Arkagas Arkagas komentáře u knih

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

(SPOILER) Colorado Kid je typicky netypická Kingovka. Sledujeme tu příběh mlaďounké stážistky, která je v redakci novin vedena ostřílenými kolegy - jednomu bude za chvíli 90 a druhému je 65. A tihle dva chlapíci se rozhodnou, že se s ní podělí o záhadu jménem Colorado Kid. Mrtvého muže, který byl jednoho rána místními studenty nalezen na pláži mrtvý, opřený o popelnici a nikdo nevěděl, kde jak a proč se tam ocitl. Společně tak rozplétají různé možnosti a chlapíci ji vedou po cestě, která už byla ověřena. I přesto se ale do dneška neví, proč byl Colorado Kid zabit a kým. Tahle krimi Kingovka je skvělá - postavy jsou vykresleny tak, jak to umí jen Stephen - máte pocit, že je znáte od malička. I když je jasné, že se konec nedozvíte a tenhle krátký příběh byl napsán, abyste se zamysleli a zkusili tuhle záhadu rozluštit sami, zaručuju, že se Vám to bude líbit. Colorado Kid se prostě zjevil a už neodešel.  A kdo nečte doslovy, tak tady si ho dá prosím povinně. Děkuji.

Matčina panenka Matčina panenka Abby Davies

(SPOILER) Psychothriller se šílenou matkou v hlavní roli. Ta miluje svou dcerku nadevše, ovšem má ji radši jako malou, když ji může oblékat a líčit jako malou panenku. Mirabelle nemůže nikdy opustit dům, žije za zabedněnými okny a dveřmi, a to jen proto, že má smrtelnou alergii na slunce. Ale Mirabelle je 13, dorůstá do mladé slečny a matka z toho rozhodně nadšená není.. a proto domů přivede Clarabelle... 5 let starou dívenku, která tvrdí, že se jmenuje Emma a že chce zpět k rodičům. Mirabelle nejen že už je velká, ale samozřejmě není hloupá a tak začne pátrat na půdě, kde přijde na to, že dle všeho byla kdysi dávno jako malá holčička unesena, stejně jako teď Clarabelle a je na čase opustit tenhle dům. To ovšem nebude jednoduché...
Začíná kolotoč útěků a brutálních vraždících scén, věznění dalších lidí, výhrůžek a i když se to čte jedna radost, protože děj ubíhá a chcete prostě vědět, co se bude dít dál, tak čím víc se kniha blíží ke konci, tím víc přitažená za vlasy je. To je prostě fakt.
Matka je tu nesmrtelná, Mirabelle, která nikdy neopustila dům má schopnosti pomalu marveláckých hrdinů a ať se stane, co se stane, vždycky Vás čeká ještě větší šílenost.

Mě to ale ve čtení absolutně nevadilo. Proto tyhle thrillery a psychothrillery čtu, abych se bavila, aby mi stránky utíkaly pod rukama a aby mě to hnalo k tomu vědět, co bude dál.
Takže za mě účel splněn, až si budu chtít přečíst něco náročného, sáhnu po nějaké Odeonce, nebo jiné knize.

Oko za oko: Panenka Oko za oko: Panenka John Saul

sérii /stav mi nadšeně poslala kamarádka - už když mi vyprávěla o tom, že znovu po x letech tuhle sérii čte, přišla jsem na to, že jsem kdysi dávno četla Kapesníček, ale tehdy neměla absolutně potuchy o tom, že patří do nějaké série.. Přišel únor a ke mě doputoval vánoční balíček obsahující tuhle sérii komplet. Městečko Blackstone je v mnoha pohledech podobné Castle Rocku, jen s tím rozdílem, že se v něm nenachází věznice, ale na kopci stojí starý ústav, který má být brzo v rámci developerské investice zbourán. To se ale nelíbí tomu, kdo tu stále chodí mezi zdmi a obyvatelům posílá tajemné předměty, které přinášejí neštěstí a zkázu. Je to duch, nebo člověk? A proč vybral zrovna tyhle rodiny? Nejspíše proto, že každý předmět je vázán k události (a ne pěkné, co si budeme), která patří do jejich historie. A tak se bourání přerušuje, protože v městečku vzniká panika a mezi lidmi se šíří strach...
V celé sérii na Vás hodně dýchne podobnost se Stephenem Kingem, ale rozhodně se nejedná o jeho vykrádání. Naopak, John Saul mu touto sérií skládá poctu a děkuje mu za inspiraci a hnací motor.
Celá série je spíš takovou chuťovkou, jednohubkou a dá se přečíst při troše štěstí za jeden, max 2 dny. Pokud jste o ní nikdy neslyšeli, rozhodně si to dejte, je to skvělý.

Tajné případy Tajné případy Peter Milligan

Tohle mě bohužel neba.. skoro žádný Koblížek a v příbězích jsem se nějak nebyla schopná zorientovat. Jako čtení na hoďku fajn, ale po dvou dnech už vlastně nevím, o co tu šlo.

Moje hodnocení: 5/10

10.02.2023 3 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Každý zločinožrout určitě zná jméno Bella Gunnes, aneb vdova z La Porte. Dodnes se vedou dohady o tom, zda má na svědomí 14, nebo až 40 obětí. A Camilla Bruce se vrhla do sepsání jejího příběhu. A já smekám. Ano, tohle není true crime kniha, je to román inspirovaný její osobou a jejími činy (- kdo v knihách nečte dovětky, tak tady doporučuju to udělat). Kniha je rozdělena na 2 linky vyprávění - v jedné sledujeme počínání samotné Belle, ve druhé její sestry Nellie. Obě dvě se do Ameriky přistěhovaly z Norska. Belle po tom, co utrpěla brutální útok od muže, který málem nepřežila. A semínko zášti tak bylo zaseto... Tahle velmi chytrá žena věděla, že proto, aby byla šťastná a zaopatřená, potřebuje peníze.. a taky dobře věděla, kde je bez problému sehnat. Mužů je na světě přece tolik a místa v zemi na její farmě ještě víc..
Jako milovník true crime jsem na tuhle knížku byla ohromně zvědavá a nezbývá mi než smeknout. Tahle kniha se rozhodně dostane do toho nejlepšího, co jsem v roce 2023 četla. Co je pravda a co si autorka domyslela se sice dočtete na konci, ale během čtení nechte pracovat svou představivost.
Bella si rozhodně Vaši čtecí pozornost zaslouží.

10.02.2023 5 z 5

Nebuď jak gadžo! Nebuď jak gadžo! Vojtěch Mašek

Michal vyrůstal v dětském domově, stejně jako jeho starší bratr. Komiks vypráví jeho pohled na dobu dětství a dospívání, ale je protkán i pohledem jeho otce a matky, která se ho vzdát nikdy nechtěla, jen neměla prostředky k tomu ho vychovávat - byt bez vody, elektřiny a plynu, neustálé střídání partnerů a žádný příjem.
Příběhově tu narážíme na celkovou problematiku umisťování dětí do ústavní péče - kdy je to nutné a kdy ještě ne?
Jednání sociálních pracovnic není vždy úplně v pořádku a často se v něm projevují osobní názory a preference.
Michal byl nakonec úspěšný student nejen SŠ, ale i VŠ. Celý jeho příběh probíhá na severu Čech, v okolí Turnova a Liberce. Komiks je o to zajímavější, že jsou v něm uvedeny kopie zpráv, posudků a hodnocení samotného Michala, stejně jako rozsudky jménem republiky jeho matky.
Komiksový skvost. Kniha, kterou by si měl přečíst každý a kniha, která otevírá citlivé téma zajímavou cestou.

10.02.2023 5 z 5

Příběhy impéria: Morganina pomsta Příběhy impéria: Morganina pomsta Kryštof Ferenc

Jedno velké wau! Po dlouhé době se mi do rukou dostal fantasy komiks z rukou českých autorů, který propojuje fantasy svět plný elfů, draků a legendy o Merlinovi s viktoriánskou Anglií, kdy je možné mezi oběma světy projít pomocí portálu. Příběh dává smysl, není zmatený a kresba je naprosto nádherná. Dlouho jsem v rukou neměla něco, u čeho je cítit každý tah pastelkou a co nebudete chtít odložit.
Zcel náhodně jsem na něj narazila v knihovně a díky za to. Tohle můžu jen a jen doporučit, protože jinak jsem neměla vůbec potuchy o tom, že něco takového u nás vzniklo.

10.02.2023 4 z 5

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Hamnet - kniha, která byla hodně vidět před koncem roku 2022, kdy se k nám dostala. Nádherná obálka a příběh ze Shakespearovy rodiny láká sám o sobě. Mě se bohužel ten waw efekt na knihu, který se dostavil u jiných nepřišel. Ano, román je to výborný, ale jeho tempo mě místy vážně uspávalo a čekala jsem pořád kdy konečně přijde nějaká akce. Ta přišla ale až skoro ke konci knihy. Za mě osobně by se navíc kniha měla jmenovat spíše Agnes (nebo Anna, chcete-li), ale chápu, že by potom tolik nelákala. Agnes, spíše známá jako Anna byla matka malého Hamneta, který jak víme zemřel. Kniha je ale opředena tajemstvím a jakýmsi mysterioźnem, kdy Agnes od malička uměla věštit budoucnost, rozuměla bylinám a čas trávila nejraději v lese, kde i porodila svou první dceru. Tak trochu divoženka, tak trochu věštkyně... Její osud se nakonec točil jen kolem dětí, které pro ni byly vším, stejně jako manžel, který ale odjel do Londýna, kde začal pracovat v divadle a ona zjistila, že se za ním už nikdy s dětmi kvůli jejich zdravotnímu stavu nepřestěhuje, byť to byl její sen. Kniha, která pluje velmi pomalým tempem a nabízí trochu jiný pohled na rodinu tak známého Shakespeara. U mě bohužel neurazí, ale ani nenadchne.
Moje hodnocení: 7/10

10.02.2023 4 z 5

Nevěsta nebo lupič? Nevěsta nebo lupič? Tom King

Batman, Wonder Woman, Catwomen a Ivy s její kamarádkou Harley. Skvělý. Knížka složená ze dvou delších a svou kratších příběhů. Spousta barev, lásky, nenávisti, smutku a naděje. Ostatně jako vždy. Co jiného od Batmana čekat. Byť mi tu chyběl Joker, budiž odpuštěno, tohle se četlo jedna radost :)

01.02.2023 4 z 5

Kočičí oko Kočičí oko Margaret Atwood

Další kniha z pera Margaret a jak jinak, než další skvost. Kočíčí oko je příběh hlavní hrdinky Elaine, která je už dospělou ženou, ale v myšlenkách se vrací do dětství - do doby, kdy se seznámila s Cordélií, která se pro ni stala celoživotní přítelkyní a predátorem v jednom. Cordélie a její gang totiž Elaine celé dětství šikanovaly a přesto všechno je to jediná žena, kterou by teď po letech, ve svém středním věku chtěla potkat znovu. A konečně se jí zeptat proč? Proč to všechno?
Kočičí oko je kniha plná bolesti. Dětského traumatu, se kterým se Elaine vyrovnává postupně během celé dospělosti. Provede Vás celým svým životem, svými chybami, úspěchy i nejistotami v podobě manželského života, svobody, feminismu a umění. Ukáže Vám naprosto upřímný a láskyplný vztah s bratrem, který byl v podstatě její jedinou pevnou kotvou.
Tahle kniha Vás rozbije na mnho kusů a zase složí dohromady. Rozhodně to za mne bude jedna z nej knih roku 2023 - a to máme teprve 1.2. :)

01.02.2023 5 z 5

Vox Vox Christina Dalcher

(SPOILER) Dystopický a antiutopický román, který se nebude číst snadno žádné ženě. Představte si svět, kde žena, (samozřejmě včetně malých dětí) dostane na ruku "náramek" a limit slov na den je 100. V případě, že řeknete o slovo víc, dostanete elektrický šok, který se s každým slovem stupňuje. Přijde Vám to v pohodě? Tak si představte, že Vaše malá dcerka má noční můru a počítadlo jede na plné obrátky... Ženy mají svou úlohu v domácnosti, mají být poslušné a nedělat problémy. V opačném případě jsou odeslány do táborů a kolonií, nebo rovnou popraveny. A pak je tu hlavní hrdinka Jean - doktorka lingvistiky a neurovědy, která pracovala se svým týmem na séru proti afázii. O všechno samozřejmě přišla - do doby, než byla oslovena vládou, aby na projektu začala znovu pracovat. Velmi brzy ale pochopí, že její sérum má být použito na úplně jiné účely. Zároveň se znovu setkává se svým milencem a hrozí ji, že v případě prozrazení bude popravena. Její manžel totiž pracuje pro vládu a Jean si nemůže být ničím jistá. Ano, místy je to hodně podobné příběhu služebnice a je jasné, že autorka ten příběh zná. Na druhou stranu je dobré se od Margaret Atwood oprostit a vnímat to jako samostatný příběh. Který má díry, ale jinak drží vcelku dobře pohromadě. Konec byl na mě až moc velký happyend, na druhou stranu, když čtete takovouhle depku, tak to vlastně i svým způsobem potěší. Na knížku jsem se chystala už co vyšla, ale nějak na ní nebyla nálada. Teď jsem ji ale vlastně přečetla na 2 dny a rozhodně toho nelituju.

22.01.2023 3 z 5

Šelma Šelma František Šmehlík

Už prvotina Slyšet jeleny zpívat se mi líbila a to hlavně z důvodu, že se jedná o poctivou českou detektivku. Že to ale Franta požene ještě mnohem dál, s mnohem větším rozsahem (a přesahem) jsem už ale nečekala. Šelma mě zaujala už obálkou, která je stejně jako u jelenů dokonalá. Popravdě jsem knihu neměla v ruce, dokud mi nepřišla podepsaná autorem domů a netušila jsem, jaká "bichle" to vlastně je. Člověka by to mohlo odradit od čtení, ale nebojte, tenhle příběh Vás pohltí a nepustí. Zpočátku jsem si vypisovala postavy, protože jsem měla občas problém se orientovat, ale jak jsem nasedla do vlaku, už jsem se jen pohodlně vezla. Rozhodně je tady podobnost s mnoha událostmi z posledních let, které ale ničemu nevadí a naopak donutí čtenáře se zamyslet. Hlavní vyšetřovatelka Laura Ara si s sebou nese svoje vlastní démony, jako každá poctivá knižní postava a příběhu to dodává svým způsobem na lidskosti. I když velmi brzy rozklíčujete, kdo je oním stěžejním vrahem - "porodníkem", zaručuju, že i tak budete s nadšením číst dál. Napsat takhle rozsáhlou poctivou českou detektivku ve věku 28 let je za mě osobně prostě umění a na pokračování se neskutečně těším. Díky za tenhle zážitek a knížka patří k tomu nej, co jsem přečetla za rok 2022 - recenzi přidávám až teď, protože posledních 50 stran na mě čekalo až teď v lednu.

22.01.2023 4 z 5

Dům na rozhraní Dům na rozhraní William Hope Hodgson

Zaprvé - William Hope Hodgson žil 1877 -1918. A v tomhle díle je naprosto jasné, kde se Lovecraft inspiroval. Protože zatím co Hodgson už publikoval, Lovecraft byl malé děcko. Dům na rozhraní je dílem, na které jsem se tak moc těšila a narovinu říkám, že to není kniha pro nikoho, kdo čte jen moderní horory typu duchařiny, vyvražďovačky a prvoplánové zlo. Tahle kniha je plíživá, příběh místy dost zmatený a přesto Vám po jejím dočtení spadne brada. Jakmile jsem začala, jen těžko jsem se odlepovala. Je to atmosférické, temné, místy plné podivností, které nedávají smysl, ale ve finále do sebe vše zapadne. Pokud jste fanoušky pomalých příběhů, kde se zlo plíží až eskaluje ve svůj wow moment, tak směle do ní. Pokud čtete novější horory, vyhněte se jí, protože Vás bavit nebude.

17.01.2023 5 z 5

Všechna ta těla Všechna ta těla Kendare Blake

(SPOILER) po dočtení Teda Bundyho jsem chtěla něco na odlehčení a sáhla jsem po téhle YA knize, která slibovala temný thriller.
Léto roku 1958 a hlavní hrdinka Marie (15), která je nalezena na místě vraždy rodiny, celá od krve. Oběti ale nejsou první a mají jedno společné - všechny byly vykrveny.
Marie je zatčená a rozhodne se, že vypovídat bude jen jednomu člověku - Michaelovi, který je synem šerifa a je mu pouhých 16 let.
Jakto, že na místě činu byla krev jen na ní a nikde kolem? Jakto, že všem předešlým zavražděným zmizela taky krev do poslední kapky? Marie tvrdí, že nikdy nikoho nezabila, ale že byli dva. Koho tedy kryje a proč?
V lese se mezitím začnou objevovat zvláštní značky na stromech a Michael začíná pátrat ve starých knihách o čarodějnických procesech.

Příběh se pomalu, ale jistě rozmotává, Michael se vzdává všech svých materiálů zjištěných o Marii a slibuje jí, že pro ni vykoná ještě poslední věc.

Tahle knížka je taková netypická upířina, která má skvělý nápad a potenciál, ale místy byla dost nedotažená. Příliš rychlý konec je taky moc nepřispěl, ale jako oddechovka to na mě fungovalo.
Mnoho komentářů se zmiňovalo o tom, že konec nebyl vysvětlen, což není pravda, protože konec je zde vysvětlen jasně a je jen potřeba ho pochopit a číst mezi řádky. Za to autorce za mě palec nahoru.
Zhltla jsem ji téměř na jeden zátah a bavilo. Žádná vysoká literatura to ale není.

Moje hodnocení: 7/10

17.01.2023 3 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

(SPOILER) Ted Bundy - sériový vrah, o kterém bylo napsáno spoustu knih a natočeno spoustu dokumentů. Charismatický, velmi inteligentní muž, který vraždil mladé dívky napříč Amerikou a možná by nebyl nikdy chycen, kdyby ho jednoho dne strážník nezastavil jen kvůli banalitě.
O Tedu Bundovi víme už téměř vše, ale tahle kniha je přesto jiná. Ann Rule byla žena, která se s Tedem spřátelila na krizové lince, kde spolu pomáhali lidem s jejich problémy. Ann Rule byla také žena, která Teda nahlásila, když sledovala případy a dle popisu jí začalo docházet, že by to mohl být on. Zároveň to ale byla také žena, která mu celou dobu do vězení posílala peníze a podporovala ho v dopisech. A právě tahle korespondence a přátelství je pro tuto knihu stěžejní. Ann totiž měla s Tedem přátelský vztah i poté, co jí bylo jasné, že všechny vraždy skutečně spáchal on.
Jak sama vysvětluje, musela oddělovat tyhle dvě osobnosti, jinak by to sama nezvládla. Díky ní tu ale máme tak ucelený pohled na Teda, jaký tu ještě nebyl. Troufám si říct, že tahle kniha je nejkomplexnější pohled na Teda, jaký u nás zatím vyšel.
Nebojte se rozsahu skoro 600 stran, pokud jste fanoušky true crime žánru, tak tuhle knížku slupnete jako malinu.
Co mě ale zarazilo je to, že Ann Rule napsala 33 true crime knih. Podle mnoha z nich byly natočeny filmy, ale Ted Bundy je první kniha, která u nás po 22 letech vyšla. I když lepší pozdě, než nikdy.
Rozhodně si ale o Ann Rule zjistěte víc, ta paní byla skvělá.

15.01.2023 5 z 5

Tom Felton je kniha, která se objevila před Vánoci a kdo ji nečetl, jako by snad ani neexistoval.
Osobně nejsem Potterhead, ale Draco, kterého Tom ztvárnil je moje oblíbená.
Trošku jsem se bála, že tahle biografie se bude motat jen kolem HP, což se nakonec ve velké míře motá, ale vůbec ničemu to nevadí, protože Tom vypráví o věcech, které ještě jinde nezazněly. Věděly jste třeba, že jeho děda je světově uznávaný geofyzik, který absolutně nevěří na magii a přesto se nakonec vyskytl ve filmech jako záskok Brumbála?
Tom tu vypráví o svých hereckých začátních - hraní v reklamách, o filmu pidilidi, kde ztvárnil hlavní dětskou roli a o celém tom fenoménu jménem HP pohledem dítěte, které dostalo roli, ale vlastně vůbec nevědělo, o co se jedná.
O přátelstvích, která tu vznikla, o hraní po boku hereckých legend a mnoho a mnoho dalšího.
O závislosti na alkoholu, která nakonec vznikla z osamělosti, protože přátele a štěstí si za peníze narozdíl od oranžového lamborghini nekoupíte.
Velmi mile napsaná knížka, které vesměs nemám co vytknout a jsem ráda, že jsem do ní nakonec šla.
Ale oproti Mattu Perrymu je tohle opravdu takový životní oslazený čajíček.

15.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném, vtipném a nesmlouvavě upřímném životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu, ale i vlastního boje se závislostí.

Matthew Perry nechává ve svém výjimečném životním příběhu čtenáře nahlédnout do nahrávacího studia nejúspěšnějšího komediálního seriálu všech dob a zároveň se otevřeně svěřuje se svým bojem se závislostí. Jedinečným stylem, s bezmeznou upřímností a svým typickým humorem barvitě líčí podrobnosti z celoživotního zápasu se zdravotními problémy a odhaluje, co k nim přivedlo člověka, kterému alespoň na první pohled nemůže v životě nic chybět.

Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih je nezapomenutelný osobní příběh, ve kterém autor sdílí nejintimnější podrobnosti o ztracené lásce, o nejtemnějších hodinách svého života a o těch nejlepších přátelích.

Neotřesitelně upřímná, dojemná a zároveň vtipná – autobiografie, na kterou nejen fanoušci seriálu Přátelé netrpělivě čekali.

15.01.2023 5 z 5

Probuzení Probuzení Marjorie Liu

Netvora je komiks, pro který jsem šla účelně do knihovny hned jak jsem ho viděla v knihkupectví. Bože! Tohle je taková krása. Pokud by někdo hledal čistý fantasy komiks, první co mě napadne bude rozhodně Netvora. Rasy dělené na Arkance a míšence, Maika půlvlčice, Velekněžka, Půlnoční město, démoni a hromada dalších postav. To všechno Vás čeká v Netvoře. Dokonalá kresba lehce šmrnclá asií a středověkem navíc funguje k tomuhle příběnu naprosto parádně. Co víc dodat - prostě si to přečtěte, protože tohle Vás vtáhne a nepustí. Nutno dodat, že poslední díl jsem ještě nečetla, takže tu ruku do ohně dám zatím za ty čtyři :-)

29.12.2022 5 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Aza je puberťačka, která trpí OCD. Daisy je její nejlepší kamarádka, která ji v jejích nejtěžších chvílích drží nohama na zemi.
Tahle kniha je opravdu určena především náctiletému publiku, i když zápletka s náhle ztraceným otcem Aziina kamaráda a později přítele tohle téma místy hezky rozbíjí, na nás staršího data už to bohužel nemůže fungovat tak jako na náctileté osazenstvo. Což rozhodně není na škodu.
Účelně jsem po knize sáhla na Štědrý den, kdy jsem si ji vzala s sebou na zubní pohotovost a v čekárně ji celou přečetla. K téhle události byla jako stvořená.
Celkově ji bohužel nemůžu hodnotit výš, ale za přečtení rozhodně stojí.

29.12.2022 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Uf. Další Dvořáková a další silná kniha. Tak nějak už jsme si zvykli, že v jejích knihách není nakonec nic jak jsme si mysleli na začátku, ale přece jen tohle je hodně silné. Zahrada je kniha, která zpracovává jedno z nejtěžších témat lidskou a neodsuzující formou, což je v dnešní době dost vzácnost. Pomáhá nám nahlédnout do myšlení člověka, který se s tímto problémem potýká a věřte mi, ta kniha ve Vás bude rezonovat ještě dlouho po přečtení. Do poloviny jsem si říkala: „oukej, tak už mi řekni, o co tady jde a proč se pořád točíme v zahradě..." A pak to přišlo - přišlo zamyšlení se nad tématem i pochopení, proč má Zahrada růžový přebal. Přečteno na jeden zátah, ta kniha se i přes své těžké téma nedá odložit.

29.12.2022 5 z 5