Attia

Přečtené 360



Jak vidět svět
? - prosinec 2019
Jak vidět svět 2018, N. Mirzoeff

Čteno v angličtině. Opravdu výživné čtení, co se faktů a informací týče. Autor však nesděluje svůj názor, spíš vede čtenáře k tomu, aby si závěry udělal sám.


Růže bílá, černý les
srpen - prosinec 2019
Růže bílá, černý les 2019, E. Dempsey

Nelze tvrdit, že byste se při čtení nudili, kniha však rozhodně sedne víc těm, kteří si užívají pozvolné plynutí děje a mnoho bohatých popisových pasáží. Bílou růži, černý les bych také doporučila těm, kteří se zajímají o druhou světovou válku. Já jsem si knihu vybrala zejména pro tento fakt a jsem spokojená, autorce se povedlo perfektně vystihnout atmosféru války, beznaděje a strachu s ní spojené, ale také snahy se vzepřít a neztratit pravé hodnoty. Spisovatelka se šikovně opírala o historická fakta a skutečné osoby, na nichž položila základy děje. Příběh a jeho zápletka jsou extrémně jednoduché a poměrně předvídatelné, některé situace se trochu příčí reálnosti, nicméně kniha stále dokáže nabídnout momenty překvapení a napětí.


Město zázraků
? - srpen 2019
Město zázraků 2018, R. J. Bennett

Celá trilogie odkrývá novou úroveň fantasy žánru, která má potenciál oslovit rozsáhlé publikum. Klasický žánr fantasy obohacuje o prvky steampunku i detektivního žánru, dodává mu nádech magična a i moderního světa. Město zázraků (stejně jako Město schodů a mečů) sice vyžaduje více vašeho času a pozornosti, odměnou vám však je úžasný čtenářský zážitek. Netroufám si říct, který díl je nejlepší, Město zázraků je každopádně dokonale rozehraným i ukončeným finálem. Není lehké říct sáze sbohem, ale jsem opravdu ráda, že jsem si knihy přečetla.


Jenom lidé
? - květen 2019
Jenom lidé 2019, S. Neuvel

Jenom lidé se lehce odlišuje od předchozích dílů, pozornost je zde upřena trochu jiným směrem, ze subjektivního hlediska jsem však takovou skutečnost vítala. Líbil se mi přesah knihy i reflexe lidství, kterou Jenom lidé nabízejí. Je to určitě zdařilý závěr trilogie. Sylvain Neuvel napsal akční, čtivé, dramatické, ale zároveň důstojné a solidní dílo.


Inkoust, kov a sklo
? - březen 2019
Inkoust, kov a sklo 2019, G. Clare

Očividně už nespadám do cílové skupiny young adult čtenářů, protože ačkoliv je to velmi dobrý debutový román, úplně neoslovil. Námět je velmi originální, miluji jak historii, tak i steampunkovou atmosféru a prvky, avšak příběh je poněkud fádní.


Čekání na Godota
? - březen 2019
Čekání na Godota 2005, S. Beckett

Překvapivě dobré, překvapivě znepokojivé.


Velký Gatsby
? - únor 2019
Velký Gatsby 1991, F. S. Fitzgerald

Naprosto klasika, příběh, který je vlastně velmi smutný, ačkoliv tragičnost se schovává za pompézní opony, lahve šampaňského, divoké večírky a afektované, leč naprosto falešné chování vyšší společnosti. Ale realita se stejně nakonec prodere navrch a zanechá hořkou pachuť v ústech. + Nové vydání Ledy nabízí nádherné doplňující ilustrace.


Obraz Doriana Graye
? - únor 2019
Obraz Doriana Graye 2005, O. Wilde

Obdivuhodné dílo. Pod dramatickým a strhujícím příběhem se skrývá mnoho zásadních myšlenek o smyslu života, významu a roli krásy i vlastního svědomí. Téma je možná mnohem aktuálnější v dnešní době.


Nesvá
? - únor 2019
Nesvá 2018, E. Lockhart (pseudonym)

Morální poselství knihy je tedy pěkný s*it. Jinak se mi líbí mistrně vystavěná retrospektivní kompozice, díky níž čtenáře čeká mnoho překvapení a šokujících odhalení.


Osud člověka
? - únor 2019
Osud člověka 1959, M. A. Šolochov

Šokovalo mě, že mě tak kraťkoučká knížka může natolik silně emočně zasáhnout.


Saturnin
? - únor 2019
Saturnin 2000, Z. Jirotka

Prostě milé.


Lov stínu
červenec 2018 - leden 2019
Lov stínu 2018, M. Miller

Zdloooouhavé popisy... I děj je popisovaný natolik obsažným způsobem, že jsem se nedokázala začíst.


Kříďák
? - prosinec 2018
Kříďák 2018, C. J. Tudor


Lakomec
? - prosinec 2018
Lakomec 2008, . Molière (pseudonym)

Velice čtivé, svěží a s dosahem na současnost.


Válka s mloky
? - prosinec 2018
Válka s mloky 2007, K. Čapek

Nesmírně si vážím každého autora, který prostřednictvím uměleckého díla (v tomto případě knihy) dokáže obrazně a poutavě poukázat na problémy své současnosti a varovat. Čapek v tom absolutně exceluje. Jeho talent a um je nezpochybnitelný.


Zářivá světla velkoměsta
listopad - prosinec 2018
Zářivá světla velkoměsta 1994, J. McInerney

Vykreslení atmosféry pulzujícho velkoměsta, bouřlivé večírky, nebo bolavá ranní kocovina.. Autor píše tak, že máte pocit, že jste součástí příběhu. Top!


Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)
listopad - prosinec 2018
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek) 2002, E. A. Poe

Jeho povídky naprosto pohltí. Vykreslení atmosféry je naprosto brilantní.


Moje sestra žije na krbové římse
? - listopad 2018
Moje sestra žije na krbové římse 2017, A. Pitcher

Pro porovnání jsem četla originální i českou verzi. Ta anglická mě tedy bavila víc. Moje sestra žije na krbové římse mě neurazila, ale ani nenadchla. Přitom ji nechybí mnoho k tomu být opravdu nezapomenutelným bestsellerem, jenže autorka natěsnala příliš mnoho silných a velkých témat do jedné útloučké knížky.


Ostře sledované vlaky
17. listopad 2018
Ostře sledované vlaky 2000, B. Hrabal

Bohumil Hrabal je prostě Spisovatel s velkým s.


Vůbec nic
17. listopad 2018
Vůbec nic 2018, H. Kureishi

Moje pocity balancovaly na hraně mezi naprostým znechucením a čirou fascinací...


Artemis
? - listopad 2018
Artemis 2018, A. Weir

O knize bych mohla říct dvě slova, která ji dokonale vystihují: Fakt cool. Artemis mě zkrátka bavila jako výtečná, akcí nabitá, ale stále oddechová kniha. Vědecké fakty nejsou na obtíž, nekazí čtení, naopak příběh obohacují a podtrhují. Autorův výtečný, lehce ironický humor se zde naplno projevil.


O myších a lidech
? - listopad 2018
O myších a lidech 2004, J. Steinbeck

Velice dobrá volba četby k maturitě, strhující vyprávění.


Na odvrácené straně
červenec - listopad 2018
Na odvrácené straně 2018, A. O'Neill

Na Odvrácené straně je skutečně perfektní název, neboť příběh nesoucí se v noir stylu je temný a ještě temnější s ostrým a břitkým humorem (který silně balancuje na hraně vtipnosti, občas už je za ní) a vysokou úrovní ironie a cynismu. Na nikoho není brán ohled. Bohužel ani na čtenáře ne.


Tisící patro
červen - červenec 2018
Tisící patro 2016, K. McGee

Přesně takovou knihu jsem potřebovala! Svižné, čtivé a překvapivě nervydrásající. Konec mě docela rozhodil. Doporučuji!


Drž mě, když padám
? - červen 2018
Drž mě, když padám 2018, M. Varáčková

První knížka od této autorky a musím říct, že mě Miroslava mile překvapila! Příběh sice není nijak originální ani rozvinutý, ale nicméně po vypravěčské stránce nesmírně poutavý a emočně silný. Myslím, že je to obstojný výkon.


Neuvěříte, co se stalo potom
? - červen 2018
Neuvěříte, co se stalo potom 2018, J. Goss

Opět nadupaná a pořádně akční jednohubka. Jednoduchý, ale zajímavý a docela drsný příběh a zápletka, překvapivé rozuzlení. Prostě fajn dílko.


Probuzení bohové
květen 2018 (12.-31.)
Probuzení bohové 2018, S. Neuvel

Spící obři jen připravovali bojové pole - v druhém díle se příběh konečně rozjel na plné obrátky! Probuzení bohové jsou i s drobnými chybami opravdu skvělé dílo.


Jeden z nás lže
? - květen 2018
Jeden z nás lže 2017, K. M. McManus

Škoda překombinovanosti - vypravování ze 4 pohledů se autorce trochu vymklo z rukou, také nevybalancovala poměr v dějovosti - dlouho se nic nedělo, pak se situace bleskurychle vyřešila. Ale jinak zápletka velice zajímavá, příběh podaný ve stylu show, proč ne?


Jízda
duben - květen 2018
Jízda 2017, G. Adams

Určeno spíše pro fanoušky seriálu, protože ostatní smrtelníci (jako já) v tom budou mít asi docela guláš. Příjemná a čtivá jednohubka, která rozhodně neurazí a dobře zabaví, ale postrádala jsem souvislosti.


Smrtka
duben 2018 (02.-20.)
Smrtka 2018, N. Shusterman

Čtivé, fascinující, znepokojivé. Perfektní!


V pasti času
? - duben 2018
V pasti času 2018, M. L'Engle

Takové roztomile jednoduché a naivní, ale pro malé čtenáře ideální! :)


Replika
? - duben 2018
Replika 2018, L. Oliver

Problém je, když propagace nasadí laťku příliš vysoko a udělá z knihy něco trochu jiného, než ve skutečnosti je. To pak logicky čekáte něco obrovského a lehce se stane, že jste ve výsledku nemile překvapeni.


Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr
? - březen 2018
Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr 2018, K. Sutherland

Kniha působí nejprve jako vytržená z reality, ale jakmile ukáže svoji pravou tvář, pochopíte její silné poselství. Zároveň oceňujii velkou originalitu a čtivost.


Temný les
? - březen 2018
Temný les 2017, L. Cch'-sin

Myslím, že tohle je na mě jakožto osmnáctiletou dívku, která fyzice doopravdy moc nerozumí, až moc složité a hluboké. :D


Gemina
leden - únor 2018
Gemina 2017, A. Kaufman

Chci jen jediné - poslední díl teď hned, prosím!


Divotvůrce
? - únor 2018
Divotvůrce 2017, S. d. Castell

Kdybych byla o 2-3 roky mladší, asi bych knihu hodnotila 5 hvězdičkami, protože je nabitá akcí od začátku do konce, autor má v rukávu pár překvapení, navíc se za fantasy příběhem skrývá mnohem hlubší myšlenka... Opravdu zdařilá knížka, akorát spíš pro čtenáře kolem 15 let.


Krycí jméno E219
prosinec 2017 - leden 2018
Krycí jméno E219 2017, T. Shaft (pseudonym)

Autorka možná měla pár let počkat... Nápad fajn, ale přebitý dost špatným zpracováním. 50% max.


Diabolik
prosinec 2017 (04.-31.)
Diabolik 2017, S. J. Kincaid

Zarazilo mě, jak moc je kniha dobrá, promyšlená, čtivá a strhující. Po dlouhé době zase něco kvalitního a originálního a zároveň zábavného.


Žena z kajuty č. 10
? - prosinec 2017
Žena z kajuty č. 10 2017, R. Ware

Ehm... Nudila jsem se. Minimálně polovina textu by se dala vyškrtat.


Město schodů
? - prosinec 2017
Město schodů 2015, R. J. Bennett

Kniha je zcela jistě fantasy, zároveň však znepokojivě připomíná dnešní svět, jedná se o zajímavou a neobvyklou verzi tohoto žánru, což je příjemně osvěžující. Doporučuji všem náročnějším a mlsným čtenářům.


1 ...