Arkagas Arkagas komentáře u knih

Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 3 Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 3 Kei Koga

nejsem čtenář mangy, abych po ní sáhla, musí mě něčím zaujmout. Když pomineme obrovské promo, jaké Brutal měl, byla jsem zvědavá spíš na knihy samotné. Hiroki Dan je jednoznačně sympaťák. Příběhově to místy možná pokulhává, protože se může zdát, že se děj vleče, kresbou mi to ale bylo vynahrazeno. Že je to Dexter po Japonsku se tomu upřít prostě nedá, což ale ničemu nevadí. Brutal na mě jako člověka nimrajícího se v truecrime brutální rozhodně nebyl. Nopak - strávila jsem s ním jedno fajn odpoledne v posteli. A jako nečtenáři mangy se mi to líbilo.

05.06.2023 3 z 5

Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 2 Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 2 Kei Koga

05.06.2023 3 z 5

Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 1 Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 1 Kei Koga

Ne/promlčeno Ne/promlčeno kolektiv autorů

Zajímavá publikace, která se zaměřuje primárně na promlčecí lhůtu kriminálních případů nejen u nás, ale i ve světě a má za cíl přimět veřejnost o tomto tématu komunikovat.
Zpracování odpovídá tomu, že má čtenáře šokovat, což na jednu stranu chápu, na druhou ji to vcelku ubírá na kvalitě. za přečtení ale rozhodně stojí.

05.06.2023 3 z 5

Staré židovské hřbitovy Čech a Moravy Staré židovské hřbitovy Čech a Moravy Jiří Fiedler

Nádherná a velmi poučná publikace, kterou jsem kdysi dávno objevila v Levných knihách a neustále se k ní vracím. Skvělá kniha.

03.06.2023 5 z 5

Symboly emancipace  - Synagogy 19.století v českých zemích Symboly emancipace - Synagogy 19.století v českých zemích Arno Pařík

Knížka, která sice neobsahuje moc textu, ale přesto dokáže člověku dost rozšířit obzory. Architektonické skvosty, které nebyly zničeny jen za války, ale i díky chátrání a mnohdy o nich člověk neměl ani potuchy.
A samozřejmě i synagogy, které zdobí ČR dnes, ať už fungující, nebo ne.

03.06.2023 5 z 5

Bomby nad Brnem Bomby nad Brnem Milena Flodrová

Bombardování Brna byla série náletů amerického a sovětského letectva od 25. srpna 1944 do 26. dubna 1945. Při amerických náletech byly použity letouny B-24 Liberator a Boeing B-17. Dohromady si nálety vyžádaly okolo 700 obětí. Většinu se jich nepodařilo identifikovat. V dobových dokumentech je jmenovitě zaznamenáno 330 obětí.Americké nálety byly plošné z výšky 46 km a způsobily větší materiální škody. Sověti neměli těžké bombardéry, bomby shazovali z lehčích letounů; zásahy byly přesnější a zasahovaly spíše živé cíle.

Fotografická kniha, která kompletně a detailně mapuje bombardování Brna a ukazuje lidem stav budov a ulic tehdy a posléze v porovnání v roce 2000. Zároveň obsahuje mapu oblastí a přehled bombardérů, které byly tehdy použity. Mnohdy je až k neuvěření, jak moc se třeba náměstí Svobody změnilo jen díky téhle události.
Rozhodně stojí za pozornost.

02.06.2023 4 z 5

Rituál Rituál Sergej Djačenko

Legendu o drakovi znají všichni drakomilci, ale věděli jste, že je dle knižní předlohy ukrajinských autorů? Já taky ne, dokud se neukázala v nabídce do čtenářské výzvy.
Rituál se od filmu prý diametrálně liší a zachovány snad byly jen jména postav, což si už nevybavuji, takže na co budu koukat v nejbližším čase je celkem jasné.
Příběh princezny Juty, které nebyla do vínku dána krása, ale chytrost a bystrost a draka Arm-Anna, který ji unese je vcelku předvídatelný, ale nic to nemění na poetice příběhu, do kterého se dostává láska postupně a právě díky vlastnostem princezny. Příběh zasazený do prostředí starého hradu a moře nabírá o to víc na svižnosti, když zjistíme, že největším nepřítelem draků je mořská příšera - potomek prastarého Jukky.
Je to velmi milá a vcelku svižná fantasy kniha, která je pro milovníky draků asi povinností a já jsem ostuda, že jsem se k ní dostala teď, ale jsem za to moc ráda.

01.06.2023 4 z 5

Malenčí Malenčí Hana Kavurová

thriller s hororovými prvky z pera mladé české autorky, který přečtete na jeden zátah a u kterého Vás místy bude opravdu mrazit v zádech, to přesně je Malenčí.
Mnoho knih ze světové produkce označované jako horor by se mohlo jít klouzat, protože tohle je opravdu skvělé.
Ano, je to spíše novela, než plnohodnotný román, ale i tak na 200 stranách dokázala Hana Kavurová vystavět příběh, který by se mi sakra líbil jako film :)
Do dočtení knihy jsem nečetla anotaci a možná i proto se u mě dostavil waw efekt ve větší míře, nic to ale nemění na tom, že tahle knížka bude čestně obývat mou knihovnu a nepůjde do světa.
Pokud máte rádi příběhy založené na lásce, beznaději, nevadí Vám lesy a stvoření žijící v nich, krvavé a nadpřirozené prvky a smrt, běžte do ní, bude se Vám líbit.

26.05.2023 4 z 5

Pojď se mnou Pojď se mnou Ronald Malfi

(SPOILER) V první řadě nutno říct, že tohle není horor! Je to skvělý psychologický thriller, ale horor ta kniha nepotkala ani z rychlíku, takže opravdu netuším, kdo to narval na obálku knihy... Pojď se mnou je příběh o Aaronovi, muži, který po tragické smrti své ženy zjišťuje, že ji vlastně vůbec neznal. Neměl šanci - Alisson před ním svá tajemství jako novinářka uměla dokonale skrývat. Kdo by čekal příběh ohledně nevěry, je na omylu. Alisson na vlastní pěst pátrala po vrahovi své sestry, který navíc neměl na krku jen její vraždu. Tahle kniha je atmosférická, uvěřitelná, lidská, plná smutku a přešlapů a přesto ji nějak nelze odložit. Sledovat cestu Aarona je někdy opravdu bolestivé a člověk mu drží všechny palce, protože jeho láska ke své ženě je z té knihy úplně hmatatelná. Po přečtení doslovu, že je kniha věnována jeho kamarádce, která byla také zastřelena v obchodním centru mi to celé dalo mnohem větší smysl. Bravurně napsaná kniha s přesahem, která by v té záplavě thrillerů na jedno brdo měla rozhodně být víc vidět.

22.05.2023 4 z 5

Praha Alfonse Muchy Praha Alfonse Muchy Jan Boněk

(SPOILER) Alfons Mária Mucha. Jediný ze 6 dětí, který přežil a mohl svému otci dělat radost. Rodák z Ivančic, student brněnského gymnázia, které ani na 3 pokusy nedodělal a zapisovatel u brněnského městského soudu, odkud byl vyhozen, protože místo zápisu soud s partou nepřizpůsobivých občanů nakreslil.   Ve Francii opěvovaný a milovaný umělec, v Čechách umělec odsuzovaný, nemilovaný a zatracovaný.   Muchovi plakáty, které ho vlastně proslavily vznikly náhodou a jeho největší dílo Slovanská epopej bylo pro Čechy danajským darem.   A tak poznáváme umělce, který je nyní milovaný po celém světě, ale ne vždy tomu bylo stejně. Mucha byl možná úspěšný a extrémně talentovaný, ale byl šťastný? Na to nám sice on sám už nikdy neodpoví, ale díky jeho deníkům a potomkům tak nějak tušíme že ne. Neustálé spory například se Švabinským, obhajování svého díla a i své osoby a především neustálé shánění financí na své umění na něm rozhodně zanechalo stopy. Přes to všechno se Mucha stal jedním z nejvýraznějších renesančních umělců u nás. A nejvyšším představitelem českých zednářů od založení Národní lóže. Zároveň byl držitelem nejvyššího zasvěcení, kterého mohou zednáři dosáhnout - 33.stupeň skotského ritu.

21.05.2023 5 z 5

Cíťa Cíťa Lenka Blažejová

velmi milá záležitost určena sice primárně dětem, ale rozhodně přínosná i pro ostatní čtenáře všech věkových kategorií. Knížka formou krátkých textů a krásných ilustrací představuje svět nás introvertů a vysoce citlivých lidí pohledem, který možná ostatní na první dobrou nevidí. A Lenka má pravdu, máme pocit, že jsme součástí celého vesmíru, milujeme tajemno, mnohdy máme chut dělat xy věcí najednou a pak je problém vstát z postele a dojít si pro rohlík. I tohle jsme totiž my. Neplést si introvertnost a citlivost s duševní nemocí :)Knížka Vám možná poradí, jak s námi zacházet, jak nás pochopit.Ilustrace jsou mnohdy tak trefné a přesto vtipné, že jsem se smála i nahlas ( introvert v háji -  kde stojí postavička na pokraji lesa, nebo nálada pod psa, kdy je pro změnu zavalena chlupáčem...) Tohle dílko je sice čtení na hodinku, ale co nabídnout rozhodně má :)

21.05.2023 4 z 5

Co je ti do toho Co je ti do toho Hana Lundiaková

(SPOILER) Představte si, že je Vám 33, jste matka od rodiny, která má milujícího manžela, práci v korporátu, vyděláváte hodně peněz, v životě Vám nic nechybí a po práci se těšíte domů za svým synem. A pak, postupně, když vodíte syna do školy si začnete všímat klučiny, který jezdí na jednokolce, má na hlavě číro a každý den chodí o 2 minuty pozdě.
Vaše zvědavost, proč se tohle den co den opakuje se Vám ale přetváří v mnohem silnější city, o kterých víte, že jsou špatně a přesto je nemůžete ovlivnit.

A tak sledujeme cestu Žany, která bojuje sama se sebou a svými city, stejně jako příběh "Kohoutka", o kterém vlastně moc nezjistíme a přesto si dovedeme představit jeho životní cestu.

Co je ti do toho je kniha neskutečně silná - nejen příběhově, ale především jazykovou formou. Čeština hovorová, obecná, nářečí, vulgarismy, novotvary, anglicismy, i výrazy, o kterých byste řekli, že se ke knize nehodí a přesto jsou pro ni jak stvořené.

Příběh krátký, úderný, milující a plný nenávisti a vzteku. Příběh, který Vás rozbije na tisíc kousků, abyste se mohli znovu pomalu poskládat dohromady. Příběh, který je součástí nás lidí.

Pokud bych včera přečtený Les v domě od Aleny Mornštajnové četla až po téhle knize, musela bych ze 6 hvězdiček stáhnout hodnocení ještě o pár hvězd dolů. Ano, A.Mornštajnová je svou jazykovou a stylovou formou mainstream, Co je ti do toho je naopak literárním skvostem.

17.05.2023 5 z 5

Playlist Playlist Sebastian Fitzek

K Playlistu jsem se dostala náhodně - když jsem na něj natrefila v knihovně v novinkách. Fitzeka si přečtu ráda, byť to není autor, který by mě nějak okouzlil, nebo bych po jeho knihách šílela. Že se jedná o 3.knihu ze série jsem se tak dozvěděla až v průběhu čtení - což ale nevadilo, protože člověk díky nenápadné rekapitulaci velmi rychle pochopí, co se událo v knihách, které nečetl.
Setkáváme se zde s únosem mladé dívky, která ale díky svým hodinkám s mp3, které dostala od Aliny - své terapeutky vysílá pomocí playlistu a připojení na wifi zprávu, kde se zhruba nachází.
Slepá Alina žije spokojený život se svým snoubencem po operaci očí a když ji znovu kontaktuje Zorbach po tom, co posledně málem zemřela, je už vcelku předvídatelné, že se do případu znovu pustí...
Pátrání po Feline se ale komplikuje, když stopy vedou do jakéhosi utajeného zdravotního zařízení, které razí heslo "oko za oko".

Playlist má jedno obrovské plus a tím je skutečný hudební playlist 15 písní, které vůbec nejsou špatné. Nepouštěla jsem si ho úplně důsledně při čtení jednotlivých pasáží, ale i tak člověku vcelku hezky rozšíří vjem z knihy.

Za mě má kniha ale i jedno obrovské mínus.. až moc překombinovaný děj a velmi malá uvěřitelnost časového rozsahu, ve kterém se tohle všechno odehrává.

Celkově to tak není kniha, ke které bych měla někdy potřebu se vracet, ale hudební playlist v telefonu mám :)

15.05.2023 3 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Stehy mají nádhernou obálku. O stezích jsem četla v časopise Heroine a udělala si na ně rezervaci v knihovně. Bohužel ta knížka mě sice ničím neurazila, ale rozhodně nenadchla a spíš vytočila. Hynek je prostě obyčejný chlap myslící třetí nohou, Lucie je zhrzená manželka, která o jeho nevěře ví, ale nic neřekne a Anna je dvacetiletá studentka, pro kterou "vztahem" s Hynkem, o kterém ji od začátku říkal, že není vztahem končí svět, protože je pro něj jen zábavou. Hynkova rodina navíc hodně někde a jeho depresivní sestra Julie tomu dodává jen poslední špetku tragédie. Já nevím, nevěrou jsem si prošla, ale nedokážu se vžít ani do jedné z nich. Celé mi to přišlo strašně ubrečené, ublížené a přitom z té knížky celou dobu doslova řve:" promluvte si! Řešte to!" A nic.
Bohužel tohle nevyvážila ani svižnost textu.
Ve finále je to celé předvídatelné a takové nemastné, neslané.
Moje hodnocení: 6/10

13.05.2023 3 z 5

Kniha nehod Kniha nehod Chuck Wendig

(SPOILER) Kdo očekává potoky krve, duchařinu, nebo slasher, bude zklamán a přesto je to "horor" dle mého gusta. Chuck prostě psát umí, jak už jsme se přesvědčili v xy jeho knihách, ale Kniha nehod je přesto jiná - začíná jako poctivá, vtíravá duchařina a potom ani nevíte jak se ocitáte v bitvě o existenci světa, kterou vlastně vede jeden náctiletý kluk, který se narodil do né tak normální rodiny. Má to krvavá místa, má to nechutná místa, má to dokonce místa, kde si budete říkat wtf? Co ještě přijde? Ale ve finále dostanete do rukou příběh, který je nejen neskutečně svižný, ale koneckonců i uvěřitelný... protože kdo ví, jestli tohle všechno nemůže být pravda? Třeba jednoho dne "krabicák" skutečně zachrání malou dívku, vyřezané sovy obživnou a démoni budou cestovat pomocí blesků.
Tohle byla vážně jízda.

13.05.2023 4 z 5

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

(SPOILER) Dva bratři, otec a kapitán na rybářském člunu odhodláni si užít hezký společný čas. Místo toho se ocitají na hlubokém moři, kde se začínají dít divné věci a na loď začínají útočit vilejši. Ti ale postupně táhnout loď ke dnu, jako obrácený ledovec, kapitán umírá a do snů se vkrádají noční můry o umírající matce a mořských organismech, které ji sežraly zevnitř. Boj o život začíná...
Sacculina je novelka o pár stránkách, ale obsahem strčí lecjaký rozsáhlý román do kapsy svou skvělou hutnou atmosférou, která Vám nedovolí přestat číst. Je až zarážející, jak z korýše jako je Vilejš lze dostat tak hororovou a ponurou atmosféru plnou šílenství. Troufám si říct, že pro milovníky korýšů a moře může být tahle novelka víc než znepokojující, nic to ale nemění na tom, že můžeme Gnómu poděkovat za to, že tohle rané dílko Phillipa vydal, protože je to skvost.
Povinnost pro všechny čtenáře hororu :-)

08.05.2023 5 z 5

Smrt rodiny: Kniha druhá Smrt rodiny: Kniha druhá Scott Snyder

Smrt rodiny je komiks, který je neskutečně zmatený a de fakto postrádá jakoukoliv větší logiku, protože Joker je tady prostě pán všeho, nad kterého nikdo nevyzraje, je neporazitelný a vždy o krok napřed. Jasně, na to jsme zvyklí, ale od toho tu máme Batmana, který mu tady ale jaksi nestačí, protože všichni jeho pomocníci jsou ve spárech Koblížka. Přesto všechno je tohle na konci vysvětlené a celý děj obou knih do sebe tak nějak zapadne, i když na zmatenosti jí to neubere. Kresba je výborná, příběh je sice ulítlý, ale přesto se od něj těžko odlepuje a milovníci universa se prostě budou bavit.
Tyhle komiksy nejsou úplně na prolítnutí, ale na plné soustředění čtenáře a to se mi na nich líbí. Takže neurazí, nenadchne a čtení jsem si užila.

06.05.2023 3 z 5

Tábor mladých vědců Tábor mladých vědců Jody Houser

milá oddechová záležitost, kterou jsem objevila v dětském oddělení v knihovně a rovnou ji tam v gauči přečetla. Sešit všeho všudy na 20 min. čtení, který ale rozhodně neurazí žádného fanouška ST, kor když je Vaše oblíbená postava Dustin.
S každým tímhle přečteným komiksovým sešitem mám chuť si to pustit celé od začátku znova a velmi, velmi brzy to nejspíš udělám. :)

Moje hodnocení: 6/10

06.05.2023 2 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Jsem hodně skeptická ke knihám, kde někdo zmiňuje Kariku a Kinga v jedné větě - proboha proč?! Jednoho miluju, druhý mi nesmí už do baráku po osobní debatě na jedné FB stránce. Šepot z lesa je kniha, na kterou jsem měla spadeno od jejího vydání a vyplatilo se počkat. Musím uznat, že na stylu psaní Katky je rozhodne cítit vliv toho, že Kinga čte - pomalé popisy, které budují atmosféru má skvělé. Tahle kniha není ani hororem, ani thrillerem ve svém slova smyslu, je to spíš těžký, plíživý román, který poukazuje na to, že zlo se nemusí vždy nutně odehrávat explicitně jen někde venku, ale jeho velká část řádí mezi lidmi, kamarády a přáteli. Tahle kniha je mixem mystična, detektivky, kriticko-společenského románu a přesto má v sobě momenty, ze kterých nemá člověk dobrý pocit a příjemně ho mrazí v zádech. Spoiler: Hanku bych za její chování nakopala do pr...Celkově je to ale jedna z mála českých knih v tomto žánru, ze které jsem v poslední době nadšená a která se vážně povedla.

06.05.2023 4 z 5