Attia Attia komentáře u knih

Zatoulané štěně Zatoulané štěně Lucy Daniels

Ta obálka se mi vždycky líbila. Myslím, že to byla moje první knížka z této série a já hned věděla, že jsem si ji zamilovala.

Chrt na vřesovišti Chrt na vřesovišti Lucy Daniels

Pamatuji si, jak jsem knížky o Mandy a Arše zvířat vždycky hltala. Chrt na vřesovišti byl moje obzvlášť oblíbená knížka, děsně jsem se tehdy bála, protože to bylo všechno takové tajemné a děsivé a nepochopitelné zároveň.

Dech Dech Sarah Crossan

Já dýchala s hlavními hrdiny. Když člověk čte o tom, jak někdo musí platit za to, aby vůbec mohl žít, je to hodně zvláštní pocit. Zvlášť když nám v dnešní době přijde kyslík jako samozřejmost. Najednou jsem si uvědomovala každý svůj nádech a výdech. Námět je nanejvýš působivý.
Děj už poněkud méně, v něčem se Dech podobá jiným dystopickým knížkám. Trochu mě mrzí, že autorka nechala příběh vyprávět třemi lidmi. Ano, bylo to pro děj nezbytné, ale já si i po celých 364 stranách trochu pletla pasáže Bei a Aliny.
Kdyby to šlo, 4,5 hvězdičky jsou tvoje, Dechu

Reset Reset Amy Tintera

Ve své podstatě úžasný nápad, který podle mě nebyl úplně rozvinutý a zcela využitý. Ze začátku jsem byla děsně zmatená ohledně resetu, viru, kterýho způsobuje, ohledně světa, ve kterém se příběh odehrává, ohledně tuny dalších věcí. Jinými slovy jsem skoro nic nechápala a něco nechápu ani do teď. Ocenila bych, kdyby nás autorka víc seznámila s prostředím.
Kniha však byla neuvěřitelně čtivá, stránky mi ubývaly ohromující rychlostí. S hlavními postavami jsem se ovšem nedokázala ztotožnit.
V něčem je Reset moc roztahaný, v něčem naopak úspěchaný, v nejhorším případě oboje zároveň (a neptejte se mě, jak to je možný), málokdy jsem našla mezi tím rovnováhu. A to je asi to, co mi brání dát knize 5 hvězdiček.

27.12.2014 4 z 5

Poslední z létajících pirátů Poslední z létajících pirátů Paul Stewart

Tenhle díl mi přišel neuvěřitelně smutný, protože můj milovaný Snítek zestárl, místo hlavního hrdiny zabral někdo jiný (ačkoliv taky sympatický) a vůbec ty staré dobré časy byly pryč a tohle já v knihách strašně těžko snáším. Opět bravurní kniha, ale nebylo to už ono.

Šerolichotníkova kletba Šerolichotníkova kletba Paul Stewart

Trochu slabší než ostatní díly Kronik. Nejspíš to bude tím, že mi moc nesedly hlavní postavy. Snítka jsem si zamilovala, ale k Marise a Quintovi jsem si nedokázala najít bližší vztah. Ale i tak neskutečně krásná a napínavá fantasy knížka.

Cesta za tajemný Hvozd Cesta za tajemný Hvozd Paul Stewart

Knihu jsem si jednoduše zamilovala. Příjemné a čtivé a v něčem prosté, ale dobře prosté dílko, obohacené úžasnými ilustracemi a mapkou. Celou dobu mě především uchvacovalo nepřeberné množství druhů stvoření.

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Ten, kdo stojí v koutě je něco, na co už nezapomenete, vryje se vám to hluboko do paměti a zůstane to tam.
Z přečtení této knihy si odnesete tak hluboký, neopakovatelný a nezapomenutelný zážitek. Kniha vás rozesmutní a nadchne zároveň. Vyvolá ve vás vír emocí. Můžu si být jistá akorát tím, že jsem se do tohohle díla naprosto zamilovala. Miluju Charlieho. Jeho způsob uvažování. To, jak se dokáže pozastavit i nad naprostými maličkostmi a nezajímavými věcmi, které jsou kolem nás každý den. Když byl Charlie veselý, já byla s ním, když smutnil, také jsem truchlila s ním.
Já prostě někdy nechápu, jak může někdo stvořit něco tak nepředstavitelně úžasného.

Mezisvět Mezisvět Neil Gaiman

Při čtení jsem byla celkem zmatená, jak se tam střídaly světy a já nevím co. Taky spousta pojmů s velkým písmenem, které mi nic neříkaly. Netvrdím, že to je špatná knížka, rozhodně stojí za přečtení, protože má zajímavý nápad a je fantastická do posledního písmenka. Navíc je to poměrně útlé dílo, mě se četla dobře. Navíc ty všechny fantastické světy... :)

Aby vás Mezisvět bavil a chápali jste ho, musíte se umět orientovat v chaosu :)

22.12.2014 4 z 5

Stallo Stallo Stefan Spjut

Nedočetla jsem... Upřímně jsem se nedostala ani přes prolog. Možná kdybych knize věnovala víc času, pohltila by mě, ale takhle jsem se vážně nudila. Ale mám v plánu se jednou ke knize vrátit, až budu ještě starší. Stallo není pro všechny...

22.12.2014

Legenda Legenda Marie Lu

Velmi povedená knížka, určitě si ji přečtěte! Nadšením jsem sice neskákala, ale Legenda mi přirostla k srdci a určitě stojí za to. Jen jsem se pořád nedokázala smířit s existencí přirozeně blonďatého asiata jako je Day... :D

22.12.2014 4 z 5

Palác prokletých Palác prokletých Darren Shan (p)

To věčné pendlování Lartena mezi Upíří horou a lidským světem mě začalo asi v polovině knihy značně iritovat. Darren má štěstí, že má tak čtivý styl, protože kniha ubýhá opravdu rychle. Opět mi ovšem chybí nějaký pořádný příběh, ale na druhé knize musím uznat, že kniha skončila napínavě. Taky mi vadí ty postavy bez budoucnosti, které si autor přidává, aby děj obohatily, ale vzápětí je zlikviduje, jelikož se neobjevovalo/neobjeví v Darrenovi Shanovi.

Slabá dějová linka, chybějící příběh, neustále točení se v smyčce s drobnými obměnami, odpravování postav bez budoucnosti, ale na druhé straně příjemný čtivý styl. Za to 3 hvězdičky.

22.12.2014 3 z 5

Oceán krve Oceán krve Darren Shan (p)

Váhám kolik dát hvězdiček. V něčem byla dvojka mnohem lepší, než první díl, ale na druhou stranu je tu i hodně věcí, které knize škodí.

Fakt, že se celá série musí nakonec dostat na určité místo, činí knihu poněkud méně záživnou. Opět nemám pocit, že by se jednalo zcela o příběh, chyběla mi nějaká větší zápletka a rozzuzlení, jak to obvykle bývá. Prostě jen popis Lartenova života, který je sice mimořádně zajímavý, ale něco tomu chybí. Jinými slovy Oceán krve (a předtím i Zrození zabijáka) je jakýsi soubor menší událostí, které utváří Lartenův život. Na skoky mezi roky už jsem si zvykla, autor prostě musí docílit určitého Lartenova věku, takže mu jiné možnosti asi nezbývají.

Každý díl jako by byl stvořený pro pokračování (a další peníze)... Nemám moc v oblibě série, které mají víc jak čtyři díly, je pak strašně komplikované je kompletně přečíst. I tak se mi Oceán krve četl lépe než jednička a už se pouští do pokračování :)

19.12.2014 4 z 5

Zrození zabijáka Zrození zabijáka Darren Shan (p)

Zrození zabijáka je moje první kniha od tohoto autora vůbec. Asi se nepobavím jako ti, kdo četli Darrena Shana a nejspíš mi unikají nějaké hlubší věci, ale prý se má celá tahle série odehrávat ještě před tím vším...

Kniha se mi líbila, ale řadím ji spíš do průměru. Díky zhruba 180 stranách jsem ji přelouskala za krátkou dobu, ale nedá se říct, že bych se do ní úplně začetla, místy to bylo napínavé, ale jinak ve mně Zrození zabijáka nezanechala žádné hlubší pocity. Taky mi vadily obrovské skoky mezi roky, pořádně jsem nepochopila, jak moc Larten stárl jako upír a nemohla si to proto představit. Nepovažuji knihu za plnohodnotnou, protože tomu chyběl pořádný příběh.

I tak se těším na další díly :)

19.12.2014 3 z 5

Léto mrtvých Léto mrtvých Gregory Hughes

Asi to hodně souvisí s moji morálkou a vychováním a zároveň nepochopením japonské kultury, ale prostě nemohu dát víc hvězdiček, i když to v zásadě není špatná kniha. Jukio mi byl naprosto nesympatický, ani v nejmenším jsem nechápala jeho chování, nerozumím tomu, jak může někdo napsat, že vztah Jukia a jeho zaostalé sestřenky byl dojemný, přestože chlapec se k ní choval víc než hnusně. Vlastně bych řekla, že Jukio byl jen zahleděný do sebe, myslel jen na pomstu bez ohledu na to, komu ublíží.
Nejvíc mě ovšem dorazil konec, protože nedokážu pochopit, jak na něj někdo může být tolik hrdý i přes to, co spáchal. Říkala jsem si, jestli je šílený ten vraždící maniak bez svědomí, nebo já, že nechápu, co všichni na jeho činech považují za hrdinství. Horší na tom je, že mi nebyla sympatická ani dvojčata.
"Začíná krvavé léto, které otestuje jeho oddanost, odvahu i zdravý rozum." No, prosím, přečtěte si tuto větu vyjmutou z anotace radši dvakrát. Protože o zdravém rozumu nemůže být ani řeč, Jukio ho zjevně nikdy moc nepobral a co může být oddaného na vraždění desítek lidí?
Jestli každý řeší pomstu stejným stylem jako Jukio, pak se divím, jak si Japonci můžou stěžovat na přelidnění...
Dojem, který si z knihy odnáším, je, že buď jsou padlí na hlavu Japonci, nebo autor knihy...

16.12.2014 1 z 5

Pan Krátur Pan Krátur Chris Priestley

Co o knize říct? Jsem stejně rozporuplná jako Vulpi. Pan Krátur je jako samotný nápad úžasný, celá kniha se čte opravdu dobře částečně díky poměrně velkým písmenům, ale... Mám pocit, jako by prvních 325 stran bylo takových a posledních 10 makových. Dejme tomu, že se odvíjí nějaký příběh, který je náhle téměř na konci utnutý, Billy naprosto změní své chování a za výsledek to má hodně špatný a zkažený konec. Já prostě taky nemusím hlavní postavy. Ok, dejme tomu, že to celou knihu nějak šlo, jenže Billyho chování na již zmiňovaných posledních 10 stranách brutálně narušilo jakékoliv sebemenší sympatie vůči němu. Vyčítá něco Kráturovi, jenže o dvě ulice dál udělá to samé a navíc bez důvodů.
Když bych se měla vrátit k samotné zápletce, ta je vlastně zcela prostinká, v knize jde hlavně o vývoj vztahu pana Krátura a Billyho. Úplně tomu nerozumím, ale mám dojem, že si autor uvědomil, že to pomalé rozvíjení musí prostě nějak rázně ukončit, protože jinak by si příběh mohl klidně plynout dál. A zvolil ten nejhorší konec. Jeho pokus byl troufalý, nicméně dokonale mi zkazil mínění o knize a o jejích postavách. Je to, jako by celou dobu psal příběh pan Priestley, ale závěr stvořilo nějaké jeho druhé nesnášenlivé a nenávistné schizofrenní já. Možná mělo ukončení Pana Krátura vzbudit emoce (možná jediné za celou dobu). Ano, něco to ve mně fakt vzbudilo. Zcela totální pocit zhnusení nad chováním některých zástupcům lidské rasy. Ještě že je Billy jen fiktivní postava.
Moc otevřené konce jsou dobré možná tak v knihách s pokračováním, ale v případě literárního počinu bez dalších dílů je takovéto uzavření celého příběhu naprostá katastrofa. I kdyby to mělo mít další díly, opravdu nemám v plánu se do nich pustit.
Vážně obdivuji pana Krátura, že Billymu nezakroutil krkem, jak se potkali. Bylo by o jednu knihy se slabým příběhem, neskutečně odpornými postavami a prapodivným koncem míň.
Vůbec netuším, za co jsem dala tři hvězdičky...

14.12.2014 3 z 5

Divergencia Divergencia Veronica Roth

Taky se vám občas stává, že kniha, která je celosvětovým fenoménem, vám vůbec nesedne? Přesně to se mi stalo u Divergence. Kniha mě přijde podivně rozdělená na dvě části, přičemž část první - výcvik je mnohem obsáhlejší a vlastně nudnější a druhá část - boje o frakce, která se mi zdá důležitější, je strašně krátká a uspěchaná. Jako bychom se dvě třetiny knihy pomalu připravovali na něco, co se najednou odehraje strašně rychle a pak je konec. Autorka nejspíš usoudila, že toho za celou knížku příliš nenapsala a měla potřebu to dohnat v posledních pár stranách. Jistě, kniha měla i své světlé stránky, četla se dobře, ale jinak mě nijak více nezaujala navzdory všeobecnému šílenství. Tris na mě taky příliš nezapůsobila, Čtyřka byl fajn, ale celý ten jejich vztah se mi zdál trochu divný a vyumělkovaný. Taky jsem si nedokázala pořádně představit místa, která autorka v knize popisovala. A těch pět frakcí mi taky moc velký smysl nedává. K dalším dílům jsem se zatím nedostala a nijak po tom ani neprahnu.

Proto dávám Divergenci slabých 70%

10.12.2014

Prokletí Prokletí Michaela Burdová

Knihu jsem si přečetla jen ze zvědavosti a nakonec musím říct, že ačkoliv jsem neměla téměř žádné očekávání, kniha mě přece jen trochu překvapila. Nápad hodně zajímavý, zpracování ale už trochu pokulhává. A i přestože se toho v knize tolik neudálo, Larrisa chodila na trh nebo se projít do lesíka a podobné situace nepříliš podstatné pro dějovou linku občas okořeně o nějaký zajímavý prvek, závěr prvního dílu je hodně povedený a nabitý akcí a napětím, i když lehce šok, když se 250 stran nic nedělo a pak nejednou během dvaceti stran došlo hned k několika událostem. Bohužel jsem se nedočkala žádného úžasného a nečekaného zvratu, kniha prostě plynula v přesně určeném směru, přeci si autorka mohla dát tu práci, nějak to více zašmodrchat a nakonec čtenáře překvapit. Hlavně udělat něco s postavami, které byly předvídatelné až běda. Též jejich chování, které bylo občas i nelogické. Prolog jsem ani zpětně nepochopila. Postavy mě prostě velmi mrzí a kazí hodnocení. Jsou až příšerně odfláknuté, klišoidní a ploché. Jediné, co o nich dokážu, jsou asi jenom jejich jména a to, kdo je kdo.
Ještě poslední poznámka: Občas jsem teda dost koukala, k čemu došlo mezi Larissou a Derrenem, skoro bych Volání sirény občas šoupla do červené knihovny :D :D
Od Míši Bourdové jsem nic ještě nečetla, Volání sirény je moje první kniha od ní. A nejsem zklamaná, něco mohlo být lepší, ale tři hvězdičky jsou určitě zasloužené. :)

08.12.2014 3 z 5

Kořist Kořist Andrew Fukuda

Jak tak koukám na komentáře ke Kořisti, vidím, že nikdo asi úplně nesdílí mé obrovské nadšení z této knihy. Mé čtení se skládalo z velkých šoků při náhlých a neočekávaných zvratech a odhaleních. Mohla jsem si myslet, co jsem chtěla, ale autor mi to vždycky vyvrátil a přivodil srdeční infarkt, po většinu času jsem jen šokovaně zírala a musela v duchu přehodnotit celý příběh a vše, co jsem o něm dosud věděla... Ačkoliv na e-knihy nejsem zvyklá, četlo se mi vážně dobře, nemohla jsem se odtrhnout. Autor dokáže psát hodně poutavě, zcela jsem se dokázala vžít do postav a situací, téměř na mě doléhal jejich pocit bezmocnosti před obrovskou hromadou krvelačných soumračníků. A pak ten konec! Jelikož čtečka není knížka a nemá tloušťku a přiložené soubory přidávaly stránky, konec přišel naprosto nečekaně s dalším šílených odhalením. Čekala jsem aspoň dalších pět stran, ale autor to nemilosrdně utnul na tom, z pohledu napínavosti, nejlepším místě. Jsem nadšená!

05.12.2014 5 z 5

Příběh draků Příběh draků Rachel Hartman

Čtyři hvězdičky za zmatený úvod, kterému jsem úplně tak nerozuměla. Pak se to sice zlepšilo, ale přesto jsem si z knihy neodnesla příliš silné pocity. Jistě pěkné dílko, ale i přes svoje kouzlo, draky a všechny tyhle věci jsem z ní příliš nadšená nebyla. A ta malá písmenka...

03.12.2014 4 z 5