zamotávat do všech podivností, které se zde děly a rozhodně se těším na další díl.

30.03.2023 4 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Audiokniha namluvená Jitkou Ježkovou byla velmi příjemná na poslech a knihu jsem si jejím prostřednictvím doopravdy užila.

Musím říct, že ani třetí setkání s autorkou mě nezklamalo. Děj nás udržuje v příjemném napětí a člověk do posledního momentu neví, co jak bude a co má čekat. Pravdou je, že jednu z věcí v příběhu jsem odhalila v průběhu čtení, ale nebyla jsem si stoprocentně jistá a vůbec mi to nevadilo, že jsem tuto skutečnost poznala.

I přesto, že nejsem věřící, tak mě náboženství v knize nijak netušili a ani mi nepřišlo nijak násilně vnucované čtenáři. Hlavní hrdinkou je totiž farářka, ale jak sama zdůrazňuje hlavně matka puberťačky. Jack s dcerou spolu měli krásný vztah, ale i přesto mě mrzelo, že si nechaly každá své tajemství pro sebe a možná by z toho pak nebyl takový problém, kdyby k sobě byly upřímnější. Jack byla úžasná postava, prošla si nepříjemnými věcmi, ale přitom to byla neobyčejně silná žena a bavil mě její sarkasmus a humor. Doopravdy skvěle napsaná postava!

"Víte, modlit se k supermarketu, aby vám přivezl nákup, moc dobře nefunguje."

Děj postupně graduje a rozhodně musím říct, že jsem se dočkala pořádného šoku na konci knihy. Celý příběh je propředený tajemnem až nadpřirozenem, jak bývá u autorky obvykle a možná i právě proto mě její knihy baví.

Kniha mě prostě extrémně bavila, řeší se tam náboženství, vztahy, záhady, nadpřirozeno a kromě toho všeho obsahuje vtipné narážky a to je za mě nejlepší kombinace, co může být. Najdete tam i pak velmi krásných myšlenek! :)

"Víra by měla být vědomá volba, ne něco, čím vám vymyli mozek, když jste byli příliš mladí na to, abyste ji rozuměli a nebo o ní pohybovali."

Knihu mohu doporučit všem, kteří mají rádi thrillery s příměsí nadpřirozena a rozhodně pro všechny, kterým se líbila některá z předchozích knih autorky.

09.02.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Poslední kniha v září byla audiokniha Smrtka. Smrtku jsem začala poslouchat na základě několika doporučení a musím říct, že je to fakt jízda. Ještě větší překvapení na mě čekalo v podobě jednoho z interpretů a to Vasila Fridricha, jehož hlas jsem si zamilovala už u Kříďáka.

Dostáváme se do utopistického světa, kdy neexistuje smrt, tak jak ji známe dnes. Lidi jsou v podstatě nesmrtelní a jediná možnost, jak může váš život skončit je pomocí Smrtek, které vás pokosí.

Příběh je velmi zajímavě koncipován, nejen že se nám střídají dva pohledy vypravování, ale nalezneme zde i útržky z deníku smrtek (každá smrka si je povinna vést každodenní zápisy). A to celý příběh dělalo zajímavějším a propracovanějším.

Mezi naše hlavní hrdiny patří dva adolescenti Rowen a Citra, kteří společně nastoupí jako učni k ctihodnému smrtkovi Faradayovi a oba dva se mají rok vzdělávat. Vznikne mezi nima neobvyklé pouto, které jim v mnohém bude spíš přítěží. V knize je dost patrný rozvoj obou dvou postav a taky velmi zajímavé uvažování i přes to, co vše se jim stalo.

Z dalších postav jsem si oblíbila právě smrtku Faradaye a následně i smrtku Curierovou. A extrémně mi bylo líto Volty, svým způsobem i jeho jsem si oblíbila a jeho osud po celou dobu knihy mě velmi zasáhl a myslím, že on ne zrovna příkladem toho, že lidé nejsou černobílí.

Příběh má sice trochu pomalejší rozjezd, ale rozhodně je zajímavý a vždy jsem se těšila, co dál se dozvíme o světě a o smrtkách. Mimo jiné Smrka obsahuje plno krásných myšlenek, které vás donutí přemýšlet. Samozřejmě jsou zde i dobré zvraty, které vás doopravdy zaskočí, protože většinu z nich nebudete čekat. Za mě velmi dobře fungovala gradace a konec knihy mě o to víc nalákal na další díl.

Rozhodně knihu mohu jen a jen doporučit, především fanouškům scifi a dystopie. Já se strašně moc těším na poslouchání dalšího dílu.

12.10.2022 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

I druhý díl jsem poslouchala formou audioknihy. Musím se přiznat, že s tímto dílem jsem měla problém i při prvním čtení. Má velmi pomalý rozjezd. Oproti prvnímu dílu, který jsem hltala a strašně mě zajímalo, co se stane dál, tak tento mě začal víc bavit v poslední třetině. A konec byla naprostá bomba a to doslova.
Rozhodně tím nechci říct, že by kniha byla špatná, jen čtenáře i naše hlavní hrdiny posouvá trochu jiným směrem a člověk si na to musí zvyknout. Věřím, že se ale najde plno lidí, které to odradí od dalšího čtení. Musím říct, dejte tomu šanci, protože poslední třetina je nadupaná (a další díl je ještě lepší!)
I v druhém díle nás čeká nejedno překvapení a jak už jsem výše uvedla na konci příběhu se toho děje doopravdy hodně a myslím si, že budete hodně zaskočeni. Kromě nových míst, kam se vydali naši hrdinové, se zde objevuje i několik nových postav. Mě velmi přirostla k srdci Jitřenka, která je taková něžná, nevinná dívka, která vypadá jak kdyby čekala na klubíčko vlny s kterým by si mohla hrát a vesele příst (jak sám uvádí autor), ale přitom je to neskutečná bojovnice, která se nebojí tasit drápky a seknout pořádně hluboko. Druhá nová a taky velmi skvělá postava je Japonka Nacumi.
Tato část série je rozhodně krvavější a brutálnější. Jak už jsem někdy uvedla u Kotlety nemůžete čekat jen krev, ale i střeva a podrobné popisy z kterých se vám bude dělat možná špatně – nic pro slabší povahy. Na druhou stranu se i velmi pobavíte, protože některé hlášky jsou fakt skvělé! Jó a mimochodem představte si mě, jak to poslouchám na veřejnosti a mámco dělat, abych se nesmála nahlas!

Knihu mohu zase jen a jen doporučit, tak jak jsem už uváděla u předchozích autorových děl. Pokud máte rádi sci-fi a postapokalyptické příběhy, tak víte přesně kam šáhnout.

11.08.2022 3 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Celkové kniha pro mě byla velice náročná a to nejen svým obsahem, ale i kompozicí. Na začátku mi dlouho trvalo zorientovat se v postavách a hlavně u v čase. Musela jsem se mnohdy vracet a kontrolovat v jaký době se nacházím.

Bohužel ani styl psaní mě úplně neseděl a přišel mi velmi kostrbatý i proto se mi kniha četla pomalěji než obvykle. Myslím, že plno čtenářů styl psaní autorky odradí a nedají poté knize šanci a to je škoda, protože obsahem stojí rozhodně za to. Já osobně se určitě chci pustit i do druhé knihy od autorky a uvidim, jak se mi bude libit.

Příběh je velmi silný a rozhodně zajímavý. Obzvlášť protože se zakládá na skutečných událostech, dopisech a vzpomínek. Myslím si, že je vhodný pro všechny čtenáře, ať už ty, co se chtějí dozvědět něco nového a nebo i pro milovníky historie.

08.08.2022 3 z 5

Deeply Deeply Ava Reed (p)

Sama ani popravdě nevím, kde mám s recenzí začít. Ráda bych knihu doopravdy doporučila všem, kteří miluji romantiku, kteří chtějí, aby kniha měla přidanou hodnotu, kteří brečí u knih, kteří chtějí cítit emoce při čtení a rozhodně všem fanouškům série. Vás, které neoslovil první díl, bych ráda poprosila, abyste tomu znovu dali šanci.

Byla to naprosto dokonalá emoční jízda a myslím, že to bylo jasné hned od prvních stránek, když člověk zjistil, čím se bude kniha zabývat. Autorka čtenáře v posledním dílu doopravdy nešetří a nenaservíruje nám jedno těžké téma, ale dokonce dvě. Stejně jako jsem potřebovala zpracovat Madly, tak potřebuji vstřebat i tento díl a možná ještě víc než ten předchozí.

V příběhu se nacházelo plno částí, ze kterých mrazilo a částí, kdy si člověk musel dát chvilku pauzu a nějak uchopit, co právě přečetl. Na druhou stranu zde najdete i plno vtipných momentů a chvilek, které vás pohladí po duši a zahřejí u srdce.

Zoey i Dylan mají své problémy, své démony a některé naprosto běžné situace jsou pro ně velmi obtížné. Tyhle dva se v celém širém světě najdou (dobře, asi to nebylo zase tak těžké hledání, ale rozumíme si…) a skvěle se doplňují a prostě a jednoduše k sobě dokonale sednou. Zamilovala jsem si je oba a zamilovala jsem si je spolu. Samozřejmě nejsme ochuzeni o postavy z předchozích dílů. Dohromady jsou skvělý gang a rodina, kde jeden stojí při druhém a je ochotný nabídnout pomocnou ruku.

Jedná se jednoznačně o nejlepší díl celé série a já jsem si ho užila celým srdcem. Měla jsem slzy v očích, brečela jsem a prožívala emoce naplno. Nesmím zapomenout zmínit citáty, které se nacházejí před každou kapitolou, a i u nich se nebojím říct, že byly nejlepší z celé série. Musím se přiznat, že jsem si z Deeply vypsala snad nejvíc citátů než z jakýkoliv jiný knihy.

Po dočtení mám chuť sáhnout po prvním díle a znovu se ponořit do této série a pak znovu a znovu. Protože jsem se do ní zamilovala a doopravdy mě mrzí, že se jedná o poslední díl a já se s našimi hlavními hrdiny musím rozloučit. PROZATÍM! Opravdu to pro mě není jednoduché loučení a věřím, že se k sérii brzy vrátím.

Knihu mohu doporučit pro všechny milovníky německých autorek (snad se ani nebojím říct, že pro mě Ava překonala Monu, minimálně tímto dílem), pro všechny milovníky krásné a emotivní romantiky a pro všechny, kteří hledají skvělý příběh.

22.07.2022 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Na poslech Jámy jsem se velmi těšila z důvodu skvělého přednesu Vasila Fridricha a taky protože Kříďák byl naprosto dokonalý a totálně mě nadchnul a byla jsem zvědavá, co si pro nás autorka přípraví tentokrát.

Rozhodně musím říct, že autorka nezklamala a čekala mě neuvěřitelná jízda od začátku až do konce. V příběhu celé knihy, vás dej drží tak nějak příjemně v napětí a do posledního momentu nevíte, co máte čekat. Autorka naserviruje otázky, které postupně přibývají a jen na málo z nich dostanete odpověď v průběhu.

I v této knize máme hlavního hrdinu, který má určitou minulost a někteří jeho démoni se po letech znovu objevují. Joe je perfektní lhář, docela dobrý učitel, ale jeho problém s hazardem a pitím překračuje meze a to ještě nesmím zapomenout na to, že svým prořízlým jazykem si dokáže udělat mnoho nepřátel.

Opět sledujeme Joeho v přítomnosti, kdy se vrací do svého rodného městečka a nečeká ho nic dobrého a před 25 lety, kdy byl ještě na střední škole a sám nikdy nic nikomu neudělal špatného, protože většinou jen koukal, i když to je možná mnohem horší...

Joe není žádný slušňák a chlap do kterýho byste se zamilovali, je to gembler a jeho ironie nezná hranic. Ale přesto vás svým způsobem zaujme a zajímavá vás, co vše ho v životě potkalo.

Postupem příběhu rozmotáváme jednotlivé nitky a zjišťujeme, kdo je dobrý (nebo dejme tomu nějaký přítel) a kdo špatný a i když už si myslíte, že máte ve všech jasno, tak vás stejně některé postavy překvapí.

Pro mě plno odhaleních bylo vážně nečekaných a já jsem si celý příběh velmi užila. Trochu mě mrzelo, že nebyla více rozvinutá myšlenka Jámy, protože by mě zajímalo něco víc, ale na druhou stranu si kniha ponechala nějaké své tajemství. Úplný závěr byl za mě dobře udělaný, i když poslední věta poslední kapitoly mi trochu nedávala smysl a neustále o ní musím přemýšlet, stejně tak i o epilogu.

Bohužel se trochu neubraním srovnání s Kříďákem, který ve mě ještě po 2 měsících dost rezonuje a zanechal velký dojem. Momentálně cítím, že tato kniha byla o trochu horší a tak jsem se nakonec rozhodla nedat plný počet hvězd. I tak mohu Jámu jen a jen doporučit!

16.07.2022 4 z 5

13: Ach, ta moje fobie, ta moje mánie 13: Ach, ta moje fobie, ta moje mánie * antologie

Kniha je krátká a obsahuje 13 povídek a každá je zpracována jinak a originálním způsobem. Osobně jsem byla překvapena nad různorodostí a napaditostí jednotlivých příběhu. Další překvapení byla délka, najdete zde povídky na 2 strany a naopak jiné, které měli 30 stránek.

Myslim, že každý člověk si tu najde to svoje a nějaká povídka ho chytne za srdce a jiná ho tolik neosloví. Rozhodně si myslím, že tato sbírka stojí za přečtení a najdete tam pár velmi zajímavých myšlenek.

Já osobně musím říct, že se mi velmi líbila povídka, která obsadila první místo, ta byla hodně povedená a doopravdy si myslím, že si své umístění zasloužila. Další dvě povídky, které mě zaujaly, obsadily 9-11. Místo a já bych je rozhodně umístila výš. Jednalo se o "Prádelna" a "Linka pomoci". Naopak mě vůbec neoslovily tyto příběhy: "Marný boj", "Sběratelka" a "O páterovi, který se strachovat, že zapomněl zamknout".

Krátké názory na pár vybraných povídek:

Prádelna (Martina Pacáková)
Tak tohle bylo hodně dobrý psycho! Moc dobře napsané a velmi přesvědčivé, ten závěr byl zajímavý. Nedovedu si představit, že by se mi stalo něco podobného, i když nemám klaustrofobii, tak tohle zní děsivě!

Linka pomoci (Martin Koláček)
Tato povídka byla hustá! Hodně hustá! Velmi dojemný příběh a opět ten závěr mě dostal. Vážně velmi hezký napsaný hlavně rozhovor s malým Jendou.

Phobi-field (Barbora Bukačová)
Tohle bylo rozhodně zvláštní, moc upřímně nevím, co si o tom myslet. Asi bych si přála víc vysvětlení, co je to za látku a proč ji musí odvézt pryč. Myšlenka velmi zajímavá, ale trochu bych řekla, že je problém v scifi provedení, protože bychom si jako čtenáři zasloužili více.

Nejezte želvičky (Andrea Čekanová)
Velmi zajímavý trochu delší příběh, kdy postupně odhalujem tajemství jedné rodiny a na konci nás čeká velký šok. Doopravdy krásně napsané a vymyšlené.

Slyší mě někdo? (Kateřina Smrčinová)
Další krátký příspěvek z kterého doopravdy dokáže zamrazit, husina po celém těle.

Chyba systému (Miriam Bláhová)
Budoucnost a kytka která zahubí celou populaci a nebo ne? Tenhle nápad se mi velmi líbil a doopravdy se povedl.

Vichřice (Jana Jánská)
Parádní příběh, který mě rozbrečel. Moc pěkné napsaný a konec trochu nečekaný, i když by to člověka mohlo napadnout.

Kočička a dírka (Rosana Zvelebilová)
Příběh vyprávěn ze dvou pohledů a s krásným magickými a spirituálními prvky, který vás naprosto odrovná. Postupně se děj vyvíjí a ten konec? Ten vás naprosto šokuje. Krásně vymýšleno, napsáno. První místo zcela oprávněné! ️

Mohu doopravdy doporučit, každý si v tom najde něco, co se mu zalíbí a oceníte mladé autory, kteří tyto povídky napsali. Strašně špatně se kniha hodnotí jako celek, ale nakonec jsem se rozhodovala dát 3.5 hvězdičky.

05.07.2022 3 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Ke knize jsem se dostala díky Humbooku a ještě jednou bych jim chtěla poděkovat za poskytnutí knihy k recenzi a příležitost si tuhle krásku přečíst.

Říše upíra bylo mé první setkání s autorem a upřímně musím říct, že jsem netušila, co mě  čeká. Samozřejmě jsem viděla zajímavé recenze na sérii Nikdynoc a těšila jsem se, co sama na autora řeknu. Rozhodně hodnotím naše seznámení velmi kladně, protože mě zaujal a rozhodně umí příběh vyprávět.

Prvních 200 stránek se může zdát náročných a to nejen z důvodu, že se zde vyskytuje více postav a vy se snažíte zorientovat v tom, kdo je kdo, ale ještě vás čekají různé rasy a druhy a to je teprv zmatek. Když se v tom začnete orientovat, dá vám to krásný svět, který má svoje pravidla a myšlenky a můžete si na plno užít tuhle skvostnou jízdu.

Osobně musím přiznat, že na začátku jsem se v rozhovoru poněkud ztrácela, protože Gabriel i Jean-François pro sebe mají mnoho oslovení a nebylo mi jasné, zda jsou tam 2 postavy a nebo více. Jinak nápad mě velmi nadchnul, protože příběh je donucen vyprávět Gabriel jakožto poslední člen Stříbrného řadu.
Takže se děj odehrává ve třech rovinách jedna je současnost, kdy Gabriel vše vypráví upírovi, který píše jeho příběh a zbývající dvě jsou vzpomínky Gabriela na dětství a pozdější věk - kdy se jeho jméno stalo legendou.

Libila se mi myšlenka klasických pravidel upírů (funguje na ně svěcená voda, nesmí na posvěvenou půdu atd.), ale i tak nám autor připravil něco nového v pojetí druhů upírů, kteří mají určité schopnosti a i jejich zrození. Nemohu opomenout ani bledokrevné, což jsou takový poloupíři. Právě i tento nápad mě velice oslovil, že řád složen z bledokrevných bojuje proti klasickým upírům.

Celý svět mě naprosto uchvátil a ještě nesmím zapomenout zmínit ty úžasné ilustrace, které perfektně doplňují celý příběh a jsou naprosto nádherné.

Z postav jsem si oblíbila našeho hrdinu Gabriela, který se vždy snažil jednat, jak nejlépe uměl a podle ostatních byl zbrklý a nerozumný. Jenže jen nechtěl zbytečné oběti a svým způsobem ostatní fanaticky uznavali svou církev, než aby se rozhodli na základě citů. Aaron je hajzlik, ale postupem příběhu jsem si ho oblíbila. I když k němu nebyl život spravedlivý neztracel svou víru. Šedoruký mi již od začátku neseděl a tim, jak se zachoval na konci, tak mě naprosto zklamal a to samé platí i pro Chloe.

Rozhodně si pro nás autor připravil jízdu plnou překvapení a zvratů, která držela v napětí od začátku do konce a na mnoho otázek které vyvstaly při čtení, se nedostala žádná odpověď. Takže mohu říct, že jsem doopravdy zvědavá, co si pro nás autor připraví příště a knihu mohu jen a jen doporučit, pokud vám nevadí peprnější jazyk, neustávající boje a některé hnusně popisy.

28.06.2022 5 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Upřímně musím přiznat, že tato kniha mi dala doopravdy zabrat a ze začátku jsem vždy přečetla jednu max 2 kapitoly a knihu musela odložit. Nejen v kontextu dnešní doby a toho, co se děje, ale i tématy jakými se kniha zabývá, tak se dá zařadit do náročnější tématiky.

Ocitáme se v 50. letech minulého století a i když se jedná o fikci a scifi, tak historické prostředí je zde vykresleno naprosto dokonale. Amerika je po válce a snaží se vyrovnat se všemi důsledky války a v tom přijde velký šok v podobě obrovského meteoritu, který dopadne na zemi. A najednou nic není jednoduché - plno lidí zemřelo, černé obyvatelé nikdo nezachraňuje a ještě vyplouvá myšlenka, že meteorit byl vlastně útokem od Ruska.

Hlavní hrdinka je obyčejná žena, která ovšem rozumí matematice a za své postavení musela mnohokrát ve svém životě bojovat. Elma Yorková je velmi zajímavá postava a doopravdy jsem si ji oblíbila. Nejen pro její myšlenky, ale hlavně její rozvoj. Elma rozhodně ví, že k ní život nebude úplně nejmilejší. I když je zkušenou matematičkou a významnou vypočtářkou, tak se mnohdy potýká se škatultovaním, že je jen hloupá žena a vícekrát je označována pouze za "manželku N. Yorka". Jako kdyby bez manžela nebyla nic.

Kromě podceňovani žen se zde setkáte i s rasovou segregací a celkově si myslím, že tu dobu si budete moc představit velmi výstižně a přesně.

První díl byl řekla bych takový seznamovací, kdy se poznáváme s hlavní hrdinkou a její touhou a snahou stát se astronautkou. Doopravdy jsem zvědavá, co přinesou další díly. Ráda bych vám tu představila všechny pocity, co jsem během čtení měla, ale myslím, že je to nemožné.

Rozhodně si myslím, že si kniha zaslouží vaši pozornost, protože obsahuje plno věcí k zamyšlení a mnoho moudrých myšlenek. Není to úplně příběh pro někoho, kdo očekává nejakčnější scifi. Spíš jako zajímavý nápad a poznání některých historických dát.

03.04.2022 4 z 5

Pravidla se mají porušovat Pravidla se mají porušovat Natalie Williamson

(SPOILER) Amber několik let snáší matčiny partnery a po jednom matčině rozchodu, který se osobně dotkne i samotné Amber, se rozhodne, že si sepíše pravidla kterými se bude řídit. Hlavně z důvodu, aby ochránila sama sebe před city, které by mohla s novým partnerem a jeho rodinou mít. Vše se změní v momentě, kdy její mamka pozná Kevina a najednou Amber zjistí, že se její vlastní pravidla bortí.

První věc, kterou bych chtěla zmínit, je naprosto nepravdivá anotace a to ve více bodech. Takže pokud to jde, radím vám, abyste se jí vyhnuli obloukem. Cammie jsem si podle anotace představila jako naprosto vlezlou holku, která bude Amber neustále otravovat. To ovšem nečekejte.

Musím říct, že hlavni hrdinka mě občas neuvěřitelně vytáčela a já jsem obracela oči v sloup, jak jen to šlo. Už vlastně v první kapitole mě strašně namíchla autorka. Chápu, že se s Amber snažila udělat úžasnou samaritánku, ale šlo to udělat lepším způsobem. Stále si stojím za tím, že jednání hlavní hrdinky v tuhle chvíli bylo naprosto nevhodné a dle mého se zde měla objevit aspoň minimální snaha o nalezení majitele psa.

Kniha se četla poměrně dobře, to se musí nechat a v momentě, kdy se schylovalo k tomu, že by mohl nastat dobrý zvrat, tak autorka nezvládla tento moment uchopit a nějak se s ním dobře vypořádat. Takže ve výsledku jsme dostali lehký odvar, který byl skoro okamžitě zameten pod koberec.

‼️️‼️ SPOILER ALERT ‼️️‼️
Vážně jsem čekala, že ten seznam najde Cammie a nebo dokonce i Jordan a bude mela. Vlastně ideálně ho měli najít všichni (neptejte se mě jak) - její mamka, Kevin, Jordan a Cammie. A všichni by na ní byli naštvaný a nemluvili by s ní a ona by se s tím musela nějak poprat a prostě..... Už mě chápete, když říkám, že potenciál tady doopravdy byl?
‼️️‼️ (KONEC SPOILERU) ‼️️‼️

Strašně se mi líbila postava Cammie a i vlastně to, jak se postupně vyvíjel jejich vztah s Amber. Druhá velmi skvělá postava byla Ambeřina nejlepší kámoška. Tyhle dvě byly opravdu skvělé.

Jakože upřímně musím říct, že mě to úplně neoslovilo a myslím, že je určena pro hodně mladé a nezkušené čtenáře. Cca ve věku 10-12 let by se mi to líbilo.

⭐ 2.5/5

08.02.2022 2 z 5

Zachraň se Zachraň se Mona Kasten

Byla to jízda již od prvních řádek a musím říct již po několikáté, že Mona doopravdy umí psát. Protože se to četlo vážně skvěle a já jsem za 3 hodiny seděla na posteli zoufalá, že jsem knihu dočetla.

Oceňuji, že do této části byli přidány pohledy Lýdie i Ember, bylo skvělé nahlédnout do hlavy někomu kdo zná dobře hlavní postavy. Byla jsem ráda, že se Ruby už nedrží striktně svůj život oddělený ve dvou rovinách. A ten konec? Mono, co mi to sakra děláš!? Na posledních 10 stranách se obrátí děj vzhůru nohama a jediný, co člověk může dělat - je vytvářet teorie. (A že jich mám už několik, vážně )

Co mě zasáhlo snad ještě víc než konec samotné knihy, tak byla reakce maminky od Ruby, jelikož tohle bych od ní doopravdy nečekala. Jasný, chápu že byla v šoku, ale celou dobu se mi strašně líbí vztah, jaký mezi sebou tyto dvě postavy měly a nakonec své vlastní dceři nevěří. Doufám, že se to vyjasní v dalším díle.

Opravdu jsem zvědavá, jak to dal bude s Lýdii a jestli své tajemství prozradí otci a na jeho reakci. Těším se, jak se bude vyvíjet Embeřin "vztah" a zda Ruby bude i nadále tak ochranářská jako do teď. A hlavně jak to celé dopadne. Nemůžu víc napsat, abych tady vážně strašně moc nespoilerovala.

Pokud se vám líbily jiné knihy od Mony Kasten a nebo jste četli první díl série, tak vám knihu vážně doporučuji. Já si to ohromně užila! Celkově pro všechny milovníky romantiky je toto dobrá volba.

29.01.2022 4 z 5

Gilmorova děvčata je seriál na kterým jsem v podstatě vyrostla. S mamkou jsme na něj pravidelně koukaly a strašně jsme se nasmály a užívaly si to. Samozřejmě, že s postupem věku jsem vnímala humor jinak, ale pořád mě bavil. Teď mám seriál znovu rozkoukaný a náramně si to užívám.

A teď už se konečně dostaneme ke knize. Poslední dobou jsem neměla úplně štěstí na knihy a právě tuhle jsem začala číst z toho důvodu, že jsem ji chtěla darovat pod stromeček právě své mamince. Z počátku jsem měla obavy, ale během pár stránek se to změnilo. Styl psaní autorky je naprosto úžasný a já jsem se často smála nahlas. Příběh se četl vážně skvěle a s velkou lehkostí plynul dál.

A i když vím, že Lauren není Lorelai, tak mi přijde, že tahle role ji vážně hodně sedla a já jsem celou dobu jejího vyprávění měla pocit, že mi to vypráví právě Lorelai.

Já jsem si knihu velmi užila a vůbec mi nevadí, že Lauren není spisovatelka, protože se nesnažila napsat bestseller, ale napsat o sobě, co zažila a co ji osobně v životě potkalo. Mohu říct, že po všech těch knihách, které mě úplně neoslovily, tak takhle mi velmi výrazně zlepšila náladu. Doufám, že se bude líbit i mamce.

27.12.2021 5 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Nespoutaná je příběh po kterém bych normálně nešáhla a nevím, zda bych si ho sama o sobě přečetla, kdybych se nedostala ke spolupráci. Našla jsem v tom velmi zajímavé myšlenky, které si rozhodně ponesu dal do života.

Například mě zaujal pohled na ženy se sebevědomím.
"Prvotní reakce: Kdo si do prdele myslí, že je?
Druhá reakce: Ona je gepardice a moc dobře to o sobě ví. Aleluja, kurva!"

Kniha se četla velmi dobře a já jsem byla velmi překvapená vývojem hlavní hrdinky, hlavně posun v jejím myšlení. Musím říct, že mě bavilo postupně odhalovat její příběh a nadchnul mě vztah jejího manžela s Abby a jak krásně tuhle neobvyklou situaci zvládli.

Tato kniha není návod na život, neřekne nám jak být dobré a nebo špatně osoby, ale dává zajímavý vhled do života jedné ženy, která se musela poprat s více věcmi, jenž ji potkaly. Samozřejmě jsem tam našla věci, které mě překvapily, ale naopak jsem tam našla názory z kterými se nejsem schopna ztotožnit a některé mě doopravdy štvaly.

Myslím, že se jedná o krásný vhled o americké mentality. I když tam najdete věci se kterými naprosto nebudete souhlasit, tak si myslím, že jsou tam pěkné myšlenky a rozhodně vás nějakým způsobem obohatí. Rozhodně nelituji možnosti přečíst si tuhle knihu a momentálně mám v hlavě dva lidi (možná už 3), kterým bych ji chtěla věnovat.

Knihu mohu doopravdy doporučit, protože každý si v ní to svoje najde a nebo aspoň získá aspoň malou představu o americkém životě a myšlení.

01.12.2021 4 z 5

Možná tentokrát Možná tentokrát Kasie West

Kasie West, co k tomu dodat? Už před rokem jsem si její knihy zamilovala a dokonce se chystám na některé znovu. Tahle kniha byla neobvyklá ve dvou věcech. Děj se odehrával během delšího časového horizontu, kdy hlavní hrdinové se potkávali na různých akcích města. Před každou části, zde bylo roztomilé povídání o nějaké kytce, což tvořilo příběh ještě zajímavější.

Celá kniha se četla velmi dobře, prostě typická romantika u které můžete skvěle vypnout a odpočinout. Oblíbila jsem si Sophie, Andrewa i Micah - i když její chování na konci jsem úplně nepochopila. Ale takový je život, občas se s někým neshodnete na úplných kravinach a je z toho hádka století.

Jako i u dalších knih, tak ne všechno je tak krásné a růžové, jak se může zdát. Velmi se mi líbilo, jak Sophie po všech nedorozumění s mamkou jí pochopila a začala se na situaci dívat jiným pohledem. Samozřejmě mě zklamalo, stejně jako Sophie, zjištění o jejím otci.

Knihu rozhodně mohu doporučit a stejně tak i jiná autorčina díla pro všechny milovníky romantiky, která má i skryté myšlenky a není naprosto přímočará. Za mě na Láska a jiné úkoly to nemá, ale stále hodnotím velice skvěle.

01.11.2021 4 z 5