Attia Attia komentáře u knih

Šílený profesor Šílený profesor Charles Gilman

Rozhodně pro mladší čtenáře už jen kvůli velikosti písmen a tenkosti knihy. Přesto musím říct, že se mi kniha četla dobře, snadno jsem jí přelouskala za jeden večer. Autor si kupodivu připravil složitější zápletku, než jsem vzhledem k jednoduchosti jazyka očekávala! Za tu krátkou dobu jsem se ale nestihla nijak sblížit s postavami. A pak obálka! Určitě skvělý nápad. Myslím, že mladší čtenáři knihu určitě ocení.

30.11.2014 3 z 5

Esej o tragédii Esej o tragédii Elizabeth LaBan

Těch pět hvězdiček, které jsem knize udělila, nejsou sice úplně čisté, ale kniha si je určitě zaslouží. Je to krásný a hluboký příběh, který každého musí okouzlit, chytit a nepustit, donutit se nad příběhem a nad vším v knize zamyslet. Moc se mi líbily tradice, které studenti a učitelé dodržovali, dělalo to Irvingovu školu tak osobitou. Tima jsem si docela oblíbila, ale podle mě Duncan neměl v knize příliš prostoru se projevit, takže na mě nijak pořádně nezapůsobil. Občas se ale mi pletly milostné životy obou hlavních hrdinů, Tim a Duncan mi splývali dohromady, ale jenom v prvních dvou třetinách. Když se pak začaly jejich osudy více proplétat, zjistila jsem, jak jsou ti dva odlišní. Timův příběh mě naprosto strhnul, respektive jeho vyprávění. Dokázala jsem se do příběhu úplně ponořit jako už dlouho ne.

Ačkoliv se to tak může zdát, kniha nebyla romantická, tedy ano, byla o lásce, ale především o té tragické a nenaplněné. Hlavním tématem byla tragédie a to bylo vidět. Konec... No, hodně mě překvapil, byla to jako rána do břicha. Celou dobu jsem očekávala něco velkého a dostatečně tragického, ale závěr mě opravdu hodně šokoval. Možná můžete celou dobu tušit, kam to všechno spěje s ohledem na Tima a jeho albínství. Ale přesto... Konec mě prostě dostal. Mimo to, obálka je vážně pěkná!

Upozornění: Nečíst v depresi! :)

28.11.2014 5 z 5

Wicca Wicca Cate Tiernan (p)

Na mě kniha zapůsobila jako ohromné množství klišé na jednom místě. Marně jsem hledala něco originální, co se nedalo odhadnout. Jen si přečtěte tu anotaci. Nepříliš pěkná a nevýrazná holka, co ještě neměla kluka, se najednou zalíbí tomu nejkrásnějšímu a nejdokonalejšímu klukovi, který mám zlaté oči (protože všichni tihle klišoidní kluci musí mít neobvyklou barvu očí), a zároveň zjistí o sobě, že je úžasně mocná čarodějka...

Morgan mi byla po celou dobu absolutně nesympatická (ale našly se i světlejší chvilky). Ona chudinka totiž vůbec za nic nemohla, vždycky to nějak šikovně vyšlo, že špatní byli jen ti okolo ní, každý jí chtěl strašně uškodit, ale ona měla věrně milujícího ochránce Cala, který ji nehorázně moc miloval a přitom se ona sama popisovala jako nepěkná holka s výrazným nosem a plochým hrudníkem. Ona se mohla na každého zlobit, protože na to přece měla právo! Ale běda, jestli by jí ostatní chtěli jen zkřivit vlásek na hlavě. Pokaždé jsem zarytě fandila "záporákům", i když ti byli předem odsouzeni k záhubě a neúspěchu. Kdokoliv, kdo byl proti naprosto nereálnému vztahu Morgan a Cala, měl u mě plus.

Po celou knihu jsem se marně snažila najít něco, co by mě prostě překvapilo, ale jak jsem četla dál, nastávaly jen další a další velmi "překvapivé" (pochopte ironie) události. Kniha se vlastně sestávala z neustále opakujících se situací, které akorát vyústily v odlišný závěr. To kdybych já sepsala knihu o svém všedním životě, bylo by to možná i zajímavější. Kolikrát v knize bylo popisované Morganino vstávání a následný úprk do školy... A to se to dalo protáhnout skoro na pět set stran.

A konec? To jako fakt. Přišlo mi, jako kdyby někdo zapomněl dopsat poslední kapitolu a epilog. Já se nutím do čtení takových stovek stran a jediný konec, který se mi dostane, je tenhle?! Určitě musí být víc dílů, protože jinak ta kniha není hodna vydání. Ale i kdyby byly další díly, ten konec byl hodně, hodně, hodně moc chabý. Čekáte 450 stran a pak.... velké prd. To mám považovat za rozzuzlení a vyvrcholení knihy? Nemožné. Očekávala jsem něco mnohem napínavější a velkolepějšího, než bylo tohle. Pochybuji o tom, že to měl být konec. Někdo prostě opominul napsat posledních deset stran...

22.11.2014 1 z 5

Tady a teď Tady a teď Ann Brashares

Když jsem uvažovala kolik dát knize hvězd, nakonec jsem došla ke 3 hvězdám, takových průměrných zaslouženým. Ale nedokázala jsem dát čtyři. Nemůžu říct, že bych se do knihy začetla, trvalo mi strašně dlouho ji přelouskat. Nápad zajímavý, zpracování taky nebylo špatné, i když ach ta předvídatelnost a klišoidní prvky. Některé věci mě na knize hodně štvaly, absolutně mi ničily čtení... Víc se toho dozvíte v plánované recenzi :) která je mimochodem zde: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/dodrzuj-pravidla-nikdy-se-nezamiluj-2830

16.11.2014 3 z 5

Šampion Šampion Marie Lu

Co na knize hodně oceňuji, je závěr. Ten se autorce moc povedl, ani happyend, ani na nekonečný proud slz, prostě super. Také se mi líbilo, jak autorka popsala Antarktidu. Poslední díl se určitě povedl

09.11.2014 4 z 5

Panika Panika Lauren Oliver

Kniha byla hodně předvídatelná, ale to se dalo skousnout, protože to autorka nakonec natolik zašmodrchala, že ten konec stál za to. Heather mi začala být nesympatická asi v poslední třetině knihy, kdy ji neustále poléval vztek, prýštil z ní vztek, vybuchovala vzteky atd. Prostě se štvala z úplných blbostí a kolikrát i na lidi, kteří ani za nic pořádně nemohli. To samé se dá říct o ději, po dvousté straně jsem zásadně nesouhlasila se směrem, kterým se děj ubíral. Škoda taky, že milostná zápletka byla také velmi předvídatelná.
Překvapilo mě, že nejde ani tak o Paniku samotnou, ale spíš o to, jak působí na lidi a jejich chování. Proč ne, napínavých míst tam byl celkem dost, ale někdy jsem se v tom množství nudného textu obyčejného života hrdinů, kdy se popisovalo, co se děje Heather nebo Dogdovi, ztrácela, po sto stranách jsem si nebyla jistá, jestli tohle řekla ona nebo on. Dávám hodně slabé čtyři hvězdy

09.11.2014 4 z 5

Vážná skvělá a čtivá, plynulá knížka, sice trošku s pohádkovým nádechem, ale svět Středozemě mě učaroval! A s tou pohádkovostí to nebude až zas tak žhavé: v pohádce přece neumírají vaše oblíbené postavy...

06.11.2014 5 z 5

Hadí spirála Hadí spirála Christy Raedeke

Číst dvojku až po necelém roce je celkem sebevražda, protože jsem ze začátku byla strašně zmatená. Autorka totiž neváhá a valí na vás další a další informace a odhalení, až z toho jde hlava kolem. Ačkoliv třeba Scharks či Misa25 píše, že jde o oddechové čtení, já musela hodně namáhat mozek a číst místy hodně pomalu, chtěla - li jsem pochopit plný obsah toho všeho.

Navíc musím souhlasit s Dandulkou. Ono je z těch věcí popisovaných v knize celkem hodně pravdivého. Je to až zarážející kolik na pohled nevinných věcí, které považujeme jen za smyšlenou věc, je pravda. Co byste například dělali, kdybyste zjistili, že Fraternitas fakt existuje (a existuje, jedná se o sektu). V duchu toho, co je na Mayském proroctví pravda, jsme s knihovnicí vedly opravdu zajímavý rozhovor. Zkuste si vzít knihu do ruky, sednou si ke google a vyhledávat si různé pojmy, budete koukat.

Když však nebudu brát v potaz, že je Mayské proroctví - Hadí spirála postavené na reálném základě, jedná se fajn knihu, sice složitější na pochopení plného rozsahu, ale za to nabitou akcí. Děj má spád, je vidět, že se blížíme k finále. Na poslední díl jsem zvědavá!

26.10.2014 4 z 5

Hvězda Hvězda Alex Flinn

Ač jsem se marně snažila, nepodařilo se mi najít s hlavní hrdinkou společnou řeč... Po celou dobu mi byla hodně nesympatická, hvězda, jak má být, namyšlená, přesvědčená o vlastní bezchybnosti, dokonalá ve všem, co udělala a navíc ji všichni ještě utvrzovali v její dokonalosti. Zhubla a najedou byla královnou krásy, nejlepší a nejlepší. Po většinu knihy mi z ní bylo zle. Právě to mi hodně kazilo zážitek ze čtení, ale jinak musím říct, že se knížka četla poměrně dobře, sice povrchní, ale styl psaní se mi líbil. A obálka je naprosto okouzlující

24.10.2014 3 z 5

Mrazivé léto Mrazivé léto Manuela Martini

Klidně se budu hádat za to, že to není thriller! Ačkoliv tu a tam slabé náznaky byly, nemůžu tuhle knihu zařadit do žánru thriller. Kniha nic moc... Dost mě zklamala. A hlavně ta předvídatelnost...

20.10.2014 3 z 5

Kněžka Kněžka Michael Scott

K tomu se dá pouze říct, že konec už byl příliš. Příliš překombinovaný, komplikovaný, příliš mnoho postav a dějových linií. Všeho moc! Kdyby autor ubral, udělal by líp. NSice jsem v tom úplně neplavala, ale určitě mi to znesnadňovalo čtení. Jedná se o skvělou fantasy sérii, bohužel poslední díl mě hodně zklamal. Konec knihy... no, mohl by být fenomenální, ale nebyl a k fenomenálnosti měl daleko. Našla jsem pár nesrovnalostí, které mi velmi vadily. Josh a Sofie mi byli každým dílem čím dál tím víc nesympatičtější.
Charaktery většiny postav se mi z nějakého důvodu příčily, chování některých mi přišlo nereálné, ani nevím proč. Poslední díl mě prostě a zkrátka zklamal.

19.10.2014 2 z 5

Dračí brána Dračí brána Jenny-Mai Nuyen

Další ze smutných knih. Není to sice jedna z nejlepších knih, ale ráda jsem si Dračí bránu přečetla. Nijura ovšem byla lepší. U téhle knihy jsem byla totiž místy trochu zmatená, ale i tak jsem si ji ráda přečetla. Na knize oceňuji závěr, nečekejte totiž žádný happyend, ale pořád smutný konec.

Nijura – Dědictví koruny elfů Nijura – Dědictví koruny elfů Jenny-Mai Nuyen

Kniha mi přišla strašně smutná! Už na začátku, pak celkem i na konci. Vážně pěkný příběh, úžasná porce fantazie

Lampáři Lampáři D.M. Cornish

Ještě lepší, než první díl. Bezpochyby fenomenální kniha, děsivý, kouzelný a uhrančivý příběh, vykreslení onoho světa naprosto realistické! Do knihy jsem se okamžitě začetla a nedokázala přestat. A to ani na podruhé. A ten konec.... naprosto napínavý a matoucí, volající po pokračování, strašně ráda bych sáhla po trojce, bohužel ještě není...

Začátek cesty Začátek cesty D.M. Cornish

Úžasný nový svět promyšlený do posledních detailů + skvělý, napínavý a děsivý příběh + krásné kresby postav + pěkná mapka a slovník. To všechno dělá z Tetování krví nezapomenutelný knižní zážitek! Kniha mě naprosto uchvátila, tak že jsem ji musela číst dvakrát.

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Kniha na mě hodně zapůsobila... Šest naprosto rozdílných příběhů, které jsou spolu přesto krásně propojené. Po celou dobu jsem měla pocit, že to všechno je tak nějak přirozené. Z filmu jsem toho příliš nepochopila, zato kniha mi dost objasnila... Nemůžu říct, že bych vyloženě pronikla do hlubší sféry, ale je to skvělá kniha s hlubokou myšlenkou a dobrým zpracováním.....

Město Ember Město Ember Jeanne DuPrau

Město Ember není vůbec špatná kniha. Je sice pro mladší čtenáře, ale určitě je napínavá a má dobrý příběh! Tuto knihu jsem jednou vyhrála a už asi půl roku mi ležela jen tak doma, než jsem se k ní konečně dohrabala. A zjistila jsem, že je vlastně super. Rozjezd má pomalejší, ale pak dostane spád a do konce se pořád něco děje. Líbí se mi i mapka města. Je vidět, že autorka městu Ember a jeho podobě věnovala hodně času.

Zápas o osud lidstva Zápas o osud lidstva Christy Raedeke

Tahle knížka se mi líbila, vůbec nebyla špatná. Jenomže k dokonalosti jí něco chybí. Obálka je krásná, nápad vážně dobrý, zpracování taky není špatné, ale o velké čtivosti se mluvit nedá a občas jsem byla hodně zmatená... Závěr byl hodně zvláštní... Dala bych tak 3,5 z 5

19.10.2014 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Další kniha, kterou bych si zřejmě nepřečetla, kdyby mě k tomu "nedonutila" naše profesorka. Naprosto úžasná kniha k zamyšlení. Autor nás varuje před utopickou společností. Jak je strašně jednoduché nechat se vést davem a nepřemýšlet. Sice mě tak chyběla jakási hlubší propracovanost dějové linky, bylo to spíš takové nakouknutí do Montagova života. Myslím, že to je jedna z knih, kterou by si člověk měl přečíst.

18.10.2014 4 z 5

Osudné tajomstvá v podzemí Osudné tajomstvá v podzemí Roderick Gordon

Souhlasím s předchozím komentářem: opravdu fantasmagorie. Přijde mi, že autoři nemají vážně už o čem psát.... Spoustě věcem jsem vůbec nerozuměla, třeba tomu všemu s Elliot. Bylo to tam popsáno poměrně najednou a rychle a ještě pořádně zmateně... Vážně to všechno zašlo daleko... Sice nechyběla hromada akce a napětí, ale hodně jsem tápala. Konec je opět otevřený, absolutně nechápu proč. O čem by mohl být sedmý díl? Přišlo mi, že se postavy taky hodně změnily. Na tom by třeba ani nebylo nic zvláštního, prostě by přišly vývojem, ale už to nebyl ten starý dobrý Will nebo Elliot. Autoři zašli opravdu daleko, nechali mnoho postav poumírat. Tak proč ne? Aspoň to není klasický happyend, kde všichni žijí šťastně až do smrti. Ale zemřelo jich až moc... To mě štve :( Zkrátka šestý díl už není to, co Podzemí bývalo. Na druhou stranu jsem se konečně dočkala vysvětlení, co jsou Styxové zač. Nenapadlo by mě to ani ve snu. Zvratů tam bylo tak požehnaně. Není to špatná kniha, čte se dobře, ale nad něčím mi zůstává rozum stát.

16.10.2014 3 z 5